بررسی های متفرقهسخت افزار

نسل هشتم پردازنده های اینتل: هیولایی الکترونیکی !

اینتل چند روز پیش از بخش دیگری از نسل هشتم پردازنده های خود رونمایی کرد. این پردازنده ها برای استفاده در کامپیتور های شخصی طراحی شده‌اند. نسل هشتم پردازنده های اینتل بسیار سریع هستند و قیمت معقولی هم دارند ولی احتمالاً شمارا بسیار گیج خواهند کرد !

نسل هشتم پردازنده های اینتل مانند هیولای فرانکشتاین هستند ! عموما تمامی نسل های یک خانواده جدید از پردازنده ها از معماری واحدی استفاده می‌کند. این امر بدین معناست که پیشرفت‌های حاصل در همه این نسل ها اعمال خواهند شد اما در این میان نسل هشتم پردازنده های اینتل اینگونه نیستند ! در حالی که AMD با پردازنده های فوق‌العاده سریع و ارزان “رایزِن“(Ryzen) خود در حال پیشروی در بازار است، اینتل با حداقل سر و صدا و آهسته در حال توزیع نسل جدید پردازنده های خود است که از هر دو معماری جدید و قدیم بهره می‌برند.

این پردازنده ها در‌واقع چه هستند ؟

نسخه موبایل نسل هشتم پردازنده های اینتل نام Kaby Lake R به خود گرفته و نسخه بهبود یافته پردازنده های Kaby Lake است که سال گذشته معرفی شدند. در شایعات گفته شده بود که نسل هشتم پردازنده های اینتل قرار است از معماری‌ایی به نام Cannonlake استفاده کنند که باید در سال ۲۰۱۶ شاهد آن می‌بودیم اما بنا به دلایل نامشخص به امسال منتقل شده بود. اما پردازنده هایی که همین چند روز پیش رونمایی شدند بخاطر استفاده از معماری Coffee Lake، با بهبود خیره کننده سرعت همراه بوده‌اند. ابتدا قرار بود که این معماری جایی بین معماری های Kaby Lake و Cannonlake ،نه در کنار آن‌ها، عرضه شود. گفتنی است که خرید این پردازنده‌ها همین حالا هم ممکن بوده ولی کامپیوتر هایی با پردازنده نسل جدید اینتل از ماه آینده به بازار خواهند آمد.

برای کسانی که دوست دارند تعداد هسته ها یا سرعت کلاک را بشمارند، در ادامه می‌توانید مقایسه‌ایی بین نسل هشتم پردازنده های اینتل با نسل های قبلی را مشاهده کنید:

حضور دو هسته پردازشی جدید در این پردازنده که با معماری ۱۴ نانومتری ساخته شده است باعث افزایش سرعت محسوسی شده است. پردازنده های i7-8700K شش هسته داشته که با کلاک ۳.۲ گیگاهرتز کار می‌کنند. این درحالی است که پردازنده های i7-7700K که در ماه ژانویه همین امسال عرضه شدند دارای ۴ هسته با کلاک ۴.۲ گیگاهرتز هستند. نسخه‌ی دیگر عرضه شده از نسل هشتم پردازنده های اینتل نیز پردازندهi5-8600K با شش هسته و کلاک ۳.۶ گیگاهرتز است. در طرف مقابل، در نسل قبلی شاهد پردازنده i5-8600K با چهار هسته و کلاک ۳.۸ گیگاهرتز بودیم.

نسل هشتم پردازنده های اینتل چقدر سریع هستند؟

وقتی که به شمردن تعداد هسته های پردازشی می‌پردازید، سرعت کلاک اهمیت واقعی خود را از دست می‌دهد. می‌توان گفت که پیشرفت در سرعت کلاک حدود ۱۰ سال قبل به نهایت خود رسید و از پیشرفت باز ماند. حالا سازندگان تراشه‌ها مجبورند برای بهبود عمل‌کرد بر روی اضافه کردن هسته های پردازشی تمرکز کنند. یک پردازنده دو هسته‌‌ای با کلاک ۲.۴ گیگاهرتز سریع‌تر از یک هسته ۳ گیگاهرتزی عملی را به پایان می‌رسانند. چیزی که حالا برای همه اهمیت دارد، نتیجه است. من با این حرف پردازنده های شش هسته‌ای i7-8700K و i5-8600K را به نسخه های قبلی خود ترجیح داده و به همین خاطر تصمیم گرفتم مقایسه‌ای میان این پردازنده ها انجام دهم. همچنین وقتی پردازنده‌ی هشته هسته‌ای AMD Ryzen 7 1800X خود را دیدم، تصمیم گرفتم آن را هم به آزمایش های خود اضافه کنم. در تمام این آزمایش ها از هارد درایو، کارت حافظه و حافظه رم یکسان استفاده شده است.تنها تفاوت بزرگ در این آزمایش ها، پردازنده و مادربورد است. در حالی که “رایزِن“ روی مادربوردی با سوکت مخصوص نصب شده بود، نسل هفتم پردازنده های اینتل روی تراشه ۲۷۰ که ماه ژانویه معرفی شده بود، آزمایش شد. نسل هشتم پردازنده های اینتل نیز روی تراشه جدید ۳۷۰‌ آزمایش شد که می‌تواند از نهایت سرعت این شش هسته بهره ببرد.

در اکثر آزمایش هایمان، نسل هشتم پردازنده های اینتل توانستند حریفان خود را شکست دهند. اما بهتر است به سراغ گراف های زیبا و جذابمان برویم تا اطلاعات را به صورت تصویری ببینیم.

اولین آزمایش WebXPRT است. این آزمون نوعی بنچمارک مرکب است که عمل‌کرد های سنتی مرورگر ها، مثل بازکردن تعدادی زیادی تب و تغییر اندازه عکس ها، در آن انجام می‌شود. در این آمار ها دیده می‌شود که دو هسته جدید چگونه به کمک نسل هشتم پردازنده های اینتل آمده‌اند تا آن‌ها بتوانند تمام وظایف مشخص شده را به سرعت انجام دهند.

نسل هشتم پردازنده های اینتل - coffee lake 8th generation intel

WebXPRT: امتیاز بالاتر به معنای بهتر بودن است.

این پردازنده ها همچنین در آزمون “گیک بنچ ۴“ نتایج جالب توجهی از خود ثبت کردند. شاید بتوان گفت که بنچمارک های مرکب همیشه نمی‌توانند عمل‌کرد یک پردازنده در دنیای واقعی را شبیه‌سازی کنند اما این آزمون ها برای رقابت‌های عددی بین پردازنده ها بسیار عالی هستند. “گیک بنچ“ نیز که در همه سیستم عامل ها (بجز کروم او اس) کار می‌کند، از بهترین راه‌های مقایسه پردازنده های مختلف است.

مقاله مرتبط: هوش مصنوعی برای همه، تنها در سال ۲۰۱۸ !

هیچ‌کدام از پردازنده های نسل هشتم نتوانستند عمل‌کرد خیره‌کننده‌ای در بخش سرعت تک هسته داشته باشند.

نسل هشتم پردازنده های اینتل - coffee lake 8th generation intel

گیک بنچ: امتیاز بالاتر به معنای بهتر بودن است.

به محض اینکه گام به دنیای چند هسته‌ای می‌گذاریم، رقبای نسل هشتم پردازنده های اینتل به شدت از او عقب می‌افتند. در مورد Ryzen 7 1800X هم می‌بینیم که حتی هسته های اضافه هم نتوانسته به کمکش آمده و با امتیاز ۲۰۵۹۶ بسیار عقب‌تر از i7-8700K است که امتیاز ۲۴۸۰۱ را بدست آورده است.

نسل هشتم پردازنده های اینتل - coffee lake 8th generation intel

گیک بنچ: امتیاز بالاتر به معنای بهتر بودن است.

فتوشاپ

پردازنده های مورد بحث در استفاده های واقعی‌تر است که عرض اندام می‌کنند و واقعاً رقبا را کنار می‌زنند. تقریباً همه ما حداقل یکبار در زندگیمان از فتوشاپ یا نرم‌افزار های ویرایش عکس مشابه استفاده کرده‌ایم. برای آزمایش هر پردازنده، من تصمیم گرفتم تعدادی زیادی فایل خام را به برنامه داده تا بعد از تغییر سایز در هارد درایو ذخیره شوند.

در اینجا تنها با چند ثانیه بهبود مواجه هستیم اما اگر بخواهید تعدادی زیادی عکس‌ را مورد پردازش قرار دهید، بهبود چند ثانیه‌ای می‌تواند کار شما را ساعت‌ها جلو بیاندازد.

نسل هشتم پردازنده های اینتل - coffee lake 8th generation intel

اعداد نشان دهنده ثانیه ها هستند، مستطیل‌های کوچکتر به معنای زمان کمتر (در نتیجه پردازنده سریع‌تر) هستند.

گیمینگ

در آزمون هوش مصنوعی Civilization VI، زمان پاسخگویی هوش مصنوعی در بازی‌های مشخصی را مورد بررسی قرار می‌دهند. در این زمینه، پردازنده های نسل هشتم اینتل ،i5 و i7، توانستند در کمتر از ۲۰ ثانیه نوبت خود را بازی کنند. پردازنده i5-8600K توانست این کار را در ۱۸.۳۲ ثانیه انجام داده و پردازنده i7-8700K همینکار را در ۱۷.۱۸ ثانیه به اتمام رساند.

نسل هشتم پردازنده های اینتل - coffee lake 8th generation intel

آزمون هوش مصنوعی Civilization VI، زمان پاسخگویی را به ثانیه اندازه‌گیری می‌کند. سریع‌تر، به معنای بهتر بودن است.

فرزندان جدید اینتل در اجرای بازی Tomb Raider با کیفیت ۴K نتوانستند در حد و اندازه های نام خود ظاهر شوند. البته این موضوع زیاد هم دور از انتظار نیست. به یاد داشته باشید که در این زمینه، پردازنده های گرافیکی اهمیت بیشتری از CPU ها خواهند داشت اما در هر صورت می‌توان بهبود هایی نسبت به نسل هفتم مشاهده کرد. نسل جدید می‌تواند ۳ فریم بر ثانیه بیشتر از سال قبل پردازش کند.

مقاله مرتبط: غول ۹۶ هسته‌ای گوگل از پردازنده های اینتل استفاده می‌کند !

اگر از دوستداران اینتل باشید،‌ اینجاست که شرکت محبوب‌تان شما را ناامید می‌کند. “رایزن ۷“ می‌تواند دوبرابر فریم بیشتری از هر کدام از پردازنده های اینتل را رندر کند.

نسل هشتم پردازنده های اینتل - coffee lake 8th generation intel

رندرینگ ۳ بعدی

در اینجا هم پردازنده “رایزن“ توانسته به کمک ۲ هسته اضافی خود در بخش رندر ۳ بعدی عکس‌ها توسط Blender و تبدیل فایل‌های ویدئویی با Handbrake، به سلطه خود ادامه دهد. در هر دو زمینه، این پردازنده توانست بسیار قدرتمند‌تر از پردازنده های اینتل ظاهر شود. البته این را هم در نظر داشته باشید که Ryzen 7 1800X قرار است به عنوان یک پردازنده پرکار و زحمت‌کش استفاده شود، در حالی که پردازنده ۱۰۰۰ دلاری اینتل به جهت استفاده در کارگاه های حرفه‌ای گرافیک و دفاتر ویرایش ساخته شده است.

نسل هشتم پردازنده های اینتل - coffee lake 8th generation intel

زمان رندر تصاویر به ثانیه محاسبه شده است. سریع‌تر به معنای بهتر بودن است.

ویرایش فیلم

نکته تحسین‌برانگیز این است که فاصله این پردازنده ها به شدت در حال کاهش است. با نگاه انداختن به این گراف متوجه می‌شوید که یک فیلم ۴K در نرم‌افزار Handbrake با چه سرعتی تبدیل شده و اینکه i7-8700K چقدر به رایزن نزدیک شده است؛ آن‌ها تقریباً شانه به شانه هم پیش می‌روند.

نسل هشتم پردازنده های اینتل - coffee lake 8th generation intel

در این آزمایش، سریعتر به معنای بهتر است.

هیچ شکی نیست که پردازنده های نسل هشتم اینتل با معماری Coffee Lake رقیب تنومندی برای پردازنده های AMD در همین بازه قیمت خواهند بود. همچنین تردیدی وجود ندارد که آن‌ها از نسل هفتم خود نیز به شکل محسوسی سریع‌تر هستند.

حالا سؤال اصلی‌مان را می‌پرسیم.

آیا این پردازنده ها ارزش خرید دارند؟

این سؤالی است که همیشه ذهن من را درگیر می‌کند. اگر می‌خواهید کامپیوتر شخصی جدید خود را بسازید و سرمایه‌ی کافی برای خرید یک مادربورد جدید دارید، بهتر است در گزینه های خود پردازنده های جدید اینتل را نیز اضافه کنید، مخصوصاً اگر وقت زیادی را به بازی یا استفاده از برنامه‌هایی مثل فتوشاپ می‌گذرانید. این پردازنده ها می‌توانند در زمینه‌های گفته شده بسیار قدرت‌مند ظاهر شوند.

اما اگر به تازگی سیستم خود را ارتقا داده‌اید، شاید خیلی خیلی نا‌امید شوید. بیاد بیاورید که گفته شد نسل هشتم پردازنده های اینتل برای استفاده از هسته‌های اضافه، از تراشه ۳۷۰ استفاده می‌کنند. این در حالی که است که همین هشت ماه پیش، جدید ترین پردازنده های اینتل به روی تراشه ۲۷۰ سوار می‌شدند.

اینجا همچنین شاهد شکسته شدن عادت اینتل در زمانبندی توزیع محصولاتش هستیم. قابل ذکر است که تراشه ۱۷۰ در تابستان سال ۲۰۱۵ رونمایی شد ! فاصله دو ساله از ۲۰۱۵ تا ابتدای۲۰۱۷، حالا به کمتر از یکسال کاهش یافته است. اما اگر بدنبال مادربورد قدرت‌مند و جدیدی هستید باید بگوییم تنها گزینه شما اینتل نیست. شما می‌توانید پردازنده رایزن ۷ AMD را خریداری کنید که البته آن هم نیاز به مادربوردی متفاوت خواهد داشت(سوکت های آن نیز با اینتل تفاوت دارد). این پردازنده در زمینه‌های تخصصی مثل ویرایش فیلم، بسیار سریع‌تر از پردازنده های اینتل عمل می‌کند و حتی قیمت کمتری هم دارد.

اینتل در تلاش برای رقابت با AMD، در‌واقع با خود رقابت می‌کند و اثرات این جنگ مبتنی بر معماری های جدید را می‌توان در ۶ ماه آینده با‌ عرضه دستگاه‌های استفاده کننده از این پردازنده ها مشاهده کرد. شما هم اگر قصد خرید سیستم جدید یا ارتقای سیستم فعلی خود را دارید، بهتر است اندکی صبر کنید. بنظر می‌رسد اینتل به شدت بدنبال تسریع روند پیشرفت خود است تا شاید به AMD برسد. شاید در این هشت ماه شاهد پیشرفت خوبی از اینتل بوده‌ایم اما در نظر داشته باشید که ساخت پردازنده های جدید نیاز به پردازش های سنگینی دارد !

نکات:

  • پردازنده های جدید اینتل برای بازی کردن و کار های عمومی مثل وب گردی و فتوشاپ عالی هستند.
  • در رندر عکس‌های سه بعدی و ویرایش فیلم، تعداد هسته ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
  • نسل هشتم پردازنده های اینتل برای رسیدن به حداکثر سرعت و استفاده از هر ۶ هسته خود نیاز به یک تراشه تماماً جدید دارند. اگر همین هشت ماه پیش سیستم خود را ارتقا داده باشید، این مسأله بسیار آزار‌دهنده خواهد بود.

بخوانید: اسنشال قول می‌دهد مشکلات دوربین گوشی‌اش با این بروزرسانی ها رفع خواهد شد!

مرجع
Gizmodo
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
مایکروسافت بالاخره مرگ ویندوز فون را پذیرفت - آلبالو :تازه های فناوری

[…] بخوانید: هیولاهای الکترونیکی اینتل عرضه شدند ! […]

بستن
بستن