نقد فیلم و سریال

نقد و بررسی فیلم “کینگزمن: دایره طلایی”

اکشنی هیجان انگیز و ادامه ای موفق

بعد از مرگ هری هارت (کالین فرث) و نجات دنیا در فیلم پیشین، اگزی آنوین (تارون اگرتون) تبدیل به یک مامور تمام عیار کینگزمن (Kingsmen) شده است و لقب مامور گالاهاد را از مربی سابقش به ارث برده است. حالا اگزی در خانه پیشین هری به همراه دوست دخترش، پرینسس تیلدا (هانا آلستروم) زندگی میکند و در فکر کار خودش برای یک سازمان مخفی جاسوسی است. با این وجود، همکار کینه جوی سابق اگزی، چارلی هسکس (ادوارد هولگرافت) دوباره مشکل ساز میشود و اوضاع زندگی جدید اگزی را پیچیده میکند. وقتی روکسی (سوفی کوکسان)  که او را به عنوان مامور لنسلات میشناسیم، متوجه میشود که چارلی برای یک کارتل مواد مخدر به اسم دایره طلایی کار میکند؛ رهبر این سازمان جنایتکار، پاپی آدامز (جولیان مور) با یک موشک مخرب، مقر کینگزمن را نابود میکند.

مقاله مرتبط: گرانترین فصل سریال بازی تاج و تخت کدام است ؟

در نتیجه، اگزی و سایر مامور های باقی مانده کینگزمن مجبور به همکاری با همتایان آمریکایی خود، استیتسمن (Statesmen) میشوند. آنها در ایالت کنتاکی، رهبر استیتسمن، چمپ (جف بریجز) را با چند تن از ماموران آن، تکیلا (چنینگ تیتوم)، ویسکی (پدرو پاسکال) و مامور تکنولوژی آن ها، جینجر ایل (هال بری) ملاقات میکنند. در مقر فرماندهی استیتسمن، اگزی، هری هارت را میبیند که هنوز زنده است؛ اما او همان مربی سابقی نیست که به اگزی فوت و فن جاسوسی و رزم را آموخت. وقتی نقشه شرورانه پاپی فاش میشود، کینگزمن و استیتسمن مجبور میشوند که با کمک یکدیگر دنیا را نجات دهند.

کینگزمن, کینگزمن دایره طلایی, kingsmen the golden circle , kingsmen

فیلم “کینگزمن: دایره طلایی” ادامه فیلم “کینگزمن: سرویس مخفی” محصول سال ۲۰۱۵ است که در فیلم جدید تیم خلاق نویسندگان فیلم پیشین، شامل “متیو وان” و “جین گلدمن” نیز حضور دارند که “متیو وان” کارگردانی فیلم را نیز بر عهده دارد. وان همچنین در امور فیلمبرداری با “جورج ریچموند” و تدوین با “ادی همیلتون” همکاری میکند. فیلم اول بر اساس کتاب مصوری به نام سرویس مخفی، اثر “مارک میلر” و “دیو گیبونز” ساخته شد که ترکیبی از ژانر جاسوسی و اکشن مانند سری جیمز باند بود. گر چه فیلم جدید، دایره طلایی از کتاب اصلی کینگزمن دور شده است، ولی داستان اگزی و سازمان جاسوسی مستقل وی را ادامه میدهد. فیلم  “کینگزمن: دایره طلایی” ترکیبی موفق از دو ژانر اکشن و جاسوسی است و به آن عناصر تازه و سرگرم کننده ای را اضافه میکند که آن را به یک دنباله هیجان انگیز تبدیل میکند.

مانند صحنه های مبارزه منحصر به فرد فیلم پیشین، در فیلم جدید نیز شاهد صحنه های اکشن فوق العاده پویایی هستیم که با ترکیب کلوز – آپ های سریع و آهسته از همه چیز داخل فیلم، شخصیت ها، اسلحه ها و محیط  درون صحنه های مبارزه به دست آمده است. این ترکیب نماها، سرعت صحنه های اکشن را میشکند و باعث افزایش هیجان و انرژی و البته  لذت این سکانس ها میشود. علاوه بر این ها، وان هوشمندانه  موسیقی مناسبی را برای صحنه های اکشن انتخاب کرده است که به شکل منحصر به فردی با لحن و سرعت این صحنه ها هماهنگ هستند. ترکیب عناصر ذکر شده، به درستی باعث خلق صحنه های اکشن نفس گیر وهیجان انگیزی شده اند که تماشای آن ها بسیار سرگرم کننده است. در فیلم یک صجنه اکشن خاص وجود ندارد که بتواند با آن سکانس کشتار هری در کلیسا رقابت کند (گرچه سکانس مبارزه اگزی در تاکسی به آن نزدیک میشود) ولی وان، ریچموند و همیلتون توانسته اند که همان انرژی و هیجان را به سکانس های اکشن این فیلم نیز منتقل کنند که از نقاط قوت فیلم به شمار میروند.

مقاله مرتبط: فیلم مادر! از ابتدا تا انتها !

نقطه قوت دیگر فیلم درشخصیت منفی آن نهفته است. “پاپی آدامز” زیبا و دوست داشتنی ولی دیوانه است. مانند ولنتاین در فیلم پیشین، شخصیت پاپی و دنیای او از تناقصات به وجود آمده است. جولین مور نقش پاپی را با اعتماد به نفس کامل مورد نیاز برای یک زن قدرتمند بازی میکند. اما نقشه وی برای دستیابی به هدف نهایی اش و روش های کارش چیزی جز بی رحمی و خشونت نیست. دوگانگی شخصیت پاپی باعث  میشود که تماشای او سرگرم کننده باشد و مطمئن باشید که این جولین مور شرور بسیار سرگرم کننده است! حتی مخفیگاه او نیز از دوگانگی ها و تناقضات پر است. به طور مثل تمام آنجا با وسایل قدیمی دهه ۵۰ تزیین شده ولی در آنجا از پیشرفته ترین تکنولوژی های روز نیز استفاده میشود که نمونه خلاصه شده آن ها را در سگ های روباتیکش، بنی و جت میتوان دید! طراحی “دارن گیلفورد” برای پاپی، باشکوه  است و کاملا شخصیت او را منعکس میکند و تمام صحنه های مربوط به پاپی و دنیایش را عالی نشان میدهد. تنها در بخش سوم فیلمنامه، که توسط وان و گلدمن نوشته‌ شده است،  پاپی افت میکند ولی در بیشتر بخش های فیلم، این شخصیت منفی از نقاط قوت فیلم به شمار میرود.

کینگزمن, کینگزمن دایره طلایی, kingsmen the golden circle , kingsmen

در حالی که پاپی شخصیت پردازی کامل و منسجمی دارد و به عنوان یک شخصیت منفی، خوب جا افتاده است؛ ماموران استیتسمن اینطور نیستند. مطمئن باشید که تیتوم، پاسکال و بریجز نقش های چند مرد جذاب جنوبی آمریکایی را به خوبی بازی میکنند. و به شکلی فوق العاده همتایان مناسبی برای اگرتون، استرانگ و فرث هستند. این سه مامور استیتسمن و همکار همه چیز دان آن ها، جینجر ایل، برای دنیای کینگزمن فوق العاده اند ولی به نظر می رسد که نقش آنها تا حدودی کوتاه شده تا سوراخ ها و ضعف های بخش سوم فیلمنامه را تنظیم کنند یا چیزی را برای ارائه در فیلم سوم کینگزمن از خودشان داشته باشند. فیلم “کینگزمن: دایره طلایی” به تنها قانون فیلم هایِ با جهان هایِ مشترک وفادار نمانده  و شخصیت هایی را معرفی میکند که صرفا برای استفاده در فیلم سوم طراحی شده اند. از آنجایی که تمامی شخصیت های استیتسمن حضور نسبتا کوتاهی در فیلم دارند (که در همان مدت کوتاه هم دیدنشان لذت بخش است) ولی یک صحنه هست که وان و گلدمن به آنها خوب میپردازند و یا حداقل شرایط را برای حضور آن ها در فیلم سوم آماده میکنند.

کینگزمن, کینگزمن دایره طلایی, kingsmen the golden circle , kingsmen

در بیشتر موارد، دایره طلایی یک فیلم دوم  خوب و قوی برای سری کینگزمن به حساب می آید. فیلم ریسک های بزرگی میکند، ولی مطمئن میشود عناصری که در فیلم پیشین جواب داده، در فیلم دوم  نیز باشد؛ مانند ترکیب صحنه های جاسوسی کلاسیک (به خصوص جیمزباند) با صحنه های اکشن هیجان انگیز. البته هر ریسکی در فیلم جواب نمیدهد؛ تعدادی نقاط ضعف و جای خالی در فیلم وجود دارد و نیز دیالوگ ها و گفت و گوهایی که به نظر می‌رسد هدف آن ها تغییر در ژانر جاسوسی باشد؛ که البته رسیدن به این هدف بسیار دشوار است. و در حالی که بزرگ ترین و درخشان ترین نقطه فیلم پیشین، تازگی و جدید بودن ترکیب دو ژانر جاسوسی و اکشن بود؛ دایره طلایی (با تعریف یک فیلم ادامه بودن) نمیتواند مانند فیلم اول بدرخشد. ولی دایره طلایی با مانور روی همین شرط ادامه بودنش به وسیله افزودن عناصر جدیدی به دنیای کینگزمن باعث انسجام آن میشود؛ گرچه ممکن است مانند فیلم اول که خیلی بدیع و جدید بود، به نظر نرسد.

در مجموع، دایره طلایی یک دنباله موفق وعالی برای فیلم “کینگزمن: سرویس مخفی” و طرفداران کینگزمن است. فیلم به پیشرفت رابطه شخصیت های اگزی و هری که در فیلم اول ایجاد شده است میپردازد، و در عین حال دنیای کینگزمن را میسازد به طوری که شامل استیتسمن نیز میشود. کاملا معلوم است که کار وان و گلدمن هنوز با دنیای کینگزمن و استیتسمن تمام نشده است؛ که بدین معناست  طرفداران هنوز میتوانند از این برند متفاوت ژانر جاسویی لذت ببرند. اما مطمئنا این فیلم، در اکثر بخش های خود، داستانی متفاوت و مستقل ارائه می‌دهد و به همین خاطر باید “سر التون جان” را برای مدیریت نقش درخشانش مورد تمجید قرار داد. دایره طلایی ثابت کرده است که لذت و سرگرمی در داستان اگزی و نسل جدید فیلم های جاسوسی اش وجود دارد و کینگزمن پتانسیل بالایی برای ماندن در قدرت دارد.

بخوانید: نقد و بررسی فیلم “بلید رانر ۲۰۴۹”

مرجع
screenrant
تگ

2
نظر شما چیست؟

avatar
2 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
هم مسیر شدن سریال Fear the Walking Dead با Walking Dead - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مقاله مرتبط: نقد و بررسی فیلم “کینگزمن: حلقه طلایی&#822… […]

trackback
نقد سریال شکارچی ذهن (Mindhunter) - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مطلب مرتبط: نقد و بررسی فیلم “کینگزمن: دایره طلایی” […]

بستن
بستن