معرفی سریال

بازی تاج و تخت و ۱۶ پرسش بی‌پاسخ – بخش دوم

در بخش اول این مقاله با چند پرسش در مورد سریال بازی تاج و تخت مواجه شدیم که شبکه HBO و عوامل سازنده نتوانستند پاسخ مناسبی برای آنها فراهم کنند. آیا تورموند و بریک مرده اند؟ یارا چطور ؟ حدس هایمان درباره این سوال ها را در بخش اول خواندیم. حال در ادامه با بخش دوم این مقاله همراه شما هستیم.

۹- بعد از کشتن لیتل فینگر، حرکت بعدی آریا چیست؟

چه چیز در فصل هشتم بازی تاج و تخت انتظار آریا را میکشد؟ بازی مرگبار آریا از زمانی که مسیرش را از پایتخت به سوی وینترفل تغییر داد، دچار سردرگمی شده است. قسمت پایانی فصل پیشین بازی تاج و تخت نشان داد که آریا هنوز به مأموریت آدمکشی‌اش پایبند است. ولی اکنون که عدالت در حق لیتل فینگر اجرا شده است، حرکت بعدی او چه خواهد بود؟ استارک جوان در بازی تاج و تخت، احتمالاً وقتش را با ماندن در کنار خواهرش در وینترفل تلف نخواهد کرد. گرچه آن‌ها با یکدیگر آشتی کرده‌اند ولی هنوز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؛ و اگر کشتن خائنین اولویت آریا باشد، هنوز چندین اسم در فهرست او باقی‌مانده است؛ سرسی، کوه (گرگور کلگین) و آلن پین که به شکل عجیبی چند فصل است که از فهرست او خارج شده است.

حدس من این است که آریا به‌سوی پایتخت می‌رود تا قتل‌های مرموزش را ادامه دهد و این دفعه پوشش بسیار مناسبی هم می‌تواند برای خودش دست و پا کند، چهره لیتل فینگر. سازندگان بازی تاج و تخت باید مواظب باشند که استفاده از حیله تغییر چهره را به درستی استفاده کنند تا لوث نشود؛ اما استفاده از چهره لیتل فینگر می‌تواند ایده‌ای بی‌نقص برای ورود به پایتخت باشد. آریا می‌تواند با استفاده از این روش به سرسی نزدیک شود، نقطه ضعف‌های او را شناسایی کند و در زمان و مکانی که او اصلاً انتظارش را ندارد، به او ضربه بزند. البته مسئله‌ای که وجود دارد، پخش شدن خبر مرگ لیتل فینگر است. آریا باید از لردهای شمال و ویل بخواهد که خبر مرگ او را مخفی نگه‌دارند. البته درخواستی مثل این از لردهای شمالی اندکی عجیب است و نیز خیلی هم به مذاق طرفداران! به هر حال دیدن دوباره آیدن گیلان بسیار لذت بخش خواهد بود.

بازی تاج و تخت, Game of thrones


۱۰- فاش شدن راز والدین حقیقی جان، چه تأثیری روی رابطه جان و دنریس خواهد گذاشت؟

بخش طنز رابطه جان و دنریس و البته مخاطبین سریال، آن‌هایی بودند که با لذت تمام در مورد رابطه دنریس و جان بودند رؤیا پردازی می‌کردند، بدون آنکه بدانند آن دو برادرزاده و عمه یکدیگرند! از سوی دیگر اتحاد آن‌ها بدون دانستن اینکه آن‌ها با یکدیگر فامیل هستند، به اندازه کافی پیچیده هست. البته این بمب خبری تا زمان رسیدن آن‌ها به وینترفل منفجر نخواهد شد.

مسلماً رابطه با محارم خیلی اتفاق عجیبی در وستروس به شمار نمی‌رود، به خصوص برای تارگرین ها. کسانی که احتمالاً اگر زنده می‌بودند، دنریس را با اجازه خودش به ازدواج فرزند ریگار، ایگان (که توسط کوه کشته شده است) درمی‌آوردند. در حال حاضر، دنریس با خودش کلنجار می‌رود که باید راه و رسم خاندانش را پیش ببرد یا نه. از طرفی این را هم نباید فراموش کرد که جان نسبت به دنریس برای رسیدن به تخت آهنین لایق‌تر است.

جان و دنریس با یکدیگر بزرگ نشده‌اند و هیچ شباهت خانوادگی با یکدیگر ندارند. پس شاید احتمال این وجود داشته باشد که آن‌ها رابطه فامیلی‌شان را به خاطر جانشینان استارک ها نادیده بگیرند. سؤال بزرگ‌تر این است که آیا قلمرو تقریباً مستقل جان، این ازدواج یا تسلیم شدن در برابر یک فاتح خارجی را قبول خواهد کرد؟ این تصمیم تنها به عهده جان نیست. ما گمان می‌کنیم که فصل هشتم بازی تاج و تخت زمان کافی برای جر و بحث‌ها و مخالفت‌های شمال نخواهد داشت؛ اما شک داریم که داستان با حکومت مشترک یخ و آتش بر تخت آهنین پایان یابد.

بازی تاج و تخت, Game of thrones


۱۱- جریان نام جان چیست؟

چندین سؤال درباره نام جان اسنو وجود دارد. نخست آنکه چرا ند استارک نام این خواهرزاده کوچکش را جان گذاشت؟ می‌تواند ادای احترامی به جان آرین باشد، کسی که ند و رابرت براتیون را بزرگ کرد و مانند یک مرشد و معلم برای آنان بود. اما سؤال مهم‌تر درباره نامی است که جان با آن متولد شده است، اگان تارگرین. از میان تمامی نام‌های ممکن، انتخاب این نام توسط دیوید بنیاف و دن وایس، واقعاً سؤال برانگیز است.

ابتدا بگذارید کمی از تاریخ برایتان بگویم. اگان اول، کسی بود که وستروس را فتح کرد. یک اگان تارگرین دیگر نیز وجود دارد که لازم است به او اشاره کنیم. ریگار تارگرین از همسر قبلی‌اش، الیا مارتل دو فرزند داشت؛ رینیس و اگان. در کتاب‌ها اشاره شده است که ریگار شخصی بود که علاقه شدیدی به پیشگویی‌ها داشت و عقیده داشت که اگان، شخصی است که در پیشگویی‌ها از او با عنوان شاهزاده موعود یادشده است. او همچنین پیشگویی اژدهای سه سر (سه اژدها، سه سوار) را قبول است، به همین خاطر به داشتن سه فرزند علاقه داشت و دلیل تولد جان نیز همین است.

سؤال دیگری که از دل این بحث مطرح می‌شود این است که چرا ریگار دو بار از اسم اگان برای نام‌گذاری فرزندانش استفاده کرده است. در سریال بازی تاج و تخت دیدیم که دو فرزند ریگار توسط کوه به قتل رسیدند؛ لیانا ممکن است که نام فرزندش را به خاطر احترام به اگان کشته شده، اگان گذاشته باشد. یا شاید ریگار از خبر مرگ فرزندانش آگاه شده است و برای اینکه به پیشگویی محقق شود، به لیانا سپرده باشد که نام فرزندشان را اگان بگذارد تا روزی تبدیل به شاهزاده موعود شود.

خط زمانی داستان در کتاب‌ها تیره و نامشخص است و نمی‌توان نظر قطعی در این‌ باره داد. همچنین این امکان وجود دارد که جان نام تولد دیگری در کتاب‌ها داشته باشد؛ و همه این‌ها یک پرسش دیگر را در ذهن ما به وجود می‌آورد، سریال چقدر به پیشگویی‌های دنیای جورج مارتین بها می‌دهد؟ آیا هنوز اهمیتی به اژدهای سه سر، خدای آزورآهای یا حتی والونکار داده می‌شود؟ آیا نام تولد جان نظریه‌های خدای آزورآهای را قوت می‌بخشد؟ یا فقط نامی است که توسط سازندگان سریال انتخاب شده است، با فرض اینکه آن دسته از تماشاگران سریال که کتاب‌ها را نخوانده‌اند، گیج نمی‌کند. به نظر می‌رسد که سریال بازی تاج و تخت به تاریخ و پس‌زمینه قوی و غنی کتاب‌های مارتین بی محلی می‌کند و داستان و حواشی آن را آن‌گونه که خودش می‌خواهد شکل می‌دهد و پیش می‌برد. خوشبختانه سریال در نظر دارد که تعدادی از نمادها و رازهای نهفته در نام جان را در فصل هشتم آشکار کند.

بازی تاج و تخت, Game of thrones

زمان پخش فصل هشتم سریال تاج و تخت


۱۲- آیا برادران کلگین با یکدیگر مبارزه خواهند کرد؟

البته که بله! اگر یک چیز قرار باشد که بدون هیچ شک و تردیدی در فصل هشتم بازی تاج و تخت اتفاق بیافتد، آن نبرد میان دو برادر کلگین (Cleganebowl) خواهد بود. همه انتظار داشتیم که نبرد مورد انتظار بین سگ شکاری و کوه در قسمت پایانی فصل هفتم صورت بگیرد؛ به خصوص در آن سکانس دراگون پیت که سندور به شکل گمراه کننده‌ای شمشیرش را از غلاف بیرون کشید. ولی این دیدار کوتاه میان برادران کلگین، عطش تماشاگران را برای دیدن Cleganebowl کم نکرد. هنگامی که سندور به گرگور اولتیماتوم داد: “پایان کار تو اینجا نیست. میدونی چه کسی سراغت میاد.” همه فهمیدند که قطعاً ما جنگ میان این دو برادر را خواهیم دید. به نظر می‌آید این روشی بود که سازندگان بازی تاج و تخت می‌خواستند به تماشاگران بگویند که اندکی بیشتر باید منتظر بمانند.

بازی تاج و تخت, Game of thrones


۱۳- چه اتفاقی برای ملیساندر خواهد افتاد؟

ملیساندر نیز از آن شخصیت‌های فرعی‌ای بود که در قسمت پایانی فصل هفتم دیده نشد. او حضور کوتاهی در فصل هفتم بازی تاج و تخت داشت که در معرفی خودش به دنریس، توضیح دادن درباره پیشگویی‌های خدای روشنایی، صحبت کردن با واریس درباره گذشته خودش و سفر به ولانتیس خلاصه شد. کاریس فن هاوتن، بازیگر نقش ملیساندر از مدت‌ها پیش اعلام کرده بود که در فصل هفتم حضور چندانی نخواهد داشت و دلیل آن هم تولد فرزندش بود. با این حال، ملیساندر یادآوری کرد که او یک بار دیگر و برای آخرین بار به وستروس بازخواهد گشت تا با مرگ از پیش تعیین‌شده‌اش روبه‌رو شود.

در بازی تاج و تخت اشاره چندانی به ولانتیس نشده است. ملیساندر در حال انجام چه کاری در ولانتیس می‌باشد؟ ما از طریق کتاب‌ها میدانیم که ولانتیس پرجمعیت‌ترین شهر در میان شهرهای قاره اسوس است و معبد و خانه خدای روشنایی در آنجا قرار دارد. ما چندین کاهن و کاهنه دیگر را نیز دیده‌ایم که دنریس تارگرین را تحسین و آوازه نیک او را منتشر می‌کرده‌اند؛ اما پیشگویی شاهزاده وعده داده شده ممکن است که به جان، دنریس یا صدها تن دیگر اشاره کند. از این‌رو شاید بهتر بود ملیساندر این موضوع را پیش‌تر از این‌ها حل می‌کرد.

احتمال دیگری که وجود دارد این است که ملیساندر برای جمع‌آوری تمامی کاهنان سرخ و جنگجویان خدای روشنایی (معروف به مشت آتشین) رفته باشد تا با آنان در نبرد علیه شاه شب شرکت کنند. در هر صورت امیدواریم ملیساندر را درست سر وقت دوباره ملاقات کنیم تا اینکه بخواهیم او را در اسوس ببینیم؛ و البته دیدار او با داووس هم قطعاً غیرمحتمل نیست.

بازی تاج و تخت, Game of thrones


۱۴- آیا ما الاریا سند را دوباره خواهیم دید؟

یکی از خوفناک‌ترین صحنه‌های فصل هفتم بازی تاج و تخت، انتقام سرسی از الاریا سند بود که او را به زنجیر کشید و مجبور به تماشای مرگ دخترش کرد. سرسی تأکید کرد که الاریا را نمی‌کشد که این احتمال را وجود می‌آورد که شاید دوباره او را ببینیم؛ اما با توجه به نحوه پرداختن سریال به بخش دورن و کشتن تمامی مارهای شنی به خشن‌ترین شکل ممکن، احتمال دیدن دوباره الاریا بسیار کم است. با وجود تنها شش قسمت در فصل ششم، به نظر نمی‌رسد که جایی برای الاریا وجود داشته باشد. ایندیرا ورما، بازیگر الاریا گفته است که دیگر به سریال بازنمی‌گردد (که می‌تواند دروغ باشد)؛ اما اگر پایتخت توسط دنریس مورد حمله قرار بگیرد، دیدن الاریا که از سیاه‌چاله رهایی میابد بسیار جالب خواهد بود.

بازی تاج و تخت, Game of thrones


۱۵- اولین مکانی که ارتش مردگان به آن حمله می‌کنند کجا خواهد بود؟

با گذشتن ارتش مرده‌ها از دیوار، این سؤال پیش می‌آید که آن‌ها اولین حمله‌شان را کی و کجا انجام خواهند داد؟ با توجه به اینکه آن‌ها از نقطه ایست واچ وارد وستروس شده‌اند، احتمالاً اولین حمله آن‌ها به زمین‌های هدیه و روستاهای آن منطقه خواهد بود. پس از آن تنها مدتی طول خواهد کشید تا آن‌ها به وینترفل حمله کنند. از آنجا که سرعت حرکت ارتش مردگان به کندی یک حلزون کور است، استارک ها فرصت دارند که خودشان را برای رویارویی با آن‌ها آماده کنند؛ البته ما نباید شاه شب و اژدهایش را فراموش کنیم.

دنریس در قسمت “آنسوی دیوار” سوار بر اژدهایش از دراگون استون تا شمال را برای نجات جان و همراهانش، در چند ساعت طی کرد. کارگردان تائید کرد که آن قسمت را به نوعی سرهم‌بندی کرده‌اند؛ اما بیاید که ادای افراد خوره داستان را دربیاوریم و منطقی در این باره فکر کنیم. با یک بررسی ریاضی‌وار می‌توانیم بگوییم که دنریس ۲۰۰۰ مایل را طی کرده است و احتمالاً سوار بر یک اژدها، دو روز طول می‌کشد تا به جان در شمال دیوار برسد.

طرفداران پیش‌تر استنباط کرده بودند که فاصله وینترفل تا دیوار، چیزی حدود یک‌سوم مسافتی است که دنریس طی کرده است. بر طبق سرعت محاسبه شده برای یک کلاغ، شاه شب می‌تواند ارتش کند زامبی‌های یخی‌اش را در کم‌تر از یک روز به وینترفل برساند و آنجا را با خاک یکسان کند. از آنجا که فصل هشتم بازی تاج و تخت هم قرار است که از لحاظ زمانی سر هم بندی شود، پس می‌توان گفت که وایت واکر ها بسیار نزدیک‌اند.

بازی تاج و تخت, Game of thrones

جایگزین هایی برای سریال تاج و تخت که تا زمان پخش فصل ۸ میتوانید ببینید


۱۶- نقش کمپانی طلایی چه خواهد بود؟

لنیستر ها مسلماً طلایشان را دوست دارند، ولی نه در فصل هفت و آن‌گونه خرج کردنش برای استخدام بزرگ‌ترین ارتش مزدور قاره اسوس به نام کمپانی طلایی. در طول سریال بازی تاج و تخت، یکی دو بار از این گروه با عنوان مزدورهای بدنام یاد شده است ولی هیچ صحبت جدی‌ای درباره آن‌ها تا پیش از اشاره سرسی و استخدام آن‌ها با کمک بانک آهنین، نشده بود. سربازهای پیاده و سواره‌نظام، کشتی‌ها و حتی فیل‌ها قرار است همراه با یورون گریجوی به ارتش ملکه بپیوندند.

دوباره به این نکته اشاره کنیم که فصل آخر شش قسمتی بازی تاج و تخت کوتاه‌تر از آن است که بخواهد به نقشه‌های نظامی و سیاسی سرسی بپردازد، آن هم در زمانی که خطر شاه شب هر لحظه بیشتر می‌شود. شاید نقشه سرسی کاملاً برعکس از آب درآید و فیل‌های وایت شده به پایتخت حمله کنند و خیلی احتمالات دیگر. همچنین در کتاب‌ها، اشاره‌ای به حضور مبهم کمپانی طلایی در شهر ولانتیس می‌شود؛ که ممکن است ملیساندر، یورون، یارا و تیون را همگی به یک نقطه برساند.

بازی تاج و تخت, Game of thrones

بخوانید: نقد سریال شکارچی ذهن (Mindhunter)

مرجع
screencrush
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
بازی تاج و تخت و ۱۶ پرسش بی‌پاسخ - بخش اول - آلبالو

[…] بخش دوم : بازی تاج و تخت و ۱۶ پرسش بی‌پاسخ […]

بستن
بستن