بررسیموبایل

حالت کم مصرف آیفون چیست و چگونه کار می‌کند؟

آیفون شما گزینه‌ای به نام حالت کم مصرف (Low Power Mode) دارد که وقتی درصد شارژ باتری‌تان به ۲۰ درصد کاهش یابد، طبق دستور شما فعال خواهد شد. البته می‌توانید قبل از رسیدن به آن نقطه نیز حالت کم مصرف را فعال کنید تا عمر باتری شما افزایش یابد. در آی او اس ۱۱ شما می‌توانید در کنترل سنتر (بخشی که با کشیدن انگشت از پایین به بالا ظاهر می‌شود) این قابلیت را فعال یا غیرفعال کنید.

حالت کم مصرف آیفون - Low Power Mode - باتری آیفون - iPhone Battery

حالت کم مصرف، تنظیماتی مثل دریافت ایمیل، Hey Siri و بسیاری چیزهای غیر ضروری دیگری را که به افزایش طول عمر باتری شما کمک کند، غیرفعال می‌کند. اما به دلایل نامشخص، حالت کم مصرف تنها در آیفون ،و نه در آیپد، تعبیه شده است.

مقاله مرتبط: سلامت باتری آیفون خود را بررسی کنید

چگونه حالت کم مصرف را فعال (و غیرفعال) کنیم

وقتی که درصد شارژ باتری آیفون شما به ۲۰ درصد برسد، پیامی ظاهر می‌شود که از شما می‌خواهد حالت کم مصرف را فعال کنید. آیفون، قابلیت‌هایی که غیرفعال خواهند شد را به شما اطلاع می‌دهد. با انتخاب گزینه ادامه (Continue) حالت کم مصرف فعال شده و در صورت انتخاب گزینه لغو (Cancel) این حالت فعال نخواهد شد.

گزارش ها حاکی از آن است که حالت کم مصرف می‌تواند عمر باتری را چیزی بین ۱ تا ۳ ساعت افزایش دهد. مشخصاً این زمان به نحوه استفاده شما بستگی خواهد داشت.

البته شما می‌توانید هرگاه که دوست داشتید این ویژگی را فعال کنید. برای مثال، فرض کنید که تازه بیدار شده‌اید و می‌دانید که امروز، روزی طولانی و پرکار (و البته به دور از پریز برق‌!) خواهید داشت. شاید بهتر باشد برای جلوگیری از عواقب خاموش شدن گوشی خود، این قابلیت را از همان ابتدای روز فعال کنید.

برای فعال کردن دستی حالت کم مصرف به تنظیمات (Settings) بروید. گزینه باتری (Battery) را انتخاب کرده و حالت کم مصرف (Low Power Mode) را فعال کنید. در صورت اتمام موفقیت‌آمیز این عملیات، باتری نمایش داده شده در نوار وضعیت شما به رنگ زرد در خواهد آمد.

این نکته را در ذهن داشته باشید که اگر درصد شارژ باتری شما به نقطه خاصی برسد، آیفون به طور خودکار این گزینه را غیرفعال خواهد کرد. حالت کم مصرف موقتی بوده و تنها تا شارژ کافی بعدی فعال خواهد ماند. متأسفانه(یا خوشبختانه!) هیچ راهی برای استفاده دائمی از این قابلیت وجود ندارد.

حالت کم مصرف آیفون - Low Power Mode - باتری آیفون - iPhone Battery

در آی او اس ۱۱، می‌توانید بجای رفتن به تنظیمات و دیگر بخش‌های آن، با استفاده از کنترل سنتر این ویژگی را فعال کنید. البته این ویژگی به صورت پیش‌فرض در کنترل سنتر وجود نداشته و باید خودتان آن را اضافه کنید.

برای این کار به تنظیمات(Settings) > کنترل سنتر(Control Center) > شخصی سازی کنترل ها(Customize Controls) بروید. دکمه + در کنار حالت کم مصرف(“Low Power Mode”) را انتخاب کنید. سپس می‌توانید با انگشت خود آن را به هر قسمت از کنترل سنتر که دوست دارید منتقل کنید. از این پس می‌تواند با کشیدن انگشت خود از پایین به بالا، روی دکمه‌ایی که شبیه به باتری است تپ کرده و حالت مذکور را فعال کنید.

حالت کم مصرف آیفون - Low Power Mode - باتری آیفون - iPhone Battery

حالت کم مصرف چکار می‌کند ؟

این حالت چندین کار برای ذخیره شارژ باتری آیفون شما انجام می‌دهد. این قابلیت به صورت خودکار بعضی از تنظیمات را جهت افزایش عمر باتری تغییر می‌دهد. عدم دریافت خودکار ایمیل ها، کاهش روشنایی صفحه نمایش، قفل کردن خودکار گوشی و خاموش کردن زودهنگام صفحه نمایش از کارهایی است که در این حالت انجام می‌شوند. برنامه‌های جانبی شما نیز می‌توانند فعال بودن حالت کم مصرف را تشخیص داده تا انمیشن ها و بخش‌های پر مصرف خود را غیرفعال کنند.

افکت های جنبشی و والپیپر های انیمیشنی نیز غیرفعال خواهند شد. برنامه‌های فعال در پس‌زمینه و شبکه نیز برای جلوگیری از مصرف غیر ضروری غیرفعال می‌شوند. آیفون شما حتی پا را فراتر گذاشته و به شکل خودکار، عمل‌کرد پردازنده (CPU) و پردازنده گرافیکی (GPU ) را کاهش می‌دهد. این امر می‌تواند سرعت کار گوشی را اندکی کاهش دهد اما در افزایش عمر باتری تأثیر بسزایی خواهد داشت. آزمایش ها نشان می‌دهد که با فعال کردن حالت کم مصرف، سرعت آیفون چیزی در حدود ۴۰ درصد کاهش میابد.

مقاله مرتبط: آیا آیفون ۸ شما هم خواهد شکست؟!

این قابلیت به نوعی خشن و بی‌رحم محسوب می‌شود و این همان دلیلی است که نگذارد شما دائماً آن را فعال بگذارید. حالت مذکور به شما اجازه می‌دهد که بیشتر از آیفون خود استفاده کنید اما عمل‌کرد ضعیف‌تر باعث می‌شود تا بخواهدی فقط در مواقع خاص آن را فعال کنید.

حالت کم مصرف آیفون - Low Power Mode - باتری آیفون - iPhone Battery

چگونه بعضی از این تنظیمات را به شکل دائمی تغییر دهیم

گفتیم که حالت کم مصرف بعضی از تنظیمات را تغییر می‌دهد. همچنین گفتیم که نمی‌توان این حالت را به شکل دائمی فعال نگاه داشت. اما شاید بتوان تنظیمات اعمال شده توسط این حالت را برای همیشه تغییر دهید. شما همچنین می‌توانید در صفحه تنظیمات باتری که در بالا مسیر آن گفته شد، برنامه‌هایی که بیشترین مصرف باتری را دارند مشاهده و حذف کنید. (یا تنظیمات‌شان را تغییر دهید)

  • غیر فعال کردن دریافت ایمیل : اگر در آیفون خود حساب ایمیلی افزوده باشید، گوشی شما دائماً دریافت ایمیل جدید را بررسی و در صورت وجود، آن را دانلود می‌‌کند. این امر باعث می‌شود آیفون شما دائماً بیدار بماند و کار مربوطه را انجام دهد. حساب‌های ایمیل خود را در حالت “push“ قرار داده یا آن‌ها را کلاً غیر فعال کنید و به صورت دستی حسابتان را بررسی کنید. بروزرسانی دستی، باعث افزایش چشمگیر عمر باتری شده‌ ولی دریافت اطلاع رسانی های ایمیل شما را نیز از بین می‌برد. در اینجا شاید بخواهید دریافت اطلاع رسانی را فدای طول عمر بیشتر کنید !
  • روشنایی    صفحه: فعال کردن گزینه روشنایی خودکار (auto brightness) باعث می‌شود نور صفحه نمایش در مواقع نامناسب کاهش یافته و عمر باتری افزایش یابد. این گزینه به صورت پیش‌فرض فعال است، لطفاً آن را غیر فعال نکنید ! البته با باز کردن کنترل سنتر نیز می‌توانید روشنایی صفحه را خودتان تعیین کنید. به یاد داشته باشید که هرچه روشنایی صفحه شما بیشتر باشد، باتری نیز زود تر خالی خواهد شد. تنظیمات مربوط به این بخش در Display & brightness در تنظیمات گوشی موجود است.
  • وقفه لازم برای قفل خودکار: برای ذخیره بیشتر باتری، می‌توانید از آیفون بخواهید که در زمان کوتاه تری بعد از اتمام کار شما، گوشی را قفل کند. برنامه تنظیمات را باز کنید و به بخش عمومی (General) > قفل خودکار (Auto-Lock) بروید. در اینجا برای مثال می‌توانید مشخص کنید که بعد از گذشت ۳۰ ثانیه از اتمام کار شما، گوشی قفل شود.
  • بروزرسانی های خودکار را در پس زمینه غیرفعال کنید: شما می‌توانید برنامه‌های که در پس‌زمینه آیفون خود را بروزرسانی می‌کنند را غیرفعال کنید. برای اینکار در برنامه تنظیمات به بخش عمومی (General) > بروزرسانی خودکار در پس زمینه (Background App Refresh) بروید. در اینجا می‌توانید قابلیت مذکور را برای همه برنامه‌ها یا صرفاً برنامه‌های پرمصرف، غیرفعال کنید.

البته راهی وجود ندارد که عمل‌کرد پردازنده های آیفون خود را به صورت دائمی کاهش دهید. هربار که بخواهید مصرف سخت‌افزار آن را کاهش دهید، فقط می‌توانید حالت کم مصرف آیفونتان را فعال کنید.

حالت کم مصرف آیفون - Low Power Mode - باتری آیفون - iPhone Battery

 

نکته اضافه: در صورتی که آیفون شما با صورت روی سطحی مثل میز قرار گرفته باشد، در صورت دریافت به‌روزرسانی ها، روشن نخواهد شد. برای ذخیره بیشتر باتری بهتر است آیفون خود را با صورت (به شکلی که دوربین از پشت دیده شود) روی سطوح مورد نظرتان قرار دهید تا از روشن شدن بی‌دلیل صفحه نمایش خودداری کنید.

بخوانید: گوگل پیکسل ۲ و ۲ ایکس ال معرفی شدند !

مرجع
Howtogeek
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
اموجی های جدید اپل: همراهان “آی او اس“ ۱۱.۱ - آلبالو :تازه های فناوری

[…] بخوانید: حالت کم مصرف آیفون چیست و چگونه کار می‌کند؟ […]

بستن
بستن