بررسیبررسی های متفرقهسیستم عامل

اندروید O در مقابل iOS 11

کدام سیستم عامل تلفن های همراه از دیگری امیدوار کننده تر است؟

شرکت «اپل» و «گوگل» در ماه های اخیر سیستم های نسل-بعد تلفن های همراه را رونمایی خواهند کرد: از طرفی، iOS11 برای آیفون و آیپد و از طرف دیگر سیستم عامل فعلا با نام اندروید O که (احتمالا) تا ماه آینده بطور رسمی معرفی خواهد شد.

هر دو این پلت فرم ها سال هاست که به اندازه کافی رشد کرده اند اما آن ها هنوز هم با نوآوری ها و ویژگی های جدیدی که برای چشم انداز تلفن های همراه به وجود می­آیند به تغییرادامه می­دهند. در این جا درباره آن چیزی که قرار است عرضه شود و این که کدام یک از این او اس ها هیجان انگیز تر است مطالبی آورده شده است.

در سیستم عامل آی او اس ۱۱ چه چیزی قرار است ارائه شود

iOS 11 در برابر اندروی O

قرار است تغییرات بسیار زیادی در آی او اس ۱۱ عرضه شوند. به عنوان مثال، در طراحی کنترل پنل و قفل صفحه بازنگری شده است، اگرچه ما زیاد طرفدار ظاهر آجری جدید نسخه پیشین نبودیم؛ حالتی به نام حالت رانندگی مانع از ایجاد حواس پرتی های مختلف در حین رانندگی در راه می­شود؛ و هم چنین رابط کاربری نرم افزار « اپ استور» بی نقص و مدرن تر شده است.

ARkit به نظر از جذاب ترین ویژگی های جدید این سیستم عامل باشد- این ویژگی همان بسته واقعیت افزوده اپل برای توسعه دهندگان است و به این معنی است که شما به زودی با سیلی از برنامه ها رو به رو خواهید شد که دنیای واقعی را با پوشش های دیجیتال ترکیب می­کنند (به نسخه ای بسیار ارتقا یافته از بازی «پوکمون گو» فکر کنید). از ماه سپتامبر شما در اتاق خواب خود با بیگانگان می­جنگید، چیدمان اسباب و اثاثیه اتاق نشیمن را به صوررت مجازی آزمایش خواهید کرد و کارهای بسیاری دیگری نیز انجام خواهند شد.

همان طور که شما انتظار دارید «سیری» قرار است باهوش تر شود و درباره اولویت ها و سلیقه شما بیشتر یاد خواهد گرفت ( اگرچه اپل تمایل دارد که اشاره کند که این اطلاعات در دستگاه شما به صورت خصوصی باقی خواهد ماند اما در مقابل گوگل این اطلاعات را روی فضای ابری ذخیره می­کند). بنابراین به عنوان مثال، تاریخچه جست و جوی شما در برنامه «Safari» ممکن است سیری را به این سمت برانگیزد که اخباری از «اپل نیوز» را که مرتبط با این جست و جو ها است برای شما ارائه کند.iOS 11 در برابر اندروی O

شاید بزرگ ترین ویژگی های جدید iOS 11 برای آیپد ها باشد، چراکه شرکت اپل به تلاش به منظور جایگزین کردن تبلت هایش با لپ تاپ ها ادامه می­دهد. یک داک (Dock) به سبک طرح مک او اس برای شروع در نظر گرفته شده است و شما می­توانید فایل ها، لینک ها، تصاویر، متن و موارد دیگری در میان برنامه ها را بدون بالا آوردن منو استاندارد اشتراک گذاری «بکشید و رها کنید».

در مورد برنامه های تکی داخل سیستم iOS، به لطف فضای ابری «آی کلود» حال می­توانید نرم افزار «آی مسیجز» را بین دستگاه ها مختلف سینک (Sync) کنید، در عین حال برنامه «نقشه  اپل» تعدادی نقشه برای مکان هایی مانند فرودگاه ها و مراکز خرید را اضافه می­کند. برنامه «پرداخت اپل» به شما این امکان را می­دهد تا برای دوستان و خانواده خود پول پرداخت کنید.

این فقط یک نمونه از نقاط اصلی است- اپل تعداد موارد دیگر را به ارتقا این سیستم عامل افزوده است. امسال برای آی او اس گامی رو به جلو همراه با ویژگی های جدید زیاد و خوشایندی است اما احتمالا به جز در مورد ویژگی های احتمالی در بحث واقعیت مجازی و عملکردهای اضافی به سبک دسکتاپ در آیپد ها دیگر انقلابی در تجربه شما ایجاد نخواهد کرد.

در سیستم عامل اندروید O چه چیزی قرار است ارائه شود

iOS 11 در برابر اندروی O

برای تجدید نیروی امسال سیستم عامل در تلفن های همراه، مهندسان گوگل تعدادی ویژگی از iOS از جمله اضافه شدن اعلانیه های نقطه ای در بالای ایکون برنامه ها را قرض گرفته اند، بنابراین شما می­توانید با نگاهی اجمالی به صفحه خانه ببنید که کدام برنامه ها به توجه نیاز دارند. کار به روی پشتیبانی از حالت تصویر در تصویر در تلفن های همراه و هم چنین تبلت ها در حال انجام است.

در ضمن ویژگی های خوب زیادی در پشت صحنه مخفی است: برنامه ها در این نسخه محدود تر می­شوند. محدودیت آن ها در این زمینه است که در زمانی که در حال اجرا نیستند چه کارهای می­توانند انجام دهند یا انجام ندهند. این محدود سازی برنامه ها باعث افزایش طول عمر باتری و پایداری کلی بیشتر سیستم می­شود. پشتیبانی از صفحه کلید نیز ارتقا پیدا کرده است که آن را برای اجرای برنامه های همراه با پیوست در کروم بوک ها و تبلت ها را راحت تر می­سازد.

یکی از ویژگی های جالب کانال های اعلانیه ها است. این بدان معنی است که شما می­توانید اعلانیه های خود را به دسته های مختلف تقسیم کنید- بنابراین در این حالت هشدارهای دارای اهمیت پایین تر کم تر نشان داده می­شوند و به شکلی متفاوت از اعلان های اضطراری نشان داده خواهند شد.تا زمانی که توسعه دهندگان این عملکرد را به برنامه هایشان اضافه کنند، در مخفی کردن هشدارهایی که زیاد مهم نیستند کمک می­کند.iOS 11 در برابر اندروی O

به طور معمول، دسته ای از تغییرات جزئی نیز به وجود آمده اند. از جمله این تغییرات شامل انتخاب متن هوشمندانه تر است که به وسیله هوش مصنوعی قدرت یافته ، برای مثال اندروید متوجه میشود شما در حال انتخاب کردن آدرسی می ­باشید و ادامه آن را برای شما هایلایت میکند. ویژگی پر کردن خودکار از روی مرور گر، برای برنامه ها نیز در حال توسعه است که به معنی صرف زمان کمتر برای تایپ نام کاربری و رمز عبور در موارد مختلف است. نسخه «گوگل پلی» اسکنر بدافزار در حال ارتقا یافتن است و بیش تر از پیش اهمیت یافته که به معنی آرامش ذهنی بیشتر برای کاربران نهایی است. و همانطور که از  نسخه های بتا متوجه شدیم، شما بر نوار مسیریابی و اطلاعات نشان داده شده در صفحه قفل کنترل بیشتری دارید، گرچه این تنظیمات هنوز باید در نهایت توسط گوگل تایید شوند.

بیشتر به روزرسانی یکپارچه اندروید همان طور که گفتیم درپشت صحنه است و بیشتر موارد ارتقا یافته آن طوری نیست که کاربران به واقع بتوانند آن را ببینند. شاید این مسئله این علامت را نشان می­دهد که اندروید چقدر تا به حال عالی کار کرده است که نیازی به تغییرات عمده ندارد.

نظر نهایی ما

iOS 11 در برابر اندروی O سیستم عامل موبایل

به نظر می­رسد که روزهای حیاتی و مهم در ارتقاهای هر دو سیستم عامل های آی او اس و اندروید به پایان رسیده است. حتی طراحی این سیستم عامل ها و این روند به نظر به سمت اصلاحات جزئی می­رود تا اینکه بخواهد به روزرسانی های بزرگ انجام دهد.

و هر دو سیستم عامل های آی او اس ۱۱ و اندروید O به روزرسانی های عالی خواهند بود و هیچ شکی در این مورد نیست: همراه با ویژگی ها و پیشرفت های بیشتر که احتمالا پیش از آن که در اواخر امسال این نسخه های او اس منتشر شوند به آن ها اضافه خواهند شد. کاربران سیستم های تلفن همراه با هر نوع سلیقه ای می­توانند منتظر ویژگی های جدیدی باشند که آن ها را سرگرم کند.

با این حال، با وجود پیشرفت های موجود در نرم افزارهای تبلت ها و کیت AR با ظاهری عجیب و غریب، میتوانیم بگوییم که iOS تا حدودی در این رقابت پیش است (البته گوگل به فناوری های موجود «دی دریم» و «تانگو» نیز اشاره خواهد داشت). ویژگی هایی که گوگل درحال افزودن به اندروید O است حتی اگر مفید باشند، باز هم توجهات را خیلی زیاد به خود جلب نخواهد کرد.

هم چنین این دید کلی به ذات این شرکت ها و چرخه نرم افزاری آن ها نیز بستگی دارد- گوگل تمایل دارد تا برنامه ها و خدماتش را در طول سال بارها به روزرسانی کند اما اپل بیشتر بر یک انتشار بزگ سالیانه اتکا دارد، بنابراین از وی انتظار داشتن بسته جالب تری را خواهید داشت. ما منتظر خواهیم بود تا ببینیم در مرحله بعد چه چیزی عرضه خواهد شد.

مرجع
T3
تگ

3
نظر شما چیست؟

avatar
3 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
دستیار صوتی خود را تربیت کنید - آلبالو :تازه های فناوریادامه: قسمت سوم نکات مربوط به سرعت بخشیدن به گوشی‌های اندرویدی - آلبالو :تازه های فناوریادامه: قسمت دوم نکات مربوط به سرعت بخشیدن به گوشی‌های اندرویدی - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
ادامه: قسمت دوم نکات مربوط به سرعت بخشیدن به گوشی‌های اندرویدی - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط: اندروید O در مقابل iOS 11 […]

trackback
ادامه: قسمت سوم نکات مربوط به سرعت بخشیدن به گوشی‌های اندرویدی - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط:اندروید O در مقابل iOS 11 […]

trackback
دستیار صوتی خود را تربیت کنید - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط: اندروید O در مقابل iOS ۱۱ […]

بستن
بستن