برترین ها

لوییس لین: از بدترین تا بهترین بازیگر ها! – بخش اول

از زمان معرفی لوییس لین حدود ۸۰ سال می‌گذرد و در این مدت او به بخشی جدایی‌ناپذیر از افسانه سوپرمن، شاید درست مثل خود آن مرد کریپتونی، تبدیل شده است. به عنوان یک خبرنگار باهوش و بیباک، و همراهی خوش‌زبان و خوش‌صحبت، لوییس چیزی فراتر از یک دوست عادی برای کلارک کنت است.

در زمان‌های مختلف او حتی هویت یک ابرقهرمان را پیدا کرده و با نام‌هایی چون زن قهرمان، گردباد سرخ یا دختر کریپتون شناخته شده است. اما مهم نیست در چه دنیایی زندگی کند، او همیشه همان زن قهرمان همیشگی است، همیشه همان عشق سوپرمن در همه زندگی‌هایش.

از شخصیت او تا به حال در آثار بسیار زیاد و مختلفی اقتباس شده است، از سریال‌های رادیویی دهه ۱۹۴۰ گرفته تا لایو‌اکشن‌های طولانی مدت، بازی‌های رایانه‌ای، انیمیشن‌های درام و یا حتی انیمیشن‌های اینترنتی. قدرت و هوش بالای این شخصیت او را به الگویی الهام بخش برای دختران در سنین مختلف تبدیل کرده است. همچنین، از آنجا که لوییس لین به بخشی حیاتی از دنیای کامیک دی سیتبدیل شده است، تغییرات ریز و درشت بسیار در اقتباس‌های مختلف از شخصیت او، موضوعی اجتناب ناپذیر است.

البته باید در نظر داشت در اقتباس از شخصیت‌های کامیک، همه در نهایت مثل هم نخواهند بود.

در ادامه به بررسی برخی از این لوییس لین ها و مقایسه آن‌ها خواهیم پرداخت:

۱۵ – کیت باسورث (بازگشت سوپرمن، ۲۰۰۶)

لوییس لین - لوئیس لین - lois laneشاید گفتنش به این راحتی نباشد، ولی هنگام صحبت راجع به بازگشت سوپرمن، واقعا هیچ چیز خوبی وجود ندارد. میتوان مدت‌ها در مورد انتخاب غلط بازیگران و خصوصا بازیگر سوپرمن، و یا حتی جلوه‌های ویژه مسخره و فیلمنامه مسخره‌تر آن، صحبت کرد؛ اما موضوع بحث ما لوییس لین است.

شاید گزارشگر دیلی پلنت شخصیت محبوب همگان باشد، اما بازی کیت باسورث میان بدترین‌ها، بدترین است!

با داستانی که او را شدیدا وابسته و دنیایش را حول محور مردان (همچون کلارک، ریچارد وایت و یا حتی پسرش جیسون) نشان می‌دهد، لوییس نشانی از قدرت، استقلال و محکم بودن ندارد و عملا زنی نیست که بتوان او را تحسین کرد.

جدا از این‌ها، مقاله توهین‌آمیز دنیا به سوپرمن احتیاج نداردکه لوییس آنرا می‌نویسد و ایفای نقش ضعیف کیت، باعث می‌شود او را یکی از بدترین اقتباس‌ها بدانیم.

۱۴ – آن هچه (سوپرمن: روز نابودی، ۲۰۰۷)

لوییس لین - لوئیس لین - lois lane

متاسفانه بازگشت سوپرمنتنها نسخه‌ای نیست که بخش زیادی از محوریت داستان لوییس، رابطه‌اش با سوپرمن است و یا شخصیتی بداخلاق و غرغرو دارد.

سوپرمن: روز نابودیانیمیشنی ساخته شده در سال ۲۰۰۷ است، که تا حدودی لوییس را گزارشگری ماهر و با شم کارآگاهی نشان می‌دهد. البته قبل از آنکه به این موضوع بپردازد، لوییس لین را فردی ناراضی از رابطه‌اش با کلارک نشان می‌دهد که به دنبال پیش بردن رابطه‌اش است. زمانی که دنیا مرگ سوپرمن را باور می‌کند، لوییس به فردی افسرده تبدیل می‌شود که نمی‌تواند او را فراموش کند.

البته خوشبختانه، مسیر داستان کمی بهتر می‌شود و اجازه می‌دهد لوییس لین حداقل در حل راز محوری داستان نقش خود را ایفا کند، اما اولا شخصیت غیر‌قابل‌پذیرش اولیه لوییس و ثانیا ضعف هچه در صداپیشگی و صدای یکنواخت و بدون احساسش، باعث می‌شود بگوییم بهتر است تا جای ممکن از این نسخه لوییس دور ماند.

۱۳ – امی ادامز (دنیای سینمایی دی‌سی “DCEU”)

لوییس لین - لوئیس لین - lois laneامی ادامز فراتر از یک بازیگر توانا است. نامزد دریافت و برنده جوایز بسیار و شاهکارهای فراوانی که در آنها ایفای نقش کرده است، همگی بیان‌کننده آن هستند که این بازیگر آمریکایی بهترین گزینه برای ایفای نقش لوییس لین است.

اما متاسفانه، به دلیل فیلمبرداری ضعیف، فیلمنامه‌نویسی پر از اشکال، و حذفیات فراوان پس از اتمام کار و در طول بازنگری نهایی، شخصیت لوییس باز هم دچار مشکل شده است. در مرد پولادین، لوییس گزارشگر و کارآگاهی با اراده و محکم است و برای مدت کوتاهی او درست همان لوییسی است که همگی دوست داریم.

همچنین بخوانید: برنده های مراسم گاتهام

البته این اقتباس در فیلم‌های بعدی یعنی سوپرمن در مقابل بت‌منو لیگ عدالتبه شکل قابل توجهی ناقص می‌ماند و به آن توجهی نمی‌شود.

در هر صورت می‌توان شخصیت لوییس لین را دختری رمانتیک و عاشق‌پیشه دانست که هر وقت سوپرمن دچار مشکل است به کمک او می‌شتابد. و خب، فعلا متاسفانه تماما به همینجا ختم می‌شود، حداقل اگر آینده‌ای در دنیای سینمایی دی‌سی در انتظار لوییس باشد.

۱۲ الکسیس جی. زال (دختران ابرقهرمان دی‌سی، ۲۰۱۵)

لوییس لین - لوئیس لین - lois lane

دختران ابرقهرمان دی‌سیحقیقتا میان همه آثار اقتباسی دی‌سی مظلوم واقع شده است. این سریال اینترنتی (که به زودی قرار است از شبکه کارتون نتورک بر روی آنتن برود) در کنار همه اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌هایی که از آن ساخته شده‌اند، کودکان و نوجوانان را مخاطب خود انتخاب کرده است و به اثری جذاب و پرمخاطب میان سریال‌های انیمیشنی کوتاه تبدیل شده است.

داستان در شهر ارتفاعات ابرقهرماناندنبال می‌شود، جایی که زندگی روزمره و تجربیات ابرقهرمانان آشنای دی‌سی و مردم عادی در کنار یکدیگر به تصویر کشیده شده است. در میان همه شخصیت‌ها، شخصیت محبوب ما یعنی لوییس لین هم به مخاطبین جوان معرفی شده است، شخصیتی جذاب و باهوش که خبرنگار روزنامه مدرسه‌اش است. شوق او برای روایت کردن داستان‌های مختلف بی‌نظیر است و جدا از شخصیت‌پردازی، طراحی‌‌اش هم در میان آثار دی‌سی واقعا یکی از بهترین‌ها و‌ جذاب‌ترین‌هاست.

به همراه صداپیشگی هنرمند جوان، الکسیس جی. زال، با صدای گرم و نازنینش، سریال به خوبی توانسته تا این لحظه لوییس لین را بهتر از همیشه به مخاطب معرفی کند و این نشان می‌دهد آینده خوبی برای سریال و لوییس در پیش رو است.

۱۱ – استانا کتیک (سوپرمن: بدون مرز، ۲۰۱۳)

لوییس لین - لوئیس لین - lois laneاستانا کیتیک با شخصیت‌های زن کارآگاه و حل‌کننده معما و البته قوی و محکم، غریبه نیست. او شش سال به عنوان کارآگاه کیت بکت در سریال قلعهشبکه ABC ایفا نقش کرده است، و حالا نیز در سوپرمن: بدون مرز، به عنوان لوییس لین در همان مهارت دوست داشتنی خودش دوباره ظاهر شده است.

صدای جذاب و سنگین و البته پرکنایه و شخصیت آشنا با دنیا و آدم‌هایش، او را به لوییسی متفاوت تبدیل کرده است. لوییسی که کمتر شخصیتش دچار تغییر شده و البته به خوبی می‌تواند از پس شخصیت‌های شرور داستان برآید. لوییس کیتیک، تا به‌امروز در زمینه‌های بسیاری، قوی‌ترین لوییس اقتباسی در میان انیمیشن‌ها است.

۱۰ – گینی مکسوین (سوپرمن، ۱۹۸۸)

لوییس لین - لوئیس لین - lois laneسریال انیمیشنی سوپرمندر سال ۱۹۸۸، کوتاه‌ترین اثر سریالی سری داستان‌های سوپرمن محسوب می‌شود. در هر صورت این سریال ۱۳ قسمتی که صبح‌های شنبه پخش می‌شد، نسخه‌ای از لوییس را به نمایش گذاشت که انگار دقیقا از خود کتاب‌های داستان او را آورده‌اند و کمی هم از جذابیت رازگونه شخصیت اسکوبی دو به او اضافه کرده‌اند.

لوییسِ گینی مک‌سوان فردی بسیار با اعتقاد و همواره متعهد به باورهایش است، خصوصا باور اینکه سوپرمن هرگز اشتباه نمی‌کند و او بزرگترین قهرمان دنیا است.

او همواره تلاش می‌کند تا از سوپرمن در رسانه‌ها یه نیکی یاد شود و محبوبیتش میان مردم خراب نشود و از طرف دیگر متاسفانه همواره خودش را در موقعیت‌های خطرناک می‌بیند که نیاز به نجات دارد؛ همین موارد است که او را به لوییسی که باید تبدیل می‌کنند، لوییسی که برای طرفداران آثار کامیک آشناست.

۹ – گری گریفین (دنیای لگو دی‌سی)

لوییس لین - لوئیس لین - lois lane

گری گریفین صداپیشگی آثار انیمیشنی بسیاری در کارنامه خود دارد، من‌جمله والدین نسبتا عجیب و غریب، آواتار: آخرین بادافزارو نقش دفنی در قسمت‌های اخیر اسکوبی دوو“.

او همچنین چندین بار صداپیشگی لوییس لین را در طول سال‌های کاری‌اش در آثاری همچون مرغ روباتیو یا در سال ۲۰۱۲ در لیگ عدالت: نابودیبرعهده داشته است.

اما این لوییس لین، گزارشگر اخبار دیلی پلنت در دنیای ابرقهرمانان لگو، انیمیشن لیگ عدالت: حمله لیگ نابودیاست که بهترین کار او به عنوان این نقش محسوب می‌شود.

علاقه او به حرفه خبرنگاری‌ در کنار گزارش کردن زندگی ابرقهرمانان و ابرشرورهای داستان در کنار یکدیگر، آنهم با طنز و پر از سوتی‌های فراوان، به شکل بسیار جذاب و بامزه‌ای در آثار لگو دی‌سی نمایش داده می‌شود.

۸ فیلیس کوئتس (ماجراهای سوپرمن، ۱۹۵۲)

لوییس لین - لوئیس لین - lois lane

عوض شدن بازیگران در طول سریال یا فیلم اتفاق نادری نیست و مدت‌هاست بنا بر شرایط مختلف اتفاق میافتد. خواه نقش درین در سیتکام دهه ۱۹۶۰ یعنی افسونگرباشد، خواه عوض شدن ترنس هاوارد با دان چیدل در نقش جیمز رادز یا همان ماشین جنگ در دنیای سینمایی مارول؛ این عوض شدن بازیگران گاهی خوب و گاهی بد خواهد بود و البته شاید مهمترین مشکل آن این باشد که مدتی طول خواهد کشید تا ادامه کار به روال عادی بازگردد.

در مورد سریال ماجراهای سوپرمن، فیلیس کوئتس، بازیگر اول نقش لوییس لین پس از اتمام فصل یک به دلیل پیشنهادهای کاری دیگری که به او شد، از سریال کنار رفت.

ایفای نقش کوئتس بدون شک یکی از بهترین‌ها است. قدرت و باور برجسته او به نقشی که ایفا می‌کند مهمترین دلیل این موضوع است. او به خوبی با استایل دهه ۱۹۴۰ لوییس لین و شجاعت و سرسختی‌اش همگام شده و با کمی تغییرات ریز به خوبی او را نمایش می‌دهد.

بخش دوم مقاله را در این اینجا بخوانید .

همچنین بخوانید: صحنه های لو رفته از فصل هشتم بازی تاج و تخت !

مرجع
Screenrant
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن