آموزشاینترنت و شبکه

راه های ساده برای آن که وای فای کند خود را سریعتر و بهتر کنید

زمانی متوجه ارزش یک گجت میشوید که آن را به اینترنت وصل کنید! بعضی چیزها واقعاً دیوانه کننده هستند مثل لگ به هنگام یک بازی آنلاین و یا دیدن آنلاین سریال مورد علاقه خودتان وقتی که سرعت وای فای و اینترنت کم باشد. با این حال به احتمال زیاد شما به روتر وای فای خود توجه نمی کنید در حالی که بسیاری از دستگاه های با ارزش خانواده مثل گوشی های هوشمند، تبلت ها و به علاوه ی همه این ها دستگاه هایی مثل لپ تاپ ، Roku ، Xbox ، یخچال هوشمند، زنگ در خانه ، ترموستات و خیلی چیزهای دیگر همگی به روتر متصل هستند. همان دستگاهی که یک جایی در کمد اتاق شما به حال خود رها شده و زمانی متوجه آن میشوید که نصاب اینترنت به شما میگوید که آن را از برق بکشید.

وای فای شما بهتر از این چیزی که هست میتواند ! خوشبختانه اینترنت سریعتر چیزی نمیخواهد مگر یک سری تغییرات داخلی دکوراسیون و چند عدد که به شما اطمینان میدهیم با این عددها قصد هک کردن اینترنت شما را نداریم!  و یا حتی اگر که به فکر ارتقا روتر خود هستید که چیزی نمی خواهید بجز یک کارت پر پول.

آپدیت کردن و ارتقا دادنافزایش سرعت وای فای

چه میخواهید باور کنید یا نکنید ارتقا دستگاه روتر به دستگاه های جدیدتر برای سرعت اینترنت به هزینه ایی که برای انجام این کار میشود می ارزد. شبکه اینترنتی مش (mesh networks)  به شبکه ایی گفته میشود که از دو و یا بیشتر از دو سیستم برای پشتیبانی بهتر و بزرگتر از برد شبکه استفاده میکند. شما هم میتوانید با اتصال دستگاه های بیشتر به یکدیگر، اینترنت وای فای خود را در مکانهای بیشتر و وسیعتری داشته باشید. و همچنین باید اشاره کرد که دستگاه های جدید تولید شده به اندازه کافی هوشمند هستند که با انتخاب صحیح و درست کانال ها (Channels) تا اینترنت وای فای روان تری داشته باشید. با خرید محصولاتی همانند Eero و Google wifi و Plume  میتوانید در کمتر از پنج دقیقه تغییر را احساس کنید و یک سیستم خانگی قدرتمندی داشته باشید.

اگر که قصد خرج کردن تقریبا یک میلیون تومان را برای خرید این محصولات ندارید پس حداقل سعی کنید که آخرین نسخه فریمور (frameware) را بر روی روتر خود داشته باشید. البته لازم به ذکر است که هر روتر با روتر دیگری تغییرات هر چند جزیی را دارند که یا یک جستجو در گوگل میتوانید آخرین آپدیت ها را بر روی مودم خود داشته باشید تا بهترین کارایی و بالاترین امنیت را بر روی روتر خود داشته باشید.

موقعیت، موقعیت، موقعیت

طول موج کوتاه روترهای وای فای رابطه خوبی با دیوارها ، سقف ها ، درها ، مبلمان و فرش های شما ندارند. سعی کنید روتر خود را در مکان هایی باز قرار دهید که در معرض دید خود شما هم باشد. هر شیئ میان گجت شما و روتر قرار داشته باشد سرعت روتر شما را کمتر میکند. مودم را در کنار تلویزیون خود قرار دهید نه در کمد خود.

 برای نتیجه گیری بهتر سعی کنید که روتر خود را در مکان های مختلف قرار دهید، تست سرعت را اجرا کنید و بهترین مکان برای روتر خود را پیدا کنید. نکته : سعی کنید که روتر را مکانهای مرتفع تر قرار دهید زیرا به دلیل طراحی خاص آنتن روترها جریان اینترنت عمدتا به سمت پایین حرکت میکنند. پس هرچه مودم خود را بالاتر قرار دهید وای فای بهتری را دریافت میکنید.

 اپن آشپزخانه ها مکانهای مناسبی برای قرار دادن مودم هستند و یا حتی اگر به دنبال حداقل کاهش سرعت وای فای هستید میتوانید روتر خود را مثل لوستر به سقف آویزان کنید!

حتما مقاله مفصل ما درباره تمام مواردی که سرعت وای فای شما را در خانه کم میکند بخوانید.

مهمترین نکته: امنیتافزایش سرعت وای فای

نیاز به گفتن نیست که برای هر روتر وای فای نیاز به یک رمز عبور مطمئن می باشد تا بتوان از هکرها و یا حتی از همسایه ها یتان که با اینترنت وای فای شما پیوسته برنامه های خود را آپدیت میکنند! در امان ماند. بهتر است که از رمزنگاری AES (در تنظیمات روتر) استفاده کنید که بالاترین امنیت و سرعت را دارد.

و یک نکته دیگر، بهتر است شما از دو شبکه اینترنتی استفاده کنید یا اگر مودم و یا روتر شما از قابلیت پسورد “مهمان” پشتیبانی میکند آن را فعال کنید. یکی برای خودتان و دیگری برای مهمان ها یتان! آن ها همیشه رمز عبور وای فای شما را می پرسند و چه بهتر است که تعداد افرادی که به روتر و گجت های شخصی شما دسترسی داشته باشند را کمتر کنید.

 

برنامه ریزی و اولویت بندی

آیا تا به حال دقت کردید که سرعت اینترنت بعد از زمان شام و یا هنگام پخش یک برنامه اینترنتی، کمتر میشود!؟ این یک مسئله طبیعی است، هر چقدر افراد آنلاین بیشتر باشند در نتیجه سرعت اینترنت کمتر میشود. پس این مودم شما نیست که باید تغییر کند بلکه این خود شما هستید که تغییر کنید! دانلود های حجم بالای خود را به ساعات آخر شب قبل از به خواب رفتن خود موکول کنید تا با یک آرامش نسبی دانلود ها انجام شود. و یا حتی اگر قصد انجام بازی دوتا (Dota) را دارید بهتر است یکمی زودتر به خانه برگردید. هیچکس پهنای باند شما را ساعت ۱:۳۰ ظهر مختل نمی کند.

البته کمتر کردن تعداد دستگاه های متصل با مودم هم میتوان راه چاره باشد. وصل بودن تعداد زیادی دستگاه به روتر شما مثل آن است که در حال اجرای بازی فیفا به شکل آنلاین مشغول دانلود کردن تمامی قسمت های سریال بازی تاج و تخت از تورنت باشید. تمام گجت های ضروری خود را به اینترنت وصل کنید و دستگاه هایی مثل چای ساز هوشمند (که همیشه به روتر وصل بوده ولی هیچ کاربردی نداشته است) را از مودم خود قطع کنید. مطمئن شوید که تنها دستگاه هایی که ضرورت نیاز به اینترنت دارند، به روتر شما وصل باشد.

البته به یاد داشته باشید در دستگاه های روتر جدید شما میتوانید به دستگاه های متصل به روتر اولویت بندی اختصاص دهید تا اولویت موبایل شما از دستگاه چای ساز هوشمندتان در هنگام اتصال به اینترنت بیشتر باشد.

به یاد داشته باشید که سرعت وای فای به خیلی چیز ها ربط دارد. فاصله و موقعیت شما نسبت به روتر عامل مهمی در کارای و سرعت اینترنت شما است، جنس دیوارها، به تاریخ تولید دستگاه مایکروویو شما و به نصاب مودم شما وابسته است. شما هیچ وقت به سرعت تبلیغ شده بر روی جعبه دستگاه نخواهید رسید! در حالی که با کمترین تلاش میتوانید نتیجه بهتری بگیرید. با وجود روترهای جدید تر میتوانید دفعه بعدی که با ماشینی پر از وسایل هوشمند جدید خریداری شده از بازار به خانه رسیدید با خیال راحت و بدون نگرانی همگی آنها را به اینترنت وصل کنید.

مرجع
Wired
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن