تلویزیوننقد سریال

نقد سریال چیز های عجیب (Stranger Things)

فصل دوم سریال چیز های عجیب ( Stranger Things) همچنان که ماجراهای جدیدی را پیش روی شخصیت‌های داستان می‌گذارد، به خلق وحشت و نیز یادآوری نوستالژی‌های دهه ۸۰ میلادی می‌پردازد.

طرفداران تنها با یک هدف به جست و جوی نقدی که داستان را برایشان اسپویل نکنند می‌گردند و آن هم این سؤال است که آیا فصل دوم چیز های عجیب به خوبی فصل اول یا بهتر از آن هست یا نه! حقیقت این است که هیچ چیز نمی‌تواند با آن حس ماجراجویی و نوستالژی فصل اول رقابت کند؛ ولی فصل پیش رو نیز، به شکل زیبایی ماجراجویی‌هایی را بر داستان قبلی اضافه می‌کند و داستان را با اضافه کردن تعدادی شخصیت جدید و پاسخ دادن به سؤال‌های همیشگی مخاطبان گسترش می‌دهد. اگرچه “ویل” به گونه‌ای جای “مایک” را به عنوان هسته عاطفی داستان می‌گیرد؛ وجود داستان‌های موازی از جمله ماجراهای قدیمی و نیز جدید، یادآوری داستان فوق‌العاده فصل اول است.

یکی از داستان‌هایی که به شکل موازی روایت می‌شود، داستان ماجراجویی‌های “ال” است؛ و آن‌هایی که علاقه به دانستن گذشته این دختر دارند و می‌خواهند که چگونگی تبدیل شدن او به دختری که اکنون با نام “Elven” می‌شناسیم را بدانند، ناامید نخواهند شد. پیش نمایش‌های سریال چیز های عجیب بر فرار آل از دنیای Upside Down تمرکز کرده بودند، ولی “جیم هاپر” در قسمت پایانی فصل قبل، سرنخ‌های زیادی از ماجراهایی جدید در جنگل باقی گذاشت تا مقدمه‌ای بر داستان آل در فصل ۲ شود. از آن زمان، یک سال از پخش فصل پیشین چیز های عجیب گذشته است، آل چگونه این زمان را سپری کرده است؟ آل دنبال آن چیزی است که آن را خانه خود می‌داند، می‌خواهد راهش را خودش انتخاب کند، کاری که پیش از این هرگز انجام نداده بود؛ و چگونگی انتخاب این راه اصلاً آن چیزی نیست که بینندگان توقع دارند.

چیز های عجیب, چیز های عجیب تر, چیزهای عجیب, اتفاقات عجیب, stranger things

یک سال گذشته است و این مدت باعث شده است که خیلی از شخصیت‌ها بخواهند گذشته را فراموش کنند و وانمود کنند که اتفاقات فصل اول اصلاً رخ نداده است، یا حداقل هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهند آن اتفاقات وحشتناک را دوباره در زندگی‌شان تجربه کنند! “ویل” که مدت زیادی در دنیای Upside Down گیر افتاده بود، دچار اختلال استرس پس از ضربه شده است. گذر زمان برای بینندگانی که یک سال تمام صبر کرده بودند تا فصل جدید چیز های عجیب را ببینند، باعث به وجود آمدن نوعی حس تجدید حیات در قسمت اول این فصل شده بود! اما همچنان حس همیشگی پیش‌بینی داستان حتی از همان ابتدای شروع سریال وجود دارد.

همان‌طور که احتمالاً حدس می‌زنید، این “ویلر”ها هستند که همچنان حس می‌کنند که چیزی را از دست داده‌اند. “نانسی” یک حس الزام در زنده نگه داشتن یاد “برب” در خود می‌بیند. و حس گناه، او را در مسیر تحقیق و جست و جو می‌اندازد؛ همان‌طور که در فصل اول شاهد بودیم، جست و جوهای نانسی جدا از خط داستانی اصلی روایت می‌شود و بینندگان را با ساختار روایی قدیمی و زیبای خود راضی می‌کند. “مایک” همچنان عقیده دارد که Eleven شاید واقعاً نرفته باشد؛ گرچه حس وفاداری او اندکی طول می‌کشد تا در اعمال او تأثیر بگذارد، ولی یک تفکر بر او غلبه کرده است که او بدون Eleven کامل نیست.

بخوانید: مردگان متحرک ضعیف‌ترین فصل خود را تجربه می‌کند

یکی از چیزهایی که می‌توان به عنوان ضعفی برای فصل دوم چیز های عجیب به حساب آورد، کم‌رنگ بودن مایک و نبود کارهای مهم برای انجام دادن توسط اوست. او مقدار زیادی از زمانش را همراه با ویل می‌گذارند؛ گرچه تعدادی کشف‌های مهم نیز انجام می‌دهد ولی مایک در این فصل بسیار با آن مایک فصل اول که نقش اصلی و پیش برنده داستان را داشت، تفاوت دارد؛ که باعث هدر رفتن و دیده نشدن استعداد و نقش‌آفرینی فوق‌العاده”فین وولف‌هارد” می‌شود. تعدادی صحنه احساسی خوب برای مایک در این فصل وجود دارد اما او اکثراً تنها در پس‌زمینه داستان وجود دارد و نه بیشتر.

به هر حال این کنار رفتن مایک باعث تمرکز بیشتر بر روی دوستان او، “داستین” و “لوکاس” می‌شود که به خودی خود چیز بدی نیست. در حقیقت آن‌ها هر کدام خط داستانی مخصوص به خود را دارند و شخصیت قوی‌شان را به تصویر می‌کشند. یکی از بخش‌های بزرگ داستان‌های موازی فصل دوم، مربوط به شخصیت “مکس” (با بازی سادی سینک) است که یکی از همکلاسی‌های جدید بچه‌هاست که بازخوردهای متفاوتی را در هنگام ورود به جمع تجربه می‌کند. مکس اطلاعات عجیب و غریب خیلی بیشتری نسبت به سایر بچه‌ها دارد و طرفداران چیز های عجیب، او را نسبت به پسران، راحت‌تر به عنوان دوست و همکار قبول می‌کنند. رازهای زیادی در گذشته مکس نهفته است که دانستن آن‌ها برای طرفداران بسیار جذاب است؛ همچنین مشکلاتی که او تحمل کرده تا بتواند در ماجراجویی‌ها نقشی داشته باشد، یکی از علل موفقیت این فصل است.

چیز های عجیب, چیز های عجیب تر, چیزهای عجیب, اتفاقات عجیب, stranger things

مکس به ما کمک می‌کند که اطلاعات بیشتری درباره لوکاس به دست آوریم؛ که به شکل بحث برانگیزی شخصیت او از فصل اول اصلاً پیشرفت نکرده است. تعدادی صحنه‌های خانوادگی وجود دارند که رابطه محبت‌آمیز میان سینکلیر ها را نشان می‌دهد و به آشنایی بیشتر با شخصیت لوکاس کمک می‌کند. داستین از همان ابتدا یک شخصیت برجسته به شمار می‌رفت و در این فصل، نقاط ضعف او باعث جهت گیری‌های متفاوتی از سوی او می‌شود که برای طرفداران هیجان‌انگیز خواهد بود. در حقیقت، بعضی از تصمیمات او در تضاد با دوستانش است که هم باعث ترس و هم سرگرمی بینندگان می‌شود؛ به طور مثال رابطه غیرمنتظره او با یکی از شخصیت‌ها به گونه‌ای که هیچکس انتظار آن را ندارد، به بیشتر شناختن داستین کمک خواهد کرد.

برادر مکس، “بیلی” (با بازی دیسر مونتگومری) که در فصل پیشین نقش قلدر مدرسه داشت، توسط “استیو هرینگتون” با آن مدل موهای جذابش، بازی شده است و دیگر اکنون استیو کله‌گنده مدرسه است. اسیتو به شکل عجیبی در این فصل نرم‌خو شده است که این امر از تأثیرات رابطه او با نانسی است؛ این تغییر باعث به وجود آمدن یک معمای جالب غیر قابل حل برای مخاطب می‌شود که چه شخصی برای نانسی مناسب است؟ جاناتان پرشور و احساس ولی کم‌رو؛ یا استیو تحول پیدا کرده ولی نچسب؟ نتایجی که به دست می‌آید، چه مخاطب به دنبال قهرمان باشد و چه به دنبال شخصیت منفی، او را راضی خواهد کرد و از مهم‌تر رضایت مخاطبینی که به دنبال رابطه‌های عاشقانه در میان شخصیت‌های سریال هستند را به دست خواهد آورد.

جواهری غیرمنتظره در قالب “باب نیوبای” با بازی (‌شان آستین)، به عنوان عشقی جدید برای “جویس بایرز” ظاهر می‌شود. داشتن یک بازیگر از فیلم به یاد ماندنی The Goonies در سریال چیز های عجیب که بسیار شبیه فیلم The Goonies است، ایده‌ای بسیار جالب و جذاب به شمار می‌رود. باب نیوبای در شکل و شمایل یک انسان معمولی به شکل غیرمنتظره‌ای، تغییری هیجانی و البته مثبت به زندگی خانواده بئر می‌دهد، حتی اگر آن‌ها یا ما از ابتدا آن‌ها متوجه این موضوع نشده باشیم. حتی با در نظر گرفتن گروه بازیگری قوی این سریال، حضور کوتاه شان آستین تأثیر بزرگی در محصول نهایی داشته است.

یک تغییر کوچک در فرمول ساخت شخصیت منفی داستان در فصل دوم چیز های عجیب به وجود آمده است که البته به راحتی قابل چشم پوشی است. در حالی که در فصل اول تعادل خوبی میان گروه مخفی دولتی، به رهبری “دکتر برنر” (با بازی متیو مودین) و گروه Demogorgon از دنیای Upside Down شکل گرفته بود؛ اما حالا در فصل جدید، با حضور یک موجود سایه‌وار که رؤیاهای ویل را در برگرفته، تعادل بیشتری ایجاد شده است. با وجود اینکه دکتر “سم اونز” (با بازی پال ریزر) رازهایش را از خانواده “بئر” پنهان می‌کند، رزیدنت‌هایی که در آزمایشگاه هاوکینگز کار می‌کنند، دانشمندان بیچاره‌ای هستند که درباره مخفی نگه داشتن رازهای آزمایشگاه، خیلی بیشتر از ماجراجویی‌های چند بچه عجیب، نگرانی دارند.

چیز های عجیب, چیز های عجیب تر, چیزهای عجیب, اتفاقات عجیب, stranger things

به هر حال فصل دوم چیز های عجیب دقیقا به هدف میزند و طرفداران دوآتشه سریال می‌توانند با خیال آسوده به تماشای سریال بنشینند. گرچه تعدادی حفره داستانی وجود دارد که ما به دلیل دوری از اسپویل، آن‌ها را بیان نکرده‌ایم. با اطمینان می‌توان گفت که فصل دوم چیز های عجیب هم طرفداران و هم منتقدین را راضی نگه می‌دارد. صحنه‌های ترسناک، مخاطب را به فریاد وامی‌دارد؛ صحنه‌های احساسی، اشک‌ها را جاری می‌سازد و صحنه‌های طنز این فصل با یادآوری نوستالژی‌های سرخوشانه دهه ۸۰ همچنان دلنشین هستند؛ و البته پایان داستان، تعداد اندکی راز و رمز را برای بحث کردن‌های طولانی مدت پس از پایان فصل دوم باقی می‌گذارد.

بخوانید: کوکو: انیمیشنی که ترامپ را هدف قرار داده است !

 

مرجع
Denofgeek
تگ

2
نظر شما چیست؟

avatar
2 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نقد فیلم قتل در قطار سریع السیر - آلبالو :تازه های سرگرمیگل گدت:"اگر برت رتنر باشد، در زن شگفت انگیز ۲ نخواهم بود" - آلبالو نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
گل گدت:"اگر برت رتنر باشد، در زن شگفت انگیز ۲ نخواهم بود" - آلبالو

[…] بخوانید: نقد فصل دوم سریال Stranger Things […]

trackback
نقد فیلم قتل در قطار سریع السیر - آلبالو :تازه های سرگرمی

[…] بخوانید: نقد سریال چیز های عجیب (Stranger Things) […]

بستن
بستن