سینماسینما و تلویزیون

پنی وایز : ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT – قسمت اول

اگر با سایت آلبالو همراه بوده باشید، از میزان فروش فوق‌العاده فیلم آی (‌IT) در سال ۲۰۱۷ خبر دارید.

این فیلم از روی رمان IT نوشته شده در سال ۱۹۸۶ توسط استفن کینگ اقتباس شده است. داستان فیلم در مورد ۷ کودک ساکن در شهر دِری است که با دلقک وحشتناکی به نام پنی وایز روبرو می‌شوند. در حالی که فیلم ظاهر بسیار جذابی برای این دلقک ترسناک در نظر گرفته است، اما در طول فیلم اطلاعات بسیار کمی در مورد گذشته این هیولا به نمایش گذاشته می‌شود. فقط می‌دانیم که پنی وایز با شکنجه دادن کودکان شاد می‌شود !

مقاله مرتبط: نقد و بررسی فیلم It

فیلم IT تولید شده در سال ۲۰۱۷، دومین تلاش برای ساخت فیلمی از روی کتاب استفن کینگ بوده است. این سبک داستان‌های ترسناک ادامه راه فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی است که دلقک رقصان این بار توانسته قدرتمندتر از همیشه ظاهر شود و حالا در فضای مجازی بصورت های مختلف گسترش می‌یابد. فیلم It جدید آنقدر خوب بوده که همه پیش‌بینی می‌کنند بزودی فیلم دیگری نیز در ادامه آن ساخته خواهد شد. چند وقت پیش نیز فیلم برج تاریک ( The Dark Tower) که آن نیز از نوشته‌های کینگ اقتباس شده به اکران رسید که البته به هیچ وجه با استقبال خوبی مواجه نشد.

اما داستان پنی وایز از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ چرا او باید بخواهد گروه بازندگان (نام گروه متشکل از ۷ کودک مذکور) را شکنجه دهد؟ آیا او واقعاً یک دلقک است ؟ او چگونه می‌تواند در یک زمان در چندجای مختلف باشد؟ این هیولا چگونه به شهر دِری رسیده است؟

حال باهم ۱۵ نکته در مورد شخصیت پنی وایز که از آن اطلاع نداشتید را مرور می‌کنیم؛ برای شناور شدن آماده شوید.

۱۵. IT اهل زمین نیست

آی تی - It - Movie - Clown - Pennywise

هرچند پنی وایز ظاهراً شبیه به آدمی در لباس دلقک بنظر می‌رسد اما در همان ابتدای داستان مشخص می‌شود که با چه هیولایی رودررو هستیم. پنی وایز می‌تواند خود را به هر شکلی دربیاورد؛ دلقک نیز یکی از ظاهر های قلابی اوست. در‌واقع او اصلاً زمینی نیست.

It از جایی است که آنرا مکرووِرس می‌خوانند. مکروورس مفهومی است که استفن کینگ در کتاب‌های سری برج تاریک خود خلق کرده است. It از این سرزمین مذکور به زمین برخورد کرده است. It تا سال ۱۷۱۵ میلادی در خواب بوده و در این سال برای اولین بار از خواب بیدار می‌شود. بعد از اولین بار، حالا او هر ۲۷ سال دوباره بیدار شده و به انجام کار های شیطانی در شهر دِری می‌پردازد.

تماشاگران در طول فیلم متوجه می‌شوند که عنصری شیطانی در میان مردم این شهر وجود دارد. البته مشخص نیست که این شیطان صفتی همراه با It به شهر منتقل شده یا آن خود دلیلی برای حضور It بوده است.


۱۴. چرا It کودکان را می‌ترساند ؟

آی تی - It - Movie - Clown - Pennywise

در حالیکه دلقک مذکور بسیار قدرتمند و خبیث است، تماشاگران به مراتب از خود می‌پرسند که چرا پنی وایز وقت خود را برای ترساندن کودکان تلف می‌کند. در لحظاتی از فیلم می‌توان دید که دلقک بجای اینکه بلافاصله کودکان را بخورد، صرفاً آن‌ها را می‌ترساند تا وحشت را به قلب قربانیان خود وارد کند.

طبق شایعات و سخنانی که پیرامون پنی وایز وجود دارد، پنی وایز معتقد است که گوشت کودکان هنگام ترس خوشمزه تر می‌شود. این حرف می‌تواند دردسر های It برای ترساندن کودکان را توجیه کند. خود این دلقک در این باره می‌گوید:“وقتی می‌ترسی خیلی خوشمزه‌تر می‌شی !“

علیرغم اینکه پنی‌‌وایز واقعاً نیازی به ترساندن بچه‌ها ندارد، ظاهراً این دلقک از پروسه ترساندن بچه‌ها بسیار لذت برده و در نهایت نیز از غذایی لذیذ لذت می‌برد.


۱۳. It توانایی‌های بسیاری دارد

آی تی - It - Movie - Clown - Pennywise

وقتی صحبت از توانایی‌های شخصیت دلقک داستان می‌شود، لیست آن‌ها شاید شما را به یاد ابرقهرمان های کتاب‌های کامیک بیندازید. او می‌تواند تغییر شکل دهد، تصاویر خیالی ایجاد کند، موقتاً نامرئی شود، خودش را بازتولید کند، ذهن را کنترل کند، از طریق تله پاتی ارتباط برقرار کند و با قدرت ذهن خود اجسام را جابجا کند. پنی وایز تقریباً شبیه به نسخه دلقک و شیطانی شخصیت جین گِری است.

اما حالا می‌خواهیم ترسناک‌ترین ویژگی It را عنوان کنیم؛ به محض اینکه خواننده یا بیبننده فکر می‌کند از تمام قابلیت‌های او آگاهی یافته است، توانایی جدیدی از او مشاهده می‌شود.

هر چند که پنی وایز آسیب ناپذیر نیست اما در زمان هایی از فیلم احساس می‌شود که کودکان داستان هیچ شانسی در مقابله با این هیولا ندارند.


۱۲. داستان به It ختم نمی‌شود

آی تی - It - Movie - Clown - Pennywise

همانطور که قبلاً گفته شد این هیولا می‌تواند تغییر شکل دهد و این بدین معناست که دلقک رقصان تنها ظاهری نیست که او تاکنون برای خود برگزیده است.

شایعات پیرامون It می‌گویند که او تاکنون به اشکال مومیایی، کوسه فیلم آرواره ها، دراکولا، هیولای فرانکنشتاین و گرگینه درآمده است تا انسان‌ها را بترساند. It می‌تواند خود را به صورت هر یک از کابوس های شما دربیاورید. دقیقاً به همین دلیل است که ( با توجه به خط زمانی داستان – سال ۱۹۸۰ ) It خود را به شکل یک دلقک درآورده است.

فیلم “IT”: فصل دوم – تاریخ اکران، بازیگران و تغییرات

با در نظر گرفتن اینکه هیولای مذکور از سال ۱۷۱۵ به فعالیت شرورانه خود مشغول بوده است پس می‌توان انتظار داشت تاکنون تعداد زیادی ظاهر های ترسناک در اشکال و ابعاد مختلف را به خود گرفته باشد.


۱۱. پنی وایز نقطه ضعف‌هایی نیز دارد

آی تی - It - Movie - Clown - Pennywise

علیرغم این که هیولای خلق شده توسط استفن کینگ بسیار پرقدرت و شکست ناپذیر دیده می‌شود، اما بنظر می‌رسد نقطه ضعفی نیز دارد؛ او باید تمام قوانین فیزیکی مربوط به جسمی که در آن ظاهر شده است را رعایت کند.

یعنی دلقک مذکور تنها نوعی دلقک بسیار بسیار قدرتمند است. همچنین در فیلم آرواره ها نیز او در قالب کوسه‌ای پرسرعت و پرقدرت درآمده است. به طور خلاصه It فقط می‌تواند قویترین از نوع جسم خود باشد.

همین نکته نشان می‌دهد که چرا پنی وایز ( و شخصیت‌های دیگر دلقک) در مواقعی خونریزی می‌کند، آسیب می‌بیند و شکست داده می‌شود. این هیولا نقاط ضعفی دارد و استفن کینگ تلاش کرده تا نشان دهد، دوستی و اتحاد کودکان می‌تواند باعث از بین رفتن او شود.

البته گفتنی است که در عین شکست پذیر بودن پنی وایز، مبارزه با او بسیار طاقت فرسا و دشوار خواهد بود.

قسمت دوم مقاله پنی وایز : ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT

بخوانید: سخنان جالب کارگردان فیلم It

مرجع
ScreenRant
تگ

6
نظر شما چیست؟

avatar
6 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
2 نویسندگان نظر
Tahaزهرا نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
زهرا
مهمان
زهرا

خیلی ممنون بابت این مطالب مفید و جالب درباره ی آن

Taha
مهمان
Taha

خوبه عالیه

trackback
پنی وایز : ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT – قسمت آخر - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط: ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT – قسمت اول […]

trackback
فیلم "IT": فصل دوم – تاریخ اکران، بازیگران و تغییرات - آلبالو

[…] بخوانید: ۱۵ نکته در مورد پنی‌وایز  که متوجه نشده‌اید […]

trackback
پنی‌وایز : ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT – قسمت دوم - آلبالو :تازه های فناوری

[…] از خواندن بخش اول این مقاله، حالا باهم ۵ نکته دیگر در مورد شخصیت […]

trackback
سریال مردگان متحرک : فصل هشتم خونین‌تر از همیشه ! - آلبالو :تازه های فناوری

[…] بخوانید: مشخصات و ویژگی های دلقک فیلم IT […]

بستن
بستن