اینترنت و شبکهخانه هوشمندفناوری

دانشمندان از وای فای برای پی بردن به احساسات انسانی استفاده می‌کنند!

دانشمندان دانشگاه اِم.آی.تی از هوش مصنوعی و تکنولوژی وای-فای برای تشخیص احساسات شما استفاده می‌کنند. آن‌ها الگوریتمی طراحی کرده‌اند که می‌تواند ضربان قلب شما را با بالا و پایین بردن فرکانس امواج رادیویی اندازه‌گیری کنند.

فرستنده‌های رادیویی از الگوریتمی مشابه آن‌چه که در اِلِکتروکاردیوگرام (دستگاه تشخیص ضربان قلب) پیروی می‌کند اما آن‌چه که آن را متمایز می‌کند، عدم نیاز به تماس با شخص موردنظر است. تکنولوژی این دستگاه را می‌توان مشابه روترهایی که در منزل استفاده می‌کنیم، دانست. قسمت قابل توجه و قابل تأمل را می‌توان بخش یادگیری ماشین (machine-learning) این دستگاه برشمرد که دانشمندان از آن به رادیوی EQ تعبیر می‌کنند‌؛ که به معنی تشخیص احساسات توسط سیگنال‌های وایرلس می‌باشد.

اطلاعاتی که قسمت هوش مصنوعی دریافت می‌کند، ممکن است قدری متفاوت با اِلِکتروکاردیوگرام پردازش شود؛ وقتی فردی به این دستگاه متصل می‌شود، این دستگاه باید بتواند شکل و قدرت موجی را که کامپیوتر دریافت می‌کند، پیش‌بینی کند تا در محاسبات آتی دچار خطا نشود. بدون این پیش‌بینی، رادیوی EQ قادر به اندازه‌گیری ضربان قلب شما و درنتیجه، تشخیص احساس شما نیست. موقعیت، اندازه فضایی که در آن قرار دارید و فاکتورهای متعدد دیگر می‌توانند ضربان قلب شما را تحت تأثیر قرار دهند و این قدری مسأله را پیچیده می‌کند. بنابراین، بخش هوش مصنوعی، ابتدا این اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند تا بتواند به طور صحیح و با کمترین خطای ممکن، ضربان قلب و در نهایت، احساسات شما را تشخیص دهد.

تکنولوژی مورد استفاده، شگفت‌انگیز و قدری گیج‌کننده است. تشخیص احساسات تنها چیزی نیست که از این محصول اننظار می‌رود و به عقیده‌ی دانشمندان، می‌توان از این دستگاه به عنوان از بین برنده‌ی نگرانی‌ها و کابوس‌های هولناک شبانه استفاده کرد ولی باید قدری صبر کنیم. وای فای و تشخیص احساسات از راه دور

تصور می‌کنیم که نتیجه‌ی هیجان‌انگیزی در انتظار این تکنولوژی است. ساخت این دستگاه، سبب همواری راه برای انجام تحقیقات در زمینه‌ی تشخیص بیماری‌ها از روی ضربان قلب شده است و بی‌تردید در آینده‌ای نه چندان دور، می‌توانیم از این تکنولوژی ها برای کنترل سلامتی و هم‌چنین، جلوگیری از بیماری‌ها استفاده کنیم.

نکته‌ای که مطرح می‌شود، امکان سوء استفاده اخلاقی از این دستگاه است؛ زیرا، هیچ تماسی بین فرد و رادیوی EQ برقرار نمی‌شود و همین برای استفاده نامناسب کافی است اما چه قدر می‌توان از ضربان قلب بهره برد؟

در عمل می‌توان به کارآیی و ارزش این دستگاه پی برد. فرض کنید پس از یک روز خسته‌کننده در خانه هستید و بدون این‌که از کسی درخواست کنید و یا روی کسی از اعضای خانواده فریاد بزنید، هوش مصنوعیِ رادیوی EQ، شما را مضطرب و خسته می‌بیند و شروع به پخش موسیقی می‌کند. در این حالت، چه احساسی به شما دست می‌دهد؟

یکی از دیگر از کاربردهای آن را می‌توان در بحث خانه‌های هوشمند دید. خبر از حمله قلبی از طریق روتری که در خانه دارید، چه قدر می‌تواند به شما کمک کند و جان چند نفر را می‌تواند نجات دهد؟ یقیناً پیاده‌سازی هم‌چنین ایده‌ای هم می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد و هم، بازار بسیار خوبی برای فروشندگان ایجاد کند تا زمانی که شب‌ها می‌خوابید از تولد دوباره خود و اعضای خانواده‌تان در صبح روز بعد، مطمئن باشید.

همانند همه تکنولوژی‌های دیگر، ما باید منتظر استفاده نامناسب از چنین دستگاهی و امنیت و سلامتی خود باشیم؛ هوش مصنوعی‌ای که از طریق روتر وای-فای می‌تواند قلب شما را تحت نظر داشته باشد،‌ در راه است.

مرجع
The Next web
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن