اخبار فناوری جهان

اطلاعات دی‌ان‌ای خود را محفوظ نگه دارید‌ !

دی‌ان‌ای شما حاوی اطلاعات بسیار محرمانه درباره شماست. اطلاعاتی نظیر وضعیت سلامتی، شخصیت و تاریخچه خانوادگی بصورت رمزگذاری شده در دی‌ان‌ای شما وجود دارند. آیا میتوانید تصور کنید اگر روزی این جزئیات حساس در اختیار شخص نامناسبی قرار بگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد ؟‌ متأسفانه نکات و برنامه‌هایی که برای آموزش حفظ حریم شخصی به مردم داده می‌شود، تمام و کمال این جزئیات را پوشش نمیدهند.

اخیراً محققان در دانشگاه استنفورد میگویند که احتمالاً راه حلی برای این پروتکل حریم شخصی، که کمتر کسی متوجه آن بوده و از بقیه عقب مانده، پیدا کرده‌اند تا اشخاصی که تاکنون به هرطریقی آزمایش دی‌ان‌دی داده‌اند، با خیال راحت‌تری به زندگی خود ادامه دهد. در مقاله‌ای که روز جمعه در مجله Science منتشر شد، محققان ادعا کردند که روشی بر اساس پوشاندن ژنومپیدا کرده‌اند که به کمک آن، میتوان ژنوم انسان را برای فهمیدن حضور یا عدم حضور ژن های مرتبط با بیماری، بدون اینکه اطلاعات ژنتیک غیرمرتبط و اضافی رویت شود، مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

در گزارش ذکر شده: امید ما این است که نگرانی‌ها بابت تجاوز به حریم شخصی از طریق ژنوم و تبعیض های ژنتیکی ، کاهش یابد.

رمزگذاری دی‌ان‌ای

محققان با استفاده از اصول رمزگذاری در قوانین زیستی انسان، توانستند جهش های ژنتیکی منجر به ۴ بیماری نادر را در گروهی از بیماران، و همچنین دلیل بیماری ژنتیکی در یک کودک با مقایسه ژن هایش با ژن های والدین او را به درستی تشخیص دهند.محققان همچنین توانستند جهش های ژنی شبیه بهم را در گروه‌های صدتایی بیماران تشخیص دهند. نکته جالب توجه در طول این آزمایش ها این است که در ۹۷ درصد این آزمایش ها، اطلاعات منحصربفرد ژنتیکی آزمایش‌دهندگان، فقط و فقط در اختیار دارندگان دی‌ان‌ای ها بود.

برای این کار، آن‌ها از شرکت‌کنندگان خواستند تا ژنوم های خود را با استفاده از الگوریتمی ساده، در رایانه یا تلفن همراه خود، رمزگذاری کرده و سپس در جای مربوطه آپلود کنند. در این مرحله محققان با محاسباتی چند لایه و امن، اطلاعات را بررسی کرده و توانستند تنها اطلاعات مربوط به تحقیقات خود را از آن استخراج کنند. این امر تنها دقایقی بطول انجامید !

در سال ۲۰۰۸ در کنگره آمریکا قانونی برای جلوگیری از تبعیض با استفاده از اطلاعات ژنتیکی تصویب شد اما حفره های قانونی و اقدام‌های چندباره مجلس، امنیتی که قبلاً هم وجود داشت را تهدید میکند ! در سال‌های اخیر، این نقص‌ها باعث نگرانی مردم و ترس از انجام آزمایش های ژنتیکی شده است. برای مثال، این قانون تصویب شده در کنگره در گزینه هایی مثل بیمه عمر، مراقبت های طولانی یا بیمه معلولیت حرفی برای گفتن ندارد و این بدین معناست که شرکت های مربوطه میتوانند از متقاضیان درخواست اطلاعات ژنتیکی داشته باشند تا از ثبت نام افراد پرخطر جلوگیری کنند. بعضی از دانشمندان میگویند ترس از تبعیض های ژنتیکی میتواند روی سلامتی بیماران تأثیر داشته باشد. اگر آن‌ها تقاضای آزمایش دی‌ان‌ای دکتر خودرا برای مداوا رد کنند، در‌واقع خطر بیماری‌های وحشتناکی را به جان خریده‌اند. همچنین ترس مردم باعث می‌شود چنین تحقیقات آگاهی‌بخش و موفقی هیچ‌گاه به مرحله عمل نرسند.

در نهایت، ما باید تعادل را با پیدا کردن روشی مناسب، در این زمینه برقرار کنیم: روشی برای آگاه کردن دانشمندان و پزشکان از راز های محفوظ در دی‌ان‌ای در عین حفظ حریم شخصی.

مرجع
Gizmodo
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن