برترین ها

۱۰ فیلم ترسناک برتر سال ۲۰۱۷

سال ۲۰۱۷ میلادی از لحاظ داستان‌های ترسناک دنیای واقعی، شرم‌آور بود ولی برای فیلم‌های ترسناک سینما، سال خوش‌یمنی محسوب می‌شود. این فیلم‌ها توانستند برای لحظه‌ای ذهن ما را از دنیای آلوده‌ی اطرافمان جدا کنند. فیلم ترسناک برو بیرون” (Get out) با کارگردانی جوردن پیلتوانست شروع خوبی برای این ژانر در سال جاری باشد و این مقدمه‌ای برای فیلم‌های فوق‌العاده و حتی دیوانه کننده در ادامه سال بود. خوشبختانه علیرغم تعداد زیاد فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۱۷، انتخاب ۱۰ فیلم برتر کار ساده‌ای بود اما رتبه‌بندی آن‌ها بسیار دشوار می‌نمود. لطفاً در طول مقاله این را در ذهن نگاه دارید که بدون درنظر گرفتن رتبه‌ی فیلم‌ها در این لیست، همه‌شان فوق‌العاده هستند.

پیش از اینکه به سراغ لیست‌مان برویم، بهتر است چندین فیلم ترسناک دیگر که جایی در این لیست پیدا نکردند اما ارزش نگاه کردن دارند را به شما معرفی کنیم: “کریپ ۲، ثلما، دختران تراژدی، درمانی برای سلامتی“. همچنین تماشای فیلم آدم برفینیز توصیه می‌شود که بخاطر صحنه‌های فوق‌العاده عجیب و غریب آن در این لیست جایی ندارد.

۱۰. روز مرگ مبارک ! (Happy Death Day)

کارگردان:‌ کریستوفر لاندون

سال ۲۰۱۷ نه یکی، بلکه دو فیلم خوب را بر پایه‌ی فیلم روز گراندهاگبه ما عرضه کرد که هردو با رهبری شخصیت‌های زن خود به موفقیت رسیدند. این شخصیت‌ها که چهره‌ی خشنی هم دارند، باید با مشکلات روبرو شده تا بتوانند از یک حلقه تکرار زمان خارج شوند. دو فیلم مذکور، فیلم‌های قبل از اینکه زمین بخورم“‌ (Before I Fall – داستانی درام با بازی زوئی داچ“) و روز مرگ مبارکهستند که شباهت داستانی محسوسی دارند. و اما فیلم ترسناک مورد نظر ما از بازی تحسین‌برانگیز جسیکا روثبهره می‌برد که این فیلم را به شدت هیجان‌انگیز، خلاقانه و سرگرم‌کننده کرده است. و البته فضای داستان هم به می‌تواند دنیای دهه‌ی ۸۰ میلادی را به خوبی برای ما بازسازی کند. این فیلم ترسناک از تاریخ ۱۶ ژانویه سال بعد برای استریم یا خرید آماده خواهد بود.

۹. بازی جرالد (Gerald’s Game)

کارگردان: مایک فلاناگان

در کنار فیلم آن، بازی جرالد فیلمی اقتباس شده از کتاب‌های استفن کینگ است که توانسته در سال ۲۰۱۷ خوش بدرخشد. باید اذعان کرد که از میان کتاب‌های ترسناک نوشته شده توسط کینگ، این داستان برای تبدیل شدن به یک فیلم ترسناک ، سخت‌ترین مسیر ممکن را پیش رویش می‌دید اما با این حال، نتیجه‌ی حاصل کاملاً قابل توجه بود. بازی جرالد به روایت تأثیرات بدرفتاری در کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌پردازد. بازی کارلا گاگینودر نقش جسی‌، زنی که شوهرش را در طی یک حادثه دراماتیک از دست می‌دهد، کاملاً به چشم می‌آید و این امر او را در کنار بهترین بازیگران زن سال ۲۰۱۷ قرار می‌دهد. با توجه به اینکه احتمالاً نام او در میان اسامی بزرگ نادیده گرفته خواهد شد، بهتر است این فیلم ترسناک را که یکی از شاهکار های اوست، از دست ندهید.

۸. شب‌ها به سراغت می‌آید (It Comes at Night)

کارگردان: تری ادوارد شالتز

تنها با تماشای تیزر این فیلم می‌توان مطمئن شد که این فیلم جزو ترسناک‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۱۷ خواهد شد. این فیلم که در ادامه داستان درام فیلم کریشاساخته شده است، شباهت بسیاری به فیلم جادوگر” (The Witch) داشته و شاید بتوان آن را نسخه‌ی ۲۰۱۷ این فیلم دانست.

با اینحال بحث و جدالی غیرضروری بر سر ترسناک بودن یا نبود این‌ فیلم در میان طرفداران برپا شده است. قطعاً این فیلم ترسناک محسوب می‌شود و عنصر ترسناک واقعی آن در خون و دل و روده‌ی مقتول هایش نیست، بلکه در وجود یا عدم وجود انسانیت در شخصیت‌های آن نهفته است. این فیلم به روایت داستان مرگ یه عزیز و هم‌دردی اطرافیان می‌پردازد که البته همه این‌ها زیر لایه‌ای از وحشت و هراس پوشیده شده است. این فیلم از آن دسته فیلم‌هایی است که حتی بعد از تمام شدن آن نیز دست از سرتان برنمی‌دارد!

این فیلم برای کرایه یا خرید دیجیتالی در دسترس است.

۷. آدم فضایی: عهدنامه (Alien: Covenant)

کارگردان: ریدلی اسکات

شاید از حضور این فیلم در رتبه‌ی هفتم لیست ما تعجب کنید اما باید بگوییم که فیلم آدم فضاییکه در دنباله‌ی فیلم پرومتوسساخته شده است، یکی از فیلم‌هایی که واقعاً دست کم گرفته شده است. در این قسمت از ماجراهای ریدلی اسکات، این فیلم بخوبی توانسته کابوس زنومورفهارا پشت سر بگذارد (که گویا برای گمراهی ذهن مخاطب ساخته شده بود) که این موضوع در اواخر این فیلم به وضوح احساس می‌شود. “مایکل فسبندربه شکل عجیبی در هر دو نقش دیوید و والتر‌ (نوکر دیوید) بازی درخشانی از خود ارائه می‌دهد. این فیلم به خوبی رابطه بین خالق و مخلوق (و همچنین ناتوانی در برقرار کردن ارتباط مستقیم بین این دو ) را به تصویر می‌کشد. در عین حال، این فیلم توانسته شباهتی با دنیای واقعی نیز در خود جای دهد؛ می‌توان شخصیت دیوید را خود ریدلی اسکات فرض کرد (روشن‌فکر و خطر پذیر‌) و در سوی دیگر، والتر را می‌توان کارگردانی خام و آمریکایی (بخاطر لهجه آمریکایی‌اش) دانست که تنها بدنبال راضی کردن اربابانش است.

فیلم آدم فضایی: عهدنامهدر حال حاضر برای اجاره یا خرید دیجیتالی در دسترس است.

۶. جدا شدن (Split)

کارگردان: ام. نایت شیامالان

جیمز مک‌آوویبا بازی فوق‌العاده خوبش در فیلم ترسناک به کارگردان ام. نایت شیامالانکاملاً تحسین‌برانگیز است. و اما داستان فیلم در مورد سه زن است که توسط یک بیمار مبتلا به اختلال تجزیه هویت ربوده شده‌اند. “آنیا تیلور جویرهبری این سه زن را بر عهده گرفته و با کمک گرفتن از گذشته رازآلودش می‌تواند راه نجات را پیدا کند. فیلم ساخته شده توسط شیامالان به خوبی تأثیر یک زخم کهنه‌ی قدیمی را به تصویر می‌کشد و می‌بینیم که چگونه یک حادثه بزرگ که در گذشته‌ی یک نفر اتفاق افتاده است می‌تواند آغازگر انقلابی درونی باشد. این حادثه ها در افراد حس هم‌دردی را ایجاد می‌کند که همین حس، خود می‌تواند آغازگر احساسات قوی دیگری باشد؛ البته شاید این شعله‌ور شدن احساسات از حد کنترل انسان هم فراتر برود‌!

بخوانید: هرچه در مورد لایو اکشن شیرشاه می‌دانیم

فیلم جدا شدندر حال حاضر از طریق شبکه‌های HBO GO و HBO NOW قابل دسترسی است.

۵. “آن

کارگردان: آندرس موشیتی

هنوز بابت شکست خوردن پروژه‌ی آنبه رهبری کری فوکوناگاناراحت هستم اما بی‌شک نسخه‌ی ساخته شده توسط اندی موشیتی توانست این غم و انتظار را مرهم ببخشد. با افزودن چاشنی ترس و طنز به میزان برابر، فیلم آنبه کارگردانی موشیتی به روایت داستان نوجوانانی می‌پردازد که در تلاش برای مقابله با ترس‌هایشان، با هیولایی وحشتناک روبرو می‌شوند که می‌خواهد مارین، شهر کوچک‌شان، را به نابودی بکشد. در این حین، بازی بیل اسکارزگارددر نقش دلقک داستان هم توانسته یک پنی وایزکاملاً قابل قبول ارائه دهد. او توانست نشان دهد که ترسناک‌ترین موجود روی زمین یک دلقک غیرانسانی با لباس‌های وصله و پینه زده شده نیست، بلکه انسانی‌ترین آدم‌ها است.

فیلم آناز تاریخ ۱۹ دسامبر برای خرید یا کرایه دیجیتالی در دسترس خواهد بود.

۴. خام (Raw)

کارگردان: جولیا دوکورنا

اولین تجربه‌ی کارگردانی این فیلم‌ساز فرانسوی به ژانر تازه‌ی جنس زن می‌پردازد. این فیلم بیانگر زندگی دختری به نام جاستین است که در خانواده‌ای سخت‌گیر و البته گیاه‌خوار رشد کرده، در رشته دامپزشکی وارد دانشگاه می‌شود و برای اولین بار طعم گوشت را می‌چشد. در پی این کار، ذهن و بدن او با تغییراتی مواجه می‌شود. “دوکورنااز مسأله آدم‌ خواری به عنوان یک طنز تلخ استفاده می‌کند که در لایه‌ای از شخصیت جنسی، فشار و سیاست پوشیده شده است.

فیلم خامبرای استریم کردن در شبکه‌ی نتفلیکس قابل دسترس است.

۳. کشتار یک آهوی مقدس (The Killing of a Sacred Deer)

کارگردان: یورگوس لانتیموس

در آخرین اثر یورگوس لانتیموسشاهد داستان رویارویی یک جوان خبیث با یک جراح نارسیسیستی هستیم که از قضا با مشکلاتی در باور به خدا مواجه است. از نکات مثبت این فیلم ترسناک می‌توان به اتحاد دوباره لانتیموسو کالین فارل” (ستاره‌ی فیلم The Lobster) اشاره کرد. اگر حدس می‌زدید که لانتیموس این‌بار داستانی آرام‌تر را روایت کرده است، سخت در اشتباهید ! ادامه بحث در مورد داستان خشن و عصبی‌کننده‌ی این فیلم باعث از بین رفتن لذت (؟!) این فیلم خواهد شد. در دیوانه‌ترین فیلم ترسناکی که تاکنون توسط لانتیموس ساخته شده، شخصیت مردانه و سمی فارل کاملاً تکه‌تکه شده و بازسازی می‌شود.

فیلم کشتار یک آهوی مقدسهنوز در سینماهای منتخب اکران می‌شود.

۲. مادر! (!mother)

کارگردان: دارن آرونوفسکی

جنیفر لاورنس - فیلم مادر! - Jennifer Lawrence - فیلم ترسناک

اگر بخواهم آخرین فیلم دارن آرونوفسکیرا در یک کلام خلاصه کنم، آن کلمه بی‌پرواخواهد بود. ازهمان صحنه‌ی ابتدایی که رو به خفاش ها آغاز می‌شود، جو دیوانه‌واری که بر مادر! حاکم است حقیقتاً توانسته شاهکاری در عرصه‌ی فیلم‌های ترسناک ثبت کند. آرونوفسکی در این اثر با مهارت بالای خود مسائل زیادی را باهم ترکیب کرده و به خورد مخاطب می‌دهد که شاید درک عناصر این ترکیب ها برای مخاطب آسان نباشد. شاید نحوه‌ی ترکیب و نمایش مفاهیم داستان به اندازه‌ی کافی آرام نباشد اما چیزی قابل احترام در شیوه‌ی کار آرونوفسکی نهفته است: پرداختن به محیط زیست، انجیل، مادر طبیعت (اشاره به بازی فوق‌العاده جنیفر لاورنس) و هنرمند از خودراضی‌ای که تنها می‌تواند عشق حقیقی خود را ببیند؛‌ هنرش !

فیلم مادر! از تاریخ ۱۹ دسامبر برای خرید یا کرایه‌ دیجیتالی در دسترس خواهد بود.

۱. “برو بیرون” (Get Out)

کارگردان: جوردن پیل

فیلمی ترسناک اما آغشته به طنز به کاگردانی جوردن پیلکه نه تنها بهترین فیلم ترسناک سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود، بلکه شاید بهترین فیلم سال ۲۰۱۷ هم محسوب شود. در میان اولین فیلم کارگردان های آمریکایی، این فیلم ترسناک پردرآمدترین آنهاست که البته شباهت ملموسی به خط داستانی فیلم حدس بزن چه کسی برای شام می‌آید؟‌” (Guess Who’s Coming to Dinner) دارد. در این فیلم، دنیل کالویانقش یک مرد جوان را بازی می‌کند که به خانه‌ی پدر و مادر ثروت‌مند نامزد سفیدپوست خود می‌رود و با راز دیرینه و مخوف آن‌ها آشنا می‌شود ! این رویارویی بین دو نژاد مختلف و ارتباط میان آن‌ها نوعی حس گناه و خودآزمایی در شما ایجاد می‌کند !

این فیلم در شبکه‌ی HBO Go و HBO NOW قابل دسترسی هستند.

همچنین بخوانید: بهترین شخصیت‌پردازی های لوییس لین

مرجع
ScreenCrush
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن