اخبار سینما و تلویزیوناخبار فناوری جهان

سرمایه‌گذاری میلیاردی اپل برای ساخت فیلم و محتوای تلویزیون

اپل میخواهد به معنای واقعی کلمه، میلیارد ها دلار صرف تولید فیلم و محتوای تلویزیون از جانب خود کند. درحالی که اکثر مردم اپل را شرکتی مربوط به ابزار های کامپیوتری میدانند، این شرکت با فروشگاه آیتونز و اپل تیوی توانسته نحوه توزیع محتوا را متحول و نحوه دانلود و استریم اطلاعات را دگرگون کند. البته که این رفتار در دی‌ان‌ای این شرکت بوده است.استیو جابز فقید یکی از موسسان استودیو پیکسار نیز بود. او در زمان مرگ خود در سال ۲۰۱۱ بیشترین سهام را در دیزنی داشت.

در سال‌های اخیر، صداهایی از اپل ناشی از قدم گذاشتن در عرصه تولید محتوای تلویزیون شنیده شده بود. به هر حال بعد از آن فروش‌های فوق‌العاده محصولاتش در سال‌های اخیر، حالا اپل بر روی تپه‌ای از میلیارد ها دلار نشسته است. البته معقول است که انتظار داشته باشیم اپل، در زمینه‌ای دیگر نیز به رقابت با آمازون یا نتفلیکس یا حتی استودیو های هالیوودی بپردازد. حالا صحبت‌های دقیقتر از اینکه اپل چقدر میخواهد در این زمینه سرمایه‌گذاری کند، شنیده میشود.

محتوای تلویزیون - نتفلیکس - اپل
طبق گزارش‌های روزنامه وال استریت ژورنال، اپل قصد دارد تا ۱ میلیارد دلار برای پشتیبانی و تولید محتوای مخصوص خود در طی سال‌های آتی خرج کند.

اگر این خبر حقیقت داشته باشد، این میزان برابر است با هزینه آمازون برای مورد مشابه در سال ۲۰۱۳، اگرچه بهتر است بدانید که نتفلیکس تصمیم دارد امسال حدود ۶ میلیارد دلار در این زمینه هزینه پرداخت کند.

اولین تلاش‌های اپل برای تولید محتوا، برنامه تلویزیونی Carpool Karaoke و مستند سیاره میمون ها بود که به هیچ وجه موفقیت خاصی برای اپل بهمراه نداشته‌اند ، اگرچه که اپل در این زمینه هنوز بسیار ناپخته و خام است. اوایل همین امسال نیز گزارش شد که سریال های ساخت اپل بصورت مستقیم با سریال های نتفلیکس رقابت نخواهند کرد(فعلا).

این تصمیم اپل میتواند پیشرفت بزرگی را حاصل شود؛ آنهم به این دلیل که اپل طبق آخرین گزارش های مالی، ۲۵۰ میلیارد دلار در حساب خود میبیند ! البته اپل قصد دارد در سال اول فقط ۱ میلیارد از حساب خود خرج کند اما اگر علاقه اپل پایدار بماند، در سال‌های بعد میتوان انتظار سرمایه‌گذاری های هنگفت از اپل در این عرصه را داشت. این بدین معناست که اگر آن‌ها بخواهند سریال پرهزینه و پردردسری مثل بازی تاج و تخت را در کنار بازیگران، کارگردانان و افراد حرفه‌ای بسازند، به راحتی میتوانند هزینه آنرا پرداخت کنند. البته اپل بهتر است ابتدا به کامپیوتر های خود حسابی رسیدگی کند تا مانند شبکه HBO هک نشده و یک فصل از سریال محبوبش را تباه نبیند. اپل در حال حاضر خود را در ابتدای راه آمازون و نتفلیکس مشاهده میکند، با این تفاوت که چندین میلیارد بیشتر از آن‌ها سرمایه دردست دارد. همچنین گزارش هایی از قرض طولانی مدت نتفلیکس نیز منتشر شد که اپل این مشکل را نیز نخواهد داشت.

مقاله مرتبط :‌ جورج آر.آر. مارتین: مرگی عظیم در راه است

کلید موفقیت در عرصه تولید محتوای تلویزیون برای اپل، همانند دیگر رقبا، تصمیم گیری درست در انتخاب سریال و فیلم‌های موفق است. البته این را هم بخاطر داشته باشید که اپل چندین سال دیرتر از رقبا در حال وارد شدن به این عرصه است و معلوم نیست که شرکای هالیوودی اپل چه واکنشی به دست اندازی اپل در کاسه آن‌ها خواهند داشت. اما همانطور که برای آمازون و نتفلیکس شاهد بودیم، تنها یک یا دو گام بزرگ و موفق میتواند اپل را راه بیندازد.

مرجع
Screen Rant
تگ

2
نظر شما چیست؟

avatar
2 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
تاریخ رسمی معرفی آیفون 8 مشخص شد - آلبالو :تازه های فناوریلیست سیاه هالیوود - قسمت اول - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
لیست سیاه هالیوود - قسمت اول - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط: سرمایه‌گذاری میلیاردی اپل برای ساخت فیلم … […]

trackback
تاریخ رسمی معرفی آیفون 8 مشخص شد - آلبالو :تازه های فناوری

[…] […]

بستن
بستن