سینما

۲۰ واقعیت عجیب و شوکه کننده راجع به جوکر که نمیدانستید – بخش دوم

در بخش اول این مقاله با ۱۰ حقیقت جالب و جدید در مورد جوکر آشنا شدیم، حالا قصد داریم به همراه شما ۱۰ حقیقت جالب دیگر را نیز مرور کنیم

۱۰- او بارها و بارها کشته شده است

حقایق شوکه کننده در مورد جوکرشخصیت​های داستان​های مصور، همیشه در حال مردن و زنده شدن هستند، موضوعی که جوکر از آن مستثنا نیست. این شخصیت شرور دفعات متعددی در دهه ۴۰ کشته شد ولی باز هم بازگشت تا با شوالیه تاریک مبارزه کند. در سال​های اخیر نیز چندین دفعه تصور شد که او مرده است، خصوصا با انتشار بتمن: بازی نهایی“. در آن داستان، شاهد بودیم که او در کنار دشمن اصلی​اش، بت​من در حالی که زیر زمین دفن شده​اند در حال خونریزی است. این فقط یک مثال از بیشمار دفعات  بوده و جوکر به شکل​های متفاوت بسیاری در طول ۷۵ سال اخیر کشته شده است. آتش، بمب، جنگش با بت من بر روی برجی نیمه ساز که صاعقه با او برخورد کرده و او را به سزای اعمالش می​رساند (که البته بعدا در سردخانه به کمک یک داروی عجیب زنده می​شود) و حتی یک بار هم بت​من سهوا او را داخل قفس شیر​ها می​اندازد. او همیشه راهی برای بازگشت پیدا می​کند، گاهی با توضیحات لازم، گاهی بدون آن.

۹- جوکر قرار بود مهمان شوالیه تاریک برمی‌خیزدباشد

حقایق شوکه کننده در مورد جوکر اگر هیث لدجر قبل از اکران شوالیه تاریکنمرده بود، فیلم بت​من کریستوفر نولان بسیار متفاوت می​بود. گفتن اینکه چقدر، کمی سخت است، اما این فیلم​ساز گفته است که قصد داشت به نوعی به جوکر اشاره کند، اما چون نمی​خواست خاطرات به جا مانده از لدجر ویران شود، اینکار را نکرد. البته نوشته​هایی که بعدا منتشر شدند نشان دادند حداقل در فیلم​نامه​های اولیه رد​پایی از جوکر وجود داشته است. در کتاب هم از سرنوشت جوکر اینگونه یاد شد که در آرکام و در زندانی انفرادی حبس شده است تا سزای اعمال خبیثانه​اش در گاتهام را ببیند.

۸- او صورتش را برید و بعد مثل ماسکی پوشید

حقایق شوکه کننده در مورد جوکرهنوز قانع نشده​اید که او دیوانه​ترین مجرم تمام داستان​های مصور است؟ خب در داستان​های مصور کارآگاهسال ۲۰۱۱، شماره ۱، مشخص شد که او صورتش را پس از فرار کردن از زندان بریده است. چرا؟ کسی نمی​داند، اما دفعه بعدی که این شاهزاده جرم و جنایت ظاهر شد، صورتش با کمربند و قلاب به سرش متصل شده بود. تصویر خوش​آیندی نیست و چنین فردی باید فراتر از یک دیوانه عادی باشد. در طول این داستان، او حتی کاری کرد که بت​من باور کند او این کندن صورت را با همه حتی دوستانش نیز می​کند، تصورش هم بسیار وحشتناک است. جوکر پس از آنکه به دارویی اسرارآمیز دست​یافت، توانست درمان شده و صورت قدیمی​اش را بازپس​گیرد.

۷- جوکر از کنراد ویت، شخصیت فیلم مردی که می​خنددالهام گرفته شده است

حقایق شوکه کننده در مورد جوکرهمانطور که گفتیم یکی از داستان​های مربوط به چگونگی خلق شدن جوکر الهام گرفتن از کارت جوکر بود؛ یکی دیگر از داستان​های احتمالی، الهام گرفتن باب کین و بیل فینگر از ستاره فیلمی در سال ۱۹۲۸ به نام مردی که می​خندداست. شباهت میان جوکر و کنراد ویت بسیار واضح است، از اینرو اینکه جوکر را از او الهام گرفته باشند بسیار محتمل به نظر می​رسد. البته جدا از برخی شباهت​های ظاهری، جوکر خیلی بیشتر از شخصیت اصلی آن فیلم که بر اساس رمانی از ویکتور هوگو است، روانی است. این داستان احتمالی درباره مبدا جوکر، بعدها در داستان بت​من: مردی که می​خنددنیز مورد اشاره قرار گرفت.

۶- سوپرمن قلب او را خورد کرد!

حقایق شوکه کننده در مورد جوکر

نه اشتباه نکنید، منظورمان یک شکست عشقی میان جوکر و سوپرمن نیست! در یک واقعیت مجزا از این دنیا و در داستان ناعدالتی: خدایان میان ما، جوکر راهی پیدا کرد تا به سوپرمن دارویی بخوراند و او را دچار توهم کند که روزنابودی (نام یک شخصیت) لوئیس لین است. جوکر همچنین کاری کرد تا یک بمب اتم در صورت مرگ لوئیس متروپلیس را نابود کند، که با کشته شدن لوئیس بدست سوپرمن این اتفاق افتاد. سوپرمن که بعد از این ماجرا به شدت افسرده و ناراحت شده و تازه متوجه حامله بودن لوئیس شده بود، با مشت قدرتمند خودش سینه جوکر را شکافت و او را با خونسردی تمام در حالی که بت​من با شوک تماشا می​کرد، کشت. همه این​ها نقشه جوکر برای خراب کردن فکر سوپرمن بود، که البته موفق هم شد. در بازی رایانه​ای ناعدالتی: خدایان میان مانیز سوپرمن به حاکمی ظالم بر زمین تبدیل شده است که دیگر شباهتی به خود سابقش ندارد.

۵- داستان​های دنباله​دار انفرادی او شکست خوردند

از آنجا که جوکر خلافکاری بسیار محبوب است، ممکن است فکر کنید داستان​هایی مختص خود او بسیار محبوب و پرفروش خواهند بود. اما ماجراجویی​های او اغلب کوتاه و نصفه نیمه ماندند، خصوصا پس از آنکه اولین داستان او فقط در ۹ شماره عرضه شد. برخلاف اینکه بسیار تلاش شد تا او را به خلافکاری محبوب و دوست​داشتنی تبدیل کنند، قوانین سخت​گیرانه ناظران، نویسندگان را مجبور می​ساخت تا در پایان هر داستان جوکر را دستگیر شده و شکست خورده نشان دهند. این قانون مسخره که باید حتما خلافکار داستان دستگیر شود باعث می​شد تا نویسندگان و ناشران به دنبال راهی برای دور زدن آن باشند، خصوصا زمانی که شخصیت اصلی شما خودش خلافکار است. این موضوع دید را کم می​کند و باعث شکست در پیدا کردن مخاطب می​شود. در این داستان بت​من هیچگاه ظاهر نشد، اما در شماره آخر قول حضور لیگ عدالت داده شده بود که هیچگاه به دلیل لغو شدن ادامه کار، محقق نشد.

۴- نقاشی​ای که نقش شاهزاده جرم و جنایت را به جک نیکلسون بخشید!

حقایق شوکه کننده در مورد جوکر

بازیگران به شیوه​های متفاوتی برای ایفای نقش در فیلم​های مختلف انتخاب ​می​شوند، اما داستان اینکه چطور جک نیکلسون به جوکر تبدیل شد، بسیار خاص است. او برای ایفای نقش شاهزاده جرم و جنایت، زمانی انتخاب شد که سازندگان فیلم لبخند جوکر را بر روی عکس چاپ شده او در روزنامه نقاشی کردند. البته او این نقش را در نهایت رد کرد و رابین ویلیامز برای اینکار انتخاب شد. ویلیامز بارها برای ایفای نقش در فیلم​های بت​من انتخاب شده بود، ولی هیچوقت در نهایت نتوانسته بود این کار را بکند. این بارهم وقتی نیکلسون نظرش را برای ایفای نقش شاهزاده خودخوانده جرم و جنایت عوض کرد، او را بدون هیچ تشریفاتی کنار گذاشتند.

۳- بت​من گردن او را شکست!

حقایق شوکه کننده در مورد جوکر

شوالیه تاریک به دنبال بروس وینی پیرتر به زمانی در آینده سفر می​کند. جوکر سال​هاست که در خفا به سر می​برد. جوکر که بازگشت شوالیه شنل​پوش مجددا موجب فوران دیوانگی او شده، همچون گذشته به دنیال دشمن خودش است. بت​من نیز که از بازی​های او خسته شده است، چشم​های جوکر را با یک بترنگ کور می​کند و گردنش را می​شکند، اما مثل همیشه نمی​تواند کار را تمام کند. به نظر می​رسد پایان مناسبی برای رابطه این دو فرا رسیده؛ جوکر که فرصت بسیار خوبی برای پاپوش دوختن برای بت​من به اتهام قتلش پیدا کرده، کار ناتمام او را تمام کرده و همانطور که پیشبینی می​شد در حال خنده می​میرد.

۲- جوکر همانقدری که از کاپیتان آمریکا متنفر است، از جمجمه سرخ نیز بدش می​آید

در یکی از داستان​های مشترک مارول و دی​سی جوکر برای اولین بار با جمجمه سرخ روبرو می​شود. این دو به خوبی با یکدیگر همکاری می​کنند، البته تا زمانی که جوکر متوجه می​شود در واقع در حال همکاری با یک نازی است. با وجود اینکه دشمن اصلی کاپیتان آمریکا او را یک نازی خیلی خوب می​داند، مشخص شد حتی جوکر نیز خطوط قرمز خودش را دارد، زمانی که در رد این نظر گفت:” ممکنه که من یک مجرم دیوانه باشم، اما یک مجرم دیوانه آمریکایی هستم!” چه کسی واقعا فکرش را می​کرد که جوکر یک وطن​پرست واقعی باشد؟ پس از آنکه آندو با یکدیگر درگیر می​شوند، یکی از افراد جمجمه سرخ با ضربه​ای جوکر را بی​هوش می​کند و خوانندگان داستان را برای همیشه با رویای دیدن تقابل تا لحظه مرگ آن دو رها می​کند.

۱- کرید کوئین کیست؟

joker - creed quinn - جوکردهه ۹۰ زمان عجیبی برای کار در حوزه داستان​های مصور بوده است، چرا که ناشران به دنبال افزایش فروش مجبور به نوشتن داستان​های بهتری برای مخاطبین شدند. یکی از کمیاب​ترین آن​ها، داستان مشترک مارول و دی​سی بود که قهرمانان و شخصیت​های شرور این دو شرکت با یکدیگر جمع شده و شخصیت​های جدیدی خلق کردند. جوکر نیز با دندان​خنجری ترکیب شد و بدین​گونه کرید کوئین به وجود آمد. او بعدها با نام​های دیگر همچون هیوناو ناله سگنیز شناخته می​شد. دشمن اصلی او نیز پنجه تاریکیکی دیگر از شخصیت​های اسلحه اکساست. درست حدس زدید؛ پنجه تاریک در واقع ترکیب بت​من و وولورین است. به جوکر قدرت شخصیتی مانند دندان​خنجری را دادن، به داستانی متفاوت و جالب برای شاهزاده جرم جنایت منجر شد، که البته در بعضی اوقات کمی اغراق​آمیز به نظر ​می​رسد.

بخوانید: تمام فیلم هایی که هارلی کویین در آنها نقش آفرینی خواهد کرد !

مرجع
Whatculture
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن