نقد فیلم و سریال

نقد و بررسی فیلم “محافظ آدمکش”

یک بازگشت موفق به روزهای پرشکوه فیلم های اکشن دو نفره!

فیلم محافظ آدمکشبهترین فیلم تابستان نبود؛ اما یک سورپرایز فوق العاده بود. یک فیلم اکشنکمدی با خشونت زیاد و بیان رکیک و عامیانه، که الگوی درست شده توسط فیلم هایی چون اسلحه مرگبارو فرار شبانهرا به روز کرده و به دوره جدیدی میبرد. اگر این جور فیلم ها برای شما به مانند یک فنجان چای باشد؛ محافظ آدمکش، یک جرعه از بهترین و مطبوع ترین چای بابونه ای خواهد بود که تا به حال نوشیده اید! و اگر برای شما یک فنجان چای نباشد؛ همیشه یک فیلم مانند The Nut Job 2 خواهد بود!محافظ آدمکش - بادیگارد هیتمن - hitman's body guard

عنوان فیلم، بی درنگ یک سوال را در ذهن به وجود می‌آورد؛ چرا یک آدمکش به محافظ نیاز دارد؟ فیلم برای این سوال، دو دلیل بیان میکند: اول، این آدمکش، داریوس کینکِید” (ساموئل ال جکسون) تنها کسی است که می‌تواند یک مدرک قابل اثبات علیه دیکتاتور بلاروسی، در دادگاه بین المللی لاهه، ارائه دهد. این دیکاتور عادت دارد تمامی شاهد هایی که میخواهند علیه او شهادت بدهند، را بکشد؛ با وجود مهارت های زیاد و فوق العاده داریوس، او نیاز به اندکی کمک برای زنده ماندن و رفتن از انگلیس به هلند دارد. دوم اینکه؛ اگر دو نفر وجود نداشته باشد که اصلا نمیتوان یک فیلم اکشن دو نفره (Buddy Action) ساخت!

مقاله مرتبط: ساخت فیلم جوکر توسط مارتین اسکورسیزی

در اینجا، مایکل برایس (رایان رینولد) وارد میشود که یک محافظ آبرو از دست داده است که پرونده کاری حرفه ایش بر اثر کشته شدن یکی از مشتری هایش، کاملا از دست رفته است. مامور اینترپل (الودی یانگ) که قرار است که داریوس را به لاهه ببرد، متوجه میشود که واحد وی با دشمن توافق کرده و همکاری میکند؛ پس او از مایکل که از قرار معلوم نامزد سابق وی میباشد؛ تقاضا میکند که داریوس را مخفیانه به لاهه برساند. اما مایکل و داریوس نیز یکدیگر را میشناسند؛ گذشته آنها پر از دفعاتی است که داریوس تلاش کرده است که مشتری های مایکل را به قتل برساند. اولین باری که این دو یکدیگر را در فیلم میبینند؛ در حال تلاش برای کشتن یکدیگر هستند! این دو چنان از همدیگر تنفر دارند که رابطه آنها کاملا کارد و پنیری است!

محافظ آدمکش - بادیگارد هیتمن - hitman's body guard

این یک ترکیب رقابت جویانه مردانه مطلوب برای این سبک از فیلم هاست و جکسون و رینولد هم بازیگران مطلوب برای ایفای این نقش ها هستند. جکسون به طور خاصی برای نقش مناسب است که به وی اجازه کشتن، خودنمایی، قیافه گرفتن و نیازی به گفتن نیست؛ اثبات جایگاهش به عنوان بد دهان ترین و بی ادب ترین شخص سینما را میدهد! هیچکس کلمه حرامزاده را با لذت، ذوق و تناوب خاص جکسون نمیگوید. مگر شاید سلما هایک که به شکل درخشانی در اینجا به ایفای نقش همسر داریوس میپردازد. هر کس این فیلم را تماشا کند؛ سکانس عاشق شدن این دو را در میان یک دعوا در یک بار همراه با آهنگ Hello از Lionel Richie تا مدت ها به یاد خواهد داشت.

فیلمنامه نوشته شده توسط تام اوکانر امکان به وجود آمدن برخورد های عجیب غریبی مانند آنچه ذکر شد را به وجود می آورد؛ و همین دلیلی است برای نیاز به یک تیم بازیگری درجه یک و فوق العاده سطح بالا، شامل ریچارد ای گرانت، خواکیم دی آلمیداو گری اولدمنکه با یک گریم سنگین به یک دیکتاتور اهل اروپای شرقی تبدیل شده است.

کارگردان فیلم، پاتریک هیوز، (که به شکل قابل ملاحظه ای نسبت اثر ناامیدکننده قبلی اش، Expendables 3،پیشرفت کرده است.) به خوبی اینگونه فیلم‌ها را درک میکند و میشناسد؛ دو شخصیت متناقض که در ابتدا تمام مدت به یکدیگر فحش حواله میکنند؛ سپس یکدیگر را با حالت غبطه آمیزی تحسین میکنند که به دنبال آن به اوج سازگاری میرسند و در نهایت یکدیگر را مانند دو برادر در آغوش میگیرند. سکانس های فراوان اکشن، با دیالوگ های طولانی و فلش بک ها در هم آمیخته شده است تا گذشته شخصیت ها و انگیزه های آنها را بیان کند. داریوس آنگونه که به نظر میرسد، آدم بدی نیست و مایکل هم آنگونه که به نظر میرسد، قهرمان نیست.

مقاله مرتبط: فروش فوق العاده فیلم Hitman’s Bodyguard

مطمئن باشید که محافظ آدمکش خیلی جدید و متفاوت نیست. زمانی، این فیلم ها مانند نقل و نبات، همه جا بودند! تا پیش از اینکه به وسیله فیلم های ابرقهرمانی و انیمیشن ها از میدان به در شدند. تنها چیزی که باعث میشود محافظ آدمکش یک فیلم قدیمی که در یک آرشیو فیلم خاک میخورد، محسوب نشود؛ تعداد زیادی جلوه های ویژه و پرده سبز و نبود صحنه های جنسی بی خود است. در غیر این صورت یک بازگشت ناخوشایند به دوران فیلم های بکش بکش (Shoot em-up) به حساب می‌آید. فیلم، خیلی فانتزی یا خلاقانه نیست؛ ولی در نوع خودش خوب کار کرده است.

محافظ آدمکش - بادیگارد هیتمن - hitman's body guard

علاوه بر این در محافظ آدمکش شما وراجی های ساموئل ال جکسون را میشنوید که مانند یک ملوان فحش میدهد! او شاید بهترین خط دیالوگ در طول دوران کاریش را در این فیلم گفته باشد؛ بعد از اینکه مایکل موافقت میکند که از داریوس محافظت کند، او اصرار میکند پیش از اینکه مسیر را ادامه دهند، او باید هر دری را چک کند تا خطری آنها را غافلگیر نکند. او به داریوس میگوید شغل من این است که تو را از خطر و آسیب دور نگه دارم.” جکسون پاسخ میدهد که من خود خطر هستم؛ حرام‌زاده!” هیچکس در این لحظه مانند جکسون، به خودش مطئن نیست و لذتی که او آشکارا میبرد، همه را در بر میگیرد!

پاتریک هیوز هنوز به صحنه های اکشن از نمای نزدیک علاقه دارد ولی یک سکانس اکشن طولانی عالی در فیلم هست که آن سکانس تعقیب و گریز با قایق و ماشین در آمستردام است که همزمان نیز شامل صحنه های درگیری و مبارزه در یک آشپزخانه و کارگاه تولید ابزار نیز میباشد.

درنهایت محافظ آدمکش ، دارای صحنه های اکشن فراوان درجه یک، دیالوگ ها و صحنه های طنز کافی و فیلنامه و داستان قابل قبول است. یک فیلم مناسب برای تابستان!

مرجع
Screen Crush
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن