اخبار فناوری جهانامنیتموبایل

اپل: با استفاده از فیس آیدی اطلاعات شما امن نیستند

همانطور که در چند ماه اخیر در شایعات و گزارش های غیررسمی منتشر شده دیده بودیم؛ عرضه آیفون ۱۰ (آیفون X) با خداحافظی تاچ آیدی همراه بود. حالا بجای آن باید از فیس آیدی (Face ID) استفاده کنید. اما مسأله این است: نباید آز آن استفاده کنید !
فیس آیدی که به شدت توسط فیل شیلر، نایب رئیس بخش فروش جهانی اپل، مورد تحسین قرار گرفته است، همانطور که از نام آن مشخص است برای باز کردن قفل آیفون صورت کاربر را مورد اسکن قرار می‌دهد. متأسفانه این قابلیت جدید نمی‌تواند امنیت کامل اطلاعات حساس گوشی شما را تضمین کند. اگر حرف ما را باور نمی‌کنید باید بگوییم که خود اپل نیز در سالن تئاتر استیو جابز واقع در پارک جدید اپل به این موضوع اقرار کرده است.

مقاله مرتبط: آیفون ۸ و ۸ پلاس معرفی شدند

در مراسم بزرگ اپل، فیل شیلر در بخشی از سخنان خود گفت:“اگر برادری دوقلو داشته باشید که کاملاً شبیه به شماست،‌ بهتر است بسیار مراقب اطلاعات خود باشید (تصاویری از دو قلو های جنگ ستارگان). هیچ سیستم امنیتی، حتی سیستم‌های زیستی (اثرانگشت و تشخیص چهره) بی‌نقص نیستند.“فیس آیدی - تاچ آیدی - Face ID - Touch ID

اما چرا این مسأله نگران‌کننده است؟ شاید بخاطر اینکه سیستم‌های بیومتریک(زیستی) در مجموع ناامن هستند. در اینجا می‌توان به سیستم تشخیص چهره سامسونگ اشاره کرد که می‌شد براحتی با یک عکس آن را گول زد. هرچند اپل اشاره کرده است که این سیستم با نشان دادن عکس فریب نخواهد خورد اما بازهم اکثر متخصصان حوزه امنیت بر این باورند که سیستم امنیتی بر مبنای تشخیص چهره ایراداتی هر چند جزئی خواهد داشت.

دن تنتلر، یکی از محققان امنیتی گروه فوبوس در مصاحبه‌ای با Mashable در ماه آگوست گفت:“ استفاده از سیستم تشخیص چهره مثل این است که رمز عبورتان را “password“ بگذارید و آن را روی پیشانی‌تان بنویسید و سپس به تلویزیون ملی بروید ! “

شیلر در مراسم معرفی آیفون ۱۰ اعلام کرد احتمال اینکه شخصی با ظاهر شبیه شما بتواند قفل گوشی شما را باز کند، ۱ در ۱ میلیون است. این آمار در مقایسه با حسگر اثرانگشت، با ۲۰ برابر بهبود روبرو بوده است؛ یعنی احتمال اینکه شخصی می‌توانست با اثر انگشت مشابه آیفون قدیمی شما را آنلاک کند، ۱ در ۵۰ هزار بود.

فیس آیدی - تاچ آیدی - Face ID - Touch ID
البته که آمار ارائه شده برای فیس آیدی اپل نوید حضور سیستمی ایمن می‌دهند اما بیاد داشته باشید که شرکت ها برای جلب مشتری حاضرند هرکاری بکنند ! شیلر درباره اینکه اپل چگونه این اطلاعات را بدست آورده صحبتی نکرد. در هر صورت چه آمار اپل معتبر باشد چه دروغین؛ باز هم استفاده از یک رمز عبور عادی امن‌تر از فیس آیدی و تاچ آیدی (تشخیص اثر انگشت) است.

همانطور که در پوشش زنده آلبالو از مراسم اپل هم خواندید، مجری در تلاش برای استفاده از فیس آیدی، دوبار با خطا مواجه شد. پس هنوز باگ هایی وجود دارند که باید رفع شوند.

با در نظر گرفتن همه این مسائل، فیل شیلر عاشق این محصول است و به آن اطمینان بسیاری دارد. او در برابر حضار اعلام کرد:“تیم ما برای مراقبت از اطلاعات صورت شما سخت تلاش کرده و می‌کند.“ شنیدن چنین حرف‌هایی مایه دلگرمی ماست اما آن‌ها قول حفاظت از اطلاعات حساس دیگر ما را نمی‌دهند !

در نهایت بهتر است که از پسورد های معمولی با ترکیب حروف و عدد استفاده کنید تا اطلاعات حساس شما نیز احساس امنیت داشته باشند.

بخوانید: اپل واچ ۳ معرفی شد !

مرجع
Mashable
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
محدودیت عجیب فیس آیدی در آیفون ۱۰ - آلبالو :تازه های فناوری

[…] اپل: با استفاده از فیس آیدی اطلاعات شما امن نیستند […]

بستن
بستن