سینما و تلویزیونمعرفی سریالمعرفی فیلم

لباس‌های فضایی فیلم‌های هالیوودی، از بدترین تا بهترین آنها (قسمت دوم)

پس از بررسی چند مورد از بهترین لباسهای فضایی هالیوودی در قسمت اول این مطلب، حال  قسمت دوم و آخر این مقاله را مورد بحث قرار میدهیم.

Armageddon

آرماگدون

قبل از شروع فیلم‌برداری فیلم بلاک‌ باستر آرماگدون در سال ۱۹۹۸، کارگردان فیلم، مایکل بی، برای بررسی لباس فضایی فیلمش به بخش پشتیبانی کمپانی سر زد. او اظهار نظر جالبی درمورد لباس کرد. “لباس طراحی شده، بیشتر شبیه لباس ورزشی آدیداس بود تا یک لباس فضایی فیلم بلاک باستری. اگر لباس خوبی نداشته باشی، فیلم خوبی هم نخواهی داشت.”

المان‌های واقعی زیادی در فیلم به چشم می‌خورد. شخصیت‌ها برای آمادگی بیشتر از لحاظ بدنی و علمی، آموزش‌هایی را از طرف ناسا دیده بودند. در یکی از صحنه‌های فیلم، کاراکترها با لباس های ACEU واقعی که به وسیله فضانوردان شاتل فضایی پوشیده شده بودند، دیده می‌شوند. ولی لباس اصلی که آن‌ها در طول فیلم به تن می‌کنند، نسل پیشرفته‌تری از همین لباس ACEU است. طراحی پیچیده‌تری دارد و برای مأموریت‌های زمینی روی سطح سیاره در شرایط جاذبه کم، طراحی شده است.


Outland

اوتلند

Outland فیلمی است کلاسیک، علمی تخیلی و تولید سال ۱۹۸۱، با بازی شان کانری در نقش کلانتری که به عنوان مسئول بخش حفاری معدن، به یکی از ماه‌های مریخ فرستاده شده است. از لباس‌های فضایی نمادینی در این فیلم استفاده شده، مثل لباسی با کلاه بسیار بزرگ که برای آن که صورت فضانورد برای فیلم‌برداری از داخل آن دیده شود، لامپهای زیادی در اطراف کلاه تعبیه شده.

بعضی از نیازهای پایه‌ی لباس‌های فضایی در این لباس‌ها دیده می‌شود، مثل رنگ‌بندی مختلف و سیستم محافظتی از فضانورد. لباس‌ها به نظر برای پوشندگانشان بسیار راحت طراحی شده. نورهای اطراف کلاه، مزاحم کار فضانوردان هستند و بیشتر باعث می‌شوند تا آن‌ها نتوانند از درون کلاه چیزی را ببینند.

 


Moon

ماه

لباس تنها مسافری که در یکی از معدن‌های ماه مشغول استخراج است، بسیار عالی طراحی شده. طراحی آن به نظر الهام گرفته از لباس‌های ناسا و همچنین فیلم بیگانه ریدلی اسکات بوده باشد. طراحی لباس به گونه‌ایی است که فضانورد بتواند به راحتی بر روی سطح سیاره گشت وگذار کند یا بتواند با یک لندروور رانندگی کند. کلاه لباس به راحتی قابل درآوردن است و نورپردازی‌های صحنه فیلم به قدری کافی بوده است که از نورها و لامپ‌های اضافه بر روی لباس استفاده نشود.


۲۰۰۱: A Space Odyssey

ادیسه فضایی

سخت است بتوان لباسی پیدا کرد که از لباس فیلم ادیسه فضایی استنلی کوبریک (۱۹۶۸)، نمادین‌تر بوده باشد. در صحنه‌های محدودی از فیلم، این لباس‌ها نشان داده میشوند. اولین دفعه هنگامی است کاراکترهای فیلم، وارد غار تیکو برای اکتشافات جدید می‌شوند و دفعه ی بعدی در هنگام ورود به سفینه دیسکاوری وان.

طراحان لباس فیلم که در صنعت فضانوردی و تکنولوژی فعالیت داشتند، توانسته بودند لباسی را در دهه ۶۰ میلادی طراحی کنند که بسیاری از جزئیات آن با وسواس بسیار زیادی درست شده بود. به گفته‌ی یکی از طراحان، لباس‌ها به گونه‌ایی درست شده بودند، که صدای نفش کشیدن فضانوردان در حین فیلمبرداری به راحتی ضبط میشد. فیلم استنلی کوبریک به قدری خوب از آب درآمد که همگان فکر کردند، اولین فرود انسان بر روی ماه، ابتدا در این فیلم اتفاق افتاده نه سال قبل از آن.

ادیسه فضایی


Alien Franchise

بیگانه

سری فیلمهای بیگانه، پر است از لباس‌های فضایی جذاب، که یکی از دیگری بهتر است. لباس‌ها بیشتر برای راه‌پیمایی‌ها فضایی طراحی شده‌اند، پس به اندازه ی کافی سخت درست شده اند که آسیب نبینند. این در حالی است که در فیلم Alien: Covenant یک لباس سبک برای گشت و گذار بر روی سطح سیاره و دیگری برای کارهای سنگین تر مثل جابجایی وسایل طراحی شده بود.

ولی اشکال‌هایی هم وجود دارد. مثلا لباس فضایی فیلم Prometheus، طراحی بسیار زیبا، سبک، نازک دارد، به همراه کلاه شیشهایی جالب خود. ولی در کنار این طراحی خوب، به نظر این لباس به اندازهی کافی کارا نیست و نمیتوان به کمک آن از پس  مأموریتهای مختلف برآمد، به خصوص از ترشح بزاق آدم فضاییها بعید است که از جان سالم به در ببرد.

مقاله مرتبط: فیلم جدید واندروومن


The Expanse

اکسپنس

سریال اکسپنس، در آینده‌ایی اتفاق می‌آفتد که انسان‌ها در اطراف منظومه خورشیدی مشغول کار و زندگی هستند، پس لباس‌های فضایی متنوع و زیادی در فیلم مشاهده می‌شود. لباس‌ها درست به اندازه طراحی شدند. نه خیلی کوچک و تنگ و نه خیلی بزرگ و گشاد.  کلاه لباس به اندازه‌ی کافی ایمن است و دیده خوبی به فضانورد می‌دهد. در کنار این‌ها المان‌های کوچک و بزرگ زیادی بر روی لباس یافت می‌شود که در مواقع مورد نیاز به کار می‌آید.

لباس‌هایی با تکنولوژی بالا هم در این سریال دیده می‌شود. ارتش مریخی از یک سری لباس‌های سنگین و کاملا زره پوش، برای فرمانده‌هان و سربازانش استفاده می‌کند، که برای زندگی کردن در آن شرایط غیرقابل سکونت، به نظر درست و معقول طراحی شده باشد. از این لباس‌ها جدای راه‌پیمایی‌های فضایی بر روی سطح سیاره، در هنگام جنگ و درگیری هم استفاده می‌شود.

اکسپنس


Gravity

جاذبه

از بین تمامی فیلم‌های این لیست، فیلم جاذبه بیشترین نزدیکی را به دنیای واقعی دارد، پس ابزارها و تجهیزات استفاده شده در لباس‌های فضایی فیلم، تا حد زیادی عملی هستند و درست کار میکنند. همچنین متفاوت بودن لباس شخصیت‌های فیلم از یکدیگر، نکته‌ی جالب توجه ماجرا است. دکتر رایان استون با بازی ساندرا بولاک، شخصیت اصلی فیلم، در هنگام فرود سایوز، در لباس فضایی روسی دیده می‌شود.

به اقتضای فیلم بودن وجذابیت بیشتر برای مخاطب، بعضا مواردی یافت می‌شود که با واقعیت کمی متفاوت باشد. استون به راحتی می‌تواند لباس‌ها را بپوشد و براحتی از آنها خارج شود و در طول فیلم از لباس گرم‌کن استفاده نمی‌کند. این در حالیست که در واقعیت پوشیدن و درآوردن این لباس‌ها، کار زمانبر و مشکلی است. با توجه به بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری فیلم، بهترین تصویر ممکن از فضا در فیلمهای هالیوودی به نمایش گذاشته شده است.

جاذبه

مقاله مرتبط: لیست سیاه هالیوود


Sunshine

آفتاب

در بسیاری از مواقع در فیلمها، کار لباس‌های فضایی مشخص است و هدف از طراحی آنها انجام مأموریت‌های نسبتا یکسانی است. ولی سازندگان فیلم آفتاب متوجه شدند، لباس فضایی فیلم آن‌ها باید خیلی خاص طراحی شود. آن چه این لباس را از لباس‌های دیگر متمایز میکند، داشتن سطح خارجی طلا رنگ آن است و در کنار آن، بر‌خلاف لباس‌های چندمنظوره معمول، تنها برای انجام یک مإموریت ساخته شده، نزدیک شدن به خورشید.

طراحی زیبا در کنار سطح خارجی بازتابنده ی طلایی رنگ، فضانورد را در برابر اشعه های خورشید محافظت می‌کند. طراحی بدنه لباس گویا از چند منبع غیر معمول الهام گرفته شده. زره سامورایی‌ها و غواصان دریا.


The Martian

مریخی

 مریخی (که بر گرفته شده از رمانی به همین نام است)، داستانی است تا حدی نزدیک به مأموریت آینده بشر بر روی مریخ. پس لباس مت دیمون در این فیلم، یکی از المان‌های فیلم بوده است که مانور زیادی روی آن داده شده، این لباس با لباس‌های معمولی که تا به امروز در واقعیت استفاده شده، تفاوت‌های زیادی باید داشته باشد، چرا که شخصیت مارک واتنی (مت دیمون) در مریخ گیر می‌آفتد و مدت زمان قابل توجهی را در آ‌ن‌جا تنها سپری می‌کند.

کلاه لباس به گونه‌ایی طراحی شده که حداکثر زاویه دید را برای فضانورد فراهم کند و اطلاعات مهم و حیاتی را برای پوشنده‌اش آماده کند. هر لباس برای هر فضانورد، مجزا دوخته شده و لباس‌های فضایی همگی تک سایز نیستند. همچنین این فیلم چند منظوره بودن لباس‌ها را زیر سوال برده. یک لباس برای راه پیمایی‌های فضایی و مأموریت‌های زمینی و دیگری برای رفتن به فضا.

مریخی

مقاله مرتبط : رونمایی از لباس اکسپیس ایکس

 

 

مرجع
The Verge
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن