اخبار فناوری جهان

فراتر از سیری: هوش مصنوعی گوگل معادل کودکی ۶ ساله !

تحقیقات جدیدی در زمینه هوش مصنوعی نشان می‌دهد که غول فناوری آمریکایی ،گوگل، برترین شرکت‌کننده در این بازار است. هوش مصنوعی گوگل با رقیبانی همچون اپل، بایدو (Baidu) و مایکروسافت مقایسه شده است که همگی در مقابل قدرت ذهنی گوگل زانو زده‌اند. نکته جالب تحقیق این است که گفته شده هوش مصنوعی گوگل در حد یک کودک ۶ ساله توانایی دارد.

این تحقیق نشان می‌دهد که بهره هوشی (امتیاز آی کیو) هوش مصنوعی گوگل، ۴۷.۲۸ است که در مقایسه با یک کودک عادی با نمره ۵۵.۵، تنها چند گام فاصله دارد. جالب اینجاست که امتیاز آی کیو هوش مصنوعی گوگل در سال ۲۰۱۴، ۲۶.۵ بود. مشاهده می‌شود که تنها در سه سال، هوش مصنوعی گوگل دوبرابر بهبود یافته است. پشت سر گوگل اما، شرکت خدمات وب کشور چین، بایدو، قرار دارد که امتیاز ۳۲.۹۲ را کسب کرده است. کسب این امتیاز توسط این شرکت آنقدر ها هم تعجب برانگیز نیست؛بایدو یکی از بزرگترین شرکت های اینترنتی و از رهبران عرصه هوش مصنوعی در جهان است. دستیار دیجیتالی اپل، سیری، حتی در میان ۳ گزینه اول هم قرار نگرفته است. در رتبه سوم شاهد حضور بینگ، موتور جستجوی مایکروسافت، با امتیاز ۳۱.۹۸ هستیم و سیری نیز با بهره هوشی ۲۳.۹۴ در رتبه چهارم قرار گرفته است.

مقاله مرتبط: مایکروسافت از مرگ سیستم عامل خود خبر داد !!

هوش مصنوعی - بهره هوشی - گوگل ۰ اپل - مایکروسافت - هوش مصنوعی گوگل

در این آنالیز معیار هایی مثل میزان اطلاعات در دسترس،مفید بودن و توانایی ترکیب اطلاعات لحاظ شده است. همچنین در این رتبه‌بندی، حالتی که یک هوش مصنوعی مورد استفاده قرار گرفته شده نیز درنظر گرفته شده است. تمام هوش مصنوعی هایی که در این رتبه‌بندی حضور دارند، بر مبنای فناوری ابری هستند؛ پس تنها در نظر گرفتن میزان اطلاعات در دسترس نمی‌تواند معیار تعیین‌کننده‌ای باشد. توانایی آن‌ها در نمایش فهم خود، تصمیم گیری در مواقع اضطراری، یادگیری و ترکیب اطلاعات در رتبه بندی و همچنین بهره هوشی‌شان تأثیر مستقیم خواهد داشت.

گوگل اخیراً از دستگاه‌های خانگی خود شامل پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس ال رونمایی کرد. یکی از نکاتی که در کل مراسم بارها به آن اشاره شد، بهبود قابلیت‌های هوش مصنوعی این گوشی‌ها بود. نتایج این تحقیق نشان می‌دهند که این ادعای گوگل حقیقت داشته و اینکه گوشی های جدیدش احتمالاً نمره‌ی خوبی در بنچمارک ها کسب خواهند کرد.

بخوانید: اپل بدنبال نابود کردن حسگر اثرانگشت !

مرجع
gizmochina
تگ

2
نظر شما چیست؟

avatar
2 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
دارک وب: آفلاین شدن فروشگاه های مواد مخدر - آلبالو :تازه های فناوری

[…] فراتر از سیری: هوش مصنوعی گوگل معادل کودکی ۶ ساله ! […]

trackback
جنگ ربات های غول‌‌پیکر: آمریکا علیه ژاپن ! - آلبالو :تازه های فناوری

[…] فراتر از سیری: هوش مصنوعی گوگل معادل کودکی ۶ ساله ! […]

بستن
بستن