آموزش

راهنمای ساختن عروسک ترسناک شخصی !

بعد از اکران ۴ فیلم از سری فیلم‌های ترسناک دنیای احضار ( دو فیلم از آنابل در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ و دو فیلم Conjuring در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶) ، تصمیم گرفتیم مصاحبه‌ای با سازنده عروسک ترسناک آنابل، تونی روزن، انجام دهیم تا اسرار ساختن یک عروسک ترسناک را از زبان او بشنویم.

مقاله مرتبط: نقد و بررسی فیلم آنابل: خلقت

عروسک ترسناک؛ هرچه قدیمی‌تر، ترسناک‌تر !

عروسک ترسناک - Scary Dolls - Conjuring - احضار - Annabelle - آنابل

به سراغ داستان‌های قدیمی بروید؛ چیز های قدیمی مردم را می‌ترساند. روزن می‌گوید:“ به نظر من بهترین اشیاء ترسناک باید قدیمی باشند. نحوه ساخت اشیاء قدیمی به خودی خود وحشت‌آفرین است. یک عروسک ترسناک لزوماً نباید شبیه به انسان باشد اما شباهتی اندکی ضروری است.“


برای عروسک ترسناک خود داستانی به عنوان پس‌زمینه بسازید

عروسک ترسناک - Scary Dolls - Conjuring - احضار - Annabelle - آنابل

سازندگان دنیای احضار در زمینه داشتن پس‌زمینه خوش شانس بوده‌اند؛ زیرا این عروسک در دنیای واقعی نیز وجود داشته است. آنابل از عروسکی به نام اَن ژولیده تقلید شده است که هنوز هم نسخه‌ای از آن در موزه‌ی وارِن اوکالت در شهر مونرو ایالت کنتیکت دیده می‌شود. طبق گزارش‌ Lore، این عروسک ترسناک از فروشگاهی در دهه ۷۰ میلادی به عنوان هدیه برای دختری به نام دونا خریده شده است.

دونا و هم‌اتاقی اش متوجه می‌شوند که این عروسک رفتار های عجیبی دارد؛ به اطراف حرکت می‌کند و از خود یادداشت بجا می‌گذارد. آن‌ها تصمیم می‌گیرند تا با یک احضار کننده ارواح صبحت کنند و او اعلام می‌کند که عروسک مذکور توسط دختری مرده به نام آنابل هیگینز تسخیر شده است. احضار کنندگان، اِد و لورین وارِن، قبول می‌کنند که عروسک ترسناک داستان را با خودشان ببرند. آن‌ها عروسک را با آب مقدس تطهیر کردند و در بسته‌ای پلاستیکی قرار دادند که هم‌اکنون نیز عروسک در آن است. روزن می‌گوید:“بعضی‌ها معتقدند که عروسک های عادی اَن ژولیده بخاطر ساده و معمولی بودن خود پتانسیل این را دارند که عروسک ترسناک تری باشند.“


از تغییرات دستی اجتناب نکنید

عروسک ترسناک - Scary Dolls - Conjuring - احضار - Annabelle - آنابل

حتی اگر ایده‌هایی مبنی بر ساخت عروسک ترسناک قدیمی ندارید؛ نگران نباشید. با اندکی تغییرات می‌توانید عروسک عادی خود را قدیمی و ترسناک جلوه دهید. در ادامه بخشی از آموزشی در سایت EPBOT را می‌خوانیم:

تمام چیزی که به آن نیاز دارید؛ اندکی رنگ رقیق شده و کمی پودر آرایشی است. از یک اسپری پر شده از رنگ و آب استفاده کنید؛ هرچقدر که می‌خواهید ظاهر عروسک ترسناک خود را انتقام‌جو جلوه دهید. در کنار آن از سایه چشم قهوه‌ای و مات در صورت و دست‌ها استفاده کنید. اگر اندکی رنگ قهوه‌ای به انگشتان عروسک ترسناک خود اضافه کنید شاید بعضی‌ها فکر کنند او با دست‌های خود در حال کندن قبر بوده است !

مقاله مرتبط: ۲۰ فیلم ترسناک برتر تاریخ سینما !


روی لبخند عروسک ترسناک خود تمرکز کنید

آیا عروسک شما لبخند می‌زند یا کاملاً خنثی و مرده بنظر می‌رسد ؟ روزن پیشنهاد میکند که لبخندی عریض را نشان بدهید، اما اندکی از شدت آن بکاهید؛ لبخندی شیطانی. اگر اشتباه کنید شاید عروسکی شاد و خندان برایتان بماند ! روزن می‌گوید:“نکته اصلی اینجاست که عروسک شما بدون اینکه واقعاً ترسناک باشد باید حس ترس را القاء کند. از دلقک های ترسناک آمریکای قدیم دوری کنید؛ نباید عروسک ترسناک شما از لحاظ ظاهری ترسناک جلوه کند، فقط باید سعی کنید حس ترس را القاء کنید.“


روی چشم‌های عروسک ترسناک خود وقت بگذارید

عروسک ترسناک - Scary Dolls - Conjuring - احضار - Annabelle - آنابل

تونی توضیح می‌دهد:“چشم ها باید متفاوت از سایر اجزای صورت طراحی شوند. در ابتدا صورت کمی رنگ پریده است، لب‌ها نیز روشن و سرخ هستند؛ سپس چشم‌های وحشتناک و غرق‌شده را می‌بینیم که باید بسیار براق باشند. در این صورت با چهره‌ای روبرو هستیم که متفاوت از اشیاء و افراد اطراف خود ظاهر می‌شود.“


مطمئن شوید که عروسک ترسناک شما متحرک خواهد بود

برای حداکثر تاثیرگذاری در مخاطب، عروسک شما باید بتواند حالت‌های مختلفی را از خود نشان بدهد. در فیلم احضار ( The Conjuring‌ )، عروسک آنابل غالباً ثابت بود اما برای بازی در فیلم آنابل، نسخه جدیدی طراحی شد که می‌توانست گردن خود را چرخانده و چشمک بزند. تونی می‌گوید:“ این عروسک از لحاظ ظاهری شبیه به عروسک های کارتونی است. سر او روی مفصلی قرار گرفته بود تا بتواند سر خود را بچرخاند. چشم‌های او نیز به چپ و راست حرکت می‌کنند.“ عروسک ترسناک شما باید در محلی باشد که هر لحظه بتواند از جا بلند شده و حرکت کند.


در ادامه می‌توانید نکاتی خارج از این مصاحبه، برای جذاب‌تر کردن عروسک ترسناک خود بخوانید:

پیدا کردن عروسک ترسناک مناسب

عروسک ترسناک - Scary Dolls - Conjuring - احضار - Annabelle - آنابل

اگر عروسکی قدیمی دور و بر خود ندارید، می‌توانید از فروشگاه های اینترنتی یا فروشگاه های دست دوم خریداری کنید. بیاد داشته باشید که هرچه عروسک شما آسیب دیده‌تر باشد بهتر است. مثلاً اگر یک چشم یا لب نداشته باشد کاملاً عنصر ترس را القاء می‌کند.


نکاتی در مورد لباس و مو

با انگشتان خود (یا سشوار!) موهای عروسک خود را پریشان کنید. با شانه‌ای پلاستیکی می‌توانید موهای وز و زشتی برای عروسک ترسناک دلبندتان ایجاد کنید.

لباس‌های عروسک را نامرتب بپوشانید. مثلاً اگر پیراهنی بدون یک آستین برای عروسک پسر خود در نظر بگیرید، عالی است. برای عروسک دختر نیز طبق معمول بهتر است از دامنی سفید با لکه های گِل و خون استفاده کنید. اگر موهای عروسک شما به سر چسبیده یا بصورت رنگ است، می‌توانید روی آن را با رنگ مشکی بپوشانید. پس از خشک شدن رنگ، سر را به ناخن های خود راه راه کنید.

اگر موها به سر دوخته شده‌اند، بخشی از آن را حذف کنید. بخشی از آنرا جدا کنید و چند سانتی‌متر بالاتر بدوزید. این کار تأثیر بسیار زیادی دارد. همچنین می‌توانید موها را بسیار جذاب و بامزه درست کنید که این تضاد خود عامل ترس است.

اگر می‌خواهید بخشی از بدن عروسک ترسناک خود را جدا کنید، قبل از رنگ کردن و جدا کردن موها اینکار را انجام دهید. محض احتیاط بهتر است عضو جدا شده را دور نیندازید.


نکاتی در مورد سر و صورت

عروسک ترسناک - Scary Dolls - Conjuring - احضار - Annabelle - آنابل

اگر مقدور است چشم هارا به عقب بچرخانید. در نظر داشته باشید که همه چشم‌ها قابلیت چرخش ندارند و بعضی‌ها فقط رنگ هستند. حتی می‌توانید با انگشت خود یکی از چشم هارا کاملاً در بیاورید. در این مرحله مراقب باشید؛ عروسک باید خونین باشد نه انگشت شما !

نکته دیگر هم این است که چشم باید علامت تسخیر شدگی در خود داشته باشد. با استفاده از آکریلیک، مردمک چشم را کاملاً سفید یا خاکستری روشن رنگ کنید.

به رنگ پریدگی عروسک خود بسیار دقت کنید. با استفاده از آکریلیک، بدن عروسک را خاکستری روشن یا سفید رنگ کنید تا حالت جنی به خود بگیرد. پس از خشک شدن صورت و سر می‌توانید به سرعت سراغ جلو و پشت بدن بروید. اگر هنگام رنگ‌آمیزی شکستگی ایجاد شد یا اینکه رنگ‌ها بهم ریختند، نگران نباشید؛ چندین ایراد در ظاهر عروسک ترسناک می‌تواند سن عروسک را بالاتر و آن را عتیقه نشان دهد.

لب‌هایی به سرخی خون و ابروانی سیاه با چهره رنگ پریده در تضاد است. پس باید هنگام رنگ‌آمیزی بدن و سر، لب‌ها را بدون رنگ بگذارید. با ماژیک های معمولی دو یا حتی یک ابرو نازک برای عروسک خود رسم کنید.

بخوانید: عروسک های برتر در فیلم های ترسناک !

مرجع
آلبالو
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن