نقد فیلم و سریال

نقد فیلم بلید رانر ۲۰۴۹ : تصویری از دیوانگی خیالی !

دنیس ویلنو، کارگردان فیلم بلید رانر ۲۰۴۹ ، با ساخت این فیلم مارا به یاد شعر خیالی اوزیماندیاس از پرسی بِش می‌اندازد. باید تمام تلاش خود را بکنید تا این فیلم را در بزرگترین صفحه نمایش ممکن تماشا کنید. این فیلم در‌واقع منظره‌ای آرامش‌بخش از وسعتی ترسناک و بی‌رحم است. از جهات دیگر می‌توان نوعی طنز، تراژدی و احساس نیز در آن مشاهده کرد.

این فیلم ادامه داستان فیلم علمی تخیلی ساخت ۱۹۸۲ به کارگردانی ریدلی اسکات است که از کتاب ٬آیا اندروید ها (روباتی با ظاهر انسانی) خواب گوسفند های الکتریکی می‌بینند؟٬ نوشته‌ی فیلیپ کِی دیک اقتباس شده است. در فیلم بلید رانر ۲۰۴۹ ، هریسون فورد در نقش بلید رانر ظاهر می‌شود؛ پلیسی در دنیای آینده که کارش پیدا کردن و کشتن اندروید های نیمه انسانی یاغی است که با نام رپلیکنت (تکرار شده) شناخته می‌شوند. بلید رانر نسخه سال ۲۰۱۷ در بهترین حالت ممکن ساخته شده است؛ پیشرفت و بهبودی خیره کننده نسبت به سال ۱۹۸۲.

فیلم بلید رانر ۲۰۴۹ - جرد لتو - Bladerunner 2049 review

تصاویری که در بلید رانر ۲۰۴۹ می‌بینید با ذهن شما بازی ‌میکند، افکار شما را مغشوش کرده و احتمالاً حالت چهره‌تان را نیز عوض کند ! این تصاویر شما را به فکر در مورد آینده تلخ بشریت وادار می‌کند و شاید ترس از تغییرات در فرم زندگی انسان هارا در خود حس کنید !

مقاله مرتبط: مشتقات سریال بازی تاج و تخت چگونه خواهند بود ؟

تکامل انسان ها، همانگونه که صد هزار سال پیش نیز تمام نشده بود، هنوز ناتمام مانده است. همانطور که در سینِما و ادبیات دیده می‌شود، همیشه سعی شده تا به ما یادآوری شود که سبک علمی تخیلی برای کوچک و قابل درک نشان دادن ایده‌های بزرگ استفاده می‌شود. این فیلم نوعی توهم و تجسم دیوانه‌وار و خالص را ارائه می‌دهد که بی‌شک ضربان قلب شما را بالا خواهد برد !

نکته جالب توجه این است که در فیلم بلید رانر ۲۰۴۹ باز هم شاهد حضور همپتون فنچر هستیم که از نویسندگان فیلنامه‌ی بلید رانر ساخت ۱۹۸۲ بوده است. این فیلم حاوی تصاویر موضوعی تکان‌دهنده‌ای است؛ از گریه های زیر باران گرفته تا تصاویری از چشم‌انداز وسیع شهر. در این تصاویر علامت هایی به زیان های مختلف (روسی، ژاپنی، هندی و کره‌ای) و همچنین لوگوی شرکت های مختلف ( مخصوصاً PanAm که در سال ۱۹۹۱ ورشکست شد) را می‌توان مشاهده کرد.

بلید رانر ۲۰۴۹، فیلم‌های الهام گرفته از پدر خود را هم فراموش نکرده است. آن‌ها در قلب این فیلم اشاره هایی به فیلم‌های ترمیناتور (The Terminator) از کامرون، اِی آی هوش مصنوعی (A.I. Artificial Intelligence) از اسپیلبرگ، شوالیه تاریکی (The Dark Knight) از کریستوفر نولان، وال ای (Wall-E) از اندرو استانتن و او (Her) از اسپایک جونز جای داده‌اند. حتی می‌توان اشاراتی به فیلم‌های استنلی کوبریک نیز در آن مشاهده کرد. اگر دقت بیشتری داشته باشید می‌توانید شباهاتی با دقایق پایانی فیلم سیاره میمون ها (Planet of Apes) در این فیلم پیدا کنید. شاید این کار را نوعی پرستش اجداد بخوانید اما این فیلم به خودی خود هم نوعی ستایش از فیلم بلید رانر ۱۹۸۲ محسوب می‌شود.

در واقع، این داستان دنباله‌دار تلاش کرده تا موضوعات نزدیک و ضعیف مربوط به سبک فیلم نوآ ( بدبینی نسبت به سرنوشت انسان) را فدای مسأله‌ای یکپارچه‌تر و بزرگ‌تر کند. همین امر باعث شده تا تمپوی شدیداً کنترل شده ریدلی اسکات، در این فیلم نیز حفظ و رویت شود. در بلید رانر ۲۰۴۹ وجود عنصری پیچ در پیچ و منعطف حس شده و تصاویر کامپیوتری‌‌ می‌بینید که در هیچ جای دیگر نمونه‌ی آن‌ها را ندیده‌اید.

فیلم بلید رانر ۲۰۴۹ - جرد لتو - Bladerunner 2049 review

داستان فیلم نسبت به نسخه قبلی که سال ۲۰۱۹ را به نمایش می‌کشید، ۳۰ سال به جلو برده شده است؛ یعنی سال ۲۰۴۹. شرکتی که در گذشته تولید کننده رپلینکت ها بود و ساخت و راه‌اندازی آن موضوع اصلی داستان فیلم قبلی بود، حالا توسط یک امپراتوری زراعت محور به رهبری نیاندر والاس ( با بازی جرد لتو ) خریداری شده است. نیاندر شخصیتی عجیب و غریب و ترسناک است که تصمیم دارد کارگران رپلینکت را در مقیاسی مناسب و به صرفه برای گسترش امپراتوری خود تولید کند. رایان گاسلینگ نقش یکی از پلیس های لس آنجلس، افسر کِی، را بازی می‌کند. کِی از رپلینکت هایی است که طول عمر محدودی داشته و وظیفه‌اش تعقیب و نابود کردن رپلینکت های نسل اولی است که عمری به طول انسان‌ها دارند و هنوز به طور مخفیانه به زندگی ادامه می‌دهند. کِی نامزدی زیبا و جذاب به نام جوی (با بازی آنا دی آرماس) دارد که به صورت واقعیت مجازی دیده ‌می‌شود. او با دانستن این موضوع که هردو از ساخته‌های دست بشر هستند باز هم فکر می‌کند که عاشق نامزد خود شده است.

 مقاله مرتبط: فیلم IT توانست عنوان پر فروش ترین فیلم ترسناک را از جنگیر بگیرد

بعد از یک اکتشاف حساس و مهم، کِی به ماموریتی خطرناک فرستاده می‌شود؛ ماموریتی که رئیس پلیس جاشی ( با بازی رابین رایت )، ستوان پلیس، و والاس بسیار نسبت به نتیجه‌ای آن کنجکاوی نشان می‌دهند. والاس تصمیم می‌گیرد که دستیار سرگردان خود به نام لاو (با بازی فوق‌العاده سیلوی ا هوکز) را به این ماموریت بفرستد؛ لاو عادت دارد که هر گاه صورتش احساسات انسانی را نشان نمی‌دهد، گریه کند ! همه این اتفاقات و تصمیم ها منجر به رویارویی با ریک دیکارد می‌شود؛ پلیسی خارجی از فیلم اول که توسط هریسون فورد بازی شده است.

شاید بتوان بطور کلی، جذابیت و زیبایی این فیلم را در نتایج تعجب‌آور اتفاقات داستان دانست. هر بار که کِی ماموریتی را به پایان می‌رساند، به ماژول بازجویی‌ای فرستاده می‌شود تا … مورد بازجویی قرار گیرد ؟ قطعه قطعه شود ؟ بازسازی شود ؟ نه ! پس از هر ماموریت او باید مورد بررسی قرار بگیرد تا مطمئن شوند تعادل بخش‌های اندرویدی و انسانی او برقرار است. در سرزمینی بیگانه در جهان هستی، این کار به شکل کاملاً عجیب، در عین حال متقاعد کننده و عادی بنظر می‌رسد. ماجراجویی های هوایی کِی در ماشین پرنده و درب و داغان شده‌ی دولتی‌اش به خودی خود جذاب و دلربا است. یکی از هیجان‌انگیز ترین صحنه‌های اکشن تاریخ سینِما در این فیلم دیده می‌شود؛ صحنه‌ای که این ماشین پرنده توسط اسلحه‌ای چنگک دار و سطح پایین به داخل محل تخلیه ذباله های شهر سن دیگو کشیده می‌شود.

فیلم بلید رانر ۲۰۴۹ - جرد لتو - Bladerunner 2049 review

طراحی تولید این فیلم توسط دنیس گاسنر و سینماتوگرافی آن توسط راجر دیکینز انجام شده که هر دو را می‌توان شایسته تقدیر دانست. البته از موسیقی متن الکترونیکی بنجامین والفیش و هانس زیمر نیز نمی‌توان گذشت که یکی از عناصر مهم در موفقیت این فیلم بشمار می‌روند؛ خشن، زخمت و تیز ، درست مانند صدای ماشین ! بلید رانر ۲۰۴۹ رویایی شفاف و واقعی است. به شکل عجیبی من یکی از فواید تماشای فیلم در صفحه نمایش بزرگ را فراموش کرده بودم؛ تأثیر ساده پیچیدن صدای دیالوگ فیلم در سالن سینِما ! مقیاس و اندازه این فیلم خارق‌العاده است. نهایت هیجان و لذت را می‌توانید از صفحه‌ی بزرگ سینِما در قلب و روح حس کنید !

بخوانید: فصل هشتم سریال مردگان متحرک ( The Walking Dead ) خونین‌تر از همیشه !

مرجع
TheGuardian
تگ

2
نظر شما چیست؟

avatar
2 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
1 نویسندگان نظر
پویان احمدی۲۵ پوستر فیلم های برتر ژانر علمی – تخیلی - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
۲۵ پوستر فیلم های برتر ژانر علمی – تخیلی - آلبالو :تازه های فناوری

[…] […]

پویان احمدی
مولف
پویان احمدی

از بهترین های ۲۰۱۷٫ به جرئت میشه گفت که از قسمت اولش هم بهتر بود!
ببینیم که تو فصل جوایز چه میکنه.

بستن
بستن