سینما

بهترین راهنمای سیر زمانی مجموعه “جنگ ستارگان”؛ از “تهدید شبح” تا “آخرین جدای

چگونه به تماشای سری "جنگ ستارگان" بنشینیم

با این سرعتی که دیزنی پیش می‌رود، جنگ ستارگانبه زودی به قدیمی‌ترین و بزرگترین جهان توسعه‌یافته دنیای سینما و البته رقیب و چالشی جدی برای دنیای مارول تبدیل می‌شود.

اگر تا به حال به تماشای مجدد یا حتی برای بار اول این مجموعه فکر کرده‌اید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، جواب شما پیش ماست، مقاله‌ای پیرامون سیر زمانی تمام فیلم‌ها و سریال‌های دنیای جنگ ستارگان؛ البته بدون کتاب‌ها و کمیک‌ها، چراکه اگر قصد بررسی آن‌ها را نیز داشتیم این مقاله تمام شدنی نبود.

قبل از آنکه شروع کنیم، برای آنکه بهتر متوجه سیر زمانی داستان شوید، باید با دو اصطلاح کاربردی آشنا شوید: پیشا نبرد یاوین (BBY) و پسا نبرد یاوین (ABY). نبرد یاوین، تلاش نیروهای امپراتوری برای نابود کردن پایگاه شورشیان بود که در نهایت منجر به نابود شدن اولین ستاره مرگ شد (“جنگ ستارگان ۴: امیدی تازه“). واضح است که پیشا نبرد یاوین مربوط به وقایع قبل از آن، و پسا نبرد یاوین مربوط به وقایع پس از آن است.

تبریک می‌گویم. کم‌کم دارید به یک متخصص جنگ ستارگانتبدیل می‌شوید. حالا اگر آماده‌اید شروع کنیم. البته با یک اخطار: مقاله زیر حاوی افشاسازی (اسپویل)های نسبتا جدی‌ای است.

قسمت اول: تهدید شبح (The Phantom Menace)، ۳۲ سال پیش از نبرد یاوین

جنگ ستارگان - آخرین جدای - استار وارز

متن معروفی که در ابتدای هر فیلم پخش می‌شود و به نوعی به امضای مخصوص جنگ ستارگانتبدیل شده است، هرچند که کمی سریع ناپدید می‌شود، توضیحات لازم را به مخاطب می‌دهد. “ابی‌وان کنوبی” (با بازی اوان مک‌گرگور” (Ewan McGregor)) و استادش کوئی‌گان جین” (با بازی لیام نیسون” (Liam Neeson)) برای واسطه‌گری میان انجمن تجار” (Trade Federation) و دولت سیاره نابوو، که منجر به تحریم و محاصره این سیاره شده است، فرستاده شده‌اند.

آن‌ها به همراه ملکه پدمه آمیدلا” (با بازی ناتالی پورتمن” (Natalie Portman)) و خرگوشماهی دلقک مانند، جار‌جار بینکس، به سیاره تتوئینفرار می‌کنند، و در آنجا با مسیح فضا، نوجوانی فوق‌العاده آزاردهنده، آناکین اسکای‌والکر” (با بازی جیک لیود” (Jake Lloyd)) و شخصیت شرور و البته خفن داستان، دارث مول، ملاقات می‌کنند. نبردی میان ربات‌ها و هم‌نوعان جارجار رخ می‌دهد که به مرگ جین منجر می‌شود، اما آشکار می‌شود که تمام این‌ها در واقع نقشه پیچیده و حساب شده سناتور سیاره نابوو البته امپراتور و سیثآینده، پالپاتین، بوده است.

البته اینکه چطور می‌شود یک سیاره را کاملا محاصره کرد، هیچگاه توضیح داده نشد.

وقایع مهم:

به ترتیب، ابی‌وان کنوبی، آناکین اسکای‌واکر، “C-3PO” و “R2-D2” برای اولین بار معرفی می‌شوند.

وجود سیث‌ها آشکار می‌شود.

دارث مولکشته می‌شود. البته آیا واقعا کشته شد؟

پالپاتینبه مقام صدراعظمی مجلس جمهوری بین‌ستارگان می‌رسد.


قسمت دوم: حمله کلون‌ها (Attack of the Clones)، ۲۲ سال پیش از نبرد یاوین

جنگ ستارگان - آخرین جدای - استار وارز

ده سال بعد، آناکین (اینبار با بازی هیدن کریستنسن” (Hayden Christensen)) بدتر از قبل آزاردهنده شده است. در این قسمت با کنت دوکو” (با بازی کریستوفر لی” (Christopher Lee)) که سابقا یک جدای و در خفا لرد سیثی به نام دارث تایرانوسبوده است، آشنا می‌شویم؛ کسی که الان به دنبال آن است تا بسیاری از سیارات را که خودشان را شورای سیارات مستقلو یا به طور خلاصه جدایی‌طلبانمی‌نامند، از جمهوری خارج کند که البته هدفش هم بسیار واضح و مهم است.

آناکین که محافظ مخفی‌ای بسیار افتضاح است، وظیفه حفاظت از پدمه را بر عهده دارد، که البته برخلاف قوانین سختگیرانه موجود، بازهم عاشق یکدیگر می‌شوند. هردو آن‌ها در نهایت خود را در سیاره ژنوسیسمی‌یابند، جایی که ارتشی از ربات‌ها تعدادی جدای را قتل عام می‌کنند، تا زمانی که ارتشی مخفی از کلون‌ها به رهبری ابی‌وان رسیده و آن‌ها را نجات می‌دهند.

بازهم همانطور که حدس می‌زنید همه این‌ها نقشه پالپاتین برای گرفتن قدرت اضطراری بود که البته قول داد پس از پایان درگیری‌ها ان را واگذار کند، حتما هم خواهد کرد!

وقایع مهم:

پدمه و آناکین مخفیانه ازدواج می‌کنند.

مادر آناکین کشته می‌شود و او انتقامی تاریک و سخت از قاتلانش می‌گیرد.

ارتش کلون به وجود می‌آید.

نبرد کلون‌ها میان جمهوری و جدایی‌طلبان آغاز می‌شود.

پالپاتین قدرت اضطراری از سوی جمهوری دریافت می‌کند.


فیلم انیمیشنی نبرد کلون‌ها (The Clone Wars)، ۲۲ سال پیش از نبرد یاوین

جنگ ستارگان - آخرین جدای - استار وارز

این فیلم انیمیشنی مقدمه‌ای بر سریال انیمیشنی طولانی نبرد کلون‌هااست که با وسعت بیشتری به روایت نبرد میان جمهوری و جدایی‌طلبان و نقشه آن‌‌ها برای در دام انداختن جدای‌ها با دزدیدن پسر جابا د هاتمی‌پردازد. در این فیلم با ارتش کلون آناکین آشنا شده و البته دارث ویدرآینده، تربیت شاگردی به نام آسوکا تانورا نیز برعهده می‌گیرد.

وقایع مهم:

آسوکا تانومعرفی می‌شود.

با رکس، کودیو دیگر نیروهای کلون ارتش “۵۰۱، آشنا می‌شویم.


سریال انیمیشنی نبرد کلون‌ها (The Clone Wars)، ۲۲-۱۹ سال پیش از نبرد یاوین

جنگ ستارگان - آخرین جدای - استار وارز

این سریال در ۶ فصل تلاش می‌کند تا خلاء داستان سه‌گانه اول را کمی رفع کند، که البته بسیار هم در این کار موفق است. “نبرد کلون‌هاتقریبا همه چیز را در داستانش پوشش می‌دهد، نبرد میان جمهوری و جدایی‌طلبان، کنت دوکو و قاتل شرور تحت استخدامش، آساجی ونترس، مسائل سیاسی درون جمهوری و بی‌مصرفی جدای‌ها و اشتباهات پی‌درپی آن‌ها.

سریال انیمیشنی نبرد کلون‌هادرگیری میان سیارات و فساد در درون محفل جدای و سنا را به خوبی روایت کرده و حتی موفق می‌شود آرام آرام آناکین را به فردی محبوب و دوست‌داشتنی تبدیل کند.

بخوانید: پیش‌بینی های عجیب و غریب سریال سیمپسون ها

وقایع مهم:

دارث مول بازمی‌گردد؛ همانطوری که گفتیم او نمرده بود.

آسوکا محفل جدای را ترک می‌کند.

سا گرامعرفی می‌شود.

یودابه قدرت روح پی می‌برد.

انجمن ۶۶″، انجمن مخفی کلون‌ها، لو می‌رود.

ادامه مقاله در صفحه بعد:

1 2 3برگه بعد
مرجع
digitalspy
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن