گوناگون

یک کوه یخی عظیم الجثه از قطب جنوب جدا شد

یکی از بزرگترین توده های کوه یخی که از قاره قطب جنوب جدا شد، و تصاویر ماهواره ای رخداد این اتفاق را به خوبی ثبت کرده اند

یکی از بزرگترین توده های کوه یخی که از قاره قطب جنوب جدا شد، و تصاویر ماهواره ای رخداد این اتفاق را به خوبی ثبت کرده اند.

این یخچال که دو برابر لوکزامبورگ است به اندازه دریاچه اونتاریا در خود آب جای داده است. این کوه یخی که از بخش یخی لارسن C در قطب جنوب جدا شده بسیار بی همتا می باشد.

این حجم محصور شده از یخ حدود ۲۳۰۰ مایل مربع (۶۰۰۰ کیلومتر مربع) است. سالهای بسیاری، دانشمندان در حال بررسی پیشروی این ترک عمیق بودند. ماهواره Copernicus Sentinel-1 آژانس فضایی اروپا و ماهواره نپتون ناسا NPP زمانی که این یخچال  آخرین مرحله شکستن را در روز چهارشنبه داشت تصویرش را ثبت کردند.

لارسن سی بخشی از سری یخ های شناور در امتداد ساحل شرقی قاره قطب جنوب می باشد. این توده ها مانند یک حائل بین یخ های غلتان و جریان های یخی پشت سر خود و اقیانوس در حرکت هستند. در این رابطه آژانس فضایی اروپا گفت: اگر بخش های بزرگ هر یخچال توسط این شکاف ها جدا شوند، جریان یخ می تواند به سرعت در تمام سطح دریا امتداد یابد. در حدود ۱۰ درصد از یخچال لارسن سی در حال حاضر جدا شده است.

مرکز مطالعات قطب جنوب بریتانیا اظهار داشت: این جداشدن بسیار چشمگیر ولی در چرخه یخچال طبیعی است. در مجاورت آن مجموعه لارسن بی قرار دارد که بعد از جدا شدن توده عظیمی از یخچال در سال ۱۹۹۵ تشکیل شده بود در سال ۲۰۰۲ به وجود آمد. دانستن این مطلب که آیا لارسن سی هم تقسیم خواهد شد، بسیار جالب است.

 

gigantic iceburge
تصاویر ماهواره ای که در طول ۱۰ سال این رخداد را ثبت نموده اند

مارتین اولری یخ شناس در پروژه MIDAS ، یک گروه تحقیقاتی تشکیل داد که تاثیرات آب و هوایی بر لارسن سی تمرکز داشت و در نهایت دریافتند که این یک رخداد طبیعی است و به گفته محققان هیچ ارتباطی بین تاثیر انسان بر تغییر چرخه آب و هوا وجود نداشت. با این وجود، اولری خاطر نشان می کند که بسیار دور از انتظار است که یخچال را در طول تاریخ ثابت ببینیم. ما بسیار سعی داشتیم هر گونه حرکت این توده یخ ناپایدار را با دقت مشاهده کنیم.

به نظر می رسید که این توده عظیم زمان زیادی است که در اطراف بدنه اصلی یخچال معلق مانده است اما به طور بالقوه شکاف ایجاد می شود و به سمت آب های گرمتر حرکت می کند. محققان و ماهواره ها با چشمان باز و حساس توده یخ را مشاهده کرده و به باقی مانده یخچال دقت دارند.

مرجع
CNET
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن