اخبار فناوری جهانسیستم عامل

مایکروسافت بالاخره مرگ ویندوز فون را پذیرفت

نام ویندوز فون را که شنیده‌اید؟ این سیستم عامل حاصل تلاش مایکروسافت برای خودکفایی در بازار گوشی های هوشمند بود که با استقبال ضعیف مخاطبین روبرو شد. حالا “جو بلفیور“،معاون رئیس مایکروسافت، در چندین توئیت اعلام کرده است که این غول نرم‌افزاری دیگر قابلیت‌ها یا سخت‌افزار جدیدی برای ویندوز ۱۰ موبایل ارائه نخواهد کرد. در حالی که معدود کاربران ویندوز فون امید داشتند که مایکروسافت با به‌روزرسانی این پلتفرم قابلیت‌های جذابی به آن بیافزاید، حالا باید تنها انتظار داشته باشند که آپدیت های امنیتی و رفع باگ را دریافت کنند.

 

بلفیور می‌گوید:“البته واضح است که به پشتیبانی از این سیستم عامل ادامه خواهیم دادرفع باگ ها و به‌روزرسانی های امنیتی هنوز هم به کاربران ارائه خواهد شد. اما دیگر بر روی توسعه قابلیت‌ها و سخت‌افزار جدید تمرکز نخواهیم کرد.“ با نگاهی به فاز توسعه به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ موبایل در پاییز می‌توانستیم این موضوع را ببینیم که مایکروسافت کاملاً علاقه خود به توسعه این سیستم عامل را از دست داده است. این شرکت نرم‌افزار ساز با اضافه کردن شاخه “feature2“، طرفداران ویندوز فون را ناامید باقی گذاشته است.

مقاله مرتبط: هکر های روسی اسناد سازمان امنیت ملی آمریکا را هک کردند !

البته گفتنی است که پلتفرم ویندوز فون بیش از یک سال است که شکست‌خورده ولی مایکروسافت هیچ‌گاه رسما آن را تأیید نکرده بود. مایکروسافت سال پیش تمامی بخش گوشی های موبایل خود را تعطیل کرد که با بیکار شدن هزاران نفر همراه شد. در کنفرانس های اخیر مایکروسافت با عنوان “ساخت و القا“(Build and Inspire) مدیر عامل مایکروسافت، “ساتیا نادلا“، شعار این شرکت را از “اول موبایل، اول سیستم ابری“ به چیزی مانند هوش ابری و نهایت هوش تغییر داد. این زمینه جدید نشان می‌دهد که مایکروسافت تمرکز خود را روی سناریو های چند دستگاهی و فناوری های مبتنی بر سیستم ابری خواهد گذاشت که لزوماً از ویندوز استفاده نمی‌کنند.

مرگ ویندوز فون - windows phone is dead

 

بلفیور هم قبول می‌کند که مثل “بیل گیتس“، او نیز به اندروید مهاجرت می‌کند و مایکروسافت از کاربرانی که می‌خواهند از آی او اس و اندروید روی گوشی های خود لذت ببرند، پشتیبانی خواهد کرد. یکی از دلایل بزرگی که مایکروسافت را مجاب به تسلیم شدن کرد، عدم استقبال توسعه‌دهندگان نرم‌افزار بود. مایکروسافت همیشه در ویندوز فون استور با مشکلات متعدد روبرو بود؛ مخصوصاً اینکه توسعه‌دهندگان هر برنامه پس از یکبار عرضه، از عرضه به‌روزرسانی خودداری می‌کردند. بلفیور در این باره توضیح می‌دهد:“ما واقعاً خیلی تلاش کردیم تا توسعه‌دهندگان را به ویندوز فون بکشانیم. ما پول خوبی به آن‌ها می‌دادیم، برایشان برنامه‌های مخصوص می‌نوشتیم… اما تعداد کاربران آنقدر کم بود که بیشتر شرکت ها ریسک سرمایه‌گذاری در این زمینه را نمی‌پذیرفتند.“

حالا مشخص است که مایکروسافت این مسأله را پذیرفته که مردم به روی گوشی هایشان نیازی به ویندوز فون ندارند. این شرکت در چند سال اخیر تمرکز بیشتری روی برنامه‌های آی او اس و اندروید کرده و تلاش می‌کند تجربه کاربران را بهبود بخشد. حالا مرورگر مایکروسافت اِج هم در حال پیدا کردن راه خود به آی او اس و اندروید است. همچنین بنظر می‌رسد این شرکت در حال بهبود ارتباط بین گوشی و کامپیوترهای شخصی و نزدیک کردن ظاهر این دو بهم است.

مایکروسافت حتی لانچر مخصوص خود را برای اندروید عرضه کرده تا تجربه کاربران اندرویدی را بهبود بخشیده و البته قابلیت‌های اشتراک گذاری با کامپیوتر های ویندوزی را نیز در آن گنجانده است. منتظر گزینه های جذاب‌تری از مایکروسافت در این زمینه باشید. با این اوصاف، بعید است که دیگر گوشی‌ای با برند سورفیس یا با سیستم عامل ویندوز فون ۱۰ ببینیم. تلاش‌های مایکروسافت برای آی او اس و اندروید تنها به نفع کاربران ویندوز ۱۰ خواهد بود و شاید بتواند خسارت های وارده از بخش ویندوز فون را جبران کند.

بخوانید: هیولاهای الکترونیکی اینتل عرضه شدند !

مرجع
The Verge
تگ

2
نظر شما چیست؟

avatar
2 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
فراتر از سیری: هوش مصنوعی گوگل معادل کودکی ۶ ساله ! - آلبالو :تازه های فناوریراهنمای انتخاب بهترین مرورگر موبایل - بخش اول - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
راهنمای انتخاب بهترین مرورگر موبایل - بخش اول - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مایکروسافت بالاخره مرگ ویندوز فون را پذیرفت […]

trackback
فراتر از سیری: هوش مصنوعی گوگل معادل کودکی ۶ ساله ! - آلبالو :تازه های فناوری

[…] مایکروسافت بالاخره مرگ ویندوز فون را پذیرفت […]

بستن
بستن