اخبار سینما و تلویزیون

جشنواره ونیز : شیر طلایی به Shape of Water رسید

فیلمی که روایتگر عشق یک زن خدمتکار ناشنوا به یک مردماهی (یک افسانه یونانی، موجودی که نیم مرد و نیم ماهی است) است؛ توانست شیر طلایی بهترین فیلم جشنواره ونیز را برنده شود.

فیلم شکل آب” (Shape of Water) ، فیلم جدید کارگردان هزارتوی پن، گیلرمو دل تورو، به وسیله جایزه بهترین فیلم جشنواره ونیز توسط هیئت داوران به ریاست بازیگر زن، انت بنینگمورد تقدیر قرارگرفت.

فیلم دل تورو یک ملودرام روایت شده در دهه ۶۰ میلادی همراه با ماجراهای دوزیستان برای نخسیتین بار هفته گذشته در جشنواره ونیز به نمایش درآمد و از آن زمان تا کنون به عنوان یکی از شانس های اصلی در فصل جوایز پیش رو مطرح شده است. که در این راه میتواند از کمک ستاره زن بریتانیایی فیلم، سالی هاوکینگز و نیز شیر طلایی ونیز که بعد از نخل طلای کَن و خرس طلایی برلین معتبر ترین جایزه جشنواره‌ایست، بهره ببرد.

مقاله مرتبط: فیلم IT رکورد فروش را جابجا کرد !

جشنواره ونیز - شیر طلایی - Golden Lion - Venice Festival
سالی هاوکینز در جشنواره فیلم ونیز

برای یک فیلم محصول هالیوود، این روز ها بردن شیر طلای ونیز یک اتفاق نادر به حساب می‌آید. در طی یک دهه گذشته، جشنواره ونیز تبدیل به یک سکوی پرتاب جذاب برای مطرح کردن نام فیلم‌ها به عنوان یکی از کاندیداهای اسکار تبدیل شده است، در عین حال که داوران این جشنواره تمایل به تقدیر فیلم های سطح پایین‌تر، مبهم‌تر و ناشناس‌تر دارند. به طور مثال، سال گذشته جایزه شیر طلایی به فیلم درام زنی که ترک کردساخته لاو دیاز از فیلیپین رسید؛ فیلمی سیاه و سفید با مدت زمان نزدیک به چهار ساعت درباره زنی که به اشتباه به مدت سی سال در زندان محکوم شده و اکنون آزاد شده است و سعی در ارتباط برقرارکردن با دنیای جدید اطرافش دارد.

جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره ونیز (که مقام دوم را دارد؛ مانند مدال نقره) به فیلم Foxtrot ساخته سموئل مائوز از اسرائیل رسید که روایتگر یک پدر و مادر است که فرزند ارشدشان را در حین خدمت در سربازی از دست داده اند. جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم Sweet Country، یک فیلم وسترن که روایتگر یک سانحه سخت است از کارگردان استرالیایی واوریک تورنتون رسید.

مقاله مرتبط: نقد و بررسی فیلم Hitman’s Bodyguard

شارلوت رمپلینگ جایزه بهترین بازیگر زن را برای ایفای نقش همسر یک مرد که به اتهام های مبهمی زندانی شده است در فیلم هاناساخته آندره پالائورو به دست آورد. جایزه بهترین بازیگر مرد به کامل ال باشا برای عملکردش در فیلم “The Insult” ساخته کارگردان لبنانی زیاد دوریی رسید. شیر نقره ای برای بهترین کاگردانی به خاویر لگراند برای فیلم Custody رسید. همچنین جایزه بهترین فیلم‌نامه به مارتین مک دونا برای اثر کمدی تاریکش Three Billboards Outside Ebbing, Missouri رسید.

 

جشنواره ونیز - شیر طلایی - Golden Lion - Venice Festival
نوید محمد زاده در جشنواره ونیز

جایزه مارچلو ماسترویانی که به استعداد جدید و نوظهور سال (چه بازیگر مرد و چه زن) داده میشود، به چارلی پلامر ۱۸ ساله آمریکایی، ستاره فیلم Lean on Pete، یک فیلم درام درباره دنیای مسابقات اسب سواری از کارگردان بریتانیایی اندرو های داده شد.

جین فوندا و رابرت ردفورد جایزه شیر طلایی را برای یک عمر فعالیت هنری به دست آوردند. این دو بازیگر برای اولین بار از سال ۱۹۷۹ است به روی صحنه جشنواره ونیز می‌روند که آن را هم مدیون نقش‌آفرینی در فیلم Our Souls at Night ساخته کارگردان بریتایایی ریتش باترا هستند. جایزه افتخاری ساعت Jaeger-LeCoultre به استفان فیرز کارگردان The Queen وPhilomena رسید که آخرین فیلم وی که یک درام کامیک سلطنتی به نام Victoria & Abdul است و در بخش خارج از مسابقه به نمایش درآمد.

جشنواره ونیز برای سینمای ایران نیز جوایزی را کنار گذاشته بود. در بخش افق ها، جایزه بهترین کارگردانی به وحید جلیلوند برای فیلم بدون تاریخ، بدون امضاو جایزه بهترین بازیگرد مرد به نوید محمدزاده برای ایفای نقش در فیلم بدون تاریخ، بدون امضارسید.

بخوانید: خود برای روبرو شدن با ۲۰ فیلم ترسناک تاریخ آماده کنید !

مرجع
Telegraph
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن