اخبار فناوری جهانسخت افزار

۳۳۰ ترابایت در کف دستان شما !

با فناوری جدید IBM آشنا شوید.

دانشمندان IBM توانستند ۳۳۰ ترابایت اطلاعات فشرده نشده ،که معادل ۳۳۰ میلیون کتاب است، در یک کارتریج به اندازه کف دست بگنجانند و رکورد جدیدی به نام خودشان ثبت کند !
۲۰۱ گیگابایت در هر اینچ مربع که روی نمونه اولیه نوار مغناطیسی تجزیه شده که توسط IBM مورد استفاده قرار گرفته است، بیست برابر چگالی مکانی بیشتری از نوار هایی که در بازار موجود هستند، دارد.چگالی مکانی مقدار اطلاعاتی است که میتوان روی یه سطح مشخص ذخیره کرد.

ذخیره اطلاعات دکتر مارک لانتز
دانشمند IBM،‌ دکتر مارک لانتز، در حال نمایش حافظه ۲۰۱ گیگابایت بر اینچ

 این نوار ها که مانند نوارهای کاست هستند بیش از ۶۰ سال پیش اختراع شده و سابقاً برای ذخیره مدارک مالیاتی و اطلاعات مربوط به سلامت افراد استفاده میشد. اولین نوار مورد استفاده IBM از حلقه های به قطر نیم اینچ بود و تنها ۲ مگابایت اطلاعات را ذخیره میکرد.
نوار مغناطیسی که توسط مرکز ذخیره سازی محتوای سونی در همان سال‌های گذشته ساخته شد، نشان داد که در دهه های بعد باید منتظر افزایش حافظه نوار های مغناطیسی باشیم.
اوانگلوس ، یکی از مقامات IBM میگوید :“ نوار ها قبلاً برای ذخیره آرشیو فیلم ها، فایل‌های پشتیبان و ذخیره اطلاعات به صورت محلی استفاده میشدند اما این صنعت در حال گسترش است و اکنون شاهد ذخیره اطلاعات به صورت ابری نیز هستیم. در حالی که نوار تجزیه شده مطمئناً قیمت بیشتری نسبت به نوار های کنونی دارند اما در حجم های بالا قیمت به ازای هر ترابایت وسوسه انگیز خواهد بود و برای ذخیره اطلاعات ابری بسیار مناسب است.

نوار مغناطیسی ذخیره اطلاعات
نمایی از نوار مغناطیسی تجزیه شده

محققین IBM برای رسیدن به ۲۰۱ گیگابایت در هر اینچ باید به چندین تکنولوژی جدید دست پیدا میکردند. IBM برای چندین سال با همکاری سونی رو این مسائل مخصوصاً افزایش چگالی مکانی کار کرد. همکاری این دو غول دنیای فناوری منجر به پیشرفت‌هایی در زمینه محتوای چندرسانه ای شد. از پیشرفت‌های مهم حاصل میتوان به تکنولوژی رول به رول پیشرفته برای ساخت نوار هایی با شدت تجزیه بالا و روان کننده های بهتر که منجر به افزایش ثبات این نوار های مغناطیسی میشود، اشاره کرد.

مرجع
The Verge
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن