نقد فیلم و سریال

نقد سریال شکارچی ذهن (Mindhunter)

جدید ترین اثر دیوید فینچر تحولی شگفت‌انگیز در سبک درام پلیسی به وجود آورده است

سریال شکارچی ذهن از شیوه جدیدی برای روایت داستان خود استفاده میکند؛ شیوه‌ای که در هر قسمت سریال، شخصیت‌ها درگیر حل یک پرونده جدید هستند که بطور کلی در یک زنجیره جنایی با یکدیگر مرتبط می‌شوند. این شیوه جدید سریال سازی را می‌توان نمونه بارز رشد کیفیت سریال‌های تلویزیونی دانست؛ در حال حاضر اینطور که تنوع کارهای ژانر پلیسی در حال زیاد شدن است به زودی احتمالا سریال هایی خواهیم دید که در آن، یک جادوگر در حل پرونده های پلیس به آنها کمک می‌کند. اما من انتظار نداشتم که یک سریال پلیسی با این شیوه جدید، به این زودی توسط نتفلیکس ساخته شود که بتواند کلیشه‌های سریال‌های پلیسی نظیر حل یک پرونده در هر هفته را کنار بگذارد.

شکارچی ذهن که نام‌های بزرگی مانند “دیوید فینچر” و “چارلیز ترون” را در پشت‌ صحنه خود به‌عنوان تهیه‌کننده دارد، توانسته است تغییر شگرفی در داستان کلیشه‌ای دو کارآگاه پلیس که با همکاری یکدیگر پرونده‌ها را حل می‌کنند، به وجود آورد. ما صحنه‌های خشن زیادی -به‌غیراز صحنه‌های عرف خشن آثار پلیسی- در سریال نمی‌بینیم. همچنین صحنه‌های گفت‌وگوی میان پلیس و جنایتکاران در سریال خیلی وجود ندارد؛ اما یک جو وحشتناک مرموز در سریال وجود دارد که به‌مرور گسترش پیدا می‌کند و این حس را به مخاطب القا می‌کند که جهان سریال به‌زودی به هم می‌ریزد و از دست هیچ‌کس هم کاری برنمی‌آید. همه‌چیز درباره ایده‌های داستانی سریال شکارچی ذهن آشنا به نظر می‌رسد؛ ولی نحوه پیاده‌سازی این ایده‌ها در سریال، این‌طور نیست.

شکارچی ذهن, mindhunter

تنها ناامیدی بزرگ شکارچی ذهن، قسمت اول آن است که توسط فینچر کارگردانی شده ولی اصلاً درست از آب درنیامده است. این قسمت قرار است دهه ۷۰ میلادی که داستان سریال در آن روایت می‌شود را معرفی کند؛ جایی که نگاه به جنایتکاران کم‌کم از این دید که آن‌ها افراد شیطانی‌ای هستند عوض می‌شود. در این زمان، ما یک مأمور جوان FBI به نام “هولدن فورد” (جاناتان گراف) را می‌بینیم که ایده بررسی روانکاوانه اعمال مجرمین به ذهنش خطور می‌کند و آن را پیشرفت مهمی در روند حل پرونده‌های جنایی می‌داند.

قسمت اول شکارچی ذهن، آشفته و شلوغ است؛ مانند بسیاری دیگر از سریال‌های نتفلیکس که این‌گونه شروع می‌شوند. هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد؛ تعدادی صحنه‌های خوب و زیبا ولی با سرعتی نامناسب به مخاطب خورانده می‌شود؛ همچنین هیچ توضیحی درباره اینکه چرا سریال از اینجا و در این مکان و در این زمان شروع می‌شود، داده نمی‌شود. دیدن قسمت اول شکارچی ذهن مانند دیدن دو دقیقه از یک فیلم شصت‌دقیقه‌ای است، با این هدف که کل شصت دقیقه را پوشش دهد! حتی سکانسی که هولدن، مأمور “بیل تک” (هولت مک‌کالانی)، کسی که در آینده همکارش می‌شود را می‌بیند، نیز خام و پردازش نشده است. کل این قسمت بی‌برنامه و بی ساختار است.

پس شاید بهتر باشد که شما سریال را از قسمت دوم شروع کنید که آن‌هم توسط فینچر کارگردانی شده است. در این قسمت فورد و تک را می‌بینیم که در تلاش‌اند jh بتوانند اعمال مجرمین، این هیولاهای انسان‌نما را با ملاقات و صحبت کردن با آن‌ها در زندان‌ها درک کنند. شکارچی ذهن اقتباس کوتاهی از کتابی به همین نام، چاپ سال ۱۹۹۶ است که در آن فورد و تک دو مأمور واقعی FBI هستند که در واحد رفتارشناسی FBI کار می‌کردند و به مأمورین قانون کمک می‌کردند که طبیعت جنایت و تبهکاری را بفهمند و درک کنند.

شکارچی ذهن, mindhunter

خوشبختانه هر چه سریال به جلو پیش می‌رود، اعتماد به‌ نفس بیشتری پیدا می‌کند. سریال مراحل شکل‌گیری جرم و جنایت را طوری نشان می‌دهد که انگار درست در جلوی چشمان شما اتفاق می‌افتند (در طول سریال شخصیت ها به آرامی با مفهوم قاتل سریالی آشنا میشوند و سپس این عنوان را برای آن به کار میبرند). ما عادت کرده‌ایم که فکر کنیم چه چیز باعث شده است که یک نفر از یک انسان معمولی به یک قاتل بی‌رحم تبدیل شود. “فورد” و “تک” در برهه حساس ورود به یک حوزه جدید به سر می‌برند که ممکن است باعث شود بسیاری از مأمورین قانون احساس کنند که صلاحیت انجام شغلشان را ندارند. صحنه‌های متعددی وجود دارد که آن دو با یکدیگر درباره علت‌های پنهان وقوع جرم بحث می‌کنند که برای کسانی که درباره این امور اطلاع چندانی ندارند، اصلاً جذابیت ندارد.

ادامه مطلب در صفحه بعد:

مطلب مرتبط: نقد و بررسی فیلم “کینگزمن: دایره طلایی”

1 2برگه بعد
مرجع
Vox
تگ

3
نظر شما چیست؟

avatar
2 رشته نظرات
1 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
2 نویسندگان نظر
رضامحسن نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
بازی تاج و تخت و ۱۶ پرسش بی‌پاسخ - بخش دوم - آلبالو :تازه های سرگرمی

[…] بخوانید: نقد سریال شکارچی ذهن (Mindhunter) […]

محسن
مهمان
محسن

ممنون از تقد سریال ولی شما بیشتر ب جنبه به بازیگری پرداختید ولی موضوعی که من متوجه نشدم اخر سریال چی شد مامور فورد چی ب سرش اومد و اون شخصی ک نقاشیهارو مینداخت تو اتیش کی بود اخرش

رضا
مهمان
رضا

مامور فورد خودش یک هیولا شد. شکارچی که شکار شد

بستن
بستن