گوناگون

واکنش جالب ایلان ماسک به لغو ۶۰ هزار سفارش تسلا ۳

کاهش فروش خودروی تسلا مدل ۳

خودرو تسلا مدل ۳ ، خودرویی الکتریکی که برای عموم مردم ساخته شده است و احتمالاً صنعت خودروسازی را متحول خواهد کرد، از راه رسیده و مردم هیجان‌زده هستند، البته نه همه مردم !

تعداد قابل توجهی از مشتریان هم وجود دارند که از این خودرو ناامید شده اند. در گزارشی که ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در اوایل همین هفته اعلام کرد، در طول سال اخیر حدود۶۳ هزار نفر سفارش های پیش خرید خود برای  خودروی الکتریکی تسلا مدل ۳  را لغو کرده‌اند و تعداد کلی سفارش ها از ۵۱۸ هزار به ۴۵۵ هزار سفارش کاهش داشته است.

واکنش این مدیرعامل بحث برانگیز به کاهش فروش محصولات شرکتش چه میتواند باشد ؟ او اظهار داشته : “لغو سفارش ها در بازه زمانی بیشتر از یک ساله بوده است. به نظر من این ارقام بی‌معنی هستند.با اندکی تلاش ما میتوانیم سفارش های تسلا مدل ۳ را به عددی بسیار بزرگ‌تر برسانیم اما این کار بیهوده است. مثل این است که شما صاحب یک رستوران هستید و سفارش همبرگر دریافت میکنید و مدت زمان تحویل سفارش ۱.۵ ساعت است. آیا شما مردم را تشویق به خرید همبرگر میکنید ؟

فوق‌العاده نیست ؟! چه کسی میتواند با این منطق مخالفت کند ؟

تسلا مدل ۳ - ایلان ماسک
الون ماسک مدیر عامل شرکت های SpaceX – Tesla – SolarCity

حقیقت این است که ماسک احتمالاً زیاد نگران این ارقام نیست. تسلا مدل ۳ روزانه به طور میانگین ۱۸۰۰ سفارش دریافت میکند و شرکت میتواند در ۱ ماه سفارش های لغو شده را جبران کند اما داستان ادامه دارد.

چرا مردم سفارش های خودرا لغو میکنند ؟
تعداد سفارش ها البته زیاد است. Stan Schroeder از Mashable درباره این خودرو این جمله را گفته است :‌ “شاهکاری در عرصه بازاریابی و فریب مردم“.طبق سخنان او تسلا مدل ۳ با قیمت ۳۵ هزار دلار در تبلیغات ظاهر شده اما با این قیمت تنها خودرویی به شما میرسد که هیچ‌وقت آنرا نمیخواهید ! این خودرو عملاً هیچ قابلیت خاصی ندارد. مشتریان برای افزودن حالت رانندگی خودکار باید ۵ هزار دلار و ۳ هزار دلار دیگر برای تمام ویژگی‌های این قابلیت هزینه کنند. ۹ هزار دلار برای طراحی داخلی بهتر و ۱۵۰۰ دلار برای نصب شارژر خانگی هم باید هزینه شود.
سفارش های خودرو در ماه آگوست ارسال می‌شوند اما این خودرو نسخه ۳۵ هزار دلاری نیست. برای دریافت آن حتی مشتری ای که خیلی زود اقدام کرده باید تا ماه نوامبر یا دسامبر صبر کند. Schroeder اضافه میکند : “همه این هارا کنار هم بگذارید و متوجه می‌شوید که برای بسیاری از مشتریان، تسلا مدل ۳ گرانتر از آنچه فکر میکردند و دیرتر از موعد مقرر بدستشان میرسد.”

البته هرکس که تاکنون خودرو خریده باشد میداند که خودرو های میان رده تقریباً عاری از هرگونه قابلیت خاصی هستند.هرچند باز هم میتوان درک کرد که باوجود نسخه اولی بودن این خودرو، زمان تحویل طولانی و قیمت بیشتر چگونه میتواند باعث لغو سفارش ها شود.

اما همه این‌ها باعث نمیشود تا این حقیقت را نادیده بگیریم که تسلا سریع و خشن(!) در حال پیشروی است و ماسک در حال به ثمر رساندن نقشه اصلیش است. بدون درنظر گرفتن نظر عامه در مورد ماسک، باید یک حقیقت را بپذیریم : این مرد میداند چطور جماعتی را مدیریت کند. جماعتی که شامل نیم میلیون آدم است و روزانه هزاران نفر به آن افزوده میشود.

مرجع
Inc
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
تسلا در روزی که برق نیست ! - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
تسلا در روزی که برق نیست ! - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مرتبط: واکنش جالب ایلان ماسک به لغو ۶۰ هزار سفارش تسلا م… […]

بستن
بستن