علمیگوناگون

مغز شما محل نگهداری حافظه نیست، بلکه خود حافظه است

حافظه دلخواه خود را بگویید: مسابقه بزرگی که برنده شده اید, لحظه ای که برای اولین بار چهره فرزند خود را دیده اید ,روزی که فهمیدید عاشق شده اید. فقط یک حافظه  ندارید، دارید؟ وقتی دوباره بو ها و رنگ ها را به خاطر می آورید و یا چیز جالبی را که شخصی دیگر گفته که باعث برانگیخته شدن احساس شما شده است.

توانایی مغز شما  برای جمع آوری، ارتباط و ساخت این جزئیات هزارم ثانیه های خیال و احساس , اساس و پایه هر حافظه  ای است.  اگر بخواهیم کلی تر بگوییم این همان اساس و پایه شماست، این خیالی فرا طبیعی نیست. هر تجربه حسی هر مولکول یا ذره رشته های اعصاب شما  را درمسیری که به یکدیگر متصل می شوند تغییر شکل می دهد. این بدان معناست که مغز شما کلمه به کلمه از خاطرات تشکیل شده است و خاطرات مغز شما را به طور مداوم شکل میدهند. این ساختار از حافظه به دهه ها قبل بر می گردد. و  بررسی ها ی امروزه نشان می دهد که حافظه به این دلیل وجود دارند  که  مولکول ها، سلول ها  و محل تماس رشته های اعصاب شما در مغزتان  می توانند زمان را تشخیص دهد.

تعریف حافظه  به همان اندازه ی تعریف مفهوم زمان سخت است. در تعریف کلی، هر تغییری در سیستم عصبی که باعث تغییر در نحوه کارکرد سیستم در آینده شود را حافظه می نامند.  به گفته عصب شناس نیکلای کوکوشکین  همکار نویسنده این مقاله “یادآوری  یک خاطره  معمولی  فقط فعال سازی مجدد  ارتباطات  بین قسمت های مختلف مغز شماست  که قبلا در زمان ثبت خاطره فعال بوده است.” همه حیوانات –  همراه با بسیار ی ازموجودات تک سلولی- توانایی این را دارند که گذشته را به خاطر آورند.

برای مثال حلزون دریایی. از نقطه نظر تکامل, بسیار سخت بود  که از مطالعه حلزون دریایی به انسان برسیم . ولی به هر حال هر دو دارای نورون هستند و حلزون های دریای نوعی از حافظه را دارا هستند. اگر یک حلزون دریایی را با انگشتتان لمس کنید , برای دفعه بعد که شما انگشتانتان را نزدیکش می آورید  خود را سریع تر منقبض می کند. محققان ارتباط محل اتصال رشته های اعصاب را در حلزون پیدا کرده اند که  وقتی حلزون دریایی  یاد میگیرد  آن زمان که شما انگشتتان را نزدیک میکنید  خود را  سریعا به داخل صدفش بکشد این رشته ها مقاوم تر می شوند و این کار توسط مولکول هایی که باعث ایجاد این تغییر میشوند انجام می پذیرد. جالب توجه است که رشته های اعصاب انسان مولکول های مشابه دارند.

خوب این چه ارتباطی با خاطرات  دلخواه شما دارد؟  به گفته کوشکین آنچه درباره نورون ها منحصر به فرد است این است که  می توانند به هزاران رشته اعصاب دیگر هر کدام  به طور مشخص متصل شوند . و چیزی که این اتصالات را  به یک شبکه تبدیل می کند  به نظر میرسد  آن  است که این اتصالات رشته عصب ها  با سیگنال های قوی و ضعیف تنظیم شده اند. بنابراین هر تجربه ای (لمس حلزون دریایی)  پتانسیل دوباره فعال سازی همان شدت سیگنال را بین نورون ها برقرار کند.

اما این یک باور اشتباه است که آن مولکول ها  یا حتی ان محل های اتصال اعصاب ,همان خاطرات هستند. وقتی مولکول ها  و حالت های کانال ها یون ,  آنزیم ها ,  برنامه های  سلول ها  ,محل های اتصال اعصاب  و کل شبکه اعصاب را بررسی  می کنید به این نتیجه می رسید که یک جای مخصوص در مغز  وجود ندارد که خاطرات در آن باشند.” به گفته کوشکین” این به دلیل ویژگی در نورون ها به نام شکل پذیری است که نقش حافظه را دارد. پس میتوان گفت که خود سیستم از حافظه ساخته شده است.

و شواهدی از ساختن حافظه  درمغز انسان و حتی در موجوداتی که سیستم عصبی ندارند وجود دارد. دانشمندان به باکتری ها آموزش دادند که انعکاس نور را پیش بینی کنند. کوکوشکین توضیح می دهد که خاطرات اولیه  همانند واکنش حلزون دریایی یک برتری و مزیت در چرخه تکامل می باشد. او گفته “این ویژگی به موجودات اجازه میدهد که خاطره ای از گذشته را برای استفاده در آینده و واکنش مناسب به چالش های جدید استفاده کنند”.

واضح است  هیچ حافظه  ای به خودی خود وجود ندارد. مغز ها  همزمان تجربیات را به  صورت جز جز خرد میکنند .همانند صداها که همزمان  به فرکانس های مختلف میشکنند .این سیستم محفظه ای  با  طول موج های مختلف است. پنجره های زمان شامل هر قسمت از حافظه می شوند شامل تغییرات مولکولی اطلاعات در زمانی که شما آن اتفاق را به خاطر می آورید قابل مشاهده هستند.

بله این خیلی  برای عصب شناسان سخت است  که آن را درک کنند . کوشکین می گوید ” در یک جهان ایده آل ما قادر خواهیم بود رفتار هر عصب رو ردیابی کنیم”

در حال حاضر اگرچه بررسی هایی  توسط دانشمندان انجام  و عرضه شده است اما همچنان  به تحقیقات خود ادامه می دهند و این کار احتیاج به زمان دارد.

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
حافظه اس اس دی چه مدت دوام می‌آورد ؟ - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
حافظه اس اس دی چه مدت دوام می‌آورد ؟ - آلبالو :تازه های فناوری

[…] […]

بستن
بستن