آموزش

چگونه بدون دانستن رمز عبور روتر ،به آن دسترسی داشته باشیم؟

اگر رمز عبور روتر خود را فراموش کرده‌اید یا روتری استفاده شده را دوباره راه اندازی کرده‌اید یا حتی می‌خواهید به دوستتان برای راه اندازی شبکه‌اش کمک کنید، باید رمز عبور روتر را به نحوی به تنظیمات اولیه برگردانید.

روتر ها با استفاده از نام کاربری و رمز عبور از رابط کاربری وب خود محافظت می‌کنند. با استفاده از رابط کاربری وب روتر ها می‌توان به تنظیمات شبکه، کنترل والدین و فوروارد کردن پورت ها دسترسی داشت. شما می‌توانید رمز عبور پیش‌فرض را تغییر داده و امنیت آن را بالاتر ببرید. البته برای بعضی افراد، این کار به معنای حفظ کردن رمزی طولانی است. اگر با روتری کار می‌کنید که رمز عبور آن را نمی‌دانید، به زودی زمانی فرا می‌رسد که باید رمز عبور آن را به تنظیمات پیش‌فرض برگردانده و اطلاعات پیش‌فرض را نیز پیدا کنید.

پیدا کردن نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض

قبل از اینکه تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید، بهتر است یکبار نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض روتر را امتحان کنید؛ به احتمال زیاد، هیچ‌گاه این تنظیمات را تغییر نداده‌اید. با توجه به اینکه با ریست کردن روتر، تمام تنظیمات آن حذف می‌شوند، ارزشش را دارد که برای حفظ این اطلاعات ابتدا اطلاعات پیش‌فرض را بیازمایید. این را هم در نظر بگیرید که پس از بازگرداندن نام کاربری و رمز عبور روتر به حالت اولیه، باز هم نیاز به دانستن اطلاعات پیش‌فرض خواهید داشت.

بخوانید: جنگ ربات های غول پیکر آمریکا و ژاپن

برای پیدا کردن این اطلاعات، راه‌های متعددی وجود دارند:

  • بدنبال یک برچسب بر روی روتر خود بگردید: بعضی از روترها،‌ مخصوصاً آن‌هایی که از شرکت فراهم کننده اینترنت خود (ISP) دریافت کرده‌اید، رمز عبوری یکتا دارند. در این موارد، معمولاً رمز عبور روتر روی یک برچسب روی روتر نوشته شده‌اند.
  • نام کاربری و رمز عبوری متعارف را امتحان کنید: بسیاری از روتر ها، از نام کاربری و رمز عبور ساده‌ای مثل admin به عنوان اطلاعات پیش‌فرض استفاده می‌کنند. هر دو،نام کاربری و رمز عبور روتر ،باید admin باشند.
  • به سایت RouterPasswords.com سر بزنید: اگر به دفترچه راهنمای روتر خود دسترسی ندارید و اطلاعات معمول هم کار نمی‌کنند، می‌توانید در سایت مذکور، لیستی بلند بالا از اطلاعات پیش‌فرض روتر های مختلف را بدست بیاورید.

دسترسی به روتر بدون رمز عبور روتر - هک - Access Router without password

  • اگر با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض روتر نتوانستید وارد تنظیمات آن بشوید، باید آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانده و سپس با استفاده از اطلاعات پیش‌فرض، وارد آن شوید.

بازگرداندن تنظیمات روتر به حالت کارخانه

تقریباً تمام روتر ها، دکمه‌ای کوچک و مخفی دارند که با فشار دادن آن می‌توانید تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید. با فشردن این دکمه، تمام تنظیماتی که بر روی روتر خود اعمال کرده‌ باشید (مثل فوروارد کردن پورت ها، تنظیمات شبکه، کنترل والدین و رمز عبور های شخصی) از بین می‌روند. بعد از ریست کردن روتر قطعاً می‌توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض، به تنظیمات آن دسترسی داشته باشید اما شاید اعمال دوباره همه تنظیمات، زمان‌بر باشد.

پروسه انجام این کار (و پیدا کردن دکمه ریست) بستگی به نوع روتر شما دارد. بهترین حالت این است که به دفترچه آموزشی روتر خود مراجعه کنید. به طور کلی، این عملیات در روتر های مختلف شبیه بهم است.

دسترسی به روتر بدون رمز عبور روتر - هک - Access Router without password

ابتدا به پشت یا زیر روتر نگاه انداخته و به دنبال دکمه‌ای بگردید که برچسب ریست (Reset) داشته باشد. معمولاً این دکمه در یک حفره به نام pinhole قرار گرفته تا بطور اتفاقی فشار داده نشود.

برای ریست کردن روتر، باید هنگامی روشن است این دکمه را به مدت ۱۰ ثانیه فشار دهید. بعد از اینکه آن را رها کنید، نام کاربری و رمز عبور روتر شما (به علاوه دیگر تنظیمات) به حالت پیش‌فرض خود بازمی‌گردند. برای فشار دادن این دکمه احتمالاً به یک شئ دراز و باریک نیاز خواهید داشت.

در اینجا و پس از ریست کردن روتر، می‌توانید با اطلاعات پیش‌فرض وارد تنظیمات آن شوید.

چگونه بدون دانستن رمز عبور روتر خود، پورت های آن را فوروارد کنید.

آیا فقط می‌خواهید برای فوروارد کردن پورت های خود و راه اندازی سرور ها یا بازی‌هایتان به رابط کاربری وب روتر خود دسترسی داشته باشید؟ اگر اینطور است، شاید دانستن رمز عبور روتر الزامی نباشد. این ترفند برای کار با روتر های دیگران که رمزشان را ندارید نیز مفید است.

با توجه به اینکه بیشتر روتر ها از قابلیت Universal Plug and Play (UPnP) پشتیبانی می‌کنند، اکثر برنامه‌ها می‌توانند به روتر ها درخواست فوروارد کردن پورت را بدهند. اگر قابلیت UPnP در روتر موردنظرتان فعال شده باشد، می‌توانید بصورت خودکار پورت مورد نظر خود را باز کنید.

دسترسی به روتر بدون رمز عبور روتر - هک - Access Router without password

اگر یک برنامه‌ای از این قابلیت پشتیبانی کند، عموما باید تنظیمات آن را در کنار تنظیمات پیکربندی پورت و در بخش NAT-PMP پیدا کنید. همچنین احتمال دارد گزینه‌ای برای فوروارد کردن خودکار پورت ها نیز پیدا کنید که البته روتر های کمتری از آن پشتیبانی می‌کنند.

به محض اینکه روتر خود را به تنظیمات اولیه برگردانید، می‌توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور روتر خود که در دفترچه راهنما وجود دارد، وارد رابط کاربری آن شوید

مقاله مرتبط: مقایسه گوگل پیکسل ۲ و آیفون ۸

مرجع
Howtogeek
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن