سینماسینما و تلویزیون

پنی وایز : ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT – قسمت دوم

فیلم IT تولید شده در سال ۲۰۱۷، دومین تلاش برای ساخت فیلمی از روی کتاب استفن کینگ بوده است. این سبک داستان‌های ترسناک ادامه راه فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی است که دلقک رقصان این بار توانسته قدرتمندتر از همیشه ظاهر شود و حالا در فضای مجازی بصورت های مختلف گسترش می‌یابد. فیلم It جدید آنقدر خوب بوده که همه پیش‌بینی می‌کنند بزودی فیلم دیگری نیز در ادامه آن ساخته خواهد شد. چند وقت پیش نیز فیلم برج تاریک (The Dark Tower) که آن نیز از نوشته‌های کینگ اقتباس شده به اکران رسید که البته به هیچ وجه با استقبال خوبی مواجه نشد.

اما داستان پنی وایز از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ چرا او باید بخواهد گروه بازندگان (نام گروه متشکل از ۷ کودک مذکور) را شکنجه دهد؟ آیا او واقعاً یک دلقک است ؟ او چگونه می‌تواند در یک زمان در چندجای مختلف باشد؟ این هیولا چگونه به شهر دِری رسیده است؟

بعد از خواندن بخش اول این مقاله، حالا باهم ۵ نکته دیگر در مورد شخصیت پنی وایز که از آن اطلاع نداشتید را مرور می‌کنیم؛ برای شناور شدن آماده شوید.

۱۰. شخصیت It از یک قاتل زنجیره‌ای الهام گرفته شده است

آی تی - It - Movie - Clown - Pennywise - پنی وایز

کتاب It نوشته شده در سال ۱۹۸۶ توسط استفن کینگ، از معروف‌ترین و پر فروش‌ترین کتاب‌ها در طول تاریخ است. اما همانطور که خواندید، ایده پنی وایز کاملاً خلاقانه و جدید نیست. بنظر می‌رسد که شخصیت It از شخصی به نام جان وِین گیسی الهام گرفته شده است که در دهه ۷۰ میلادی با نام دلقک قاتل معروف بود.

جان وِین گیسی با لباس دلقک به پسران نوجوان نزدیک شده و آن‌ها را مورد اذیت و آزار جنسی قرار می‌داد و در نهایت آن‌ها را به قتل می‌رسانید. مسئولیت ۳۳ جنایت در ایالت ایلینویز بر عهده اوست. او نهایتاً در سال ۱۹۷۸ (پس از ۶ سال از شروع جنایت هایش) دستگیر و در سال ۱۹۸۰ به مرگ محکوم شد.

قربانیان پنی وایز و گیسی پسران جوانی بودند که به منطقه خاصی هم تعلق داشتند، پس مقایسه این دو قاتل وحشتناک آنقدر ها هم بیراه نیست.


۹. It از دلقک های عادی محبوب نیز الهام می‌گیرد

آی تی - It - Movie - Clown - Pennywise - پنی وایز

بجز جان وین گیسی، کینگ اشاره کرده است که از دلقک هایی مثل بوزو و رونالد مک‌دونالد نیز برای ساخت دلقک پنی وایز الهام گرفته شده است. لیست شباهت‌ این دلقک ها متشکل است از: صورت بسیار سفید، لب‌هایی به سرخی خون، موی فرفری نارنجی … در‌واقع پنی وایز طوری ساخته شده است که شبیه به یک دلقک عادی باشد.

استفن کینگ در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کرده است که بعد از روبرو شدن با دلقک رونالد مک دونالد، این نویسنده متوجه شده که دلقک ها تنها می‌توانند برای بزرگسالان متقاعد کننده باشند و اکثر کودکان از آن‌ها هراس دارند. او همچنین گفته است که حقیقتی مرموز در مورد این موجودات غیرعادی که بچه‌ها را به سمت خود جلب می‌کنند وجود دارد.

نیاز به گفتن نیست که اتحادیه جهانی دلقک ها (چنین مکانی واقعاً وجود دارد !) در مورد موفقیت فیلم It و تصویری که از دلقک ها نشان داده شده است، ناراحت است.


۸. پنی وایز در دیگر کتاب‌های استفن کینگ نیز حضور دارد

آی تی - It - Movie - Clown - Pennywise - پنی وایز

با اینکه پنی وایز اولین بار در کتاب It به عنوان شخصیت اصلی ظاهر شده است، اکثر مردم نمی‌دانند که در کتاب‌های دیگر کینگ نیز به این شخصیت اشاره شده است.

او در کتاب تامی ناکرز حضور کوتاه و مختصری دارد و در کتاب‌های ۱۱/۲۲/۶۳، ماده خاکستری، شکارکننده رؤیا و بی‌خوابی نامی از این شخصیت آورده شده است. گفتنی است که کتاب ۱۱/۲۲/۶۳ سرچشمه سری داستان‌های هولو (Hulu) نیز بوده است. به علاوه، با اینکه It به صورت مستقیم در سری کتاب‌های برج تاریک حضور نداشت اما در این کتاب‌ها مفهومی به نام مکروورس تعریف می‌شود که ریشه و اساس It را مشخص می‌کند.

داستان‌های استفن کینگ همیشه در یک دنیا اتفاق نمی‌افتند، اما نویسنده دوست دارد ارتباط های عجیب و غریبی بین داستان‌های مختلف خود برقرار کند. همین امر باعث شده تا گروه‌های مختلف طرفداران داستان‌های غیررسمی مختلفی درمورد ارتباط بخش‌های مختلف بسازند.


۷. اولین دلقک ساخته شده از کتاب It بیش از حد نمایشی است

آی تی - It - Movie - Clown - Pennywise - پنی وایز

تیم کِری برای بازی در نقش شیطانی فیلم افسانه (سال تولید: ۱۹۸۵)، روزانه آرایش های سنگینی را متحمل می‌شد. با گفتن این حرف مشخص می‌شود که چرا تیم کِری دوست نداشت در نقش It در این فیلم بازی کند؛ او از نشستن ساعت‌های متوالی برای آرایش شدن هراس داشت.

اما خوشبختانه تیم کِری بخت خود را آزمود و توانست با بازی فوق‌العاده خود تا سال‌ها کابوس رؤیاهای ما را تشکیل دهد. تیم کری برای بازی در این نقش تقاضا کرده بود که از آرایش شدید و نمایشی این دلقک اندکی کاسته شود.


۶. چیزی نمانده بود که آلیس کوپر نقش It را بازی کند

آی تی - It - Movie - Clown - Pennywise - پنی وایز

در دورانی که تیم کِری مطمئن نبود که آیا می‌خواهد نقش پنی وایز را در فیلم ساخت ۱۹۹۰ بازی کند یا خیر، صحبت‌هایی از بازیگران دیگری نیز شنیده شد که یکی از آن‌ها راک استار معروف،‌ آلیس کوپر، بود.

با اینکه آلیس کوپر بخاطر آهنگ‌های زیبای خود شناخته شده است و راه خود را به تالار مشاهیر راک اند رول باز کرده است، اما علاقه‌ی او به بازی در فیلم‌ها نیز هیچ‌گاه پنهان نبوده است. او در فیلم‌های سگ هیولاوار، شاهزاده تاریکی، مکیدن، سایه‌های تاریک و پاگنده بازی کرده است.

البته مشخص نشد که آیا واقعاً آلیس کوپر قصد بازی در فیلم It قدیمی را گرفته بود یا صرفاً به عنوان گزینه بعدی در نظر گرفته شده بود. اما اگر آن اتفاق می‌افتاد، قطعاً فیلم ۱۹۹۰ کاملاً متفاوت از چیزی که هست می‌شد.

قسمت سوم مقاله پنی وایز : ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT

بخوانید: فیلم It تمام رکورد ها را شکست !

مرجع
Screenrant
تگ

4
نظر شما چیست؟

avatar
4 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
2 نویسندگان نظر
محمد مهدیایلین خلیلی نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
ایلین خلیلی
مهمان
ایلین خلیلی

من چند تا سوال دارم چرا پنی وایز می توانست دست و پا و سر و خلاصه کل بدنش را خم کند چرا اخرش صورتش مانند این بود که دارد خواهش می کند من را نکشد و من هم تاریخ امدن ایت ۲ را می دانم ۲۰۱۹ می اید چون فین ولفهارد که همان پسر عینکیهه در فیلم ایت بود در حال بازیگری در فیلم stranger things چیز های عجیب است تا بتواند فصل۳ قسمت اولش را بسازد برای همین درگیر است و نمی تواند در فیلم ایت بازی کند و لطفا به سوال هایم جواب بدهید

trackback
پنی وایز : ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT – قسمت آخر - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط: ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT – قسمت دوم […]

trackback
پنی وایز : ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT – قسمت اول - آلبالو

[…] قسمت دوم مقاله پنی وایز : ۱۵ نکته در مورد دلقک فیلم IT […]

محمد مهدی
مهمان
محمد مهدی

چرا پنی وایز به وجود اومده

بستن
بستن