معرفی فیلم

بررسی فیلم: «ویند ریور»

Wind River

ویند ریور(Wind River)، اگر نقصی هم دارد، بازهم شرافت خود را حفظ میکند. این فیلم، قدرت کارگردانی کسی را نشان می‌دهد که اخیراً از بازیگری به کارگردانی روی آورده است، تیلور شریدن (Taylor Sheridan).

کوری لمبرت (با بازی جرمی رِنِر)، مامور حفاظت از گله‌های حیوانات، بیش از نیمی از عمر خود را صرف پیدا کردن و کشتن حیوانات وحشی‌ای کرده است که به مزارع مخصوص سرخپوست های آمریکایی حمله کرده و به حیوانات اهلی و مزارع آن‌ها آسیب می‌رسانند. اما یک روز، وقتی در جستجوی شیری که به گله های گاو سرخپوستان حمله کرده، در میان توفان و برف در حال حرکت است، به طور اتفاقی با جسد خونین و یخ‌زده ناتالی هانسون (با بازی کلسی چو) روبرو می‌شود که ظاهراً از اهالی منطقه مخصوص سرخپوستان می‌باشد و کوری هیچ آشنایی‌ای با او ندارد.

بعد از این اتفاق، جِین بنر (با بازی الیزابت اولسن)، مامور جوان و کم‌تجربه اف بی آی ساکن لاس وگاس به این منطقه فرستاده می‌شود تا به کمک افسر پلیس منطقه سرخپوستان، بِن (با بازی گراهام گرین)،به تحقیقات بیشتر پیرامون مرگ ناتالی بپردازند. جِین، در تلاش‌های خود برای پیدا کردن مسئول قتل وحشتناک ناتالی، خیلی زود متوجه می‌شود که حضور در این منطقه کاملاً دور از تجربه‌های پیشین اوست و نیاز مبرمی به همراهی کوری دارد؛ زیرا کوری کاملاً با آن مطقه آشناست و مهارت های ردیابی خوبی نیز دارد.

wind river ویند ریور

بعد از بررسی جنگ و درگیری‌های مرزی آمریکا و مکزیک بر سر موادمخدر در فیلم Sicario و به تصویر کشیدن اتحاد دو برادر برای دزدی از بانک در جامعه فقرزده تگزاس غربی در فیلم Hell or High Water، تیلور شریدن (Taylor Sheridan) در فیلم ویند ریور تلاش میکند تا داستان مرگ اسرار آمیزی را در منطقه سرخپوستان وایومینگ آمریکا به تصویر بکشد. شریدن اینبار از روی فیلم‌نامه خودش اقدام به کارگردانی ویند ریور کرده است. این فیلم می‌تواند پایان خوبی برای سه‌گانه فیلم‌هایی با مضمون غرب مدرن توسط این کارگردان باشد. شریدن همچنین می‌تواند درس‌هایی که از فیلم‌های قبلی از کارگردانان تحسین شده سینِما، دنیس ویلنو و دیوید مکنزی آموخته است، در این فیلم به نمایش بگذارد. ویند ریو ر، اگر نقصی هم دارد، بازهم شرافت خود را حفظ میکند. این فیلم، قدرت کارگردانی کسی را نشان می‌دهد که اخیراً از بازیگری به کارگردانی روی آورده است، تیلور شریدن.

بخوانید: لیست سیاه هالیوود؛ با بازیگران طرد شده سینما آشنا شوید

فیلم ویند ریور از شریدن، همانند فیلم‌های قبلی او، با ژانری قطعه قطعه ظاهر می‌شود و چیزی بیشتر از سرگرمی محض در ذهن میپروراند. اینبار شریدن تلاش می‌کند تا سطح پایین کیفیت زندگی آمریکایی های بومی، آمار بالای تجاوز های جنسی و ناپدید شدن تعداد زیادی از آن‌ها را در جامعه مدرن امروزی و همکاری دولت آمریکا با این خشونت هارا نشان بدهد.شریدن در این فیلم، شریدن داستان اصلی قتل را ساده و شفاف بیان کرده تا جای کافی برای رسیدگی به مسائل کوچکی در جهت شکوفا شدن شخصیت‌ها و درام احساسی فیلم باز بماند. اگرچه خط داستانی مربوط به قتل مرموز کاملاً درگیر کننده و هوشمندانه است، اما حل این معما اندکی زودتر از انتظار انجام می‌شود ( توسط متنی تلگراف شده که روشن و مبرهن است ). از این لحاظ، ویند ریور در تلاش برای سرنگون کردن کشتی فیلم‌های ژانر خود است که مخاطب را کاملاً در چاله معمای اسرارآمیز خود خفه میکنند.

به طور کلی، ویند ریور بسیاری از نقص‌های شریدن در فیلم‌سازی را از فیلم‌های قبلی او به ارث برده است. همانند دو فیلم قبلی او که نام بردیم، ویند ریور نیز در تلاش و تکاپو است تا این منطقه، یعنی وایومینگ( البته فیلم‌برداری در یوتا انجام شد) را کاملاً فقرزده و بی‌تمدن نشان دهد که دلیل آن نیز مشکلات سیستمی بزرگتری است که در آمریکا وجود دارد. ویند ریور ،برخلاف فیلم‌ Hell or High Water،‌ موفقیت چندانی در امر نمایش مشکلات جامعه ندارد. این فیلم که با بودجه کمی نیز ساخته شده است، گوشه‌ای از مشکلات آمریکا را به نمایش می‌کشد و حتی حرف خاصی برای گفتن در این زمینه نیز ندارد. بومی های آمریکایی، قوی، شجاع و توان‌مند هستند اما به مراتب مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند، در نهایت نیز در گوشه‌ای نشسته تا قهرمان زن سفید پوست داستان، دنیایشان را نجات دهد؛ این مسأله که باتوجه به قدرتمند بودن سرخپوستان، باز هم قهرمان داستان شخصی سفید پوست است، بخش بزرگی از مشکلات این فیلم را تشکیل می‌دهد.

ویند ریوردرحالی که مشکل اخیر سبب می‌‌شود شخصیت‌های اصلی ویند ریور از مدل های اورجینال به شخصیت‌های کلیشه‌ای تبدیل شوند، به کمک بازیگر های خوب، اندکی عمق و معنا پیدا می‌کنند. سابقه شریدن در بازیگری اینجا به کمکش آمده است؛ جرمی رِنِر در نقش کوری، تفنگدار مدرن با پیشینه ای تاریک، عالی ظاهر می‌شود و شخصیت محبوب دنیای مارول الیزابت اولسن نیز در نقش جِین بَنِر، مامور فدرال کم‌تجربه اما با‌هدف و ایده‌آل گرا، نیز در این فیلم جنایی کاملاً خودنمایی میکند. در مقایسه با نقش مامور اف بی آی در فیلم Sicario با بازی امیلی بلانت،‌ جِین در این فیلم بسیار فعال‌تر ظاهر می‌شود، هرچند که باز برای حفظ کیفیت داستان ارائه شده، در مواردی کنار گذاشته می‌شود. همکاری اولسن و رِنِر با پلیس کاریزماتیک و شوخ طبع منطقه سرخپوستان،‌گراهام گرین در نقش بن ،ترکیب جالبی درست میکند. شخصیت بن در این فیلم دقیقاً مانند شخصیت پدر ناتالی در فیلم Hell or High Water با بازی مارتین هانسون است.

مقاله مرتبط: ساخت فیلم جوکر توسط مارتین اسکورسیزی

در مقایسه کار شریدن با کارگردان هایی که در گذشته با آن‌ها همکاری کرده بود، متود های شریدن بیشتر از ویلنو، شبیه به فیلم‌های مکنزی است. ویند ریور برخلاف فیلم‌های گذشته شریدن، با مشکل فقدان صحنه‌های شاعرانه و غنی مواجه است که البته با القاء کردن سرمای استخوان‌سوز و حس سرزمین طرد شده با فیلم‌برداری بن ریچاردسون درصدد جبران این مشکل برآمده است. با وجود تعدادی از صحنه‌های درگیری اکشن و استرس‌زا، اما باز هم صحنه‌ای بیادماندنی خلق نشده که این مسأله نیز در روند داستان خلل ایجاد می‌کند. علیرغم اینکه شریدن در دست و پنجه نرم کردن با موضوعات بزرگ و مهیب در فیلم‌نامه هایش عمل‌کرد خوبی داشته است، اما محصولات کارگردانی او اندکی افراطی بنظر می‌رسند. بطور کلی، شریدن با ساخت فیلم ویند ریور خود را به عنوان کارگردانی خوش آتیه معرفی کرده است.

ویند ریور

خط داستانی شریدن در سه گانه فیلم‌های خود؛ نشان دادن معادل قانون و جنایت جامعه امروزی در آمریکای قدیم، حتی با وجود کمبود هایی که در هر سه فیلم وجود داشت، باز هم به خوبی به پایان رسیده است.این فیلم به کمک بازی قوی بازیگرانش و فضای سیاسی حاکم بر آن، حرف‌های بیشتری از یک فیلم درجه ۲ معمولی دارد. اگر به شدت به فیلم علاقه دارید، ما توصیه اکیدی به دیدن این فیلم نداریم، اما اگر از دیدن فیلم‌های قبلی شریدن لذت برده‌اید، ارزشش را دارید تا ۲ ساعت از وقت خود را نیز به این فیلم اختصاص دهید.

مرجع
Screen Rant
تگ

5
نظر شما چیست؟

avatar
3 رشته نظرات
2 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
3 نویسندگان نظر
رامینمحمد باقریندا نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
ندا
مهمان
ندا

آقای باقری در نقد خود نوشته اند : کار گردان موفقیت چندانی در امر نمایش مشکلات جامعه ندارد ! نکته ای تآمل برانگیز که انگار فیلم را ندیده اند ، پسرانی که به مواد آلوده اند ، پدرهای زندانی و دخترانی ناپدید شده و مورد تجاوز قرار گرفته و خانوادهای از هم پاشیده که بارها با دیالوگهایی تآکید می شود که نبودن هیچ چیز و سرما و سکوت و پوچی آنان را به این انسانها تبدیل کرده ، البته در فیلم بحث انتخاب هم هست که در انتها رنر تآیید می کند نسل جدید قدرت نسل قدیمی را ندارند. بومیان… بیشتر بخوانید

trackback
فیلم های پیچیده! یا غیر منطقی ؟ قضاوت با شما (قسمت اول) - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط: بررسی فیلم ویندریور […]

ندا
مهمان
ندا

چه فایده دارد این آپشن ارسال دیدگاه وقتی مخالف نقدهای ضعیفتون هست رو بر میدارید و نمایش نمیدید

رامین
مهمان
رامین

سلام، در مورد جوزف بویدن در سرچ اینترنتی اطلاعاتی پیدا نکردم ، لطفا راهنمایی کنید، همیشه به زندگی و شرایط سرخپوستان علاقه داشته ام.

بستن
بستن