اخبار فناوری جهانرباتیک

ربات های واقعیت مجازی میتوانند هیئت منصفه را به محل جرم ببرند

از کمک های شخصی واقعیت مجازی که بگذریم، میبینیم که واقعیت مجازی حتی در دادگاه ها هم به کمک انسان میاید.

هیئت منصفه دادگاه ها به ندرت اجازه حضور در محل وقوع جرم را پیدا میکنند. در موارد دشوار که بسیار مورد توجه هستند، استثناء هایی وجود دارد. مانند دادگاه O.J Simspon در سال ۱۹۹۵ در آمریکا و جلسه دادگاه برای قتل Jill Dando در انگلیس. البته تقاضای حقیقت یاب شدن از هیئت منصفه با مشکلات بیشماری، از جناح گیری منطقی تا مشکلات امنیتی، همراه است.

در بازدید از صحنه جرم پرونده Dando، پنج خودرو برای حمل و نقل هیئت منصفه، وکلا، قاضی ها و اسکورت پلیس تا صحنه جرم مورد استفاده قرار گرفت که باید از موانع پلیس که مورد محاصره همسایه ها، خبرنگاران و تماشاگران بود میگذشت. البته این حالت پیش آمده در صحنه جرم منظره ی مورد علاقه رسانه‌ها بود.

واقعیت مجازی

اما رشد روزافزون فناوری در زمینه های عکاسی، رباتیک و هوش مصنوعی شاید بزودی بتواند تمام این مشکلات را با تله پورت کردن(دور نوردی) قاضی و هیئت منصفه به محل جرم حل کند، بدون اینکه دادگاه را ترک کنند !

اینگونه بازدید از صحنه‌های جرم میتواند به ارزیایی جرم و دفاع از پرونده به هیئت منصفه کمک کند. برای مثال، در پرونده قتل تولید کننده موسیقی، Phil Spector، در سال ۲۰۰۷، وکیل مدافع ادعا کرد یک چشمه بزرگ در صحنه جرم باعث شده که شاهد صحنه در شنیدن اینکه Spector ارتکاب جرم را پذیرفته است، اشتباه کند. با مراجعه به محل وقوع جرم، هیئت منصفه بهتر میتوانستند احتمال این امر را بسنجند و همینطور روند وقوع اتفاقات را بررسی کنند.

اما زمانی که هیئت منصفه، محل وقوع جرم را بررسی میکنند احتمالاً شرایط مانند زمان وقوع جرم نخواهد بود. مثلاً در پرونده Simpson، ادعا های جدی مبنی بر تغییرات در صحنه جرم و جایجایی اجسام وجود داشتند و هرچه از زمان وقوع جرم میگذشت، تغییرات بیشتر میشدند.

دادگاه ها سابقاً برای جلوگیری از سر زدن هیئت منصفه از محل وقوع جرم، از واحد های قانونی علمی درخواست تولید شواهد تصویری برای دادگاه میکردند. محققان صحنه جرم با جمع آوری و استفاده از شواهد،‌بدنبال کشف دنباله ای از حوادث هستند که در زمان جرم اتفاق افتاده است.

بخشی از این بازسازی دنباله حوادث، توسط عکس برداری از صحنه و کشیدن طرح است که در حال حاضر اکثراً با دست انجام میشود. عکس‌ها تنها یک بخش کوچک از محل جرم را که در میدان دید عکاس بوده‌اند و از نظرشان اهمیت داشته، نمایش میدهند. فیلم‌ها میتوانند بخش بیشتری از صحنه را شامل شوند ولی بازهم بخاطر میدان دید دوربین، محدود هستند.

طراحی ها میتوانند چیزهایی را مشخص کنند که نه عکس و نه فیلم میتوانند نمایش دهند. طرح ها میتوانند یک نمای کلی از صحنه و محل دقیق و نسبی شواهد در صحنه را مشخص کنند. اما طرح ها هم ذاتاً نمایشی غیرواقعی از صحنه جرم بدست میدهند که وابسته به درک طراحشان دارد. البته عکس‌ها و فیلم‌های میتوانند به انمیشین های ۳ بعدی تبدیل شوند که البته بسته به اینکه کدام طرف محاکمه آن‌ها را تهیه میکند میتوانند سلیقه ای باشند.

واقعیت مجازی - عکاسی

شواهد احاطه گر 

تکنولوژی جدیدی در حال پدیدار شدن است که میتواند با استفاده از عکاسی ۳بعدی، فیلم‌برداری وسیع، رباتیک و واقعیت مجازی به محققان صحنه جرم کمک کند تا شواهدی محاط تری( تصاویری که پیرامون مشاهده گر را فرا میگیرد) تولید کنند. برای مثال، محققان در دانشگاه Staffordshire با رهبری Caroline Sturdy Colls، از صفحه سبز،‌ نرم‌افزار های بازی‌های ویدئویی و جدیدترین هدست های واقعیت مجازی( مانند Oculus Rift و HTC Vive )‌ برای تولید صحنه جرم مجازی استفاده کردند.

اعضای هیئت منصفه میتوانند در دنیای ۳ بعدی که توسط سیستمی برایشان تولید میشود، قدم بزنند و جزئیات مهم صحنه جرم را مورد بررسی قرار دهند. برخلاف فیلم‌های ویرایش شده که برای تکان دادن هیئت منصفه تولید میشوند، این شکل از شواهد میتوانند به سادگی برای ثبت صحنه‌های جرم مورد استفاده قرار گیرند. البته این تماماً به افرادی بستگی دارد که به محل می‌روند تا از تغییرات در صحنه جلوگیری کنند.

یکی از مشکلات این نوع بازسازی های ۳ بعدی و شبیه سازی کامپیوتری واقعیت مجازی این است که، نیاز به هدست های گران قیمت و کامپیوتر های سطح بالا دارند. اولین نسل از سیستم‌های واقعیت مجازی مثل HTC Vive با قیمت ۷۵۹ پوند(۳/۷۵۰/۰۰۰ تومانواقعیت مجازی پلی استیشن با قیمت ۳۵۰ پوند ( ۱/۷۳۰/۰۰۰ تومان) و Oculus Rift با قیمت ۵۴۹ پوند (۲/۷۲۰/۰۰۰ تومان) همه با قیمت های نجومی هستند و هیچکدام بدون یک کامپیوتر آماده برای واقعیت مجازی کار نمیکنند.

برای غلبه بر این مشکل، من و همکارانم در دانشگاه Durham بر روی سیستم رباتیکی کار میکنیم که از پیمایشگر Curiosity ناسا الهام گرفته و میتواند فیلم‌های احاطه گری از صحنه‌های جرم تهیه کند. این MABMAT توانایی ثبت فیلم و عکس‌های ۳۶۰ درجه دارد که میتواند در هر کامپیوتر یا تلفن هوشمندی با استفاده از برنامه‌ای خاص نمایش داده شود.

با یک هدست ساده ۱۰ پوندی(۵۰ هزار تومان) مثل Google Cardboard، این سیستم میتواند با قیمتی بسیار کمتر تجربه‌های مشابهی از واقعیت مجازی را به کاربر تلقین کند. این سیستم نیازی به رندر کردن ۳ بعدی و کامپیوتر های قوی ندارد ولی میتواند از هر زاویه تصاویری از صحنه جرم به نمایش بگذارد. کابران میتوانند سرشان را بچرخانند، به بالا و پایین نگاه کنند یا به عقب و جلو زوم کنند.  

علاوه بر کمک به هیئت منصفه در جلسه دادگاه، سیستم میتواند به محققان صحنه جرم نیز برای بررسی محل حادثه، همان‌گونه که در اولین بازجوییشان شاهد بودند، کمک کند. اطلاعات از ۳ طریق میتوانند ثبت شوند. محققان میتوانند مسیری از پیش تعیین شده به پیمایشگر داده تا پیمایشگر در مسیر حرکت خود فیلم‌های با کیفیت ۳۶۰ درجه تهیه کند. یا میتواند توسط بلوتوث با تلفن هوشمند و تبلت کنترل شود. همچنین پیمایشگر میتواند از سنسور های فراصوت، حرکتی و مادون قرمز برای حرکت و تصویر برداری استفاده کند.

تمام موارد مورد نیاز برای راه اندازی این سیستم فقط ۲۹۹ پوند(۱/۵۰۰/۰۰ تومان) هزینه دارد، که حتی در آینده با کمک کیت های متن باز رباتیک مثل رسپبری پای و آردوینو ، کمتر نیز خواهد شد. پیشرفت دیگر میتواند با کمک پروژه Google Tango باشد که میتواند به ارائه عکس‌های ۳ بعدی از صحنه‌ها کمک شایانی میکند و میتواند جایگزین طرح های دستی شود. این پیشرفت میتواند تجربه‌ای از تصاویر احاطه گر همراه با دنبال کردن حرکات، برجسته کردن فاصله دقیق بین اجسام و فاصله نسبی بین آن‌ها را ایجاد کند.

مرجع
The Next Web
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
تحول زودهنگام در عرصه هوش مصنوعی - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط: کمک واقعیت مجازی به هیئت منصفه دادگاه […]

بستن
بستن