راهنمای خرید موبایلموبایل

آیا آیفون ۸ پلاس بهتر از آیفون ۱۰ است ؟!

بنظر می‌رسد که هیچ‌کس از عرضه‌ی آیفون ۸ و ۸ پلاس، هیجان‌زده نیست و توجهی به آن‌ها ندارد. هفته پیش بود که در گزارش ها دیدیم که حتی آیفون های ۷ و ۷ پلاس هم بیشتر از آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس فروش داشته‌اند. البته نمی‌توان صحت این آمار را تأیید کرد اما فروش کم آیفون ۸ و ۸ پلاس،چندان هم شوکه‌کننده نیست. افرادی که در ماه سپتامبر آیفون هایشان را می‌خرند از نسل اول طرفداران اپل هستند که قاعدتاً حالا هم منتظر آیفون ۱۰ (آیفون X) هستند. دلیل فروش کم آیفون ۸ کاملاً مشخص است: آیفون ۸ تنها یک نسخه بروزشده از آیفون ۷ است که البته ۱۰۰ دلار هم گران‌تر است، پس منطقی است که اکثر مشتریان به سراغ نسخه قبلی می‌روند.

اما من جزو آن دسته از افرادی هستم که هر سال آیفون جدید می‌خرم و علیرغم اینکه بیشتر اطرافیانم فکر می‌کردند من امسال آیفون ۱۰ خواهم خرید، همین ماه پیش یک آیفون ۸ پلاس خریدم ! من این کار را بخاطر قیمت کمتر آن انجام ندادم؛ اگر مطمئن بودم که آیفون ۱۰ ارزش هزینه بیشترش را دارد، حتماً منتظر آن می‌ماندم. هر چند چیز های جدید، متفاوت و اغواکننده واقعاً لذت بخش هستند، اما در نهایت فکر می‌کنم آیفون ۸ پلاس جذابیت بیشتری خواهد داشت.

در زیر به دلایل این گفته، می‌پردازیم.

مقایسه صفحه نمایش آیفون ۸ پلاس و آیفون ۱۰

این آیفون واقعاً بزرگ و جیب‌پرکن است ! افراد زیادی را دیده‌ام که می‌گویند آیفون ۱۰ صفحه نمایش بزرگ‌تری دارد و در بدنه‌ای هم‌اندازه با آیفون ۸، صفحه نمایشی بزرگ‌تر از آیفون ۸ پلاس قرار داده شده است؛ راستش این حقیقت ندارد و احتمالاً بسیاری از افرادی که با آیفون های پلاس کار کرده باشند، از آیفون ۱۰ نا‌امید خواهند شد.

آیفون ۱۰ صفحه نمایش ۵.۸ اینچی و آیفون ۸ پلاس هم صفحه نمایش ۵.۵ اینچی دارد و همینطور مشخص است که رزولوشن صفحه آیفون ۱۰ هم بیشتر است. اما در حقیقت صفحه نمایش آیفون ۸ پلاس بزرگ‌تر است ! اگر از لحاظ قطر حساب کنیم، آیفون ۱۰ صفحه نمایش بزرگتری دارد اما در آیفون ۸ پلاس صفحه نمایش بزرگتری در اختیار شما قرار دارد؛ تنها به این دلیل که نسبت طول به عرض آیفون ۱۰ بیشتر است. در‌واقع این مقایسه‌های اشتباه در بازار موبایل نهادینه شده است.

حداقل این را می‌توان تضمین کرد که با وجود پایین‌تر بودن رزولوشن، برنامه‌های اجرا شده در آیفون ۸ پلاس، محتوای بیشتری را به نمایش گذاشته و استفاده بهتری از صفحه خواهند کرد. وقتی این گوشی را در حالت پرتره در دست بگیرید، عرض آن بیشتر خواهد بود؛ به همین دلیل بود شرکت اپل هنگام عرضه آیفون ۶ پلاس، تصمیم گرفت قالب جدیدی برای نرم‌افزارها در نظر بگیرد. اپلیکیشن ها، سایت‌ها و غیره دارای ۴۱۴ امتیاز افقی هستند. این در حالی است که آیفون ۱۰ تنها ۳۷۵ امتیاز دارد که هم اندازه با آیفون ۸ است. این امتیاز در‌واقع واحدی است که می‌توان یک صفحه را بر آن تقسیم کرده تا بتوان طراحی را روان‌تر انجام داد. اما آیفون ۱۰ بخاطر صفحه نمایش درازترش دارای امتیاز عمودی بیشتری است که مشخصاً بخش زیادی از آن توسط نوار بالایی اشغال شده است.

مقاله مرتبط: مقایسه آیفون های ۸ و گوگل پیکسل ۲ 

با این اوصاف قابل انتظار است که برنامه‌های آیفون ۱۰ بجای استفاده از قالب اپلیکیشن های آیفون ۸ پلاس، از قالب آیفون ۸ استفاده کنند. با آیفون ۱۰ در حالت عمودی می‌توانید محتوای بیشتری داشته باشید اما در حالت افقی و بخاطر وجود نوار بالایی و دکمه هوم مجازی، محتوای نمایش داده شده حتی از آیفون ۸ هم کمتر خواهد بود. همچنین در آیفون ۱۰ از قابلیت چند پنلی آیفون های پلاس هم خبری نیست. این را هم در نظر بگیرید که مدت زمانی طول می‌کشد تا اپلیکیشن های شما خود را برای آیفون ۱۰ بهینه کنند. هنوز برنامه‌هایی وجود دارند که از زمان عرضه آیفون ۶، بروز نشده‌اند.

به احتمال زیاد صفحه نمایش آیفون ۱۰ از کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود، البته باید منتظر ماند و دید که اولین صفحه نمایش OLED اپل چگونه در این گوشی ظاهر خواهد شد که من شخصاً بسیار امید به موفقیت آن دارم. واضح است که آیفون ۱۰ استفاده بهتری از صفحه جلوی گوشی داشته و آیفون ۸ با آن حاشیه های بالا و پایین و زمختش، برای گوشی‌ای با این قیمت در سال ۲۰۱۷ اصلاً جالب نیست. اما من به ابعاد آیفون های پلاس و چگالی اطلاعات نمایش داده شده عادت کرده‌ام و بازگشت به گوشی‌ای مثل آیفون ۱۰ که همانند گوشی های عادی و کوچک بنظر می‌رسد اندکی برایم دشوار است.

تماشای ویدئو ها هم مسأله بزرگی برای آیفون ۱۰ بنظر می‌رسد. وقتی که می‌خواهید یک فیلم را در ابعاد ۱۶:۹ تماشا کنید، با وجود بخش بالایی صفحه نمایش و نسبت ابعاد صفحه، یا باید شاهد هدر رفتن بخش زیادی از صفحه نمایش خود باشید یا اینکه تصاویر به شکل عجیبی نمایش داده خواهند شد. البته باید اقرار کرد که آیفون ۱۰ برای نمایش محتوای افقی بهتر عمل خواهد کرد.

همین صبح که با آیفون ۸ پلاس خود مشغول تماشای فوتبال بودم، متوجه شدم که هیچ‌گاه دوست ندارم از گوشی کوچک‌تری استفاده کنم. همچنین بلندگو های تقویت شده آیفون ۸ پلاس هم به بهتر شدن این تجربه کمک کرده است. همانطور که در مورد تلویزیون‌ها هم صادق است؛ یک صفحه نمایش ۱۰۸۰p با نسبت ۱۶:۹ بهترین و قابل اعتماد ترین راه برای نمایش ویدئو ها است.

تاچ آیدی

انتظار می‌رود که فیس آیدی عمل‌کرد بسیار خوبی در آیفون ۱۰ داشته باشد. در غیر اینصورت، بعید است که اپل دست به چنین کاری زده باشد؛ بعد از فاجعه اپلیکیشن نقشه اپل، آن‌ها باید درس خود را گرفته باشند. در آن مورد، آن‌ها به شکل عجیبی تصمیم گرفتند که گوگل مپ را کاملاً کنار گذاشته و از نقشه‌ی ناقص خود استفاده کنند.

با همه این‌ها من علاقه خاصی به استفاده از فیس آیدی ندارم. شاید مشکلاتی وجود داشته باشند که هنگام عرضه مشخص شوند ولی حتی اگر وجود نداشته باشند، این سیستم بدون هیچ برتری‌، چیزی‌یست که باید سعی کنید به آن عادت کنید (مطمئن نیستم که انیموجی ها هم جزء این سیستم محسوب می‌شوند یا خیر). خود شرکت اپل هم هنگام رونمایی از آیفون ۱۰ و به رخ کشیدن قابلیت فیس آیدی، به مشکل خورد و “کِرِگ فدریگی“ نتوانست با استفاده از آن قفل گوشی را باز کند. این سیستم همانطور که باید مورد استفاده قرار بگیرد مورد آزمایش قرار داده شد ولی با این حال باز هم با مشکل مواجه شد. اگر خود اپل هم ممکن است با این سیستم به مشکل بخورد، پس رخ دادن اتفاق های مشابه برای کاربران عادی دور از انتظار نخواهد بود.

در این شرایط، تاچ آیدی در آیفون های دیگر مثل همیشه سریع و قابل اعتماد کار می‌کند؛ همچنین وقتی که آن را فعال می‌کنید، می‌دانید که دارید چه کاری می‌کنید. من تصمیم دارم با همین تاچ آیدی و بدون دردسر های فیس آیدی زندگی‌ام را ادامه دهم.

آیفون ۸ پلاس و آیفون ۱۰

طراحی

اینکه اپل ادعا می‌کند آیفون ۸ طراحی جدید دارد، در نگاه اول شاید قابل باور نباشد. اما نکته اینجاست که در نگاه دوم و سوم و … هم شاهد طراحی آنچنان جدیدی نیستیم ! اپل حرف مشابهی نیز هنگام عرضه آیفون ۷ گفته بود. در کل می‌توان آیفون ۸ را نوعی تغییریافته از آیفون ۶ خواند و تنها عامل تأثیر گذار در احساس شما نسبت به آیفون ۸، نحوه ارتباط شما با این تغییرات است.

من واقعاً از این تغییرات لذت می‌برم. بدنه پشتی که حالا از جنس شیشه است، واقعاً جذاب بنظر می‌رسد و علیرغم اینکه اپل دیرتر از رقبا به شارژر بی‌سیم روی آورده است اما از حضور آن نیز بسیار هیجان‌زده هستم. رنگ جدیدی هم درمیان آیفون ها دیده می‌شود؛ طلایی. این رنگ در لبه ها بیشتر به رنگ مسی شبیه شده و در پشت هم تقریباً کِِرِمی بنظر می‌رسد. رنگ‌های سفید و خاکستری نیز کاملاً مینیمال بنظر می‌رسند؛ چیزی که آیفون ۶ هیچ‌گاه نتوانست به آن دست یابد.

برای اینکه صداقت را لحاظ کرده باشیم باید بگویم که آیفون ۱۰ از لحاظ ظاهری جذاب‌تر و دلرباتر است. اما آیفون ۸ هم حوزه خود را مشخص کرده است؛ صفحه نمایشی بزرگ با حاشیه های زیاد. بطور خلاصه می‌توانم بگویم:“ من با اکثر گوشی هایی که امروزه تولید می‌شوند راحت هستم و بدنبال بهترین آن‌ها هستم.“

قیمت

من معمولاً توجه خاصی به قیمت آیفون ها ندارم چون آن‌ها را به صورت قسطی و ۲۴ ماهه خریداری می‌کنم که حدوداً ۱۰ دلار در ماه هزینه خواهد داشت. اما به هر حال، ۲۰۰ دلار هم ۲۰۰ دلار است. اگر پول را به صورت کامل پرداخت می‌کنید باید واقعاً این آیفون را دوست داشته باشید.

در دسترس بودن

اگر با خواندن این مقاله باز هم تصمیم دارید آیفون ۱۰ خریداری کنید، واقعاً باید خوش شانس باشید تا آن را بدست بیاورید. گزارش های مربوطه حاکی از آن است که اپل تنها تعداد کمی از این گوشی می‌تواند بسازد. این بدین معناست که احتمالا برای خرید آیفون ۱۰ باید چندین ماه صبر کنید. اگر از هر گوشی خود چندین سال استفاده می‌کنید این مسأله اهمیت چندانی نخواهد داشت اما اگر مثل من، هر سال گوشی جدیدی می‌خرید، از دست رفتن ۲۳ ماه‌تان دردسر بزرگی خواهد بود.

همین حالا می‌توانید به فروشگاه های اپل رفته و یک گوشی با نرم‌افزار، پردازنده و دوربین مشابه خریداری کرده و از شارژ بی‌سیم آن هم لذت ببرید. صفحه نمایش بزرگ‌تر و آنلاک ساده گوشی هم از ویژگی‌های دیگر این گوشی است. قیمت کمتر و رنگ‌های زیبا را هم فراموش نکنید !

آیفون ۸ پلاس و آیفون ۱۰

باور کنید که من هم از خرید چیز های جدید و متنوع هیجان‌زده می‌شوم؛ معمولاً هم جزو اولین قربانیان این کار هستم. اما وقتی که با منطق و فکر خود تصمیم می‌گرفتم، دیدم که واقعاً سخت است به سراغ آیفون ۱۰ بروم. البته محتمل است که نیاز و علاقه‌ی شما متفاوت باشد. اگر مطمئن هستید که می‌خواهید گوشی بعدی‌تان یک آیفون باشد، توصیه می‌کنم که آیفون ۸ پلاس را هم در گزینه‌هایتان داشته باشید. شاید این گوشی همانند آیفون ۱۰ هیجان‌انگیز نباشد اما احتمالاً عمل‌کرد بهتری برایتان خواهد داشت.

وقتی که یک آیفون ۱۰ خریداری می‌کنید، در‌واقع دارید دیدگاه اپل نسبت به آینده گوشی های هوشمند را به پیش می‌برید. اما وقتی که آیفون ۸ پلاس را خریداری می‌کنید، بهترین نسخه گوشی های هوشمند کنونی را حمایت کرده‌اید. شاید آیفون ۱۰ هیجان‌انگیزتر باشد اما اگر همین امروز می‌خواهید یک گوشی جدید و فوق‌العاده خریداری کنید؛ شاید آیفون ۸ پلاس گزینه مناسب‌تری باشد !

بخوانید: پیدا کردن شماره مدل مادربورد در ویندوز

مرجع
TheVerge
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن