امنیتاینترنت و شبکه

هک اینستاگرام و لو رفتن میلیون‌ها حساب کاربری

پس از هک شدن شبکه HBO حالا در چند وقت اخیر شاهد لو رفتن تعدادی از حساب‌های کاربری اینستاگرام بودیم که البته به تأیید خود این شرکت نیز رسید اما گویا تعداد حساب‌ های هک شده بسیار بیشتر از مقدار اعلام شده است. مسئولان اینستاگرام اعلام کرده‌اند که ظاهراً یک باگ در این سیستم باعث شده تا حساب‌های کاربری بسیاری از جمله سلنا گومز، خواننده و بازیگر آمریکایی، مورد حمله قرار گرفته و اطلاعات تماس و آدرس ایمیل‌شان در فضای مجازی منتشر شود. البته این باگ با آخرین آپدیت اینستاگرام رفع شده است. علیرغم اینکه در ابتدا اعلام شده بود که این هک فقط برای حساب‌های تأیید شده اتفاق افتاده، اما امروز اعلام شد که حساب‌های عادی هم هک شده‌اند.

تنها پس از گذشت ساعت‌هایی از اتمام این هک ها، هکرها پایگاه داده‌ای به نام Doxagram راه اندازی کردند که در ازای ۱۰ دلار به شما اجازه دسترسی به اطلاعات هر قربانی‌ای می‌داد. هکر ها که ادعا کرده بودند اطلاعات هزار حساب اینستاگرام را خواهند فروخت، لیست مذکور را به Daily Beast فرستاده‌اند که در این لیست تعدادی از پرطرفدارترین حساب‌های اینستاگرامی به چشم می‌خورد. این شرکت هنوز آمار دقیقی از حساب‌های هک شده را اعلام نکرده و فقط به گفتن اینکه “درصد کمی از حساب‌ها هک شده‌اند“ کفایت کرده است. درحالی که حدود ۷۰۰ میلیون حساب کاربری در اینستاگرام وجود دارد، هکر ها ادعا می‌کنند به ۶ میلیون از آن‌ها دست یافته‌اند. همچنین اینستاگرام اعلام کرده که رمزعبور هیچ‌کدام از کاربران افشا نشده و نخواهد شد.اینستاگرام - instagram hack

در حال حاضر‌(جمعه، ساعت ۱۷:۵۰)، سایت Doxagram آفلاین می‌باشد و مشخص نیست کی دوباره بازخواهد گشت. در مورد شکایت اینستا برای بستن سایت نیز گزارشی منتشر نشده است.

حتی با وجود بسته شدن سایت، هنوز هم اطلاعات شخصی افراد مشهور اینستاگرام به راحتی در وب تاریک قابل دسترسی است. یک شرکت حوزه امنیت سایبری به نام RepKnight اسامی تعدادی از این مشاهیر که مورد حمله واقع شده‌اند را منتشر کرده است:

  • بازیگران: اِما واتسون، امیلیا کلارک، زَک اِفران، لئوناردو دی‌کاپریو، چنینگ تیتوم.
  • خوانندگان: هَری استایلز، اِلی گولدینگ، ویکتوریا بکهام، بیانسه، لیدی گاگا، ریحانا، تیلور سویفت، کتی پری، اَدِل، اسنوپ داگ، بریتنی اسپیرز.
  • ورزشکاران: فلوید مِیوِدِر، زین الدین زیدان، نیمار، دیوید بکهام، رونالدینیو.

مقاله مرتبط: آیا از روش های نفوذ هکر ها اطلاع دارید ؟

این هک برای مشاهیر سطح بالا بدین معناست که آن‌ها باید شماره تلفن و ایمیل خود را در اسرع وقت عوض کنند. اما هکرها همچنین با استفاده از مهندسی اجتماعی به راحتی می‌توانند به خود حساب نیز دسترسی پیدا کنند که دقیقاً این اتفاق برای سلنا گومز افتاده است. پس از انتشار عکس‌های نامتعارفی از جاستین بیبر، نامزد سابق سلنا گومز توسط هکرها در حساب کاربری گومز، این حساب مسدود شد.

بعد از این هک‌ها، حالا ما همچنان به دو دلیل باید نگران باشیم؛ یک، کاربران عادی اینستاگرام نیز در خطر هک شدن قرار دارند. دو، اینستاگرام اعلام کرده است که نمی‌داند کدام حساب‌ها هک شده‌اند.

مایک کریگر، رئیس بخش فنی اینستا، در وبلاگ خود می‌گوید:“ بعد از بررسی های بیشتر، دریافتیم که این هک ها، مختص حساب‌های تأیید شده نیست. اگرچه هنوز نتوانسته‌ایم حساب‌های هک شده را تشخیص دهیم اما می‌توان گفت که درصد کمی از حساب‌ها مورد حمله قرار گرفته‌اند.“

این شرکت همچنین اعلام کرده است که از قانون برای جلوگیری از فروش اطلاعات کاربران کمک می‌گیرد. کریگر همچنین میافزاید:“ ما از مردم می‌خواهیم که درمورد امنیت حساب‌های خود حساسیت به خرج داده و به تماس های ناشناس مشکوک باشند. امنیت و حفاظت از جامعه کاربران از اهمیت بالایی برایمان برخوردار است و ما از وقوع این اتفاق بسیار متاسف هستیم.“

مرجع
The Verge
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن