سینما و تلویزیونمعرفی سریالمعرفی فیلم

لباس‌های فضایی فیلم‌های هالیوودی، از بدترین تا بهترین آنها (قسمت اول)

لباسهای فضایی در عین جذاب بودن، کمی هم پیچیده به نظر می‌رسند. شما این لباس‌ها را همه جا پیدا می‌کنید. از رمان رابرت هاینلین (Robert Heinlein) به نام Have Space Suit — Will Travel, که در سال ۱۹۵۸ نوشته شده، گرفته تا آخرین فیلم‌های فضایی هالیوودی. ولی هیچ کدام از آن‌ها به درستی نتوانسته‌اند لباس فضایی مناسبی را نشان دهند. لباس‌های فضایی تخیلی نشان داده شده، سوای تجملی بودنشان، یک سری آپشن‌های غیرضروری و غیرمنطقی را در خود جای داده‌اند. حتی با وجود تخیلی بودن فیلم‌ها و بعضا رمان‌ها، باز هم غیراصولی بودن لباس‌ها به چشم می‌آید.

شاید بتوان گفت چیزی به نام لباس فضایی “کامل” وجود ندارد، چرا که برای شرایط مختلف، به امکانات و تجهیزات متتفاوتی نیاز است. حال سوال‌هایی به ذهن ما می‌رسد. مثلا: آیا این لباس‌ها برای بازیگران بی‌خطر و قابل پوشیدن هستند؟ آیا مأموریت‌های محول شده به آن‌ها را می‌توانند انجام دهند؟ آیا در دنیای واقعی چنین لباس‌هایی با چنین امکاناتی وجود دارد؟ با درنظر داشتن این سوال‌ها به بررسی لباس‌های فضایی فیلم‌ها می‌پردازیم.

Titan A.E

لباس فضایی

اگر چه فیلم Titan A.E. فیلم خوبی از آب درآمده است ولی باید اعتراف کرد لباس فضایی این فیلم کمی غیر‌اصولی است. سال‌ها بعد از نابودی زمین، Cale مشغول به کار در بخش امدادرسانی ایستگاه فضایی می‌شود که به نظر کار پرخطری است. در یکی از صحنه‌‌های فیلم، شاهد برخورد تیکه‌‌ی کند‌ه شده‌ایی از سفینه با Cale هستیم. اگر چه لباس فضایی این فیلم برای چنین حوادثی طراحی شده است، ولی این صحنه‌ی فیلم شاید کمی غیرمنطقی به نظر برسد. در کنار زاویه ی دید وسیعی که شیشه‌ی بزرگ کلاه فضایی به فضانورد می‌دهد، ریسک شکسته شدن بالایی دارد و یا حتی سیم‌ها و لوله‌های آویزان از لباس، خطر آسیب‌پذیری را افزایش می دهد. اگر تمامی این نقص‌های فنی را کنار بگذاریم، نمی‌شود از لامپ‌ها‌‌ی رنگارنگی که روی سینه‌ی لباس تعبیه شده، گذشت. واقعا هدف از طراحی رقص نورها چه بود!


Star Trek

لباس فضایی

خوب، از کجای فیلم پیشتازان فضا باید شروع کنیم! لباس فضایی فیلم جدید پیشتازان فضا با نام  Star Trek: Discovery که به زودی اکران می‌شود (۲مهر امسال)، شبیه یک مدل مینیاتوری از سفینه فضایی است. در قسمت Star Trek: The Original Series، به لباس‌های فضایی کاراکترهای فیلم متعلقات رنگی، عجیب و بی‌استفاده بسیار زیادی متصل شده است. همچنین طراحی کلاه شیشه‌ایی لباس به گونه‌ایی است که تنها جلوی فرد قابل رویت است.

خوشبختانه پیشرفت‌های خوبی در طراحی لباس‌های قسمت‌های بعدی این فیلم صورت گرفت. همانند دو قسمت Star Trek: The Motion Picture و Star Trek: Enterprise. ولی با تمامی این پیشرفت‌ها هنوز هم لباس‌های طراحی شده، از واقعیت فاصله‌ی زیادی دارند. شاید باید تا زمان اکران قسمت جدید فیلم صبر کرد تا متوجه شد که دلیل استفاده بیش از حد از گجتها و ابزارها بر روی لباس چه بوده است.


Explore on the Moon

لباس فضایی

شاید یکی از بهترین لباس‌های فضایی که تا به حال نشان داده شده، لباس تن تن در کتاب مصور سفر به ماه (جلد ۱۶) بوده باشد. با در نظر گرفتن این نکته که، کتاب سال‌ها قبل از اولین سفر انسان به کره ی ماه نوشته شده است. در کنار شکل ظاهری منطقی و زیبا، باید در نظر داشت که کلاه بزرگ شیشه‌ایی و بدنه‌ایی سخت و سنگین مناسب برای سفرهای فضایی نیست. واقعا باعث شگفتی است که هرژه، خالق کتاب‌های تن تن، در آن زمان چقدر زیبا سفر انسان به ماه را پیش‌بینی کرده و لباسی اصولی برای این سفر طراحی کرده است. اگر چه لباس‌های فضایی کنونی تغییراتی نسبت به طراحی هرژه داشته‌اند، ولی دور از انتظار نیست که لباس فضایی هرژه، الهام بخش طراحان امروزی بوده باشد.


Destination Moon

لباس فضایی

فیلم کلاسیک Destination Moon که در سال ۱۹۵۰ ساخته شده، اثر دیگری است که عصر فضایی را پیش‌بینی کرده است، همانند اثر هرژه (سفر به ماه). ولی با این تفاوت که توانسته بود سفر به ماه را تا حدی در دنیای واقعی شبیه سازی کند. این فیلم، حدود ۲ دهه قبل از اولین انسانی که بر روی ماه قدم گذاشت و چند سال قبل از اولین راکتی که به فضا پرتاب شد، ساخته شده است.

لباس‌های فضایی این فیلم، طراحی بسیار جالبی دارند. اگرچه با لباس‌های امروزی تفاوت‌هایی دارند، ولی بسیاری از نیازهای پایه لباس‌های فضایی را شامل می‌شوند. مفصل‌های انعطاف پذیر، کلاه‌هایی با قابلیت جداشدن از لباس و مقاوم در برابر آسیب. لباس‌های هر فضانورد فیلم، با ‌رنگ‌های مختلف نشان داده می‌شود تا مخاطبان، هر فضانورد را از دیگری تشخیص دهند. ناسا این موضوع را بعد از پرتاب آپولو۱۱ متوجه شد، بینندگان تلویزیون که به صورت زنده ویدیوهای ارسالی فضانوردان از فضا را می‌دیدند نمی‌توانستند فضانوردان را از یکدیگر تشخیص دهند.


Stargate Universe

لباس فضایی

در این سریال تلویزیونی، لباس‌های فضایی وجود داشت که بعضا طراحی‌های قابل اعتماد و واقع گرایانه‌ایی داشتند و گاهی اوقات هم بسیار عجیب و غریب. فصل دوم این سریال، قطعا آخرین فصل آن بوده است. داستان فصل دوم این گونه بود که در یکی از سفرهای فضایی گروه، آن‌ها در سفینه‌ی ناشناس و دوری، گیر می‌افتند. در آن‌جا تعدادی لباس فضایی پیدا می‌کنند تا به کمک آن بتوانند به دنبال حیات در سیاره‌های اطراف بگردند. ولی به نظر لباس‌ها، بسیار سنگین و دارای زرهی هستند که راه رفتن را سخت می‌کنند. البته با توجه به داستان فیلم، این لباس‌ها توسط گروه دیگری از انسان‌ها ساخته شده‌. ولی سوال واقعی اینجاست که هدف از طراحی چنین لباس‌هایی برای آن‌ها چه بوده است.


Firefly

لباس فضایی

اولین باری که این سریال آمریکایی را ببینید، واقعا شوکه می‌شوید. در ابتدا شخصیت اصلی داستان، کاپیتان مال رینولد، در حالی که لباس فضایی تن او از مواد بازپرداخت شده تشکیل شده، در فضا معلق است. همانند خیلی از المان‌های این سریال، لباس فضایی استفاده شده مناسب برای هر کاری است مثل قدم زدن در پارک و یا شبیه لباس کارگران بارانداز وتعمیرکاران ماشین، به غیر از گشت‌و‌گذار درفضا. ولی باید قبول کرد که لباسی که از تکه های مجزای چیزهای مختلف طراحی شده، می‌تواند فضانورد را در مقابل خطرهای اطراف خود محافظت کند!


Battlestar Galactica

لباس فضایی

برای یک سریال فضایی مثل Battlestar Galactica، شاهد لباس‌های فضایی متنوع و زیادی نیستیم. در مواقع کمی از سریال، کاراکترها درفضا نشان داده می‌شوند، که غالبا هم خلبانانی هستند که لباس فضایی به تن کردند تا در هنگام ایجکت کردن از هواپیمایشان در فضا، بتوانند سالم بمانند. لباس خلبانان هم بیشتر شبیه لباس‌های خلبانان جتهای جنگی است تا لباس‌های فضایی معمول امروزی. سازندگان گفته‌اند که این لباس‌ها می‌توانند از افراد در خارج سیاره محافطت کنند. این در حالی است که در اوایل سریال شخصیت کارا، در هنگام گشت و گذار بر روی سیاره غیر قابل سکونتی، ناگهان از بین میرود. کلاه این لباس‌ها، دیده وسیعی به فضانوردان می‌دهد. یک نکته عجیب که درمورد لباس به چشم می‌آید، قدرت مانور زیادی است که به پوشندگان آن‌ها می‌دهد و بر روی لباس‌ها خبری از آپشن و زره خاصی برای حمایت از فضانوردان به چشم نمی‌آید.


Mission to Mars

لباس فضایی

به گفته منتقدان، فیلم ماموریت به مریخ با موفقیت چشم گیری روبرو نشده است. جدای داستان فیلم، طراحی لباسهای فضایی استفاده شده در آن هم چنگی به دل نمی‌زند. لباس‌ها درتمام طول فیلم تن بازیگران است و کلاه لباس هم زاویه ی دید محدودی به فضاورد می‌دهد. ولی المان‌های خوبی هم در لباس دیده می‌شود، مثل طراحی پشتی برای فضانوردان، پنل کنترل که بر روی سینه تعبیه شده، مفاصل قابل انعطاف و رنگارنگ بودن لباس هر فضانورد نسبت به دیگری.


Interstellar

لباس فضایی

شاید لباس‌های فضایی فیلم میان ستاره ایی، طرحی قدیمی داشته باشند. ولی از کارایی و واقعی بودن آنها چیزی کم نمی‌کند. مثل ویژگی رنگارنگ بودن هر لباس برای هر فضانورد. این لباس‌ها بیشتر برای کاوش‌های فضایی بر‌ روی سطح سیاره طراحی شده‌اند. ابتکارات بسیار جالبی هم به کار برده شده است، مثل جت‌های دستی که بر روی ساعد فضانوردان تعبیه شده.

ولی شاید در کنار ویژگی‌های زیاد و جالب لباس‌های فضایی فیلم، این لباس‌ها کمی خسته‌کننده به نظر برسند، این در حالی است که طراحی‌ صحنه فیلم، یکی از بهترین طراحی‌های صحنه چند سال اخیر بوده است.

 

مرجع
theverge
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
فیلم های پیچیده! یا غیر منطقی ؟ قضاوت با شما (قسمت اول) - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
فیلم های پیچیده! یا غیر منطقی ؟ قضاوت با شما (قسمت اول) - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط: لباسهای فضایی فیمهای هالیوودی […]

بستن
بستن