اخبار فناوری جهاناینترنت و شبکه

فیسبوک سر چت بات هایی که زبان مخفی درست کرده باشند زیر آب میکند !

دوتا از چت بات های فیسبوک اخیراً کاری انجام داده‌اند که ما آنرا بیشتر از کودکان انتظار داریم تا چت بات : ساختن یه زبان مخفی بین خودشان !

همین ماه قبل، محققان شاغل در فیسبوک دو بات که در بخش هوش مصنوعی شبکه‌های اجتماعی توسعه یافته بودند را در حالی یافتند که به شکل نامعقولی باهم حرف میزدند.این دو بات به اسم باب و آلیس برای خودشان یک زبان سری درست کرده بودند:

باب ‌: “من میتونم میتونم من هر چیز دیگر“
آلیس:‌ “توپ ها به من صفر دارند به من به من به من به من به من به من“

شاید این گفتگو برای شما بسیار بی‌معنی جلوه کند اما محققین گفته‌اند که این در‌واقع نوعی خلاصه نویسی است ! اصل ماجرا از این قرار است : در ماه ژوئن، فیسبوک از محصول جدید خود در بخش تحقیقات هوش مصنوعی فیسبوک پرده برداری کرد که در آن بات ها میتوانستند با انسان‌ها به گفتگو و بحث بپردازند.

بات ها نوعی نرم‌افزار هستند که میتوانند با انسان‌ها و دیگر کامپیوتر ها صحبت کنند تا کار هایی مانند ثبت یک قرار ملاقات یا پیشنهاد یک رستوران را انجام دهند.

بات های ولگرد فیسبوک به حال خود رها شده بودند تا به انتخاب خودشان به ارتباط با دیگران بپردازند و حتی این محدودیت را نداشتند که فقط به انگلیسی صحبت کنند و به این ترتیب بات ها از حالت اولیه منحرف شدند تا بتوانند به قدرت مکالمه مؤثر تری برسند.

البته این پدیده اصلاً تازگی ندارد.محققان در OpenAI ، آزمایشگاهی که توسط شخصیت فانتزی دنیا، ایلان ماسک و سام آلتمن نماینده شتاب دهنده Y Combinator شروع به کار کرد نیز چنین گونه کاری را به انجام رسانده بودند.
AlphaGo ، هوش مصنوعی توسعه یافته توسط دیپ مایند، زیرمجوعه ای از پدر گوگل، آلفابت، نیز با همین شکل و قواعد ساخته شده است.

مسأله ساخت زبان توسط توسعه هوش مصنوعی سؤالات جالبی را برمی انگیزد:‌ آیا ما با این مسأله مشکل نداریم یا محققان باید جلوی رشد آنرا بگیرند ؟ این اتفاق چه مزایایی میتواند داشته باشد ؟چت بات فیسبوک

فیسبوک هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است.
این شرکت به شدت در حال وارد کردن چت بات هایش به برنامه پیام رسان خودش است. آن‌ها میخواهند ۱.۲ میلیارد نفری که از این برنامه استفاده میکنند، از این بات ها نیز برای اکثر کارهایشان از جمله سفارش غذا تا خرید های دیگر استفاده کنند.فیسبوک همچنین میخواهد آرمان شهر خدمات مشتری باشد. آرمان شهری که در آن مردم بجای تماس با تلفن‌های شرکت، از بات ها کمک میگیرند.

درحالی که فیسبوک روی بات هایش کار میکند، غول‌های تکنولوژی دیگر نیز بیکار ننشته اند. آمازون با نرم‌افزار دستیار دیجیتالی خود، آلکسا، و گوگل با دستیار خود در حال سرمایه‌گذاری های هنگفت روی بخش یادگیری ماشین و هوش مصنوعی هستند.
چت بات

در پایان، فیسبوک این دو باتی که بین خودشان زبان شخصی درست کرده بودند را متوقف کرد زیرا آن‌ها معتقدند که هدف اولیه بات ها چیز دیگری است.

با پیشرفت روزافزون هوش مصنوعی آیا باید از کار های عجیب تری که ممکن است در آینده توسط آن‌ها انجام شود هراس داشت یا باید به حرف استفن هاوکینگ اعتماد کرد که گفت هوش مصنوعی به کمک ما خواهد آمد و نباید از آن ترسید ؟

مرجع
Cnet
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن