کسب و کارگوناگون

سه اصل اساسی برای موفقیت طولانی مدت در تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی

شاید این آزادی که شما می‌توانید با مشتریان خود از طریق لپ‌تاپ ارتباط برقرار کنید، تجارت شما را رونق بخشیده است، و یا شاید محصولی منحصر به فرد دارید که میخواهید ان را در فروشگاه اینترنتی خوب بفروشید! هر دلیلی که برای راه اندازی کسب و کار آنلاین دارید دانستن نکات زیر برای موفقیت شما لازم و ضروری است.

از آن‌جایی که فروش حاصل از تجارت الکترونیک وارد معامله‌های تریلیونی شده است، موقعیت برای موفقیت در این نوع تجارت شگفت‌انگیز است و این یعنی رقابت. شما باید سخت‌کوشانه کار کنید تا بتوانید فاصله خود را از رقیبانتان حفظ کنید. در این مقاله قصد داریم تا سه نکته اساسی را که باید تلاش خود را برای انجام آن‌ها متمرکز کنید، یادآور می‌شویم.

از بازخورد مشتریان برای بهبود خود غافل نشوید!

بازخورد مشتریان می‌تواند یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها در عملکرد تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی باشد. به عنوان مثال، اکثر کسانی که از فروشگاه‌های آنلاین خرید می‌کنند، به عقیده و نظرات دیگران اهمیت بسیاری می‌دهند. تأییدیه شخص ثالث می‌تواند یک جنبه بحرانی برای ایجاد مانع و یا ترغیب اشخاص برای خرید باشد.

برای این منظور، فرآیند نظردهی باید تا هر اندازه که امکان دارد، آسان و قابل دسترس باشد. رعایت این مورد از خود نظردهی مهم‌تر است. تجربه حاصل از مشتریان حرفه‌ای در مطلبی تحت عنوان “The Digital Customer Journey” توسط شرکت Medallia گردآوری شده است که دارای نکات طلایی زیر است:

  • برای دستیابی به نتایج قابل‌قبول و معنی‌دار، لازم است تا مردم را در هر نقطه‌ای که ممکن است به کار بگیرید و به عبارتی، مشغول کنید. به عبارت ساده‌تر، در هر نقطه قادر به نظردهی باشند.
  • نقاطی را ایجاد کنید که مشتریان با شما صحبت کنند؛ به طور مثال، در هنگام خروج، از آن‌ها بپرسید که به چه دلیل قصد ماندن ندارند؟
  • قوانینی برای تجارت خود وضع کنید تا مشتریان برای نظردهی و بازخورد ترغیب شوند.
  • بازخوردها را با الگوهای رفتاری برای ایجاد مستندات مبتنی بر شخصیت افراد مرتبط سازید.

هم‌چنین برخی نقاط اولیه و اساسی همانند ثبت‌نام اولیه، پرداخت و زمان و مکان خرید که به اصطلاح مشتری را در حصار قرار می‌دهند، در موفقیت شما نقش مؤثری را ایفا می‌کنند.سه اصل اساسی برای موفقیت طولانی مدت در تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی

نکته اصلی برای گرفتن بازخورد از کاربر تشخیص زمانی است که مشتری در آن، در اوج احساسات قرار داشته باشد؛ زمانی که کاربر به شدت خوشحال، ناامید و یا همانند آن‌هاست، بهترین موقعیت برای کسب اطلاعات سودمند است.

وب‌ سایت و فروشگاه اینترنتی شرکت شما باید گویای  شعار «برای مردم، به‌وسیله‌ی مردم» باشد که همواره به سخنان مشتریانش گوش می‌دهد تا زندگی در جریان نظراتی که دریافت می‌کند، جاری باشد. این کار برای پیش بردن استراتژی موردنظر تجارت الکترونیک به یاری شما می‌آید.

وب‌سایت خود را زنده نگه دارید!

وب‌سایت همانند قلب و روح تجارت الکترونیک است. تصمیمات آنی و عجولانه فروشندگان که بر اثر فشار پدید می‌آید، می‌تواند زیان‌بار باشد؛ طراحی نابه‌جا و وب‌سایت ناکارآمد و بهینه‌سازی‌نشده در پایان روز می‌تواند تعداد کاربران را در عرض تنها چند ثانیه کاهش دهد و تلاش شما را برای فروش بیش‌تر، بی‌فایده بگذارد.

فاکتور‌های کوچک و بزرگ زیادی وجود دارد که می‌تواند یک فروشگاه تجارت الکترونیک را تعریف کند. از بزرگ‌ترین آن‌ها می‌توان به کیفیت عکس‌ها، ایجاد دکمه‌های Call-to-Action، سهولت در استفاده برای کلیه دستگاه‌ها و مانند آن‌ها اشاره کرد.سه اصل اساسی برای موفقیت طولانی مدت در تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی

راه‌های بسیاری برای تشخیص فروشگاه اینترنتی خوب از بد وجود دارد. یافتن راه‌حلی مطمئن که مشتریان را به سمت تغییر و افزایش درآمد شما هدایت کند، کاری فوق‌العاده سخت و دشوار است. اگر در دسته‌ی تجارت‌های متوسط و بزرگ قرار می‌گیرید و به دنبال دستیابی به مقیاس بزرگ‌تری هستید، باید به سراغ متخصصین در حوزه پلتفرم‌های تجارت الکترونیک بروید. به طور مثال،‌ Blackbelt Commerce در زمینه‌ی کمک به فروشگاه‌هایی که بر پایه پلتفرم Shopify ( وبسایتی که به شما امکان میدهد فروشگاه اینترنتی خود را ظرف چند دقیقه بسازید)، همراه با کدها و طرح‌های پیچیده پیاده‌سازی شده باشند، تخصص دارد و با ایجاد conversion hackها، به افزایش فروش کمک می‌کنند.

در نهایت، وب‌سایت شما وظیفه توصیف برندِ شما را دارد؛ بنابراین، از طراحی و پیاده‌سازی درست و کامل آن، اطمینان حاصل کنید.

از استراتژی قویِ‌ SEO (سئو) بهره ببرید!

مردم، امروزه تقریباً برای هر چیزی به سراغ وب می‌روند و می‌توان گفت، گوگل تبدیل به یک فعل شده است! بیش از ۹۰% کارهای آنلاین از جست‌وجو در موتورهای جست‌وجویی نظیر گوگل آغاز می‌شود؛ بنابراین، داشتن استراتژی سِئو (SEO)‌ برای قرار گرفتن فروشگاه اینترنتی شما در گزینه‌های نخست پیشنهادیِ موتور‌های جست‌وجو و یافتن آسان آن، امری ضروری به نظر می‌رسد.

اگر تا به حال از استراتژی‌های سِئو چیزی به گوشتان نخورده‌است، کار خود را با تحقیق در مورد کلمه‌های کلیدی زمینه کاری خود آغاز کنید. SEMrush منابع بسیار کابر پسندانه‌ای برای این کار دارد؛ نمونه‌های محتوایی SEO. به سادگی، آدرس مربوط به وب‌سایت خود را وارد کنید و سپس، لیستی از کلمه‌های کلیدی (و هم‌معنی) مربوط، رقبای شما در گوگل و سایت‌هایی که پتانسیل لینک دادن به آن‌ها وجود دارد را تحویل بگیرید.سه اصل اساسی برای موفقیت طولانی مدت در تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی

به خاطر داشته باشید، استفاده از کلمه‌های معمول و عمومی، رقابت بیش‌تری را به همراه دارد و در نتیجه، قرار گرفتن در رتبه‌های بالاتر را دشوار می‌کند. بنابراین، بکوشید در استفاده از کلماتی که به حوزه تجارت شما مربوط می‌شوند، تعادل برقرار کنید؛ بدون این‌که دامنه لغات را خیلی وسیع کنید.

حتی می‌توانید وارد مسیر پولی شوید! بدین معنی که شما معین می‌کنید که به ازای کلمات و عبارات خاص، چه هزینه ای پرداخت میکنید تا سایت شما در بالای صفحه نتایج گوگل به نمایش گذاشته شود.سه اصل اساسی برای موفقیت طولانی مدت در تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی

شما در ازای هر کلیک که بر روی تبلیغ شما می‌شود، هزینه‌ای تحت عنوان «پرداخت به ازای هر کلیک» یا Pay per click (PPC) دریافت می‌کنید.

به دست آوردن ترافیک وب، مخصوصاً از طریق نتایج جست‌وجوها، وظیفه‌ی ساده‌ای نیست. بسیاری از مردم، حتی بیش‌تر از یک صفحه از نتایج جست‌وجو را ورق نمی‌زنند. گوگل نیز در الگوریتم‌های رتبه‌بندی صفحات و سایت‌ها بسیار آهسته و با آرامش عمل می‌کند. امن‌ترین روش، افزایش محتوای ارزشمند وب‌سایت با keywordهای مرتبط است که در این صورت تلاش‌های SEO شما بیش‌تر به ثمر خواهد نشست.

سخن نهایی

رشد تجارت الکترونیک و فروشگاه های اینترنتی در عصر Amazon Prime تبدیل به یک چالش شده‌است. متأسفانه، هیچ روش تضمین‌شده‌ای وجود ندارد که شما را به موفقیت برساند. بسیاری از آن‌ها به‌وسیله‌ی آزمون و خطا به دست می‌آیند و مهم‌تر از آن، داشتن فکری روشن و قابلیت تنظیم و سازگاری تمامی جنبه‌های عملتان است.

مرجع
The Next web
تگ

3
نظر شما چیست؟

avatar
3 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
2 نویسندگان نظر
جلال حسینیمزایده3 اصل اساسی برای موفقیت طولانی مدت در تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی – آینده آموزان آتا نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
3 اصل اساسی برای موفقیت طولانی مدت در تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی – آینده آموزان آتا

[…] منبع: the next web ، مجله آلبالو […]

مزایده
مهمان
مزایده

ممنون از اطلاعاتی که قرار دادید

جلال حسینی
مهمان
جلال حسینی

ممنون مطلب خوبی بود

بستن
بستن