سینما و تلویزیونمعرفی فیلمنقد فیلم و سریال

نگاهی به فیلم بلوند اتمی Atomic Blond

کارگردان فیلم «جان ویک» با یک تریلر جاسوسی «ترون» را در مرکز توجهات قرار داد

بلوند اتمی

بازیگر بلوند اتمی «شارلیز ترون» به عنوان ستاره اکشن در نقش فیوریوسا در سال ۲۰۱۵ در فیلم Mad Max: Fury Road ظاهر شده بود، اما قبل از آن او چند دهه تلاش کرده بود تا نقشی در ژانرهای مورد پسند مردان بازی کند. او در فیلم های «Italian Job»، «Reindeer Games»، «Aeon Flux»، «Snow White and the Huntsman» و دنباله آن ایفای نقش کرده است. اما ترون هیچگاه پیش از Atomic Blonde در یک تریلر هیجانی ندرخشیده بود.

فیلم مانند نقطه اوج رزومه کاری فیلم شارلیز ترون است. این بار، او با «کارگردان جان ویک» یعنی کارگردان دیوید لیچ برای ساخت تریلر هیجان انگیز جاسوسی با همزمان نقش توطئه گران جنگ سرد و تکنوپاپ های دهه هشتاد میلادی را بازی می کند. کارگردان با بکار گیری تکنیک های مختلف از جمله عدم به کار گیری جلوه های ویژه پیش و پا افتاده ، طراحی مبارزات بشکلی هوشمندانه و تعهد شدید در مورد قسمت های مربوط به ترون در فیلم باعث شده که هر صحنه بسیار جذاب و گیرا باشد،. جاده فانی ترون را به عنوان یک ستاره اکشن معرفی کرد، اما بلوند اتمی آن را مسجل کرد.

چه ژانری ؟

Atomic Blonde یک نسخه نا مودب از فیلم shoot-’em-up ( اگر به خاطر داشته باشید در فیلم نامبرده اسمیت با بازی “کلایو اوون” یک آدمکش مودب بود) و یک تریلر جاسوسی جنگ سرد که در دهه ۸۰ اتفاق میافتد است. داستان ضعیف آن دارای پیچ و تاب ها و چرخش های بسیاری است، اما در آن، مجموعه ای از صحنه های اکشن خوب است. شباهت ها  این فیلم با جان ویک ساخته لیچ، بسیار واضح است.

« بلاند اتمی » با اقتباس از کتاب مصور (کامیک) نوشته آنتونی جانستون به نام The Coldest City (سردترین شهر) ساخته شده.  در ویدئو زیر تریلر کتاب را جهت آشنایی بیشتر مشاهده کنید:

طرح داستان؟

در سال ۱۹۸۹، درست قبل از سقوط دیوار برلین، Lorraine Broughton   (ترون) یک عامل MI6 ( سازمان جاسوسی انگلستان ) است که به آلمان شرقی بازگشته تا لیستی را بازیابی کند ( طرح MacGuffin ) . این فهرست شامل هویت های مامورین مخفی و دیگر موارد است که اگر به دست خلافکاران برسد بسیار خطرناک است. به هر حال، ایالات متحده، انگلستان، اتحاد جماهیر شوروی و فرانسه و … ، می خواهند این لیست را داشته باشند.

براگتون در آنجا با یک مامور بی ملاحظه به نام دیوید پرسیوال (جیمز مک اوی) در تماس است او مدت زمان طولانی را در برلین هویت خود را مخفی کرده است. تعداد زیادی از شخصیت های قابل توجه دیگر در برلین مانند Sofia Boutella به عنوان یک مامور فرانسوی حضور دارند، اما این فیلم به طور عمده به  بروتون، پرسیوال  و یک دسته از افرادی که حسابی کتک میخورند، می پردازد.

موضوع اصلی فیلم ؟

« بلوند اتمی » عمدتا درباره صحنه های شدید و صحنه های مبارزه خوش ساخت است که با موسیقی های دهه ۸۰ میلادی  پاپ بریتانیا درآمیخته شده اند. لیچ که فعالیت های غیر از کارگردانی اش شامل کارهای برجسته ای در تصویربرداری فیلم های اکشن طی دو دهه گذشته است و فیلم بردار او جاناتان سلا  (John Wick)تاکید بر رویه جلوه های بصری فیلم دارند و آن را از بقیه اجزای فیلم مهمتر میدانند. لحظات جدال زیر نور چراغ های نئون در میان رنگ های آبی برلین، و صحنه هایی که به اندازه کافی طول می کشد تا توجه دقیق به جزئیات را نشان دهند.

علاوه بر این « بلوند اتمی » به طور قطع، در مورد معرفی یک ستاره زن اکشن و بزن بهادر در این ژانر طی سال های اخیر است.

آیا این خوب است؟

خیلی زیاد. « اتمیک بلوند » مسلما برای “ترون” یک سکوی پرتاب بوده است، او قبل از اینکه “لیچ” به عنوان کارگردان به پروژه ملحق شود جزو تهیه کنندگان فیلم بود، همچنین بازی ترون در این فیلم بسیار دیدنی است. ترون لایه ای ظریف از احساسی عمیق را به شخصیتی که یک مامور بی رحم و بدون شک با استعداد است اضافه می کند. ترون در نشست خبری فیلم می گوید؛ تمرینات رزمی او در کنار “کینو ریوز” بود، که در حال آماده سازی برای جان ویک ۲ بود. این نقش او تقریبا مخالف نقشش در Mad Max: Fury Road است: او با کنترل بر روی موقعیت فیلم را شروع و در باقی زمان فیلم برای حفظ این کنترل میجنگد.

صحنه های مبارزه، به ویژه آن که در یک راه پله است به شکل قابل ملاحظه ای از صحنه های مبارزه در فیلم های اکشن دیگر طولانی تر است اما هیچ وقت بیخودی کش دار نیستند، که این مدیون ویرایش بسیار خوب صحنه های فیلم در کنار طراحی درست صحنه های مبارزه است. موسیقی متن فیلم به طور شگفت انگیزی تاثیرگذار است و هیجان صحنه های مبارزه را دوچندان میکند .

فیلم بلوند اتمی شارلیز ترون

اگر چه ترون در مرکز فیلم است، همکارهای اول او – به ویژه مک واوی و بوتلا – به وضوح از نقش خود لذت می برند. جونز و گودمن، بازی مناسبی را ارائه میدهند اما نقش آنها به اندازه کافی بلند نیست.

تنها نقص فیلم داستان آن است. در حالی که John Wick اصلی با یک فرض ساده شروع شد، و سپس نکات ظریف از یک جهان مرموز پنهانی طی مراحلی اضافه می شود، ” بلوند اتمی ” تقریبا بلافاصله خود را در یک شبکه پیچیده از تبه کاران میبیند. پیچ و تاب ها فیلم به اندازه کافی خوب هستند که شما را از یک صحنه اکشن تا صحنه اکشن بعدی همراهی کنند و خسته نشوید ولی مجموعه کلی داستان رضایت بخش نیست.

چه درجه بندی سنی ؟

بدون شک R. با اینکه این یک فیلم پر از خونریزی نیست، اما خشونت بسیار زیادی دارد. فیلمسازان از نشان دادن ضرب و شتم و جاهای کبودی هراسی ندارند.

چه موقع؟

” بلوند اتمی ” امروز  ۲۸ جولای (۶ مرداد) اکران می شود.

توضیح:

مک‌گافین (به انگلیسی: MacGuffin) مفهومی در سینما است که توسط آلفرد هیچکاک متداول شده‌. مک‌گافین به سرنخ یا ابزاری گفته می‌شود که بدون اهمیت ذاتی، به پیشبرد داستان کمک می‌کند. (ویکیپدیا)

مرجع
The Verge
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
بادیگارد هیتمن در صدر گیشه های سینمای آمریکا - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
بادیگارد هیتمن در صدر گیشه های سینمای آمریکا - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط:‌ نگاهی به فیلم بلوند اتمی Atomic Blond […]

بستن
بستن