آموزشموبایل

ادامه: قسمت سوم نکات مربوط به سرعت بخشیدن به گوشی‌های اندرویدی

تعدادی ترفند دستی برای سرعت بخشیدن به گوشی اندرویدی

در قسمت اول و قسمت دوم سعی کردیم تا نکاتی برای سرعت بخشیدن به گوشی‌های اندروید که سهم بسزایی از بازار  را به خود اختصاص می‌دهند با هم مرور کنیم. این مقاله، آخرین سری از این دسته مقالات است؛‌ پس خوشحال می‌شویم تا با ما همراه باشید.

۱- لانچرهای دیگری که برای گوشی اندرویدی شما ساخته شده است را نیز امتحان کنید

لانچرهای سفارشی، راه بسیار خوبی برای تبدیل گوشی اندرویدی شما به نسخه کاملاً جدیدتری از آن است. این لانچر‌ها ممکن است عملکرد مربوط به سخت‌افزار شما را به طور قابل ملاحظه‌ای تغییر ندهند، اما برخی از آن‌ها، مموری کم‌تری از بقیه مصرف می‌کنند و سبب درگیری کم‌تر پردازنده می‌شوند.

علاوه بر این، تعداد زیاد میانبرها، شخصی‌سازی‌ها و امکانات دیگر کمک می‌کنند تا گوشی اندرویدی خود را سریع‌تر مدیریت کنید، وگرنه سعی می‌کنند تا آن را سریع‌تر کنند. این نرم‌افزارها می‌توانند زمان تلف‌شده برای یافتن اپلیکیشن‌های گوناگون و تنظیمات گوشی را کاهش دهند.

۲-  زمانی که گوشی اندرویدی متوقف می‌شود، چکار کنیم؟

گفتن خلاصه‌ی آن سخت است اما نرم‌افزارها و فرآیندهای بدی وجود دارند که سبب می‌شوند دستگاه ما دمایی جهنمی (بسیار بالا) را تجربه کنند. ضربه زدن پی‌درپی به صفحه‌نمایش و یا فشردن دکمه، زمانی که گوشی اندرویدی شما به دلیل crash نرم‌افزار و یا درگیری کامل RAM، متوقف شده است، تنها باعث بدتر شدن آن می‌شود.

مقاله مرتبط:اندروید O در مقابل iOS 11

در این مواقع، قدری آرامش و صبوری داشته باشید. در بسیاری از مواقع، با فشردن دکمه هوم، به صفحه اصلی هدایت می‌شوید و می‌توانید از قسمت recent apps، نرم‌افزاری که باعث ایجاد این حالت شده بود را ببندید و گوشی خودرا به حالت عادی بازگردانید.

اگر با فشردن دکمه هوم، اتفاقی نمی‌افتد، دکمه power را برای مدتی نگه دارید و سعی کنید گوشی خود را خاموش و یا ریستارت کنید. اگر به اندازه‌ای وضعیت بد بود که نتوانستید دستگاه خود را ریستارت کنید، می‌توانید باتری گوشی خود را درآورید. ممکن است در صورتی که باتری گوشی شما غیرقابل تعویض است، مدت زمان زیادی را صبر کنید؛ زیرا در آن صورت مجبورید تا زمانی که شارژ باتری شما تمام شود، شکیبا باشید.

۳- اندروید خود را روت کنید

آیا روت کردن، اندروید شما را سریع‌تر خواهد کرد؟ خیر؛ چرا که روت معجزه‌ای نیست که عملکرد دستگاه را به شدت و به سرعت تحت تأثیر قرار دهد. در واقع، کاری که شما پس از روت کردن گوشی‌تان می‌کنید، سبب تندی یا کندی گوشی شما خواهد شد؛ ممکن است در صورتی که کاری را به شیوه بد انجام دهید، سبب کندتر شدن آن نیز شود. لطفاً توجه داشته باشید که روت کردن، یکی از ترفند های پیشرفته‌ی نکات و ترفندها میباشد؛ پس با احتیاط رفتار کنید.

بسیاری از مردم، گوشی خود را روت می‌کنند تا bloatwareها (اپلیکیشن‌هایی که پیش از خرید بر روی گوشی نصب‌شده بودند)  را پاک کنند که نمی‌توان به صورت مستقیم آن‌ها را از بین برد. اگر با سیستم درونی سیستم‌عامل اندروید به قدر کافی آشنا باشید، می‌توانید این فرآیند‌ها را که بار سنگینی بر دوش سیستم هستند، از بین ببرید.

شما حتی می‌توانید برخی رام‌های اختصاصی را امتحان کنید. اگر به یاد آورید، CyanogenMod یکی از محبوب‌ترین رام‌هاست که نسل اخیرا با نام LineageOS عرضه شده است. رام‌های محبوب دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند عملکرد بهتری از رام موجود بر روی دستگاه شما داشته باشند.

توجه: روت کردن سبب از بین رفتن گارانتی دستگاه شما می‌شود.

۴- اندروید خود را با امکانات توسعه‌دهندگان سریع‌تر کنید.

یکی از روش‌های بسیار محبوب برای سرعت بخشیدن به گوشی اندرویدی، تغییر برخی تنظیمات در قسمت Developer Options می‌باشد. اما، ما خودمان این پیشنهاد را زیاد توصیه نمی‌کنیم؛ زیرا جلوه‌های خاص بصری دستگاه را از بین می‌برد.

برای فعال کردن Developer Options می‌توانید به قسمت About رفته و build number را برای پنج‌بار به طور متوالی کلیک کنید. از این پس، می‌توانید این گزینه را در قسمت Settings ملاحظه فرمایید. می‌توانید از این قسمت انیمیشن‌های موجود را غیرفعال کنید؛ مقیاس انیمیشن پنجره (Window animation)، مقیاس انیمیشن انتقال (Transition animation) و طول انیماتور را تنظیم و یا غیرفعال کنید.

اندروید

این تغییرات سبب کاهش وقت هدرشده برای رندر جلوه‌های بصری صفحه‌نمایش شما می‌شود؛ بنابراین، در حال کار، سریع‌تر شدن آن را حس خواهید کرد. اگر با این‌که به نظر برسد گوشی شما در حال اجرای نرم‌افزارهای دهه گذشته که در حال حاضر وجود ندارند، مشکلی ندارید، این کار می‌تواند به شما کمک کند.

مقاله مرتبط: کوالکام برای دوربین‌های اندرویدی در سال آینده چه برنامه‌ای دارد؟

۵- گوشی اندرویدی خود را ریست کنید

این کار آخرین گزینه است ولی تنها گزینه نیست؛ گزینه نهایی برای این‌که گوشی شما سریع‌تر کار کند، ریست کردن آن است. در صورتی که گوشی شما به انداز‌ه‌ای کند شده است که توانایی انجام اعمال ساده و ابتدایی را نیز ندارد، می‌توانید این کار را انجام دهید.

دو  راه برای ریست گوشی اندرویدی شما وجود دارد. اول این‌که می‌توانید به مراجعه به قسمت Settings و انتخاب گزینه factory reset که در آن‌جا موجود است، این کار را انجام دهید. این عمل، یک ریست نرم‌افزاری انجام خواهد داد که هم تنظیمات گوشی را ریست خواهد کرد و هم سبب پاک شدن تمامی داده‌های شما مثل عکس‌ها، ویدیو‌ها، نرم‌افزارها، cache و دیگر چیزها خواهد شد.

برای پاک‌سازی عمیق‌تر می‌توانید از حالت بوت به مد ریکاوری بروید و به صورت عمیق‌تری این کار را انجام دهید. بعد از این‌که گوشی خود را خاموش کنید، در اکثر گوشی‌های اندرویدی می‌توانید با نگه‌داشتن دکمه‌های power و کم‌کردن صدا به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه وارد مد ریکاوری شوید.

البته، در بسیاری از مواقع، روش اول ترجیح داده می‌شود؛ چون اشکالات را برطرف می‌کند. قبل از هر چیز، حتماً از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

در این سه قسمت سعی کردیم تا برخی نکات مفید را با هم مرور کنیم تا باسرعت بیش‌تری بتوانید از گوشی هوشمند و اندرویدی خود استفاده کنید. امیدواریم از این مباحث استفاده کافی برده باشید.

مرجع
FossBytes
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن