معرفی فیلم

۲۵ پوستر فیلم های برتر ژانر علمی – تخیلی

مهم نیست که آن را فیلم کلاسیک به حساب بیاوریم یا نه؛ فیلم “بلید رانر” یکی از زیباترین پوسترهای فیلم های علمی تخیلی را به ما هدیه کرد. (پوستر فیلم دنباله آن هم خیلی بد نیست!) با شروع اکران فیلم “بلید رانر ۲۰۴۹” در سینماها و گذراندن کل هفته گذشته به فکر کردن درباره فیلم اول بلید رانر ساخته “ریدلی اسکات” و دیدن چند باره پوستر آن در تمامی ویدئو های مربوط به آن، به نظر میرسد که الان زمان مناسبی است که درباره جایگاه پوسترفیلم بلید رانر میان بهترین و زیباترین پوستر های فیلم های علمی تخیلی صحبت کنیم.

مثل همیشه، هنر طراحی پوستر پیچیده و ظریف است؛ و همیشه میان نظرات زیبایی شناسانه و نگرانی های تبلیغاتی بحث و جدل است. یک پوستر فیلم باید زیبا به نظر برسد و البته بتواند یک نفر را برای دیدن فیلم متقاعد کند. علاوه بر آن، هیچ معیار فانتزی برای رده بندی آن ها وجود نداشت. معیار ها ساده و مشخص بودند: پوستر باید زیبا میبود و به یک فیلم علمی تخیلی تعلق میداشت؛ همین. نام هایی که در این فهرست میبینید، از دنیا و دهه ها گذر میکنند؛ یکی از این پوسترها دارای قدمتی ۹۰ ساله است. بزرگی و زیبایی هیچگاه از بین نمیرود.

 شما میتوانید نظرات خودتان درباره پوستر های مورد علاقتان را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

 

پوستر, پوستر فیلم, 12 monkeys

 1. Twelve Monkeys (1995)

به شدت ترسناک؛ این کولاژ عالی عکس های سیاه و سفید از بازیگران فیلم (شامل “بروس ویلیس” کچل که در آن دوران به سختی تلاش میکرد موهایش را حفظ کند!) به همراه لوگوی شبح وار سرخ رنگ ۱۲ میمون.


 

پوستر, پوستر فیلم, silent runnign

 1. Silent Running (1972)

دهه هفتاد میلادی، دوران طلایی پوستر های مصور و نقاشی شده بود. و نمونه بارز آن، فیلم دلهره آور فضایی Silent Running است. بنا به دلایلی من از پوستر هایی که نام فیلم را میان علامت نقل و قول میگذارند خوشم می­آید.


 

پوستر, پوستر فیلم, akira

 1. Akira (1988)

مانند خود فیلم انفجاری نیست ولی زاویه عکس و محل قرار گیری موتورسیکلت، نوعی درخشش شوم را نشان میدهد که  آن را به پوستری نمادین تبدیل میکند.


 

پوستر, پوستر فیلم, Star wars last jedi

 1. Star Wars: The Last Jedi (2017)

جنگ ستارگان عادتی طولانی در طراحی پوسترهای زیبا و درجه یک دارد (بعدا بیشتر خواهیم دید)؛ اما پوستر طراحی شده تسط “رایان جانسون” برای قسمت هشتم، یکی از بهترین های این سری است. علاوه بر زیبا بودن، پرتره های دو شخصیت فیلم که توسط شمشیر نوری رِی “دیزی ریدلی” از وسط به دو نیم تقسیم شده اند، همه چیز را به شما درباره روابط میان شخصیت ها میگوید.


 

پوستر, پوستر فیلم, phase iv

 1. Phase IV (1974)

 مشخص است که تنها فیلم ساخته شده توسط طراح معروف، “سال باس” یک پوستر شگفت انگیز دارد. مورچه ها از کف دست یک مرد راهشان را باز میکنند؟ روزی که کره زمین به گورستان تبدیل شد؟ ادامه بده؛ ما گوش میکنیم!


 

پوستر, پوستر فیلم, prometheus

 1. Prometheus (2012)

یک حس حماسی یا حتی شاهانه درباره این پوستر فیلم “پرومتئوس” وجود دارد. چیزی درباره این مجسمه غول پیکر خراب شده وجود دارد که بیانگر داستان فیلم درباره جست و جوی بشر پیرامون ریشه هایش در میان ستاره ها و مواجه با موجوداتی است که قدرت شان فراتر از درک بشر است.


پوستر, پوستر فیلم, plan 9 from outer space

 1. Plan 9 from Outer Space (1959)

فیلم Plan 9 From Outer Space شاید به درستی به عنوان یکی از بدترین فیلم های تاریخ انتخاب شده باشد، ولی هیچکس چنین چیزی درباره پوستر زیبا و پویای آن نمیگوید. البته این پوستر خیلی به محتوای فیلمش هم وفادار مانده است!


 

پوستر, پوستر فیلم, crack in the world

 1. Crack in the World (1965)

تقریبا غیرممکن است که امروزه فیلمی بتواند تصاویر داخل این پوستر را به نمایش بکشد! حداقل برای فیلمی که ساخت ۱۹۶۵ است، چنین چیزی غیر ممکن است. ولی پوستر را نگاه کنید! نمیخواهید که فیلم را تماشا کنید؟ شعار درج شده در داخل پوستر (خدا را شکر این تنها یک فیلم است – Thank God It’s Only A Motion Picture) هم یک عبارت کلاسیک خاطره انگیزاست.


 

پوستر, پوستر فیلم, bakc to the future

 1. Back to the Future (1985)

با اینکه شبیه یک عکس به نظرمیرسد، ولی این تصویر در واقع یک نقاشی کشیده شده توسط “درو استروزان” بزرگ است. این پوستر تمام فیلم را در خود خلاصه کرده است؛ ایده سفر در زمان، ماشین DeLorean و آن لوگوی بزرگ. تعجبی ندارد که دو فیلم دنباله بعدی نیز از همین مفهموم برای پوسترهایشان استفاده کردند.


 

پوستر, پوستر فیلم, tron legacy

 1. Tron: legacy (2010)

این ورژن بهتر شده پوستر زیبای فیلم Tron مهر تایید دیگری روی  دنیای آینده ‌گرایانه “ژوزف کوسکلفت” زده است.


 

پوستر, پوستر فیلم, the killer shrews

 1. The Killer Shrews (1959)

یک فیلم بد دیگر (این فیلم تبدیل به داستان طنز برای یکی از قسمت های سریال Mystery Science Theater 3000 شد) با یک پوستر جذاب. تصویر ساده است اما در آن جزئیات زیادی با دقت به کار رفته است. به آن تار مو های ناقص و غیر انسانی روی آن شاخک باریک توجه کنید که چقدر زنده به نظر میرسد.


 

پوستر, پوستر فیلم, blade runner

 1. Blade Runner (1982)

چیزی که پوستر فیلم  Blade Runner را در این فهرست، در این جایگاه قرار داده است، تصویر زیبای شان یانگ است. به غیر از آن؟ پوستر تصاویری بزرگ، چشم ربا و اتمسفری دقیق مانند خود فیلم “ریدلی اسکات” دارد. (آن بخش سیگار و دود ناشی از آن، بخش مورد علاقه من در پوستر است.)

مطلب مرتبط: نقد فیلم بلید رانر ۲۰۴۹ : تصویری از دیوانگی خیالی !


 

پوستر, پوستر فیلم, not of this planet

 1. Not of This Planet (1957)

من این فیلم را ندیده ام. دیدن آن بیهوده است. بعد از دیدن پوستر آن، چگونه میتوان نتیجه ای غیر از این گرفت که فیلم ناامید کننده خواهد بود؟


پوستر, پوستر فیلم, E.T. The Extra-Terrestrial

 1. E.T.: The Extra-Terrestrial (1982)

سال ۱۹۸۲ برای “جان آلوین“، کسی که علاوه بر این پوستر، پوستر فیلم “Blade Runner” را نیز طراحی کرده است، سال خوبی بود. آن دو انگشت که یکدیگر را لمس میکنند، (با آن نور ستاره ای که میان شان چشمک میزند) با حس کودکانه فیلم هماهنگی دارند.


پوستر, پوستر فیلم, Independence Day

 1. Independence Day (1996)

شما چگونه به تهدید ترسناک فضایی های این فیلم پاسخ میدهید؟ تنها یکی از فضاپیما های آن ها را در کنار یکی از بلند ترین ساختمان های جهان قرار دهید تا بتوانید تفاوت اندازه ها را درک کنید!


پوستر, پوستر فیلم, The Astounding She Monster

 1. The Astounding She-Monster (1957)

فقط پوستر فیلم شگفت انگیز است.


 

پوستر, پوستر فیلم, cloverfield

 1. Cloverfield

این پوستر تحسین برانگیز به شکلی مناسب طراحی شده تا بتواند با تریلر فیلم هماهنگ باشد که در پایان آن، سر مجسمه آزادی کنده شده و سمت پایین در منطقه منهتن سقوط میکند. این پوستر یادآور آن اتفاق تکان دهنده و شگفت انگیز است، بدون آنکه درباره چگونگی اتفاق افتادن آن چیزی را لو بدهد.


پوستر, پوستر فیلم, metropolis

 1. Metropolis (1927)

میتوانم با اطمینان کامل بگویم که این پوستر طراحی شده در سال ۱۹۲۷ تنها پوستری بود که از دیوار اتاقم در دوران دانشجویی آویزان بود.


پوستر, پوستر فیلم, moon

 1. Moon (2009)

 آن دایره شبه سیاره که پشت سر “سم راکوِل” قرار دارد، نشان دهنده حبس شدن و گیر کردن در ماه است. دایره های متمرکز نیز آن را شبیه به یک هزار توی بی پاسخ کرده اند. ادای احترامی به رازها و معماهای پازل مانند فیلم.


پوستر, پوستر فیلم, they live

 1. They Live (1988)

عینکی دودی که تصویر یک موجود فضایی روی آن بازتاب پیدا کرده بسیار شگفت انگیز است ولی چیزی که این پوستر را بی نظیر میکند، این حقیقت است که شخص داخل تصویر، “ریدلی اسکات” است که دارد به شما نگاه میکند و شما هم به او؛ که بدین معناست که شما آن موجود فضایی ای هستید که اسکت دارد به آن نگاه میکند! بسیار زیرکانه و عالی.


 

پوستر, پوستر فیلم, star wars

 1. Star Wars (1977)

“زمانی طولانی در کهکشانی بسیار دور، بسیار دور…” آیا دلتان نمیخواهد بدون اینکه بدانید جنگ ستارگان چیست به سال ۱۹۷۷ برگردید و ناگهان این پوستر را بر روی دیوار سالن سینما ببینید؟! میتوانید تصور کنید که چقدر دیوانه کننده بوده است؟ و فیلم تقریبا تمام چیزهای داخل پوستر را به شکلی واقعی به تصویر کشید!


پوستر, پوستر فیلم, alien

 1. Alien (1979)

هنر طراحی پوستر درباره جذب مخاطب است. در این پوستر یک تخم غیرانسانی را میبینیم که دارد ترک میخورد؛ چه چیز از درون آن به بیرون می­آید؟ برای دانستنش یک بلیط بخرید و فیلم را تماشا کنید!


پوستر, پوستر فیلم, The Thing

 1. The Thing (1982)

یک فیلم دیگر از “جان کارپنتر” و یک فیلم دیگر از سال ۱۹۸۲٫ تصویر طراحی شده توسط “درو استروزان” نتوانسته که هیولای فیلم را به خوبی نشان دهد. ولی آن درخشش ترسناک نور که از صورت هیولا منتشر میشود باعث میشود که تماشاگران برای دیدن نهایت ترس از هیولای فیلم کمی نزدیک تر بیایند. این پوستر در طول سال های متمادی حرف اش را زده است. هر بار که کسی نسخه ویدئویی فیلم را تهیه میکند، ارزش هنری آن حفظ میشود. این پوستر جاودانه است.


 

پوستر, پوستر فیلم, forbidden planet

 1. Forbidden Planet (1956)

صحبت از جاودانگی شد، باید به این پوستر ۶۰ ساله اشاره کنیم که همچنان با قدرت به راهش ادامه میدهد و هنوز ارزشمند و درجه یک است. از زاویه پایین، “رابی ربات” انگار ۱۰۰۰ فوت قد دارد. بی نظیر است.


پوستر, پوستر فیلم, star trek

 1. Star Trek: The Motion Picture (1979)

بهترین پوستر فیلم علمی تخیلی شامل یک نقاشی پر جنب و جوش اثر “باب پیک” است؛ کسی که آگهی های هنری و پوستر های فیلم های “رولربال”، “اینک آخرالزمان” و چهار دنباله بعدی سری “سفرهای ستاره ای” را نیز طراحی کرده است. این پوستر حس شگفتی و شکوه و عظمت بصری که کارگردان “رابرت وایز” میخواست را در خود دارد (شاید بتوان گفت حتی بهتر از آنچه که خود وایز در فیلم انجام داد). پرتوهای درخشان نور که نماد آینده و هم گذشته هستند.

مطلب مرتبط: ۲۰ فیلم ترسناک برتر دنیا. آماده‌اید ؟!

مرجع
ScreenCrush
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
۲۰ بازی برتر اندرویدی در سال ۲۰۱۷ - بخش اول - آلبالو :تازه های فناوری

[…] ‌مقاله مرتبط: ۲۵ پوستر برتر فیلم های ژانر علمی-تخیلی […]

بستن
بستن