سخت افزارموبایل

آشنایی با انواع تراشه های هوش مصنوعی

آیا به یک تراشه هوش مصنوعی نیاز خواهید داشت؟ این تراشه ها چکار می‌کنند؟ چرا بازار به سمت‌شان در حرکت است ؟

در چند ماه اخیر اخبار مختلفی از استفاده‌ شدن نوع خاصی از سیلیکون در موبایل ها شنیده می‌شود. این تراشه های هوش مصنوعی برای افزودن قابلیت یادگیری ماشین در گوشی ها تعبیه شده‌اند. مثلا گوشی‌های جدید اپل دارای “موتور عصبی“ هستند، هواوی میت ۱۰ دارای “واحد پردازش عصبی“ است و حتی شرکت های تولید کننده تراشه ( مثل کوالکام و آرم) به فکر ساخت تراشه‌هایی متناسب با هوش مصنوعی افتاده‌اند.

با این اوصاف، هنوز یک مسأله مشخص نیست؛‌ کاربران چقدر از این پیشرفت سود خواهند برد؟ آیا باید وقتی برای خرید گوشی به بازار می‌روید، در گوشی‌های موردنظرتان بدنبال تراشه های مصنوعی باشید؟ اگر بخواهید از برنامه‌هایی استفاده کنید که با قدرت گرفتن از هوش مصنوعی کارشان را پیش می‌برند، نیاز به تراشه های هوش مصنوعی خواهید داشت؟ در جواب به این سؤال‌ها بطور خلاصه می‌توان گفت خیر، اما در ادامه به تفصیل به آنها پاسخ می‌دهیم.

چرا به تراشه های هوش مصنوعی نیاز داریم ؟

تراشه های هوش مصنوعی در موبایل ها - AI Chips in Mobiles

هدف از قرار دادن تراشه های هوش مصنوعی در گوشی‌های هوشمند واضح است. پردازنده های عادی‌ایی که در موبایل‌ها، لپتاپ و کامپیوتر های خانگی‌مان یافت می‌شوند، برای پردازش های هوش مصنوعی بهینه نشده و در بهترین حالت، با سرعت پایین پردازش های خاص شما را انجام می‌دهند.

برنامه‌های هوش مصنوعی در دنیای امروز، نیاز به پردازش های کوچک ولی پرشمار دارند که با توجه به محدودیت هسته های پردازشی در پردازنده های عادی، این کار بسیار وقت‌گیر خواهد بود. به همین خاطر است که سازندگان علاقه بسیاری به پردازنده‌ های گرافیکی (GPU) دارند. این پردازنده ها برای رندر کردن بازی‌های ویدئویی استفاده می‌شوند که اتفاقاً دارای محاسبات ریز و پرشمار هستند. در ساخت آن‌ها بجای چندین هسته پردازشی، از هزاران هسته استفاده شده است.

بخوانید: مقایسه گوگل پیکسل ۲ و آیفون ۸

البته قرار دادن هزاران هسته پردازشی در تراشه گوشی ما ممکن نیست. اما روش‌هایی دیگری وجود دارند که به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد با تغییر معماری ساخت، کار های بیشتری را بطور همزمان انجام دهند. “گری براتمن“، رئیس بخش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین شرکت کوالکام، در مصاحبه‌ای با The Verge می‌گوید:“ فکر می‌کنم پردازش های موازی، مخصوصاً به شکلی بهینه، بسیار مهم هستند.“

البته او می‌افزاید که تراشه های مخصوص هوش مصنوعی تنها راه پیشرفت نبوده و معماری های دیگر هم می‌توانند به پیشرفت این صنعت کمک کنند.

تراشه هوش مصنوعی، عبارت شناخته شده و پرکاربردی است ولی از دقت کافی برخوردار نیست. برای مثال در مورد هواوی و اپل، چیزی که عرضه می‌شود یک تراشه مستقل و جداگانه نیست؛ بلکه تراشه‌‌ای مخصوص بر روی یک سیستم بزرگتر SoC، مثل “A11 بایونیکسوار شده است.

سیستم روی یک تراشه یا همان SoC ها بطور کلی دارای بخش هایی مخصوص کار های مختلف مثل رندر گرافیکی و پردازش عکس هستند. با این اوصاف اضافه کردن چند هسته برای پردازش های هوش مصنوعی نباید مشکلی بوجود بیاورد.

چه چیزی از تراشه های هوش مصنوعی نصیب ما می‌شود؟

از لحاظ تئوری، تراشه‌‌ای که مخصوص عملیات هوش مصنوعی طراحی شده، عملکرد بهتر و مصرف باتری کمتری خواهد داشت. به علاوه این ها، فوایدی برای توسعه دهندگان و حریم شخصی و امنیت کاربران نیز وجود خواهد داشت.

ابتدا به مقوله امنیت و حریم شخصی می‌پردازیم. در حال حاضر، بسیاری از سرویس های یادگیری ماشین باید اطلاعات شما را برای پردازش های اصلی به فضای ابری ارسال کنند. شرکت هایی مثل گوگل و اپل راه‌هایی برای انجام این پردازش ها روی گوشی‌ها پیدا کرده‌اند که هنوز به مصرف کلی نرسیده‌اند. داشتن سخت‌افزار مخصوص به شما این امکان را می‌دهد تا با ریسک کمتر (از هک و لو رفتن اطلاعات) پردازش های لازم‌تان را انجام دهید.

مقاله مرتبط: هوش مصنوعی گوگل معادل با ذهن یک کودک ۶ ساله !

به علاوه اگر برنامه شما به نحوی نیست که هر چند ثانیه اطلاعات را به فضای ابری بفرستد، می‌توانید با ذخیره اطلاعات امکان دسترسی آفلاین را نیز برای کاربران‌تان فراهم کنید. این بخش برای همه توسعه دهندگان و کابران مفید است. به هر حال اگر آنالیز اطلاعات بر روی گوشی شما انجام شود، دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای سرور های محاسباتی نخواهید داشت.

آیا تراشه های هوش مصنوعی برای استفاده عمومی آماده‌اند؟

تراشه های هوش مصنوعی در موبایل ها - AI Chips in Mobiles

این سؤال پیچیدگی های بیشتری دارد.تنها وجود تراشه های هوش مصنوعی در یک گوشی بدین معنی نیست که برنامه‌های مربوطه می‌توانند از آن بهره‌ی کامل ببرند.

برای مثال دو شرکت هواوی و اپل API های مخصوص استفاده از سخت‌افزار “عصبی“ خود را برای توسعه‌دهندگان ارائه کرده‌‌اند. قبل از اینکه بتوانید از این API ها استفاده کنید، این دو باید فریمورک هایی که استفاده کردید را نیز تأیید کنند (مثل موتور TensorFlow از گوگل و Caffe2 از فیسبوک)، در غیر اینصورت تبدیل آن به فرمت های استاندارد کمی وقت‌گیر خواهد بود.

آنتونی مولن“، یک محقق حوزه تکنولوژی در “گارتنر“، در مصاحبه‌ای با The Verge می‌گوید:“هنوز برای استفاده مناسب از این فناوری زمان لازم است. مدت درازی طول می‌کشد تا توسعه‌دهندگان بتوانند برنامه‌هایی در حد و اندازه‌های قابل توجه بسازند. اما تا آن زمان تنها شاهد همکاری های خاص تولید کنندگان با شرکت های شخص ثالث خواهیم بود.” دقیقا به همین دلیل است که شرکت مایکروسافت در تلاش است تا در همکاری با هواوی و استفاده از تراشه عصبی آنها (NPU)، نرم‌افزار مترجم خود را به صورت آفلاین عرضه کند. فیسبوک نیز به دلایلی مشابه با شرکت کوالکام همکاری می‌کند تا تراشه های هوش مصنوعی این شرکت بهتر بتوانند فیلتر های واقعیت مجازی را در عکس ها اعمال کنند‌.

با این اوصاف بنظر می‌رسد استفاده از این تراشه‌ها تنها برای شرکت های بزرگ ممکن خواهد بود و توسعه‌دهندگان کوچک نمی‌توانند از آن بهره‌ی کافی ببرند. اپل با استفاده از فریمورک یکپارچه ML، مشکلی در این زمینه نخواهد داشت؛ فقط کافی‌یست توسعه دهندگان برنامه‌هایشان را این ابزار وفق دهند. اما در آن طرف، اندرویدی ها با مشکلاتی مواجه خواهند شد؛ مخصوصاً اگر تولید‌ کنندگان مختلف تصمیم به ساخت پروتوکل های مخصوص خود بگیرند.

خوشبختانه شرکت گوگل که بر اکوسیستم اندروید مدیریت دارد، در صدد است تا این مشکل را رفع کند. آن‌ها با استفاده‌ از فریمورک هوش مصنوعی TensorFlow Lite، تقریباً استاندارد گوشی های اندرویدی را مشخص کرده‌‌اند. گوگل همچنین می‌خواهد API هایی برای تراشه های شخصی نیز ارائه دهد.

براتمن“ می‌گوید:“از نظر یک توسعه‌دهنده اندرویدی، این فریمورک کمک چندانی نخواهد بود اما قطعاً کار را آسانتر از پیش خواهد کرد.“ او افزوده است که تأثیرات این کار گوگل در اندروید پی به وضوح دیده خواهد شد.

آیا به تراشه های هوش مصنوعی در گوشی خود نیاز خواهید داشت؟

نه ! بسیاری از کارها به نحوی مدیریت شده‌‌اند که با تراشه های عادی نیز کار کنند پس اگر پردازش های واقعاً سنگین نداشته باشید، نیاز نیست نگران این موضوع باشید.

در مورد هواوی و اپل؛ استفاده اصلی این دو شرکت از تراشه های هوش مصنوعی ،بطور کلی بهتر کردن گوشی‌هایشان است. هواوی می‌تواند کارکرد گوشی را به طور دقیق به شما ارائه دهد و با مدیریت بهتر منابع، عمر باتری را افزایش دهد. اپل هم با استفاده از تراشه های جدیدش می‌تواند فیس آیدی و انیموجی هارا بسازد.

همانقدر که ویژگی‌هایی مثل دوربین دوگانه و مقاومت در برابر آب مهم هستند، استفاده از تراشه های مخصوص هوش مصنوعی در موبایل‌ها نیز نکته مثبتی بشمار می‌رود. امروزه حضور تراشه های هوش مصنوعی در گوشی ها نوعی بازار گرمی محسوب شده اما زمان زیادی طول نمی‌کشد که آن‌ها نیز بخشی معمولی از یک گوشی خواهند بود.

بخوانید: مجموعه مفاهیم بنیادی در هوش مصنوعی

مرجع
TheVerge
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
چگونه شماره مدل مادربورد را پیدا کنیم - آلبالو :تازه های فناوری نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
چگونه شماره مدل مادربورد را پیدا کنیم - آلبالو :تازه های فناوری

[…] بخوانید: آشنایی با تراشه هاش هوش مصنوعی؛ آینده گوشی های… […]

بستن
بستن