سینما و تلویزیون

۲۵ شخصیت برتر فیلم‌های کوانتین تارانتینو – بخش نهایی

در بخش‌های اول، دوم و سوم با بیشتر شخصیت‌های محبوب فیلم‌های کوانتین تارانتینو آشنا شدید. حال در قسمت آخر این اخبار، با ۷ نفر نهایی در لیست محبوب‌ترین های فیلم‌های کوانتین تارانتینو آشنا می‌شویم.

۷. “اورِن ایشی“، فیلم “بیل را بکش“

 

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینوتقریباً همه اعضای “جوخه قاتلان افعی مرگبار“ به شکلی با دیگران متفاوت هستند اما در این میان، شخصیت “اورِن ایشی“ با بازی“لوسی لیو“، برجسته‌ترین تفنگدار(در واقع شمشیر‌دار) در میان گروه است. در حقیقت، پیش‌زمینه این شخصیت است که او را تبدیل به ایده‌آل‌ترین دشمن “اوما تورمن“ کرده است؛ آن‌ها هر دو بازماندگان خشونت هستند و هر دو نیز از خشونت یاد شده استفاده می‌کنند تا اطرافیان خود را تحت کنترل نگاه دارند. نکته‌ای که بسیار جلب توجه می‌کند، نحوه پیوند خوردن ریشه‌های انیمه‌ایی این شخصیت در بازی “لیو“ است. آرامش او در صحنه‌ی درگیری در “خانه‌ی برگ های آبی“ با “عروس“، یکی از بهترین صحنه‌های جنگی تاریخ سینِما را خلق کرده است. شاید زمانش رسیده باشد که یک فیلم مشتق شده درباره “اورین“ ساخته شود.


۶. “دِیزی دامِرگو“، فیلم “هشت نفرت‌انگیز“

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو

اگر قرار بود به سلیقه خودم این لیست را مرتب کنم، قطعاً “دیزی دامِرگو“ در رده‌ی اول قرار می‌گرفت. حداقل او توانست خراش عمیقی بر روی بدن شخصیت اول این لیست ایجاد کند ! بازی سرزنده و چابک “جنیفر جیسون لی“ در نقش زنی که از هیچ چیز ابا ندارد در کنار شامه‌ی قوی “کِرت راسل“ برای گرفتن جایزه‌ی جلب متهم، روایتی از شهامت و جرأت است. در این فیلم کنش های “لی“ نیست که در مرکز توجه قرار دارد، این واکنش‌های اوست که نقش او را تکمیل می‌کنند. حتی در صحنه‌هایی که حرف نمی‌زند هم می‌توانید ببینید که چگونه با صورت و چشم‌هایش منظور خود را می‌رساند و هیچ‌گاه اعضای صورتش ثابت نیستند.

مقاله مرتبط: صحبت های جرد لتو در مورد شخصیت جوکر در جوخه انتحار ۲

دیزی“ بیشتر از تمام مردان داخل آن کابین، شهامت و جسارت از خود نشان می‌دهد. او نیست که در دام مردان افتاده است، در‌واقع مرد ها هستند که در دام او افتاده‌اند.


۵. “جنگو“، فیلم “جنگوی زنجیرگسسته“

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو

ابتدا داستانی از خودم تعریف می‌کنم. در زمانی که کوانتین تارانتینو و شرکت سازنده این فیلم در لوییزیانا مشغول تهیه فیلم “جنگوی زنجیرگسسته“ بودند، من در “نیو اورلینز“ زندگی می‌کردم. آن‌ها در طول هفته به اطراف شهر می‌رفتند تا کار های فیلم‌برداری را انجام دهند و آخر هفته‌ها نیز بصورت ناشناس در شهر وقت می‌گذراندند. با این حال، مردم شهر همیشه بدنبال بازیگران هالیوودی مخفی شده در شهر می‌گشتند و من نیز از این قاعده مستثنی نبودم. در تمام جستجو هایم تنها توانستم یکبار “جیمی فاکس“ را ببینم؛ او در جلوی یک کافی‌شاپ نشسته و یک کتاب مشکی را می‌خواند. گاهی اوقات هم از نوشیدنی الکی خود مصرف می‌کرد و از داشتن عینک آفتابی خود لذت می‌برد. اگر جای من بودید از جذابیت ظاهری او به وجد می‌آمدید.

البته این ماجرا چندان هم به بحث ما بی‌ربط نیست. شخصیت انتقام جوی جنگو نیز از آن دسته شخصیت‌های سنتی در فیلم‌های کوانتین تارانتینو است که خونسردی خاصی در بازی‌شان دیده می‌شود. بعضی‌ها این روش شخصیت‌سازی را “موجو“ (mojo) نامیده‌اند. این شخصیت آنقدر قهرمانانه‌ خلق شده است که حضور او تنها در دنیای سینِما ممکن خواهد بود؛ او همیشه برای هر چیزی آماده است و در بهترین زمان، در بهترین مکان حضور دارد. از خلال دندان او که در همه فیلم‌ها نماد کله‌شق بودن محسوب شده تا رفتار و گفتار او همگی او را به یکی از بهترین شخصیت‌های فیلم‌های کوانتین تارانتینو تبدیل کرده است.


۴. “جکی براون“، فیلم “جکی براون“

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو

حضور پررنگ بازیگران سیاه‌پوست در سری فیلم‌های دهه ۱۹۷۰ میلادی، تأثیر زیادی روی کوانتین تارانتینو گذاشته بود. او با انتخاب “پَم گریر“ در فیلم “جکی براون“ که دنباله‌ی فیلم “پالپ فیکشن“ محسوب می‌شود، دِین خود را به این انقلاب در بازیگران سیاه‌پوست ادا کرد. بر خلاف وقار، ثبات، هوش، زیبایی و سختی ذاتی او، کارگردان های هالیوودی بعد از “جکی براون“ هیچ‌گاه نتوانستند بهترین بازی را از این بازیگر بیرون بکشند. تارانتینو با کمک “المور لئونارد“ ( نویسنده رمان “رام پانچ“ که فیلم جکی براون بر اساس آن ساخته شده است ) توانست بهترین نتیجه را از این بازیگر سیاه پوست بگیرد. او نقش یک مهماندار هواپیما را بازی می‌کند که بین یک خلافکار (با بازی ساموئل ال. جکسون) و پلیس ها گیر افتاده است. در نهایت جکی براون می‌تواند با کمک یک وثیقه‌گذار (با بازی “رابرت فارستر“، یکی دیگر از بازیگرانی که توسط کوانتین تارانتینو احیا شدند)، همه‌ی حریفانش را از میدان بیرون کند. در میان همه اتفاق هایی که در این فیلم می‌افتد، نکته ارزشمند “جکی براون“ این است که جکی می‌تواند در میان تمام مردانی که او را دست کم می‌گیرند، موفقیت‌های بزرگی بدست بیاورد. متاسفانه، من فکر می‌کنم که “پَم گریر“ به شکل محسوسی توانسته با‌ شخصیت جکی ارتباط برقرار کند.


۳. میا والاس، فیلم “پالپ فیکشن“

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو

به طور خلاصه می‌توان “اوما تورمن“، زنِ خلافکار فیلم، را نماد جذاب بودن دانست. با موهای ساده اصلاح‌ شده‌ و لباس‌هایی با دکمه سفید و پارچه سیاه، او توانسته بدون تلاش برای زیبا شدن، جذاب و دلربا ظاهر شود. شخصیت او می‌توانست به سادگی در لابلای تمام شخصیت‌های اینچنینی که در اکثر فیلم‌ها حضور دارند، گم شود. اما این “تورمن“ بود که توانست با مهارت و توانایی خارق‌العاده‌اش، دیالوگ های کوانتین تارانتینو را به سطح بالاتری برده و بجای یک شخصیت کلیشه‌ای، یک زن جالب و جذاب بسازد. او طوری بازی می‌کند که نه تنها از دیدن او لذت می‌برید،‌ بلکه دوست دارید واقعاً بجای او باشید؛ حتی زمانی که یک سرنگ پر از آدرنالین را در قلبش فرو می‌کنند تا از یک اوردوز نجات یابد. همه می‌دانند که استفاده از مواد مخدر مضر است، اما این بازیگر به شکلی از آن استفاده می‌کند که هر بیننده‌ای ترغیب به این عمل می‌شود.


۲. “عروس“ (The Bride)، فیلم “بیل را بکش“

شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو

وقتی که نام کوانتین تارانتینو را می‌شنوم، یک تصویر همیشه همراه آن به ذهنم می‌رسد؛ “اوما تورمن“ در لباس یکسرهی زرد ! او در این فیلم، آنقدر نمادین و تحسین‌برانگیز ظاهر می‌شود که نه تنها یک لقب، بلکه سه لقب به خود اختصاص داده است؛ “عروس“، “مامبای سیاه“ و “بتریکس کیدو“ که هر کدام از آن‌ها نیز مخصوص یکی از استایل های اوست. او یکی از کله‌شق ترین قهرمانان، و با بحث و جدال فراوان، یکی از بهترین قهرمانان تاریخ سینِما محسوب می‌شود. او یک قاتل بالفطره است که دشمنان خود را تنها با هدف از پیش تعیین شده می‌کشد. او همچنین علاقه‌ی زیادی به انتقام‌جویی داشته و البته مادر خوبی نیز هست ! بهتر از همه این است که احساسات و حس شدید دلسوزی‌ایی که نسبت به اطرافیانش دارد هیچ‌گاه به عنوان نقطه ضعف نشان داده نشده است. علاوه بر اینکه شخصیت خلق شده توسط کوانتین تارانتینو بر روی کاغذ هم جذاب است، بازی “تورمن“ هم تأثیر مستفیمی بر روی فراموش‌ناپذیر شدن این شخصیت داشته است. خوی درنده‌ی او در کنار وقار مثال زدنی‌اش دقیقاً همان چیزی است که از بک شخصیت در فیلم کوانتین تارانتینو انتظار داریم.


و بالاخره

۱. “جولز وینفیلد شخصیت های برتر فیلم های کوانتین تارانتینو “، فیلم “پالپ فیکشن“

کوانتین تارانتینو تصمیم گرفت خط زمانی پیوسته‌ای برای فیلم “پالپ فیکشن“ در نظر نگیرد و برای این کار نیز دلایل زیادی وجود داشت. کوانتین تارانتینو به عنوان یک کارگردان و نویسنده‌ی برجسته، ساختار حیله‌گرانه خود را در مرکز قرار داده و دقیقاً تصویر مجله‌های قدیمی “پالپ“ را به آن تابانده است. با اتخاذ این تصمیم، او توانست تجلی احساسات “جولز وینفیلد“ آدمکش را دقیقاً در اوج فیلم به نمایش بگذارد و همین دلیل خوبی بود تا تصمیم بگیرد که خط زمانی فیلم را بهم بریزد. با این اوصاف، ساموئل ال. جکسون توانست این شاهکار کوانتین تارانتینو را با جمله‌ای در مورد خدا و چوپان‌هایش که از ضعفا در مقابل شیاطین حفاظت می‌کنند، به پایان برساند. “پالپ فیکشن“ فیلمی فوق‌‌العاده و جولز هم یک شخصیت بی‌نظیر است. علیرغم تمایلات او به خشونت، درون این شخصیت از عرفان و معنویت پر شده و دقیقاً همان چیزی که در شخصیت‌های “ساموئل ال. جکسون“ دیده بودیم. جولز واقعاً آدم مرموز و حیله‌گری نیز هست که از چهره‌اش می‌توانیم بخوانیم. او با رها کردن “رینگو“ ( با بازی “تیم روث“) و “یولاندا“ ( با بازی “آماندا پلامر“) توانست اولین گام های خود را به سمت بهشت بردارد.

بخوانید: بازسازی شخصیت ریچل در فیلم بلید رانر ۲۰۴۹

مرجع
ScreenCrush
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن