سینما و تلویزیون

۲۵ شخصیت برتر فیلم‌های کوانتین تارانتینو – بخش دوم

در بخش اول ۲۵ شخصیت برتر فیلم‌های کوانتین تارانتینو با‌ نقش‌های متفاوتی از فیلم‌های “سگ های انباری“، “حرامزاده های لعنتی“، “بیل را بکش“ و “پالپ فیکشن“ آشنا شدیم؛ فیلم‌هایی که تا ابد در تاریخ سینِما جاودانه خواهند بود. حال در بخش دوم این مقاله به چندین شخصیت دیگر از فیلم‌های تحسین‌برانگیز این کارگردان بی‌نظیر می‌پردازیم.

۱۹. ‌“استفن“، فیلم “جنگوی زنجیرگسسته“ (Django Unchained)

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو

شخصیت‌های بسیار کمی در سری فیلم‌های کوانتین تارانتینو به خشونت و رذالت “استفن“ (با بازی ساموئل ال جکسون) وجود دارند. البته “کالوین کندی“ ( با بازی لئوناردو دیکاپریو) هم بهتر از استفن نیست؛ بالاخره او برده همان ارباب است. او واقعاً خائن و مارموز است؛ او حتی به بردگانی که خود را تسیلم سفید پوستان کرده‌اند رحم نمی‌کند. او نمونه‌ای زنده از طغیان و سرکشی سیاه‌پوستان آمریکایی است. کوتاه بودن نسبی زمان حضور او را در فیلم راهم در نظر بگیرید تا متوجه شوید که این شخصیت واقعاً پیچیده است.

مقاله مرتبط: صحبت های جرد لتو در مورد فیلم جوخه انتحار ۲


۱۸. “باچ“، فیلم “پالپ فیکشن“

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو

بیشتر اوقاتی که “وینسنت ویگا“ در فیلم حضور دارد، این شخصیت در حال مصرف هروئین است و از عصبانی کردن رئیس بداخلاقش دوری می‌کند. طبق محاسبات من، بهترینی شخصیتی که می‌تواند نقش قهرمان را در این فیلم داشته باشد، “باچ“ است. او بوکسوری است که می‌داند هیچ‌گاه برای جبران خطا و رفتن به راه راست، دیر نخواهد بود. او از سال‌ها قبل و زمانی که بچه بوده است راه خود را به سوی رستگاری پیدا می‌کند؛ با توجه به اینکه او با بچگی با پدر خود در عملیات های قاچاق شرکت ‌می‌کرده است، شخصیت او رشد کرده و واقعاً شجاع و دلیر شده است. وقتی که “باچ“ متوجه می‌شود رئیسش، “مارسلوس والاس“ دچار دردسر شده است، ابتدا تصمیم می‌گیرد با یک چوب بیسبال و اره برقی به کمک او برود اما در نهایت یک “کاتانا“ (نوعی شمشیر اندونزیایی) را انتخاب می‌کند. چرا؟ او می‌خواهد به ندای قلبش گوش کرده و مانند سامورایی های پیش از خود، مسئولیت پذیر باشد.


۱۷. بدلکار مایک، در فیلم ضد مرگ

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو

مایک مک‌کِی“ بدلکار دیوانه‌ایست که از ماشین ضد مرگ خود برای کشتن زنان مشکوک استفاده می‌کند. حتی خودروی او آنچنان جذاب است که شاید می‌شد آن را در لیست شخصیت‌های فیلم نیز قرار داد. در لحظاتی که مایک از مشتریانش در خودروی “آوستین“ خود پذیرایی می‌کند، متوجه می‌شوید که او چه جذابیت بالایی در میان خانم‌ها دارد. در بخشی از فیلم که این خانم‌ها دست او را می‌خوانند، مایک دوباره به یک بچه‌ی گریان و پر سروصدا تبدیل می‌شود. شخصیت مایک بدلکار همانند یک پیاز، لایه لایه است؛ البته یک پیاز گندیده و منزجر کننده‌ ! این شخصیت ( با بازی “کِرت راسل“ )، یکی از بهترین شخصیت‌های شورشی در فیلم‌های کوانتین تارانتینو است که البته به بهترین شکل بازی شده است.


۱۶. “زوئی بِل“، در فیلم “ضد مرگ“

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو

اگر قرار بود تصمیم بگیرم با یکی از شخصیت‌های فیلم‌های کوانتین تارانتینو ملاقات حضوری داشته باشم، او کسی نبود جز “زوئی بل“ (واقعاً دوست دارم با این بازیگر محبوب آشنا شوم !). او که یک زن بدلکار است با انجام ترفند هایی که تنها شیطان قادر به انجامشان است، یکی از بهترین بازیگر های فیلم‌های کوانتنین تارانتینو است.البته قبلاً و در فیلم‌های دیگری نیز جادوی بازیگری او را دیده بودیم اما این فیلم و دیدن صحنه‌هایی که او در نقش خودش به مبارزه با خلافکاران می‌پردازد، واقعاً زیبا است. اخلاق تند و شجاعانه او در فیلمی که مردانگی حاکم است، توانسته مانند نقطه درخشانی ظاهر شود. مثلا در یک صحنه و پس از اینکه مثل گربه‌ای به میان چمن ها پرت می‌شود، بلند شده و پرقدرت تر از همیشه می‌گوید “حالم خوبه !“.


۱۵. “کالوین کندی“، فیلم “جنگوی زنجیرگسسته“

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو

تخصص کوانتین تارانتینو در این است که بازیگران را از فیلم‌های درجه ۲ بیرون کشیده و آن‌ها را مستقیم به طرف بهترین سرنوشت‌شان راهنمایی کند (به عنوان مثال می‌توانید به زندگی “جان تراولتا“ قبل و بعد از “پالپ فیکشن“ نگاهی بیاندازید). البته او می‌تواند از بازیگران بزرگ نیز به بهترین شکل بازی گرفته و از قابلیت‌های آنان، برای رسیدن به اهداف خود استفاده کند. (البته می‌تواند از برتری آنها، استفاده معکوس هم داشته باشد!) یکی از بهترین این مثال ‌ها، حضور “لئوناردو دیکاپریو“ در نقش “کالوین کندی“، یک برده‌دار ثروت‌مند، است. ستاره‌ی فیلم‌های “تایتانیک“، “تلقین“ (Inception)، “اگر می‌تونی منو بگیر“ (Catch me if you can) و “رفتگان“ (The Departed) یکی از بهترین و دوست‌داشتنی ترین بازیگران عصر حاضر سینِما است. بازی او به عنوان شخصیتی نژادپرست، بی‌رحم و خشن نشان می‌دهد که جذابیت ظاهری چگونه می‌تواند نقابی بر روی بی‌عدالتی و نفرت باشد.

بخوانید: سریال بازی تاج و تخت و سوالات بی پاسخ !

مرجع
ScreenCrush
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن