اخبار سینما و تلویزیونسینما و تلویزیونمعرفی فیلمنقد فیلم و سریال

مروری بر فیلم جدید و ترسناک آنابل: خلقت

فیلم آنابل: خلقت (Annabelle: Creation) که ۱۸ مرداد امسال اکران شد، نه تنها بهترین نسخه از سری فیلم‌های احضار (Conjuring) به حساب می‌آید، بلکه جزء یکی از بهترین فیلم ترسناک‌های چند سال اخیر می‌باشد. (گفتنی است اولین فیلم از سری فیلم‌های آنابل در سال ۲۰۱۴ به عنوان قسمتی فرعی از سری فیلم‌های احضار ساخته شده است.)

عروسک‌های ترسناک جزء همیشگی فیلم‌های ترسناک به حساب می‌آیند و وجود آنها برای علاقه‌مندان به عادت تبدیل شده است. از عروسک “چاکی” سری فیلم‌های “بازی کودکانه” گرفته تا عروسک دلقکی فیلم “ارواح خبیثه“. عروسک‌های کودکانه جزء جداناپذیری از ژانر ترسناک شده‌اند. در این میان عروسک ترسناک سری فیلم‌های احضار، حرفی تازه برای گفتن دارد. به گفته‌ی منتقدین، این نسخه از فیلم احضار بهترین قسمت از این سری فیلم و حتی در میان بهترین فیلم‌های ترسناک چند سال اخیر قرار می‌گیرد. دیوید سندبرگ، کارگردان فیلم، که در کارنامه‌ی هنری خود فیلم موفق و ترسناک دیگری به نام Lights Out را دارد، چهره‌ایی نوظهور و آینده دار در ژانر ترسناک می‌باشد.

داستان فیلم

چند دهه قبل از به وقوع پیوستن داستان‌های نسخه‌های اصلی فیلم “احضار”، داستان این فیلم روایت می‌شود. آنابل: خلقت نسخه‌ایی است که به وجود آمدن عروسک فیلم را به تصویر می‌کشد. هنگامی که ساموئل (آنتونی لاپاگلی) و همسرش استر (میراندا اتو)، دختر خود (آنابل) را در یک حادثه‌ی دردناک از دست می‌دهند، تصمیم می‌گیرند تا خانه‌ی ویلایی خارج از شهرشان را تبدیل به یتیم‌خانه‌ایی برای دختران بی‌سرپرست کنند، تا غم از دست دادن دخترشان را کمی تسکین دهند. از آن به بعد اتفاقات عجیب و ترسناکی در خانه‌ی استر می‌افتد و نیروی تاریکی، شروع به آزار و اذیت دختران می‌کند و آنها تلاش ناامیدانه‌ایی را برای ادامه‌ی حیاتشان انجام می‌دهند.

آنابل Annabelle

اولین چیزی که درمورد این فیلم به آن توجه می‌کنید ( جدای این نکته که بهترین نسخه از این سری فیلم می‌باشد)، از نگاه یک طرفدار ژانر ترسناک، این فیلم کاملا اصولی و درست ساخته شده و از صحنه‌های بی‌محتوایی که در فیلم‌های ترسناک دیگر وجود دارد، خبری نیست. قدرت فیلم آن‌جا مشخص می‌شود که، کارگردان توانسته محیط بسته‌ی فیلم را به قدری خوب نشان دهد که ایزوله بودن از سایر المان‌های اضافی را در کنار حس کنجکاوی و ترسناکی، به خوبی به مخاطب تلقین می‌کند.

مقاله مرتبط: مادر! فیلم جنجالی دارن آرنوفسکی

طرفداران پروپاقرص ژانر وحشت در نگاه اول شاید متوجه یک سری المان‌های تازه و غیر‌معقولی به نسبت فیلم ترسناک‌های چند سال اخیر بشوند، که این فیلم تمامی این‌ها را مدیون کارگردان آینده دار خود می‌باشد. تکنیک‌هایی که دیدیو سندبرگ در فیلم قبلی و کنونی خود به کاربرده، ساده و شدیدا متناسب با ژانر ترسناک است. به عنوان مثال، فیلم‌نامه ی فیلم خود را با سرعت جلو می‌برد بدون آن‌که مخاطب آن را احساس کند و همچنین از صحنه‌های مرسوم این روزهای فیلم ژانر وحشت که اصلا متناسب با آن نمی‌باشند، پرهیز کرده است. کارگردانی ژانر وحشت، یکی از سخت‌ترین ژانرها برای کارگردانی است و دیدن شاهکار سندبرگ، واقعا لذت بخش است. صحنه‌های خیره شدن عروسک در تاریکی، صدای پای بچه ها که با ترس و لرز از پله بالا و پایین می‌روند، نشان دادن خون در بعضی از صحنه‌ها و خیلی المان‌های دیگر، همگی کاملا درست و اصولی طراحی شده‌اند.

نکته‌ی قابل تحسین دیگر این کارگردان، استفاده‌ی درست از صحنه و محیط فیلم برداری است. از اینچ به اینچ محیط به درستی استفاده شده، تا بتوان حس وحشت و ترس را به اوج خود برساند. موضوع تنها خیره شدن عروسک از تاریکی به شما نیست، در دنیای آنابل، شیطان در هر زمانی و از هر جهتی می‌تواند به شما نزدیک شود. بالا، چپ، راست و یا حتی زیر راه پله‌ها. از تک تک اجزای محیط، برای ترساندن بیشتر مخاطب استفاده شده است.

آنابل Annabelle

مقاله مرتبط: وحشتناک ترین عروسکهای فیلمهای ترسناک

گفتنی است، جدای تمامی صحنه‌ها و فیلم‌نامه‌ی ترسناک این فیلم، در قسمت دیگری سندبرگ توانسته بار دیگر قدرت کارگردانی خود را به رخ بکشد، کار کردن با بازیگران کودک. اگر چه انتظار می‌رود تا بازیگران غیر کودک فیلم، بتوانند بهتر خود را در قالب نقشی خود فرو ببرند، گویا سندبرگ آن‌چنان ماهرانه از دو کودک نقش اصلی فیلم، بازی گرفته است که تمامی معادلات را به هم زده است. دو کودک نقش اصلی با بازی تالیتا بیتمن و لولا ویلسون، دو دوست صمیمی که برای پیش هم‌ماندن، با دشمن وصف ناشدنی مقابله می‌کنند. این دو بازیگر گویا برای همین کار ساخته شده‌اند و به بهترین نحو حس وحشت را به مخاطب القا می‌کنند. بازی گرفتن از کودکان یکی از مشکلات همیشگی کارگردانان است، ولی به نظر کمپانی وارنر می‌دانسته باید با چه کسی همکاری کند تا بهترین نتیجه را کسب کند.

در مجموع فیلم “آنابل:خلقت” یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک ساخته شده تا به الان می‌باشد که با نوآوری‌ها و طرز نگاه جدیدی که به این ژانر نشان داده، به احتمال زیاد در آینده فیلم‌های زیادی از این متدها استفاده می‌کنند و نام دیوید سندبرگ بیشتر شنیده می‌شود. اگر خود را طرفدار واقعی ژانر وحشت می‌دانید، این فیلم را حتما در رادارتان قرار دهید.

مقاله مرتبط: فیلم ترسناک “پرستار”

مرجع
cinemablend
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
راهنمای ساختن عروسک ترسناک شخصی ! - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط: نقد و بررسی فیلم آنابل: خلقت […]

بستن
بستن