اخبار فناوری جهان

سنت‌شکنی در شکل هارد درایوها؛ حافظه SSD خط‌کشی شکل شرکت اینتل

این حافظه توانایی ذخیره یک پتابایت داده در یک ردیف سرور را دارد

امروزه، هارد درایو ها و SSDها در شکل‌های استانداردی عرضه می‌شوند؛ درایوهای ۳٫۵ اینچی برای نسخه‌های دسکتاپ، ۲٫۵ اینچی برای لپ‌تاپ‌ها و استاندارد جدیدتر M.2 که مشابه RAM ولی بزرگ‌تر از آن می‌باشد. SSDهای جدید شرکت اینتل در طراحی، تغییر جالبی کرده و با طراحی شبیه خط‌کش عرضه شده‌اند؛ این طراحی هم چگالی حافظه را بهینه کرده است و هم‌چنین میزان توان مصرفی و مقدار حرارت را بهبود بخشیده است.

هارد درایو‌های جدید با شکل‌های کوچک خود، برای سرورهای ردیفی و خطی طراحی شده‌اند؛ اینتل می‌گوید این نوع درایو‌ها قادر خواهند بود مقدار حافظه و حجم ذخیره‌سازی را به شدت افزایش دهند. گرچه شرکت اینتل هنوز اطلاعات چندانی در مورد مشخصات و بزرگی این خط‌کش منتشر نکرده است؛ اما مدعی شده است که شرکت‌ها می‌توانند در حافظه‌ای به اندازه یک واحد (۱U) ردیفِ سرور، که کوچک‌ترین اندازه ردیف به حساب می‌آید،‌ به ذخیره‌سازی یک پتابایت که معادل ۱۰۲۴ ترابایت است، دست یابند؛ که قابل مقایسه با هارد درایوهای ۱۰ ترابایتیِ ۳٫۵ اینچی مرسوم می‌باشد که به فضایی بزرگ‌تر از ۴ واحد ردیف‌های ذکر شده نیاز دارد که با این افزایش فضای چشمگیر، طبیعتاً توان مصرفی و هزینه دفع حرارت افزایش می‌یابد.هارد درایو اس اس دی SSD

بعید به نظر می‌رسد که در آینده کامپیوترهای دستکاپ بلند اما لاغر روی میز خود ببینیم که با درایوهای جدید ساخته و منطبق شده باشند. اما باید بگوییم ساخت واحد‌های سروری که کارآمدتر و کوچک‌تری داشته باشند، امر بسیار خوبی به نظر می‌رسد، اگرچه درایو‌های خط‌کشی شکل هرگز راه خود را به کامپیوترهای ما پیدا نکنند.

مرجع
TheVerge
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
حافظه اس اس دی چه مدت دوام می‌آورد ؟ - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
حافظه اس اس دی چه مدت دوام می‌آورد ؟ - آلبالو :تازه های فناوری

[…] بخوانید: سنت شکنی در طراحی درایو ها توسط اینتل […]

بستن
بستن