سینما و تلویزیون

سریال Game of Thrones: آیا جیمی لنیستر جان سالم به در می‌برد؟

با در نظر گرفتن جنس و وزن زره جیمی لنیستر، شانس زنده ماندن او چقدر است؟

تحلیل ما در مورد قسمت چهار از فصل هفتم سریال جذاب «Game of Thrones» را که «جنگ سربازان» نام گرفته است، می‌توانید در مقاله زیر مطالعه کنید.

پایان جالب و هیجان‌انگیزی دیگر؛ این‌بار در قسمت چهارم از فصل هفتم Game of Thrones؛ افتادن جیمی لنیستر در اعماق دریا، در حالی که زره بر تن داشت و ظاهراً هوشیار نبود. شانس Kingslayer (لقب جیمی) برای رهایی از این موقعیت چقدر است؟ در این مقاله با یکی از اساتید در حوزه ساخت زره و لباس جنگی با ۲۰ سال تجربه صحبت کرده‌ایم؛ آقای جفری هیلدبراندت (Jeffrey Hildebrandt) از Royal Oak Armoury در Saskatchewan کانادا.

تاریخچه لباس‌های جیمی از کجا نشأت می‌گیرند؟

در ابتدا، دریافتیم که گرچه زیبایی زره و تن‌پوش جیمی لنیستر بر گرفته از چند طرح قدیمی است ولی سابقه تاریخی چندانی ندارد. به عنوان مثال،‌ لرزش‌گیرهای شیر شکلیِ پوشاننده شانه، الهام‌گرفته از زره امپراطور مقدس روم، چارلی پنجم است که پادشاهی‌اش در ۱۵۵۶ به پایان رسید. به عبارت دیگر، زره جیمی شباهت چندانی به لباس‌های جنگی واقعی که شوالیه‌ها در جنگ به تن می‌کردند، نداشت.

جنس لباس‌های جیمی چه نقشی ایفا می‌کند؟

مهم‌تر از آن، وسایل جیمی در این قسمت عمدتاً از چرم ساخته شده بودند؛ در حالی که، در ‌سری کتاب‌های آهنگ یخ و آتش می‌خوانیم که لنیسترها و طبیعتاً جیمی، اغلب از ورقه‌های فلزی پیچیده (و بسیار سنگین) استفاده می‌کردند ولی لباس‌های جیمی در این قسمت، عمدتاً تولید شده از چرم بودند. آیا این نکته باعث نجات جیمی از غرق شدن می‌شود؟

ظاهراً خیر؛ وزن این لوازم چرمی افزایش می‌یابد. هیلدبراندت می‌گوید: «باید بگویم که وزن این زره‌ها حدوداً برابر حد بالایی است که یک لباس جنگی می‌تواند داشته باشد. نکته مثبت زره چرمی این است که معمولاً اجازه انعطاف‌پذیری زیادی به مبارز می‌دهد و برای تحرک بسیار خوب است؛ اما واقعاً سنگین است و وقتی برای تقویت، با فلز ترکیب شود، سنگین‌تر از زره‌ای خواهد شد که بتوانید آن را حمل کنید.»

ادامه داد: «او هم‌چنین، دارای زره دو لایه زیر کمر است. دامن چرمی پوشیده‌شده که تا زانوی او دیده می‌شود، چکمه‌های سواری بلند که پوشیده است و هم‌چنین، ردای چرمی بلندتر از دامن‌ها که از روی آن‌ها آویزان شده است، نیز از جمله لوازم جیمی شمرده می‌شود. بنابراین، می‌توانم بگویم اگر زره‌ها واقعی باشند و از چرم واقعی ساخته شده باشند و هم‌چنین، با فلز تقویت شده باشد، فوق‌العاده سنگین خواهد بود.»

game of thrones

وزن لباس‌ها تنها مشکلی نیست که جیمی برای نجات از غرق شدن و شنا کردن با آن دست و پنجه نرم می‌کند. هیلدبراندت می‌گوید: «شکل زره شنا را برای هر کسی که آن را بر تن کرده است، دشوار می‌کند. ردای چرمی بلندی که تا زانوی جیمی آویزان شده است، به تصورم، تلاش برای شنا را بسیار سخت می‌کند و چکمه‌های چرمی‌اش، می‌تواند همانند لنگر درون دریا عمل کند.»

دست ساخته‌شده از طلای جیمی نیز کمک چندانی به شنای او نمی‌کند.

در صورت تلاش برای درآوردن این لباس‌ها چطور؟ از لحاظ تاریخی، شوالیه‌ها برای پوشیدن و درآوردن زره‌ها به یک‌ دیگر کمک می‌کردند و درنتیجه، خارج کردن لباس و آزاد کردن بند به بند و نقطه به نقطه‌ی آن به تنهایی، کار بسیار سختی است. هیلدبراندت فکر می‌کند که جیمی لحظات دشواری برای درآوردن لباس‌ها به منظور نجات از غرق شدن را پشت سر خواهد گذاشت. وی می‌گوید: «تلاش برای در آوردن لباس‌ها با یک دست همزمان با این‌که دارید غرق می‌شوید و هوشیاری کاملی ندارید، کار سختی است و احتمالاً محکوم به مرگ می‌شوید.»

«بنابر علم فیزیک، لنیستر داستان ما، رفته رفته به عمق بیش‌تری می‌رود؛ ممکن است او به نحوی به صورت زنده به داستان بازگردد، همانند برخی از شخصیت‌های دیگر موجود در سریال.»

game of thrones

یک روزنه‌ی امیدی برای رهایی از اعماق دریا وجود دارد: آیا کسی نمی‌تواند در دریا بپرد و جیمی را به ساحل حمل کند، با وجود وزنی که دارد؟

هیلدبراندت می‌گوید: «بله، من نیز چنین تصوری دارم.» با وجود این‌که تأکید کرد که دانش وی از شنا، در مورد این رمز و راز درباره‌ی زره و لباس‌های موجود،‌ جوابی نمی‌دهد.

کسی مثل بران، یکی از تایرل‌ها که جیمی را از روی اسبش پرتاب کرد و در پایان این قسمت، با هم به داخل آب افتادند. هر کسی که باشد، باید امیدوار بود که شناگر توانا و قدرتمندی باشد. در غیر این صورت، تیریون و جیمی هرگز یک‌ دیگر را ملاقات نخواهند کرد؛ سرسی نمی‌فهمد که اُلنا، جافری را مسموم کرده بود؛ و جیمی نخواهد توانست که خواهرش را از تخت پایین آورد، مانند شاه دیوانه و به طور کلی، داستان ناراحت‌کننده خواهد شد.

مرجع
GameSpot
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن