گوناگون

اختلافات جناحی بیت‌کوین را به دوشاخه تقسیم کرد

جهان وحشی و خشن بیت‌کوین، در آستانه خشن‌تر شدن است

از تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ (اول آگوست ۲۰۱۷) جامعه ارز رمز پایه به دو قسمت تقسیم خواهد شد. دو جناح اصلی که بر اساس افق دید آینده بیت‌کوین از یکدیگر تمایز پیدا کرده‌اند، به مرحله جدایی از هم رسیده‌اند؛ این جدایی قریب‌الوقوع هم می‌تواند بیت‌کوین را درهم‌شکسته و هم آن را از تباهی نجات دهد.

این جدایی که به چندشاخگی سخت معروف است به پدید آمدن دو ارز رمزپایه کاملا مجزا از هم خواهد انجامید: اولی، بیتکوین نقدی و دومی، بیت‌کوین عادی؛ همچنین این جدایی می‌تواند منجر به ساخته شدن میلیاردها دلار ارز رمزپایه جدید بدون پشتوانه شود.

اما موارد فوق تمام ماجرا نیستند. بیت‌کوین آن‌طور که هم‌اکنون به نظر می‌رسد، در خطر بزرگی افتاده است و جناح‌های مختلف نیز طبعا با پول‌های هنگفت و برنامه‌‌های فراوانی برای کمک به بیت‌کوین شتافته‌اند؛ اما موضوع جالب توجه این‌جاست که هیچ‌کدام از این جناح‌ها روی راه‌حل به توافق نمی‌رسند.

در ساعت ۱۷:۵۰ روز ۱۰ مراداد (به وقت محلی تهران) با آغاز به کار پروتکل بیتکوین نقدی این عدم توافق به پایان خواهد رسید و بسیاری از افرادی که در عرصه بیتکوین هستند برای پی بردن به سرانجام این قائله چاره‌ای جز صبر کردن ندارند.

اما بلاخره داستان چه شد؟ چرا بیت‌کوین باید چندشاخه شود؟ چه کسانی در این قائله دخیل هستند؟ این ماجراها چه تاثیری روی آینده ارز رمزپایه خواهد گذاشت؟

بیت‌کوین بر سر یک چندراهی

مشکلی که بیت‌کوین اساساً با آن مواجه است اندازه بلوک داده است. تکنولوژی امروزی بیت‌کوین محدودیتی به اندازه یک مگابایت داده روی هر بلوک دارد که این محدودیت در زمان اختراع این ارز بسیار دور از ذهن بود و می‌توانست سابقه تراکنش‌ها را به خوبی در خود جای دهد.

نکته اینجاست که با مشهور شدن هرچه بیشتر ارز رمزپایه، حجم معادلات آن نیز افزایش یافته است. هم‌اکنون نرخ معاملات این ارز به طور تقریبی  به ۳ معامله در ثانیه محدود شده است؛ همچنین یک تراکنش ساده (صرفا انجام دادن عمل پرداخت) در زنجیره بلوکی به دلیل منتظر ماندن برای فضای داده‌ای کافی در بلوک داده بعدی، می‌تواند به اندازه زیادی به تاخیر بیفتد.

هرچقدر که حجم مبادلات و معاملات بیشتر می‌شود، میزان تاخیر بیشتر خواهد شد.

بیت‌کوین نقدی
تصویری از تجهیزات معدن یابی بیت کوین

این مشکل بزرگی برای بیت‌کوین است. منتها راه‌حل ساده‌ای برای آن می‌توان در نظر گرفت: افزایش حجم بلوک داده‌ای بیت‌کوین. به‌طور مثال افزایش حجم داده بلوک بیت‌کوین از ۱ مگابایت به ۲ مگابایت از لحاظ فنی چالش بزرگی نخواهد بود اما این در صورتی است که همگان بر سر این راه‌حل به توافق برسند.

اما مشکل همینجاست. بیت‌کوین یک ارز توزیع‌شده است و یک اجماع همگانی مورد نیاز است تا کد منبع آن به روزرسانی شود. همین مورد یکی از موارد عدم توافق در مورد تغییرات بود که قبل از چندشاخگی سخت اول آگوست مطرح شد.

یک گروه از توسعه‌دهندگان بیت‌کوین به مدیریت جف گارزیک در حال افزودن تغییراتی هستند که به SegWit2x (به معنی Segregated Witness – شاهد مستقل) مشهور شده است. از جمله تغییرات شاخص این به‌روزرسانی آزادسازی فضای بلوک داده با حذف داده‌های مربوط به گواهی (سیگنچر) تراکنش‌‌های بیت‌کوین است؛ که در نتیجه سرعت تراکنش‌ها را تا حدی بالا خواهد برد.

حال سوال اینجاست که آیا مشکلات حل شده‌اند؟

در پاسخ باید گفت خیر. تغییراتی که در SegWit2x اتفاق خواهد افتاد فقط مورد بالا نیست؛ علاوه بر افزایش ظرفیت بلوک، SegWit2x اجازه پیاده‌سازی «راه‌حل‌های لایه دوم» را نیز خواهد داد که لایتنینگ نتورک یکی از مثال‌های آن است. یک راه‌حل لایه دوم، لیست تراکنش‌ها را از زنجیره بلوکی حذف خواهد کرد؛ که این گزینه برای بسیاری از اعضای جامعه بیت‌کوین غیرقابل قبول است.

بیت کوین نقدی«اگر شما میخواهید مردم از #بیتکوین_نقدی استفاده نکنند، از آن دسته افرادی هستید که بیت‌کوین به منظور کنار گذاشتن افرادی چون شما اختراع شد.»

همزمان با SegWit2x گروه دیگری از افراد در جای دیگری از جهان راه‌حل دیگری را درنظر دارند. این راه‌حل به بیت‌کوین نقدی (Bitcoin Cash) معروف است و اندازه بلوک را تا ۸ مگابایت افزایش خواهد داد. این راه‌حل مشکل بلوک‌های کوچک را حل می‌کند، سرعت تراکنش‌ها را نیز بالاتر برده و هزینه‌های اضافی را کم می‌کند.

اما نکته اینجاست که این ارز یک ارز رمزپایه کاملا جدید خواهد بود، اما ارزی است که بر اساس بیت‌کوین متولد شده است.

این به چه معناست؟

بیت‌کوین نقدی قرار است که در تاریخ ۱۰ مرداد (۱ آگوست) شروع به کار کند که در نتیجه از دانشنامه اطلاعات و زنجیره تراکنش‌‌های بیت‌کوین استفاده کرده و چندشاخه شده و ارزی جدید را خواهد ساخت. بنابراین اگر اکنون در تاریخ ۱۷:۵۰ عصر روز ۱۰ مرداد (اول آگوست) به وقت محلی تهران شما صاحب ۱ بیت‌کوین باشید، مادامی که کلیدهای خصوصی خود را کنترل کنید، شما صاحب یک بیت‌کوین و یک بیت‌کوین نقدی خواهید بود.

به گفته صفحه بیتکوین نقدی «تمامی صاحبان بیت‌کوین به صورت اتوماتیک صاحب بیت‌کوین نقدی نیز خواهند بود. تاریخچه و لیست تراکنش‌های قبلی در زمان چندشاخه شدن پایدار و ثابت خواهد ماند که در نتیجه کاربران می‌توانند هرمقدار پولی که پیش از داشتند را حفظ بکنند.»

هر بیت‌کوین نقدی که در زمان ویراستاری این اثر ۲۹۴ دلار ارزش دارد در صورت پیشرفت کارها طبق برنامه، می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

کسی نمی‌داند چه اتفاقی در تاریخ ۱۰ مرداد قرار است بیفتد. چندشاخگی سخت می‌تواند به آسانی جایی برای خود باز کند و از طرفی هم می‌تواند به تباهی هر دو ارز بیت‌کوین و بیت‌کوین نقدی و آشوب در میان معامله‌کنندگان بینجامد. حتی ممکن است چندشاخگی به کلی به وقوع نپیوندد؛ افرادی که در پشت صحنه بیت‌:وین نقدی فعال هستند شاید در آخرین لحظات تصمیم به عدم اجرای برنامه بگیرند.

هرچه که اتفاق بیفتد، دهم مرداد ۱۳۹۶ روز بزرگی در جامعه ارز رمزپایه خواهد بود. پیشنهاد ما به شما این است که پاپ‌کرن کافی تهیه کنید!

در مقالات زیر بیشتر میتوانید با ارز دیجیتالی آشنا شوید و اولین سرمایه گذاری خود را انجام دهید:

ارز رمز نگاری شده ( پول دیجیتا ل ) چیست؟

چگونه اولین سکه های ارز رمزنگاری شده خود را خریداری نمایید؟

ارز دیجیتالی چگونه می‌تواند فقر جهانی را از بین ببرد؟

مرجع
Mashable
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
Bitcoin فرصت ایجاد ثروت را برای کشور‌هایی مثل ایران ایجاد می‌کند - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
Bitcoin فرصت ایجاد ثروت را برای کشور‌هایی مثل ایران ایجاد می‌کند - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط : اختلافات جناحی بیت‌کوین را به دوشاخه تقسیم کرد […]

بستن
بستن