سینمای جهان

۲۰ واقعیت عجیب و شوکه کننده راجع به جوکر که تا الان نمیدانستید – بخش اول

لازم نیست حتما یک طرفدار داستان​های مصور باشید تا جوکر را بشناسید. این شخصیت شرور به اندازه بت​من شناخته شده است و درست به اندازه همان دشمن بزرگش عمر کرده است. از همان زمان، افسانه​​ها و داستان​های بسیاری پیرامون این شاهزاده دلقک جرم و جنایت نقل شده است، خواه “جوکرِ کشنده” باشد، خواه “مرگ در خانواده”. نسخه​​های متعددی از این شخصیت وجود دارد، از دلقک ساده دهه ۶۰ گرفته تا روانی بی​​وجدانی که مردان، زنان و کودکان را به راحتی قتل عام می​کند. در جشن ۷۵ سالگی این شخصیت، عکسی از جرد لتو به عنوان جوکر منتشر شد تا طرفداران داستان​​های مصور را با نسخه متفاوتی از جوکر آشنا کند، بازیگری که به نظر می​رسد قدم در جای پای جک نیکوسون و هیث لدجر گذاشته است. اما جدا از ویژگی​های ظاهری، چیزی که این شخصیت شرور را جذاب می​کند، قطعا دیوانگی اوست. جوکر واقعا بهترین رقیب برای بت​من است و رابطه بین آن​ها بدون شک واقعا بی​​نظیر و خارق​​ا​لعاده چه در صفحات کتاب​​ها، چه سریال​های تلویزیونی و چه در فیلم​های سینمایی است. در این مقاله شما ۲۰ واقعیت غافلگیرکننده و جذاب راجع به دلقکِ قتلِ​​عام​​ها و نفرت​​ها خواهید خواند. مطالبی پیرامون اولین همکارش، راز خلق شدنش، آثار و نتایج خنده​​دار و مضحک داستان​های مشترک دنیای مارول و دی​سی و موارد متعدد دیگر. مقاله​ای که دید شما را پیرامون جوکر به کلی عوض خواهد کرد.

۲۰- او قرار بود در طول اولین حضورش بمیرد.

این شخصیت اولین بار در کتاب مصور بت​من شماره یک در سال ۱۹۴۰ ظاهر شد. اما باب کین خالق او، نقشه​ای برای ادامه حضور این شرور محبوب نداشت و قصد داشت در اولین اجرایش او را بکشد؛ موضوعی که ویراستار کتاب با آن موافق نبود. در نتیجه او نویسنده را مجبور کرد تا در اقدامی عجولانه و سریع جوکر را به زندگی باز​گرداند. قبلا هم مشابه این موضوع زمانی که جوکر اشتباها به خودش چاقو زده بود رخ داد. کمی عجیب است که چرا کین انقدر مشتاق نجات جوکر بوده است، خصوصا پس از اینکه با بیل فینگر، نویسنده استودیو بر سر نمایش دادن جوکر دعوا می​کند، چرا که بیل آن​را زیادتر از حد “دلقکانه” می​دانسته است.

۱۹- جوکر علاقه​ای به بروس وین ندارد، حتی با وجود اینکه می​داند او بت​من است.

حقایق شوکه کننده در مورد جوکر

اینکه آیا رئیس پلیس گردون، از هویت بت​من باخبر است یا خیر مدت​هاست در هاله​​ای از ابهام به سر می​برد اما اینکه جوکر از هویت دوگانه شوالیه شنل​​پوش با خبر است، به نظر کاملا قطعی است. او هیچ علاقه​​ای به مردی که پشت نقاب مخفی شده است ندارد، او فقط و فقط به بت​من فکر می​کند. البته این موضوع باعث نشده است تا این شاهزاده جرم و جنایت اجساد مارتا و توماس وین را از زیر خاک بیرون نکشد یا چندین بار وارد بت​کیو (مخفیگاه بت من) نشود. حتی جوکر در آخرین سفرش به مخفیگاه زیرزمینی بتمن، که با مخفی شدن در زیر قایقش آنجا را پیدا کرده بود، دست آلفرد را قطع کرد. در هرصورت جوکر فکر می​کند با نقشه​های پلیدانه​​اش به بت​من کمک می​کند تا قهرمان بهتری شود و بروس وین هم فقط یک نمایش پوشالی است که او برای مخفی کردن خودش از آن استفاده می​کند.

۱۸- آیا جوکر هیث لدجر را به قتل رساند؟

حقایق شوکه کننده در مورد جوکر

یکی از نقش​هایی که هیث لدجر خود را غرق آن کرد، نقش جوکر در “شوالیه تاریک” است؛ که البته عملکرد بسیار خوب او برایش جایزه اسکار را به همراه داشت. هرچند که لدجر آنقدر زندگی نکرد تا موفقیت فیلم را شاهد باشد و شخصا جایزه​​اش را دریافت کند، چرا که ماه​ها قبل از اکران فیلم در ۲۰۰۸ بر اثر زیاده​​روی در خوردن داروهایش مرد. عده​​ای هستند که معتقدند غرق شدن در شخصیت جوکر، خصوصا با آن تمرین​های عجیب و غریبی که او برای آماده شدن برای این نقش می​کرد، چیزی است که او را دیوانه کرد و در نهایت هم باعث مرگش شد. او یک بار خودش را در اتاق هتلش حبس کرده بود و گفته می​شود دفترچه خاطراتی از فکرهای جوکر نیز داشته است. گفته می​​شود به عنوان مثال او در آن دفترچه نوشته بوده است که جوکر موضوعاتی چون ایدز و یا مین​​گذاری را خنده​​دار و جذاب می​داند. شاید شواهد محکمی برای اثبات این ادعا که جوکر باعث مرگ لدجر شده است، وجود نداشته باشد؛ اما باعث می​شود با خود فکر کنید ایفای نقش چنین شخصیتی می​تواند چه عواقبی با خود همراه داشته باشد.

بخوانید: نقد و بررسی انیمیشن فردیناند 

۱۷- جوکر همکاری به نام “گگی” داشته است.

حقایق شوکه کننده در مورد جوکر

دهه​های ۴۰ و ۵۰ بسیار متفاوت بوده​​اند، و این تفاوت باعث شد تا جوکر، گگزورث گگی گگزورثی را به عنوان همکار و همراهش انتخاب کند. او در داستان​هایی که الان از نظر سیاسی به نظر کمی غلط می​رسند، حضور داشت و صحنه​​هایی بود که بت​من زمانی که او بر روی شانه​​های جوکر مشغول رقص و ادا در​آوردن بود، به صورتش مشت می​زند. او سال​ها بعد و برای مقابله با هارلی کوئین و انتقام گرفتن از او برای دیوانه کردن جوکر، بازمی​گردد. اما همانطور که حدس می​زنید او از آن زمان هنوز تا بدین روز راهش را به “دنیای ۵۲ جدید” پیدا نکرده است و احتمالا هیچوقت هم پیدا نخواهد کرد.

۱۶- مادر بت​من به جوکر تبدیل شد!

در یک واقعیت متفاوت که سهوا توسط فلش در مبارزه​​​اش با عکس​​فلش ایجاد شد، این بروس وین بود که آن شب در آن کوچه کشته شد. توماس وین به بت​من تبدیل شد، و همسرش مارتا، مادر بت​من، با درد و رنج مرگ فرزندشان تنها ماند. در نتیجه، او صورتش را برید و به جوکر تبدیل شد، جیم گوردون را کشت و سپس پس از آنکه فهمید در دنیایی دیگر بروس زنده است، خودکشی کرد. البته مارتای وحشت​زده فقط به دلیل اینکه فهمید پسرش در دنیایی دیگر زنده است، مستقیم به سمت مرگش نرفت. او خودکشی کرد چرا که توماس سهوا به او گفته بود که بروسی سعی داشت نجات دهد، بت​من دنیای خودش بوده است.

۱۵- آلان موور خالق اصلی داستان جوکر نیست.

در حالی که بسیاری از طرفداران داستان​های مصور آلان موور را خالق این شخصیت جذاب می​دانند، او در واقع این ایده را از داستانی در سال ۱۹۵۱ به نام “مردی پشت نقاب قرمز” دریافت کرده و در جوک کشنده قرار داده است. بخش زیادی از الهام گرفتن موور به وضوح در اینجا دیده می​شود، خصوصا نقش بت​من در به وجود آمدن جوکر یا نام اولیه او که نقاب قرمز بوده است و یا حتی گیر افتادن او در یک بشکه مواد شیمیایی. موور البته مواردی را هم خودش اضافه می​کند؛ همچون کمدین ضعیف و منفور بودن جوکر و یا این واقعیت که او یک زن حامله داشته است که در یک حادثه به دلیل ناتوانی مالی جوکر می​میرد. داستان او در سال ۲۰۱۴ و “۵۲ جدید” توسط اسکات اسنایدر و گرگ کاپولو بازسازی شد و جوکر به عنوان فردی به نمایش درآمد که همواره در سختی و مشقت است، حتی زمانی که با عنوان نقاب قرمز زندگی می​کرد.

۱۴- او همیشه یک قاتل دیوانه نبوده است.

حقایق شوکه کننده در مورد جوکر

اکنون جوکر به یک قاتل دیوانه تبدیل شده که همه زندگی​​اش را وقف جهنم ساختن زندگی بت​من کرده است. پس از اولین حضورش، البته به عنوان یک قاتل، شخصیت او به فردی علاقه​​مند به دزدیدن آثار هنری و جواهرات تغییر کرد. این موضوع تا اواخر دهه ۷۰ ادامه پیدا کرد و البته زمانی هم قبل از آن بود که برای مدت کوتاهی جوکر به نسخه​ای از بت​من تبدیل شد و مانند او به طراحی لباس و ابزار و خودروهای جوکرگونه خودش پرداخت. این تغییر شخصیت دوام چندانی نداشت و واضح بود که شدیدا لازم است تا دوباره تحولی رخ دهد. “۵ روش قتل جوکر” شروع این تحول دوباره بود، خصوصا که داستان حول انتقام گرفتن جوکر از ۵ نفری است که او را ناامید کرده​​اند، موضوعی که باعث شد بت​من برای نجات افرادی جلو بیاید که در حالت عادی به دنبال شکست دادن آن​ها است. این موضوع همچنین باعث شد رابطه جوکر و بت​من و وابستگی و جنون جوکر راجع به او واضح​​تر شود و بهتر رشد کند.

بخوانید: هرآنچه باید در مورد فصل دوم وست ورلد بدانید

۱۳- لوک اسکای​واکر به مدت ۲۰ سال نقش جوکر را بازی کرد.

نسخه​​های معروف متعددی از جوکر وجود دارند، اما یک مرد، جوکر را مدت ۲ دهه به بخشی از زندگی طرفداران داستان​های مصور تبدیل کرد؛ بازیگر محبوب “جنگ ستارگان”، مارک همیل. پس از صداپیشگی جوکر در انیمیشن بت​من (Batman: The Animated series)، او در تعداد بسیار زیاد دیگری از انیمیشن​​ها و بازی​های رایانه​ای حضور یافت. متاسفانه “بت​من: شهر آرکام” آخرین حضور او به عنوان به این فرد شرور است، اما او در واقع توانست رکورد هیو جک​من را برای بازی به عنوان ولورین به مدت ۱۵ سال، بشکند. طرفداران بسیار زیادی مشتاق دیدن او به عنوان بازیگر واقعی جوکر بودند، اما نزدیک​ترین چیزی که به وقوع پیوست نقش دقل​باز دیوانه در سریال “فلش” است.

۱۲- چه کسی واقعا خالق “شاهزاده جرم و جنایت” است؟

واقعیت خلق این شخصیت مدت​هاست مورد بحث است، حتی همین امروز. جری رابینسون ادعا می​کند او خالق این شخصیت است و آنرا از کارت جوکر که در میان کارت​هایش در آپارتمان قدیمی​​اش پیدا کرده بود، الهام گرفته است. موضوعی که خالق بت​من یعنی باب کین همواره آنرا رد می​کند. از اینرو نمی​​توان به راحتی گفت چه کسی خالق این شخصیت در دهه ۴۰ بوده است. اگرچه، کین از موضوع کارت جوکر در جلد کتاب​های مصور استفاده کرده است، با این ادعا که این کار فقط به دلیل شباهت میان این کارت و جوکر بوده است. این نوع بحث خیلی عجیب نیست. در دنیای مارول نیز چنین بحثی پیرامون مبدا بعضی شخصیت​​ها میان استن لی و هنرمندانی چون استیو دیتکو و جک کربی، وجود دارد. در نتیجه، به نظر می​رسد دعوای میان نویسندگان و هنرمندان بر سر خالق واقعی شخصیت​ها همواره ادامه خواهد یافت، که البته شکی نیست که نقش هردو بسیار بسیار مهم است، خصوصا در متولد شدن شخصیتی مانند جوکر.

۱۱- جوکر قاتل لکس لوثر است.

حقایق شوکه کننده در مورد جوکر

حداقل به نوعی! الکساندر لوثر جونیور، از زمین ۳ برخواسته و قبل از آنکه به یکی از شرورترین خلافکاران جهان تبدیل شود، قهرمان بزرگی بود. پس از آنکه او به زمینی که داستان​های دی​سی در آن جریان دارد وارد شد، نقشه احمقانه و بزرگش برای تسخیر دنیا را به اجرا گذاشت؛ اما در نهایت شکست خورد و به شهر گاتهام فرار کرد. زمانی که در یک کوچه مشغول سرزنش خودش بود، او با دلقک مذکور و نسخه عادی خودش (لکسِ این زمین) مواجه شد. و این آغاز تاریک​​تر و ترسناک​​تر شدن مسیر زندگی او بود. او فقط به این دلیل که او را به انجمن مخفی تبهکاران دعوت نشده بود، صورت الکس را با اسید سوزاند و قصد داشت به او شوک الکتریکی بدهد. در زمانی که لکس به شدت به خاطر اینکه الکس خودش را جای او جا زده بود، خشمگین بود، جوکر با شاتگان صورتش را هدف گرفت و او را کشت. شاید فکر کنید اینکه لکس عادی کاری نکرد و فقط به تماشای قتل همزادش پرداخت، کمی عجیب است، اما به نظر می​رسید او حتی تعجب هم نکرده است. البته لکس عادی همیشه همراه نقشه​ های جوکر بوده است و به خوبی با هم کنار می​​آمدند، خصوصا بعد از تشکیل لیگ ناعدالتی.

بخوانید: ۲۰ حقیقت جالب در مورد جوکر – بخش دوم

بخوانید: نقد و بررسی فیلم شکل آب (Shape of Water)

مرجع
Whatculture
تگ

3
نظر شما چیست؟

avatar
3 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
0 نویسندگان نظر
نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
trackback
ارتباط مرموز سریال "ریک و مورتی" با "گراویتی فالز" - آلبالو

[…] بخوانید: ۲۰ واقعیت عجیب در مورد جوکر که نمیدانستید ! […]

trackback
نقد و بررسی فیلم "فانتوم ترد" (Phantom Thread) - آلبالو

[…] بخوانید: ۲۰ واقعیت شوکه‌کننده در مورد جوکر ! […]

trackback
۲۰ واقعیت عجیب و شوکه کننده راجع به جوکر که نمیدانستید – بخش دوم - آلبالو

[…] بخش اول این مقاله با ۱۰ حقیقت جالب و جدید در مورد جوکر آشنا […]

بستن
بستن