نقد سریال

نقد و بررسی سریال “سرگذشت ناگوار” (A Series of Unfortunate Events)

سریالی که با دیدنش احساس بدی خواهید داشت، البته از نوع خوبش

جدیدترین اثر نتفلیکس، “سرگذشت ناگوار” (A Series of Unfortunate Events)، و آهنگ آغازین آن که بینندگان را از تماشای این سریال بازمی​دارد، می​تواند برای بینندگان تازه​ وارد کمی گیج​ کننده باشد. اما کسانی که با آثار ۱۳ قسمتی، “دنیل هندلر” برای کودکان آشنا هستند، که با نام مستعار “لمونی اسنیکت” (نام یکی از شخصیت​های داستان نیز هست) به نوشتن آن​ها پرداخته است، حتی همین آهنگ آغازین را نوعی خوش​آمدگویی گرم و دوستانه خواهند یافت. و البته نباید فراموش کرد که “بدبختی و رنج” به طور کلی از تنهایی بیزار است و دوست دارد داستان زندگی سخت کسانی که با آن​ها همراه شده را روایت کند.

این اثر هندلر قبلا در سال ۲۰۰۴ و در قالب یک فیلم با ابعادی وسیع​تر، و با حضور “جیم کری” به عنوان نقل​ کننده داستان و بازیگر نقش “کنت اولاف”، بر روی پرده سینماها رفت. اما حالا نتفلکیس جلو آمده تا برای هندلر و “بری سونفلد”، کارگردان و تهیه​ کننده این سریال، این فرصت را فراهم کند تا به شکل بهتر و غنی​ تری به دنیای روایت​گری داستان​ کودکان قدم گذارند. هر کتاب دو قسمت از سریال را شامل می​شود، از اینرو اولین فصل این سریال که هشت قسمت دارد، چهار کتاب اول با نام​های “آغازی بد”، “اتاق جانور خزنده”، “پنجره وسیع” و “آسیاب بدبخت” را پوشش می​دهد. این سبک ورود به داستان​های هندلر، به ما اجازه می​دهد تا آرام آرام در این دنیای ادبی عجیب که افراد تاکید بسیار بر فعل​ها، صفت​ها و قید​ها دارند و البته می​توانند با آن زندگی افراد را زیرورو کنند، غوطه ​ور شده و شاهد ماجرای غم​ انگیز ۳ فرزند یتیم خانواده “بودلیر” باشیم.

Louis Hynes,Malina Weissman,سرگذشت ناگوار , A Series of Unfortunate Events

“بودلیر”ها دو نوجوان به نام​​های “ویولت” و “کلاس” (با بازی هنرمندانی شیرین و بااستعداد، مالینا ویسمن و لوئیس هینز) و نوزادی با دندان​های تیز به نام “سانی” (دختر بچه​ای به نام پرزلی اسمیث که اغلب البته به کمک جلوه​های ویژه تکمیل شده است) هستند. آن​ها همان ابتدا در قسمت اول توسط آقای “پو” (با بازی کی. تاد فری​من) که یک وکیل رسیدگی به املاک بسیار فراموش​کار، اغلب در حال سرفه​ کردن و کاملا بی​ توجه است، از آتش گرفتن خانه و کشته شدن پدر و مادرشان مطلع می​شوند. از این لحظه است که رنج و مشقت این سه بچه یتیم و جابه​جا شدن آن​ها میان قیم​های مختلف که اغلب هم نیات سو دارند، آغاز، و به شکل بسیار طنزی روایت می​شود، آن هم توسط “اسنیکت” (با صدای جذاب و سنگین پاتریک واربرتون) و با شکستن دیوار چهارم (مستقیم حرف زدن یکی از بازیگران با مخاطبین)، در حالی که دائما تلاش می​کند به مخاطب بگوید این سریالی نیست که بتوان از آن لذت برده و با خوشحالی و تشویق آن را همراهی کرد. “سریالی که به دنبالش هستید از شبکه دیگری در حال پخش است”، جمله​ای که چندین بار از او در توصیف “سرگذشت ناگوار” خواهید شنید، و این بخشی از همان طنز لطیفی است که به هندلر و دیگر نویسندگان این سریال کمک می​کند تا غم و اندوهی حتی مفرح برای بینندگان بسازند.

سونفلد که ۴ قسمت از مجموعه “سرگذشت ناگوار” را کارگردانی کرده است، به گونه​ای سرشار از انرژی خود را درگیر داستان می​کند که یادآور فیلم​های دلنشین “خانواده آدامز” (Addams Family) شده است، درست برخلاف کار اخیرش، “نه جان” (Nine Lives)، که در آن “کوین اسپیسی”، تاجری شرور است که در قالب یک گربه به زندگی بازگشته و دروس مهمی می​آموزد. در این میان طراح صحنه فوق​ العاده بااستعداد و ماهر این سریال، “بو ولچ”، که دو قسمت نهایی را نیز کارگردانی کرده، رابطه​ای خوب، خلاقانه و جذاب با صحنه برقرار می​کند که باعث می​شود تمامی اجزای محیط، از دفتر کار عینک​سازی شرور که در برجی فلزی قرار دارد گرفته،  تا کلبه​ای متروکه و قدیمی که بر لبه یک دره قرار دارد، زنده و شاداب به نظر برسند. این اصول کلی مناسب و باکیفیت است که به بازیگران اصلی و مهمان (ستارگانی همچون کترین اوهارا، آلفره وودارد، آسیف مندوی، دان جانسون، ری داربی و جوآن کوساک) اجازه می​دهد تمامی استعداد کم​ نظیر خود را به نمایش بگذارند. یکی از بهترین آن​ها نیز بازی کوساک در نقش قاضی “استراس”، همسایه بودلیرها است، خصوصا که آن حواس​پرتی و رفتار خنده​ دارش تداعی ​کننده “مدلین کان” شده و او را بسیار شیرین و دلنشین می​سازد.

نیل پاتریک هریس,Louis Hynes,Malina Weissman,سرگذشت ناگوار , A Series of Unfortunate Events , Neil Patrick Harris

اما هیچکدام از این​ها باعث نمی​شود از برگ برنده این سریال غافل شویم. “نیل پاتریک هریس” در نقش شخصیت شرور، خیلی خیلی، خیلی نفرت​ انگیز و البته اعصاب​ خوردکن سریال “سرگذشت ناگوار”، “کنت اولاف”. او همان عذاب تمام نشدنی خانواده بودلیر است که عقده بدست آوردن میراث و ثروت فراوانی که پدر و مادر بچه ​ها برایشان گذاشته ​اند را دارد. پدر و مادری که ممکن است در سریال آن​ها را ملاقات کنیم و اتفاقا بازیگرانی آشنا باشند؛ شاید هم اینطور نشود، به هرحال تصمیمش با نتفلیکس است. در دو قسمت اول، اولاف با آن دماغ نوک​تیز، و ریش بلند و پلیدش، که بازیگر تاتری شکست​خورده و بی​ استعداد نیز هست، همانند “نوسفرادو”یی شده است که در قالب یک دیوانه پر​افاده و مغرور تلاش دارد تا “استانیسلاوسکی” درونش را بیدار کند. در برخی از قسمت​ها او خود را به شکل​های مختلفی همچون یک دزد دریایی یک​ پا و یا حتی زن منشی​ای دست​ و​ پاچلفتی درمی​آورد که باعث می​شود به عمق بی​ استعدادی شخصیتش پی ببریم، اما برعکس نشان​دهنده هنرنمایی سرشار از ابتکار هریس، درست همچون “الک گینس” و آثار کمدی​اش، نیز هست. هریس که مدت​ها پیش ستاره سریال “دکتر دوگی” (Doogie Howser, M.D) نیز بود، به خوبی می​داند چگونه با اخم​های پر از حرص و عصبانیت، دیالوگ​های طعنه​ آمیز و البته حرکات طنز، که البته بخشی از آن را به کترین اوهارا مدیون است، به بهترین شکل باعث خنده و سرگرمی مخاطب شود. اما این طنز بودن کار در هیچ قسمتی با آن شرارت نقشه​ های اولاف و سختی زندگی بودلیرها تداخل نخواهد داشت، و هرکجا که لازم باشد سریال به خوبی میان بخش طنز و سیر اصلی داستان تمایز قائل می​شود. از این موضوع نیز نباید غافل شد که داستان “سرگذشت ناگوار” شامل یک انجمن مخفی وسیع نیز می​شود، که برخی از کسانی که در طول سریال با آن​ها آشنا خواهید شد، در آن عضو هستند؛ و البته می​توان آن​را نسخه مخصوص کودکان آثار “ژاک ریوت” دانست.

چقدر این چنین احساس شادی کردن در میان این همه بدبختی و سختی عجیب است. اما چیزی در مورد جهان​بینی توام با بدبینی هندلر/اسنیکت در “سرگذشت ناگوار” وجود دارد، که همواره افراد را جذب خود می​کند و به چالش می​کشد، شاید حتی دعوتی باشد تا بیشتر با زندگی سرکله بزنیم تا آنکه بخواهیم از آن فراری شویم. هر چقدر هم زندگی سختتر می​شود و مشکلات بیشتری پیش می​آیند، این فرزندان بودلیر تسلیم نشده و به راهشان ادامه می​دهند، همانطوری که فرشته عذاب نفرت​ انگیزشان، کنت اولاف ادامه می​دهد. در این سریال است که عبارت معروف “انتظار شرایط بدتر را هم داشته باش” به جای آنکه شعار تسلیم ​شوندگان باشند، شعار نجات​ یافتگان شده است.

بخوانید: ۱۴ سریال سال ۲۰۱۸ که بیصبرانه منتظرشان هستیم

مرجع
hollywoodreporter
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن