فناوریپوشیدنی ها

واقعیت افزوده؛ آینده‌ای که در انتظار تکنولوژی است!

در بین طیف واقعیت(!)هایی که در اطراف ما پدید می‌آیند و ما را شگفت‌زده می‌کنند، بی‌تردید واقعیت افزوده یکی از جذاب‌ترین آن‌هاست. محتوایی دیجیتالی که روی تصویری که ما از طریق دوربین یا گجت‌های دیگر می‌بینیم، قرار می‌گیرند و گاه ما را به دنیایی جدید می‌برند و گاه اطلاعاتی کاربردی در اختیارمان می‌گذارند؛‌ که می‌تواند به صورت شنیداری، دیداری و یا حتی بویایی باشد. دنیای واقعیت افزوده که با عنوان Augmented Reality‌ یا AR در میان افراد مرتبط با تکنولوژی شناخته می‌شود، دنیایی بین واقعیت موجود و واقعیت مجازی است.

واقعیت افزوده

واقعیت افزوده از کجا شروع شد؟

شاید نگاهی به تاریخچه این موضوع برایتان جالب باشد. نخستین زمزمه‌های واقعیت افزوده از دهه‌ی ۵۰ میلادی آغاز شد و سرانجام، در سال ۱۹۶۲ اولین ابزار پوشیدنی که دارای نمایشگر متصل به رایانه برای نمایش گرافیکی بود توسط مورتون هیلینگ، به جهانیان معرفی شد. تا دهه ۹۰ میلادی، نامی از واقعیت افزوده در بین زبان‌ها نبود تا زمانی که در دهه ۹۰ میلادی، برای اولین بار یکی از محققان شرکت بویینگ این واژه را به کار برد تا این تکنولوژی به حوزه‌های پزشکی، مکانیکی و حتی سرگرمی راه یابد.

شاید به نظرتان برسد که شبکه‌های تلویزیونی ده‌ها سال است که با قرار دادن نما‌های گرافیکی بر روی تصاویر دوربین، این کار را انجام می‌دهند اما باید بدانید که این تکنولوژی بسیار پیشرفته‌تر است. پس، در ادامه با ما همراه باشید تا قدری در مورد واقعیتی که احتمالا جهان آینده را به تسخیر خود خواهد درآورد، صحبت کنیم.

حوزه‌های واقعیت افزوده

محصولات واقعیت افزوده در سه حوزه کلی تولید می‌شوند که مختصراً به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

  • مکان محور
  • الگو محور
  • حرکت محور

حوزه اول: مکان محور

حوزه‌ای که شاید بتوان گفت، پر طرفدارترین حوزه به حساب می‌آید. نمایش اطلاعات در مورد مکانی که در آن حضور داریم، احتمالا ساده‌ترین چیزی است که در این حوزه به فکر همه می‌رسد. به عنوان مثال،  تصور کنید برای مسافرت به شهری ناآشنا رفته‌اید و قصد میل کردن غذا در رستوران دارید اما از قیمت و نوع غذایی که در مقابل شما قرار دارد، اطلاعی ندارید. واقعیت افزوده به شما کمک می‌کند تا هر آن‌چه را می‌خواهید بدانید را تنها با نگاه کردن به رستوران در مقابل چشمان خود ببینید.

واقعیت افزوده
حداقل چیزهایی که در این حوزه برای ساخت یک دستگاه واقعیت افزوده نیاز داریم، عبارتند از:

  • سیستم GPS تا موقعیت ما را مشخص نماید
  • حسگر قطب‌نما تا زاویه ما با شمال را تعیین کند
  • حسگر شتاب‌سنج تا زاویه دستگاه و جهت حرکت ما را تشخیص دهد
  • حسگر ژیروسکوپ که ارتفاع و تکان‌های دستگاه را تشخیص دهد

و پس از دریافت این داده‌ها، به پایگاه‌داده و مراکز مخابراتی و اینترنت نیازمندیم تا اطلاعات مورد نیاز را برای کاربر نمایش دهیم.

حوزه دوم: الگو محورواقعیت افزوده

در این حوزه باید الگویی وجود داشته باشد که با مشاهده‌ی آن بتوانیم محتوای مورد نیاز را نمایش دهیم. به عنوان مثال، با مشاهده‌ی اخبار و عکس‌های یک روزنامه، به آن‌ها حجم دهیم و یا ویدویی مرتبط با خبر را برای فرد به نمایش درآوریم.

حوزه سوم: حرکت محور

حسگر عمق (مثل ابزار کینِکت شرکت مایکروسافت) در این حوزه به یاری ما می‌آید و به کمک آن می‌توانیم بر اساس حرکات دریافتی از فرد، واکنش مناسب را تولید کنیم. این فناوری از بازی‌های رایانه‌ای آغاز شده و امروزه، به کاربرد آن در سایر زمینه‌ها پی برده‌اند.

از بحث حوزه‌ها که عبور کنیم، شاید این سؤال به نظرتان برسد که این فناوری چه تأثیراتی در زندگی انسان‌ها خواهد داشت. سعی می‌کنیم در ادامه به این پرسش، پاسخ دهیم.واقعیت افزوده

آینده‌ی واقعیت افزوده چگونه خواهد بود؟

هر چه زمان می‌گذرد و هر چه تکنولوژی پیشرفت می‌کند، مرز بین تصاویر واقعی و تصاویر کامپیوتری از بین می‌روند. واقعیت افزوده تلاش می‌کند تا نوع جدیدی از مشاهده‌ی دنیا را به ما نشان دهد. دیداری از جنس واقعیت، همراه با بمباران اطلاعاتی، به گونه‌ای که هیچ کمبودی را احساس نکنید؛ بازی در همین دنیایی که هستیم، با رمز و رازهای پیچیده و سرگرم‌کننده، با همین افرادی که همه روزه در پیرامون خود می‌بینیم.

امروزه AR را در زمینه‌های متفاوتی مشاهده می‌کنیم. یکی از زمینه‌هایی که به شدت در حال پیشرفت است و هنوز در حال تحقیقات هستند، دنیای واقعی است. گرچه، هنوز محصولات زیادی در این حوزه وارد بازار نشده‌اند اما باید منتظر ماند. یکی از مراکز تحقیقاتی که به خوبی در این زمینه پیشرفت واقعیت افزودهکرده است، دانشگاه اِم.آی.تی است. ساخت محصولی به نام حس ششم که از یک دوربین، پروژکتور کوچک، گوشی هوشمند و کلاهک‌های رنگی روی انگشتان تشکیل شده است. پروژکتور موجود قادر است تا اطلاعات را روی هر سطحی به نمایش گذارَد. دوربین، برای دریافت اطلاعات محیط پیرامون استفاده می‌شود و گوشی هوشمند، برای دریافت اطلاعات مکانی و هم‌چنین، بهره بردن از اینترنت قرار داده شده است. کلاهک‌های رنگی بدان جهت روی انگشتان نصب می‌شوند که فرد بتواند در میان انبوه اطلاعات نمایشی، گشت و گذار کند و قادر باشد آن‌ها را انتخاب نماید.

از آن‌جایی که هنوز به قدر کافی در این زمینه پیشرفت حاصل نشده است، از گوشی هوشمند بهره می‌برند. نرم‌افزارهایی نظیر Layar                    ، بخش Monocle نرم‌افزار Yelp و چندین نرم‌افزار دیگر که در بخش واقعیت افزوده تولید شده‌اند. اپلیکیشن‌هایی که اطلاعاتی نظیر تعداد و نوع کارمندان استخدامی در شرکت‌ها و یا اطلاعات رستوران‌ها را در اختیار می‌گذارند.

بخش دیگری که در آینده می‌تواند به واقعیت افزوده بپیوندد، بازی‌های ویدیویی و کاربرد‌های نظامی است. تصور کنید که سربازان ارتش با نگاه به ساختمان از تعداد دشمن‌های موجود در آن و مکان آن‌ها اطلاع پیدا کند. در مورد بازی‌ها شاید تجربه‌ی بازی‌هایی نظیر human Pacman‌ و یا ingress‌ را داشته باشید که در خیابان‌های واقعی اطراف ما اتفاق می‌افتند و همین موضوع، جذابیت چنین بازی‌هایی را دو چندان می‌کند.

واقعیت افزوده

با همه تفاسیر باید بدانید که محدودیت‌هایی پیش روی AR است. به عنوان مثال، جی.پی.اِس خطایی در حدود ۹ متر دارد و هم‌چنین، در فضاهای بسته به خوبیِ فضاهای باز کار نمی‌کند. نگرانی دیگری که جلوه می‌کند، اعتیاد به واقعیت افزوده، مشابه اعتیاد به اینترنت در نسل امروز است و همانند سایر تکنولوژی بحث امنیت،‌ یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی است که در این زمینه مطرح است.

اما هرچه قدر هم که محدودیت وجود داشته باشد، بی‌تردید آینده در انتظار واقعیت افزوده است. ما نیز به همراه شما به انتظار می‌نشینیم.

مرجع
آلبالو
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
اندروید O در مقابل iOS 11 - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
اندروید O در مقابل iOS 11 - آلبالو :تازه های فناوری

[…] ویژگی های جدید این سیستم عامل باشد- این ویژگی همان بسته واقعیت افزوده اپل برای توسعه دهندگان است و به این معنی است که شما به […]

بستن
بستن